TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Паразит“ е екстремно реалистична драма со која може да се идентификува секој гледач (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.02.2020

Критичарите имаат само пофални зборови за режисерот Бонг Џунг Ху и „Паразит“, а на угледната страна „IMDB“, овој филм има висока оценка од 8.6 ѕвездички од вкупно 228.500 гледачи. Доколку денеска, по напорната недела, сакате да се релаксирате со ...

Зошто корејската кинематографија е најдобра во светот

Н.Македонија - 14.02.2020

Кога режисерот на „Паразит“, Бонг Џун-хо, ја започнал својата нова идеја за приказна заснована на неговото 20-годишно искуство како тутор на богатите семејства во Сеул, не му ни паднало на памет дека ќе триумфира на „оскарите“.

Објавена листа филмови на оскаровецот Бонг Џун-хо

Вечер Прес - 13.02.2020

Филмот „Паразит“(Gisaengchung) во режија на Бонг Џун-хо е годинешниот добитник на Оскар за најдобар интернационален филм, но и најдобар филм воопшто. Сепак, ова не е и негов единствен филм, напротив тој има и бројни други филмови кои според ...

Листа филмови од оскаровецот Бонг Џун-хо (видео)

Опсервер - 13.02.2020

– „Паразит“ (Gisaengchung) влезе во историјата со добивањето Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје и за најдобар филм воопшто. Но, режисерот Бонг Џун-хо има и бројни други филмови, според критичарите – вредни да се погледнат… Во ...

(ВИДЕО) Срце: Реакција на најмладиот актер во „Паразит“, кога го добија „Оскарот“

Бриф - 13.02.2020

Џунг Хјеон-џун, кој има 10 години и е најмладиот актер од филмот „Паразит“, кој освои четири „Оскари“, не присуствуваше на церемонијата на доделувањето на најпопуларната награда за филм. Сепак од својот дом го гледал доделувањето, а како реагираше ...

Реакцијата на најмладиот актер од филмот „Паразит“ кога го добија „Оскарот“

Деца - 13.02.2020

10-годишниот Џунг Хјеон-џун, најмлад актер од филмот „Паразит“, кој освои четири „Оскари“, можеби беше премногу млад за да присуствува на церемонијата, но тоа не значи дека не уживаше кога филмот „Паразит“ ги собра наградите.

„Паразит“ доби Оскар, но не е најгледан филм во Јужна Кореја

Локално - 13.02.2020

Филмот „Паразит“ на неодамнешните Оскари собра четири значајни награди, меѓу кои и оние за Најдобро оригинално сценарио, Најдобра режија, Најдобар интернационален филм и Најдобар филм. Многумина би очекувале дека токму „Паразит“ е вистински хит во ...

Јужнокорејскиот филм што го промени Холивуд

Факултети - 13.02.2020

„Паразит“ - јужнокорејското остварување на Бонг Џун Хо, влезе во филмската историја добивајќи „Оскар“ за најдобар филм. Пред него филмовите што ја освојуваа оваа награда секогаш беа на англиски јазик.

„Кореја изгледа гламурозно, но младите во неа се очајни“

Оff.net - 12.02.2020

Бонг Џун Хо го опишува својот филм за класните разлики како „неутрален“. А себеси се гледа пред сè како сценарист, кој едвај чека да помине целата ука-бука околку Оскарите, за да може да почне да работи на нов ...

Листа филмови од оскаровецот Бонг Џун-хо

MakPress - 13.02.2020

„Паразит“ (Gisaengchung) влезе во историјата со добивањето Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје и за најдобар филм воопшто. Но, режисерот Бонг Џун-хо има и бројни други филмови, според критичарите – вредни да се погледнат… Во ...