TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе ги испере ли валканите алишта во судството најавениот ветинг?

24 Вести - 22.11.2019

Судско-обвинителска војна - чии „валкани гаќи“ излегоа на површина, по острите пораки и закани што едни на други си ги пратија шефицата на обвинителството за организаран криминал Вилма Русковска и судиите.

Адеми: ЕУ не ни дозволи ветинг во правосудството

Алсат-М - 21.11.2019

Кои се мотивите што младите си купуваат билет во еден правец и си заминуваат од Македонија. Во емисијата на Алсат ТВ „Патот кон“ министерот за дијаспора, Арбр Адеми вели дека правдата е основа за развојот на многу процеси и дека уште при формирање ...

И политичарите нема да останат имуни на ветингот

Глас на Америка - 21.11.2019

Се погласни се размислувањата дека поркај правосудството ветингот треба да се примени и во политиката. Корупција и поврзаност со криминални структури се причините поради кои се бара политичарите да минат низ истиот процес.

Дескоска бара ветинг и за политичарите

Алсат-М - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, рече дека го поддржува процесот за ветинг и за политичарите и државните функционери кои се корумпирани и кои имаат врски со мафијата. Дескоска рече дека ќе поддржи секаков процес кој ќе помогне на функции да ...

Димовски: Ајде да им се заблагодариме на судиите кои се бирани во Собрание и да се бираат од почеток

Локално - 21.11.2019

Две третини од судиите се бирани во Собранието. До 2000 година, до измените нив ги бираа политичките партии. Ајде да им се заблагодариме на тие судии и да бидат бирани од почеток, по реформираниот начин на избирање, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

24 Вести - 21.11.2019

Мора да има прочистување на судството и обвинителството – чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на процесот, вели министерка за правда. Се бара ветинг и за политичари – Десоска дава поддршка за прочистување ...

Русковска повикана на отчет во Советот на јавни обвинители, ветингот во судството станува се поизвесен

Сител - 21.11.2019

Однесувањето на Русковска е под лупа на Советот на јавни обвинители.. Ќе ја повика да даде отчет за СМС пораката со која се заканува до апелационите судии дека од гаќи ќе ги истресе со финансиска истрага.

И Владата и претставници од правосудството се за спроведување на процесот на ветинг

Канал5 - 21.11.2019

Правосудните претставници немаат бпротив ветингот но тој да не се прави набрзина и без дополнителни механизми во текот на проверката. Власта ги оцртува контурите на ветингот во правосудството, судиите и обвинителите не се противат на идејата но ...

Се бара ветинг и за политичари

Телма - 21.11.2019

Корумпираните политичари и државни функционери ќе си заминат од политичката и државната сцена. Покрај за судии и јавни обвинители, ќе се спроведува и ветинг за нив. Дескоска им порача на судиите и јавните обвинители да не стравуваат од злоупотреба ...

Ахмети: Има потреба за ветинг во сите институции

А1 On - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Дескоска е за ветинг и за политичари ако со тоа ќе се исчистат поврзаните со мафијата

+инфо - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, рече дека покрај ветин за судии и обвинители, поддржува ветинг и за политичари ако тоа значи прочистување на политичката и државната сцена. – Сѐ што може исчистување на политичката сцена од луѓе кои се ...

ВЕТИНГ: Само се збори, никој не презема конкретна акција

Слободен Печат - 21.11.2019

Ветингот е во фокусот, особено откако некои судии дадоа ослободителни пресуди за екс премиерот Груевски, но и откако завчера беше пуштена во домашен притвор поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева.

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

24Инфо - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Дескоска вели дека личен стил е како Рускоска ќе се изрази

Фактор - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, смета дека фамозната СМС-порака на обвинителката Вилма Рускоска која ја испрати вчера до еден од членовите на Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје е суштински јасна, без разлика во каков стил е ...

Колевски: Да не се брза со ветингот на судиите и обвинителите

Слободен Печат - 21.11.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители вели дека треба да се размисли дали во овој момент е потребен или не ветинг на судиите и јавните обвинители. Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, ...

Се погласни барањата за ветинг во судството

Телма - 20.11.2019

Антикорупциска ќе ја проверува имотната состојба на судиите следната година, но од таму предупредуваат дека за спроведување на овој процес до крај, немаат доволно ресусри и кадар и зависи од други институции.

Ќе има ли ветинг за судовите и обвинителствата?

Канал5 - 20.11.2019

Сите за ветинг, но никој не нуди конкретна методологија. И власта и опозицијата согласни дека проверка на јавни функционери е потребен процес, но ставовите како тој процес треба да се спроведе и кој треба да биде опфатен се уште не се усогласени.

Ќе има ли ветинг за судиите и обвинителите?

