TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сите сакаме конфликтот во Газа да заврши што е можно поскоро, рече Камала Харис

Глас на Америка - 04.03.2024

Американската потпретседателка Камала Харис се состана со членот на израелскиот воен кабинет Бени Ганц во Белата куќа денес, притискајќи да се спроведе шестнеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас во Газа и да се ослободат повеќе заложници кои ги ...

Хохштајн: Примирјето во Газа нема нужно да влијае на судирите долж границата со Либан

Канал5

Потпретседателката на САД: Нема изговор за Израел, луѓето во Газа гладуваат

МКД

Американската потпретседателка ќе биде домаќин на разговорите со Ганц откако повика на „итен прекин на огнот“ во Газа

Глас на Америка

Американски хуманитарец за помошта на Газа: „Изгледаме 100 отсто слаби“ (Видео)

Независен

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

Фактор

Потпретседателката на Бајден: Нема оправдување за Израел, луѓето во Газа гладуваат

Макфакс

Опсервер А1 On MTM Курир Centar Нетпрес Вечер Прес

Најверојатно имало силување за време на нападот на Хамас врз Израел, велат ОН

Глас на Америка - 04.03.2024

Тим експерти на Обединетите нации денес извести дека има „разумни основи да се верува“ дека сексуалното насилство, вклучително и силувањето и групното силување, се случило на неколку локации за време на нападот врз Израел на 7 октомври од страна на ...

ОН: Веројатни силувања за време на нападот на Хамас врз Израел

Нетпрес

ОН: Веројатни силувања за време на нападот на Хамас врз Израел

Либертас

Меѓусебни обвинувања меѓу UNRWA и Израел

Нетпрес - 04.03.2024

Агенцијата на Обединетие нации за палестински бегалци (UNRWA) во понеделникот ги обвини израелските власти за тортура врз некои од вработените во агенцијата во Појасот Газа, се вели во соопштението на кое се повикува агенцијата AFP, додека Израел ја ...

Израел ги засили критиките за делувањето на УНРВА во Газа

Слободен Печат

ЕУ ги одмрзнa средствата за Палестинците

OhridNews

ЕУ ги одмрзнa средствата за Палестинците

Либертас

ЕУ ги одмрзнa средствата за Палестинците

Бриф

ЕУ ги одмрзнa средствата за Палестинците

Нова ТВ

ЕУ ги одмрзнa средствата за Палестинците

Алсат-М

Frontline Рацин Zoom Канал5 MakPress 24Инфо

ПЕРСОНАЛ НА ОН ВРШЕЛ ТЕРОРИЗАМ? Израелски амбасадор прикажа снимка/ВИДЕО

Вечер Прес - 04.03.2024

Израелскиот амбасадор Гилад Ердан на таблет покажа снимка на која се гледа како две лица земаат нешто што изгледа како тело и го товараат во возило. Израел ги поддржа своите обвиненија за тероризам против Палестинската агенција на ОН за бегалци ...

Амбасадорот на Израел во ОН прикажа видео со тероризам кој наводно го извршил персонал на ОН

Канал5

Израел на ОН прикажа видео од терористички напад во кој учествуваше вработен во UNRWA

Нетпрес

Палестински претставник во ОН: Ерата на неказнивост на Израел мора да заврши

CivilMedia

Палестински претставник во ОН: Ерата на неказнивост на Израел мора да заврши

Zoom

Амбасадорот на Израел во ОН прикажа видео со тероризам кој наводно го извршил персонал на ОН

Денешен

Амбасадорот на Израел во ОН прикажа видео со тероризам кој наводно го извршил персонал на ОН

MakPress

САД сакаат што е можно повеќе канали за помош во Газа, вели Стејт департментот

Глас на Америка - 04.03.2024

САД работат на тоа да донесат помош во Газа преку што е можно повеќе канали за да се санира хуманитарната катастрофа поради израелската војна со милитантите на Хамас, изјави денес портпаролот на Стејт департментот Метју Милер, опишувајќи ја ...

Во Каиро продолжија преговорите за примирје во Газа, планот е на маса

Канал5

Во Каиро почнаа нови преговори за прекин на огнот во Газа

Рацин

САД ја спроведоа својата прва хуманитарна помош од воздух во појасот Газа

Слободен Печат

Можно примерје ако Израел ги прифати условите на Хамас

А1 On

Во Газа се преговара за примирје: „Израел повеќе или помалку прифати сè“

Скопје1

Израел го прифаќа примирјето во Газа, топката е на теренот на „Хамас“

24Инфо

Кајгана Мета Курир Локално Канал5 Република Нетпрес +инфо

Бен Гвир сака да ги прекине преговорите за договорот за заложници

Канал5 - 04.03.2024

Екстремно десничарскиот министер за полиција на Израел, Итамар Бен-Гвир повика на прекин на преговорите за ослободување на заложниците кои се уште се држат во Појасот Газа, пренесе ДПА повикувајќи се на израелски медиуми.

