TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Србија по новиот автопат „Милош Велики“ за еден час од Обреновац до Љиг

+инфо - 18.08.2019

Србија изгради нова делница од Обреновац до Љиг, која денеска свечено беше пуштена во употреба, по автопатот кон Македонија. По новиот автопат, чие име е „Милош Велики“, од Белград до Чачак ќе се стасува за еден час.

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики

Фактор - 19.08.2019

Соседна Србија може да се пофали со еден од најдобрите автопати во регионот. За него цела нација, како што посочи и самиот Александар Вучиќ, сонувале седумдесет години. Со огномет, громогласен аплауз и игра вчера во употреба е пуштен автопатот ...

И Србите добија автопат со името Велики – Милош Велики

ММС - 18.08.2019

Имињата на патиштата, градовите и улиците во Србија и регионот се менуваат според политички околности. Можеби најбавен во Србија, вели историчарот Седа Антиќ. Новиот пат што ги поврзува Белград и Чачак, што денеска беше пуштен во употреба, го носи ...