TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не е сеедно: Часот на раѓање го одредува вашиот карактер

Скопје24 - 19.09.2020

Не е сеедно дали сте родени на пладне или на полноќ, некои наши карактеристики зависат баш од часот на нашето раѓање. Од 00:00 до 01:00 часот Овие луѓе се карактеризираат со агресивност (Овен) поврзана со издржливост (Сатурн).

Астрономи пронајдоа индиции за живот на Венера

Окно - 18.09.2020

Два телескопи во Хаваи и Чиле забележале хемиски траги од фосфин во густите облаци на Венера. Овој отровен гас на Земјата се поврзува со живот, се наведува во студијата објавена денеска во журналот Астрономија на природата.

Нови фотографии открија бура на Јупитер (ВИДЕО)

USB - 18.09.2020

Додека Јупитер и се приближува на Земјата, вселенскиот телескоп Хабл направи нови фотографии со висока резолуција на најголемата планета во Сончевиот систем. Американската вселенска агенција НАСА објави нови фотографии од Јупитер, на кои се гледа ...

Откриен знак кој упатува на постоење живот на Венера!?

Емитер - 18.09.2020

Деновиве астрономите објавија изненадувачко откритие за Венера – во погорните слоеви на нејзината атмосфера откриле знак, молекули од гасот фосфин (phosphine), што можеби укажува на животен процес.

Како изгледа бура на Јупитер?

Кајгана - 18.09.2020

Вселенскиот телескоп Hubble направи нови фотографии со висока резолуција од најголемата планета во Соларниот систем. НАСА објави нови фотографии од Јупитер, а на кои се гледа планетата и нејзината ледена месечина Европа.

Венера е руска планета, барем според Русија

Оff.net - 18.09.2020

Од ведро небо, само неколку дена по откривање на знаци на знаци на живот, првиот човек на руската вселенска агенција, Роскосмос, ја прогласи Венера за „руска планета“. Дмитри Рогозин порача дека Русија сака да испрати сопствена мисија на Венера, ...