Египетските медиуми тврдат: Постигнат е значаен напредок во преговорите за прекин на огнот во Газа

А1 On

Израел ја изведе најголемата операција во Рамала во последните години

24Инфо

Израелците газат живи Палестинци со тенкови, МКС молчи

Независен

Репутацијата на Европа во арапскиот свет се истроши со Газа

Независен

Хорор на Западниот Брег: Тинејџер загина во напад на израелските сили на Рамала

Скопје1

Над десет лица загинаа во воздушен напад во центарот на Газа

Телма

CivilMedia Локално А1 On Р.С.Европа Р.С.Европа Либертас 24Инфо Алсат-М

Главниот политички ривал на Нетанјаху во посета на САД

Вечер Прес - 04.03.2024

Бени Ганц, висок израелски владин функционер вклучен во военото планирање, отпатува за Соединетите држави во услови на растечки јаз меѓу администрацијата на Џо Бајден и израелската влада околу војната во Газа.

Лапид: Владата на Нетанјаху е сон на непријателите на земјата

Канал5

Потрес во израелскиот Воен кабинет поради несогласувањата меѓу Нетанјаху и Ганц

Слободен Печат

Потрес во израелскиот Воен кабинет поради несогласувањата меѓу Нетанјаху и Ганц

Либертас

Потрес во израелскиот Воен кабинет поради несогласувањата меѓу Нетанјаху и Ганц

24 Вести

Потрес во израелскиот Воен кабинет поради несогласувањата меѓу Нетанјаху и Ганц

Сител

Потрес во израелскиот Воен кабинет поради несогласувањата меѓу Нетанјаху и Ганц

Рацин

Во Центар Пулс24 MakPress

Мировните преговори меѓу Израел и Хамас „минирани“ од барањето за список на живи заложници

24 Вести - 04.03.2024

Нема да попуштиме пред барањата на Хамас Бенјамин Нетанјаху им порача на Палестинците дека мораат да ги намалат своите очекувања доколку сакаат мир во регионот. Израелската влада одби да испрати свои преставници на новата рунда преговори кои се ...

Официјален претставник на Хамас: Не знаеме колку заложници се живи и каде се

24Инфо

Договор за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас е можен пред или за време на Рамазан

Нетпрес

Израел ги бојкотираше преговорите за примирје бидејќи Хамас одби да објави список на живи заложници

Р.С.Европа

Хамас: Одлуката за примирје е можна во наредните 24 до 48 часа, но со услови

Вечер Прес

Хамас најави можност за примирје во следните 24 до 48 часа

Либертас

Можно примирје во следните два дена ако Израел ги прифати условите на Хамас

Слободен Печат

CivilMedia Канал5 Независен ТВ21 Zoom 24 Вести MakPress Макфакс

Израел нема да капитулира пред „измамничките“ барања на Хамас, порача Нетанјаху

Нетпрес - 04.03.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и ослободувањето на израелските заложници што во Појасот Газа сѐ уште ги држи исламистичкото движење.

Нетанјаху: Израел нема да капитулира пред нереалните барања на Хамас

Бизнис Вести

Израел функционира како американски носач на авиони

Оff.net

Нетанјаху: Израел нема да капитулира пред нереалните барања на Хамас

Слободен Печат

Нетанјаху: Израел нема да капитулира пред нереалните барања на Хамас

Либертас

Нетанјаху: Израел нема да капитулира пред нереалните барања на Хамас

24 Вести

Нетанјаху: Израел нема да капитулира пред нереалните барања на Хамас

Р.С.Европа

Н.Македонија Курир Бриф +инфо Телма Канал5 24Инфо MakPress

Евровизија 2024: Израел ќе ги смени контроверзните стиховите од својата песна

Локално - 04.03.2024

Откако му беа одбиени две предлог-песни кои беа оценети како премногу политички, а со тоа и спротивни на правилата за политичка неутралност, Израел се согласи на компромис за да може да учествува на Евровизијата во мај, пренесува „Јуроњуз“.

Израел ги прифаќа условите на ЕБУ: Ќе ги сменат спорните делови од текстот за да го задржат учеството на Евровизија

А1 On

Израел го менува текстот на песната за да обезбеди влез на Евровизија

Локално

Израелците го менуваат текстот на песната, за да не бидат дисквалификувани на Евровизија(ВИДЕО)

Канал5

Израел го менува текстот на песната за да може да учествува на Евровизија

Слободен Печат

Израел го менува текстот на песната за да си го осигури учеството на Евровизија

Нетпрес

Израел го менува текстот на песната за да си го осигури учеството на Евровизија

365

Американска потпретседателка: Видовме Палестинци како јадат лисја, а деца умираат

Бизнис Вести - 04.03.2024

Потпретседателката на Соединетите Американски Држави, Камала Харис, упати досега најжестоки критики за политиката на Израел кон Палестинците. Харис нагласи дека „она што се случува секој ден во Газа е поразително“.