Канал5 - 20.11.2019

Сите се за ветинг, но сите различно го подразбираат и никој нема јасна концепција кој и како би го спроведувал.. Но, наместо да ги приближуваат ставовите, власта и опозицијата меѓусебно се препукуваат.

Партиски реакции за куќниот притвор на Јанева

Алсат-М - 20.11.2019

Од исцениран театар, до без коментар. Ден по одлуката на апелацините судии ексшефицата на СЈО Катица Јанева притворот да го продолжи дома, премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира, повикувајќи се на извештајот на Прибе, политичарите да ...

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

Канал5 - 20.11.2019

Не коментирам за обвинителката Русковска. Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна ...

Китев: Мицкоски е против ветинг, затоа сака да ги спаси судиите и обвинителите кои го штитат криминалецот Груевски

24Инфо - 20.11.2019

Со вчерашната изјава. Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

СДСМ: Мицкоски сака да ги спаси судиите и обвинителите кои го штитат криминалецот Груевски

Локално - 20.11.2019

„Со вчерашната изјава, Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

Заев: Ветингот е наша обврска, мора да поминеме низ тој процес

365 - 20.11.2019

Граѓните преку платформата „Отворени финансии“ од денеска ќе можат да проверат кој министер колку и каде ги троши нивните пари собрани во државната каса, бидејќи имаат можност да влезат во трезорот на државата.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

Фокус - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

24 Вести - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

ЗАЕВ: Не коментирам за Русковска, Прибе вели политичарите да избегнуваат коментари за постапки на судии и обвинители

Денешен - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

А1 On - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

CivilMedia - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

24Инфо - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев: Не коментирам за обвинителката Русковска

Press24 - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

ММС - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира за обвинителката Русковска

Независен - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев: Не коментирам за обвинителката Русковска

MakPress - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев останува на ставот дека е потребен ветинг во судството

Телма - 20.11.2019

Премиерот Заев повтори дека ветинг ќе има за судовите и обвинителствата, бидејќи тоа е неопходен процес што мора да се случи. – Нашиот народ очекува протресување на судии, обвинители, политичари, директори… Тоа треба добро да се организира.

Заев не ја коментира Русковска, политичарите требало да избегнуваат коментари за судски постапки

МКД - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои донесоа одлука поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева да биде префрлена ...

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

Сител - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

Либертас - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната сепцијална јавна обвинителка Катица Јанева во куќен притвор.

Китев: Мицкоски е против ветингот

Канал5 - 20.11.2019

Со вчерашната изјава Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

Бетиане Китев: Мицкоски е против ветинг, сака да ги спаси судиите и обвинителите кои го штитат криминалецот Груевски

Либертас - 20.11.2019

Соопштение на СДСМ: Со вчерашната изјава. Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ...

Китев: Мицкоски е против ветинг, затоа сака да ги спаси судиите и обвинителите кои го штитат криминалецот во бегство ...

Скопје1 - 20.11.2019

Со вчерашната изјава. Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

Китев: Мицкоски е против ветинг, затоа сака да ги спаси судиите и обвинителите кои го штитат криминалецот во бегство ...

Centar - 20.11.2019

Со вчерашната изјава. Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

Заев: Ветинг е неопходен кај судии, обвинители, но и политичари и директори на јавни установи

Сител - 20.11.2019

Протресување на судии, обвинители, но и на политичари и директори е неопходно за целата држава, но треба да се одбере и вистинскиот начин како тоа да се направи, вели премиерот Зоран Заев откако и еврокомесарката за правда Вера Јурова потврди дека и ...

Китев: Мицкоски и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители (ВИДЕО)

iPortal - 20.11.2019

„Со вчерашната изјава, Христијан Мицкоски потврди дека тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се противат на ветинг на судии и обвинители. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против правдата, не сакаат професионализација на правосудството, независен и ефикасен правосуден ...

Заев: Ветинг е неопходен кај судии, обвинители, но и политичари и директори на јавни установи

4NEWS - 20.11.2019

Протресување на судии, обвинители, но и на политичари и директори е неопходно за целата држава, но треба да се одбере и вистинскиот начин како тоа да се направи, вели премиерот Зоран Заев откако и еврокомесарката за правда Вера Јурова потврди дека и ...

Колевски: Ветингот на судиите треба да се изведе така што нема да ја влоши ситуацијата

+инфо - 21.11.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители вели дека треба да се размисли дали во овој момент е потребен или не ветинг на судиите и на јавните обвинители. Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува ...

Колевски: Да не се брза со ветингот на судии и обвинители

Фокус - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Ацо Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

ММС - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Локално - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Телма - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Не знам дали ветингот би требало набрзина да се спроведе

iPortal - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...