Американска потпретседателка: Видовме Палестинци како јадат лисја, а деца умираат

Слободен Печат

Камала Харис со жестоки критики кон Израел: Видовме извештаи за палестински семејства кои јадат лисја, деца умираат од неухранетост

Frontline

Американска потпретседателка: Видовме Палестинци како јадат лисја, а деца умираат

Либертас

Харис со жестоки критики за политиката на Израел: Видовме Палестинци како јадат лисја, а деца умираат

360 степени

Харис: Видовме Палестинци како јадат лисја, а деца умираат

24Инфо

Видовме Палестинци како јадат лисја, а деца умираат – Камала Харис побара прекин на огнот

ММС

Алсат-М Р.С.Европа CivilMedia Zoom Рацин Денешен Канал5 MakPress

Израел тврди дека стампедо убило повеќе Палестинци за време на испораката на помош во Газа

Р.С.Европа - 03.03.2024

ИДФ тврди дека „поголем број“ Палестинци се убиени или повредени во спорен смртоносен инцидент во близина на камион со хуманитарна помош во северниот дел на Газа, кои загинале како последица на „стампедо“.

Израелските вооружени сили тврдат дека 112 Палестинци загинале како последица на стампедо додека чекале хуманитарна помош

Слободен Печат

Израелска истрага: Најмногу загинати во хуманитарнот конвој во Газа се жртви на стампедото

24Инфо

Израел: Не сме ние виновни, повеќето од палестинските цивили загинаа во стампедо

Макфакс

Израел: Не сме ние виновни, повеќето од палестинските цивили загинаа во стампедо

Опсервер

Израел: Не сме ние виновни, повеќето од палестинските цивили загинаа во стампедо

Точка

Израел: Не сме ние виновни, повеќето од палестинските цивили загинаа во стампедо

Centar

Денешен

Израелската армија отфрли одговорност за убиство на цивили, загинале во метежот околу камионите

Канал5 - 03.03.2024

Израелската армија ја заврши прелиминарната истрага за смртта на повеќе од 100 Палестинци кои загинаа во близина на камион со хуманитарна помош минатата недела и заклучи дека израелските сили не отвориле оган.

Израелската војска ја отфрли одговорноста за смртта на цивилите, тврди – настрадале во метежот

Вечер Прес

Израелската армија отфрли одговорност за убиство на цивили, тврдејќи дека тие загинале во метеж

Рацин

Израелската армија отфрли одговорност за убиство на цивили, загинале во метеж

Независен

Израелската армија отфрли одговорност за убиство на цивили, тврдејќи дека тие загинале во метеж

24 Вести

Израелската армија отфрли одговорност за убиство на цивили, тврдејќи дека тие загинале во метеж

Либертас

Израелската армија отфрли одговорност за убиство на цивили, тврдејќи дека тие загинале во метеж

MakPress

СБ на ОН изрази загриженост поради убиството и ранувањето на Палестинци кои чекаа помош во Газа

24 Вести - 03.03.2024

Советот за безбедност на Обединетите нации изрази длабока загриженост поради убиството на повеќе од 100 Палестинци и ранетите стотици други додека чекале на ред за хуманитарна помош југозападно од градот Газа.

СБ на ОН изрази загриженост поради убиството и ранувањето на Палестинци кои чекаа помош во Газа

Либертас

СБ на ОН изрази загриженост поради убиството на Палестинци кои чекаа помош во Газа

Канал5

СБ на ОН изрази загриженост поради убиството и ранувањето на Палестинци кои чекаа помош во Газа

CivilMedia

СБ на ОН изрази загриженост поради убиството и ранувањето на Палестинци кои чекаа помош во Газа

Нова ТВ

СБ на ОН изрази загриженост поради убиството и ранувањето на Палестинци кои чекаа помош во Газа

Frontline

СБ НА ОН: Длабока загриженост за убиството на повеќе од 100 и 700 ранети Палестинци во ред за хуманитарна помош во Газа

Денешен

Zoom Рацин MakPress

Папата Франциск повика на населението од Газа да му се гарантира безбеден пристап до хуманитарна помош

Слободен Печат - 03.03.2024

Папата Франциск повика на населението од Појасот Газа да му се гарантира „безбеден пристап“ до хуманитарна помош. „Секој ден со тага во срцето го носам страдањето на жителите во Палестина и во Израел, поради тековните непријателства“, рече папата по ...

Папата бара населението во Газа да има безбеден пристап до хуманитарната помош

MakPress

Папата бара населението во Газа да има безбеден пристап до хуманитарната помош

Рацин

Шефот на СЗО револтиран од извештаите за смртни случаи по воздушниот напад врз Рафа

Бизнис Вести - 03.03.2024

– Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус огорчено реагираше на извештаите за смртта на неколку Палестинци во осомничениот израелски воздушен напад врз градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, пренесе ДПА.

Шефот на СЗО револтиран од извештаите за смртни случаи по воздушниот напад врз Рафа

Сител

Шефот на СЗО револтиран од извештаите за смртни случаи по воздушниот напад врз Рафа

Либертас

Шефот на СЗО револтиран од извештаите за смртни случаи по воздушниот напад врз Рафа

24 Вести

Шефот на СЗО револтиран од извештаите за смртни случаи по воздушниот напад врз Рафа

Канал5

Шефот на СЗО револтиран од извештаите за смртни случаи по воздушниот напад врз Рафа

Нетпрес

Шефот на СЗО револтиран од извештаите за смртни случаи по воздушниот напад врз Рафа

MakPress