TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tesla Semi :: Поевтин отколку што се очекуваше

Авто Магазин - 24.11.2017

Една недела по претставувањето на електричниот камион, Елон Маск уште еднаш го изненади светот - цените по кои Tesla Semi ќе се продава воопшто не се високи како што се очекуваше и претпоставуваше.

„Tesla“ ги објави цените за електричниот камион

Стандард - 24.11.2017

Денес „Tesla“ додаде цена на својот камион на нејзината веб-страница и е доста конкурентна. Верзиите со можност за поминување од 480 и 800 километри чинат 150.000, односно 180.000 американски долари.

Tesla ги објави цените на камионoт

Авто Плус - 24.11.2017

Теслиниот камион Semi беше официјално претставен пред само неколку дена, но не беа истакнати цените. Сега се познати и тие Теслиниот камион Semi беше официјално претставен пред само неколку дена, но не беа истакнати цените.

Десет работи кои најверојатно не сте ги знаеле за Никола Тесла

Кајгана - 24.11.2017

Никола Тесла е познат по бројни изуми без кои модерниот свет не би бил ваков каков што е. Прочитајте ги десетте факти за еден од најголемите изумители на сите времиња кои веројатно не сте ги знаеле. 1.

Tesla губи 8.000 долари на минута?!

Авто Плус - 24.11.2017

Секој час од почетокот на годината за Tesla Motors значи загуба од 480.000 долари Во моментов Tesla троши огромни средства за да се достигне заостанувањето од производствениот распоред на евтиниот Model 3, па загубите не се изненадувачки.

Климатските промени и вештачката интелигенција најголеми закани за човештвото

Алсат-М - 24.11.2017

Климатските промени, како и вештачката интелигенција, се најголемите закани со кои се соочува човештвото во овој век, наведе Илон Маск, директорот на компаниите „Спејс Екс“ и „Тесла“ во интервјуто за магазинот „Ролинг Стоунс“.

Заврши изградбата на најголемата литиум-јонска батерија во светот

Иновативност - 24.11.2017

Во март годинава Илон Маск вети дека за 100 ќе заврши изградбата на предложениот батериски систем за складирање енергија на фармата за ветар Hornsdale Wind Farm во јужна Австралија. Тој вети дека доколку не успее да ја заврши за 100 дена, самиот ќе ...

Tesla заврши со изградбата на батерија од 100 мегавати во Австралија

Smartportal - 24.11.2017

Tesla штотуку ја изгради (убедливо) најголемата литиум-јонска батерија во светот, која се наоѓа во Австралија и која има за цел да ги реши проблемите со снабдувањето со струја во далечните региони на таа земја.

Почетната цена на електричниот камион на Tesla изнесува 150.000 долари

Точка - 24.11.2017

Недела дена после светската премиера на долгоочекуваниот камионот-шлепер Tesla Semi, американскиот производител ги објави и цените на ова електрично возило. Основната верзија, со автономија во возењето од 480 километри, ќе чини 150.000 долари.

Илон Маск сака подземниот тунел да го прошири под цел град Лос Анџелес

Иновативност - 24.11.2017

Додека многумина не веруваа во неговиот план да направат тунел под Лос Анџелес, Илон Маск поднесе барање да го изгради вториот дел од неговиот радикален план за револуционизирање на транспортот.

Tesla губи 8.000 долари секоја минута

Додај Гас - 24.11.2017

Имено, во изминатите 12 месеци, произведувачот на електрични автомобили губел 8.000 долари во минута (480.000 долари на час), објави Bloomberg. Ако продолжат загубите со овој ритам, компанијата на 6-ти август следната година ќе банкротира.

Tesla во Австралија ја заврши инсталацијата на најголемата литум-јонска батерија на светот

Нетпрес - 23.11.2017

Американската технолошка компанија „Tesla“ го заврши инсталирањето на најголемата литиум-јонска батерија на светот и следните денови планира да ја вклучи. Батеријата којашто може да складира енергија со моќност од 100 мегавати во Јужна Австралија би ...

Lyft со нови половина милијарда долари ќе го брка Uber

Телефони.мк - 23.11.2017

Lyft како еден од најсериозните конкуренти на Uber во областа на повик на возачи преку апликација успеа да собере уште половина милијарди долари преку инвестицискиот фонд CapitalG со што ја подобри финансиската состојба и можноста за нови инвестиции.

Маск ќе го добие облогот – ќе успее навреме да ја заврши инсталацијата на најголемата батерија во светот

Макфакс - 23.11.2017

Огромната литиум-јонска батерија, која ја прави компанијата „Тесла“, влегува во финална фаза на тестирање, што значи дека Елон Маск ќе го добие облогот што го даде дека батеријата ќе биде завршена во рок од 100 дена.

Lyft привлече уште 500 милиони долари финансирање

Стандард - 23.11.2017

Ривалот на Uber – Lyft, доби дополнително финансирање во износ од 500 милиони долари, покажуваат документи поднесени од страна на компанијата во САД, пренесува Ројтерс. Кругот за прибирање на средства е воден од CapitalG на американскиот гигант ...

Супер трик! Еве како батеријата на вашиот телефон да трае подолго!

Екран - 23.11.2017

Најверојатно мислите дека правилно го полните вашиот телефон. За да видите дали е така навистина, треба да ги прочитате следните редови. Веројатно вие или вашиот пријател се разочарани што новите телефонски батерии не траат долго.

Овој трик за далечинското никој не го знае:Направете го и ќе работи и без батерии

Екран - 23.11.2017

Нема нешто што повеќе ќе ве извади од кожа од тоа кога убаво ќе си легнете на фотелјата пред телевизорот и ќе сфатите дека далечинскиот управувач не работи. Сигурно станува збор за батериите, или фали батерија или едната од двете батерии се ...

Тесла „крвари“ по 8.000 долари на минута

Оff.net - 23.11.2017

Ако одливот пари на Тесла продолжи со истото темпо, 480.000 долари на час, компанијата ќе го потроши купчето кеш до 6-ти август 2018. Најголемиот дел од парите одат на постигнување на крајно амбициозните производни таргети за Модел 3, кои ЦЕО-то ...

Норвешка се откажува од „даноко Тесла“ за електрични возила

Стандард - 23.11.2017

Норвешка, светски лидер во производство на автомобили со нулта емисија, ќе се откаже од „данокот Тесла“. Оваа оспорувана мерка требаше да ги намали даночните предности давани на големите електрични лимузини, пренесе „Франс прес“, цитирана од ...

Тесла го најави првиот електричен камион

Алсат-М - 23.11.2017

Компанијата Тесла го најави првиот електричен камион, со намера да ги замени камионите на дизел како најкористените возила за превоз на стоки. Долго очекуваниот „Тесла Семи“, кој во САД ќе биде познат како камион со полу-приколка, може со едно ...

Tesla ќе „умре“ за две години?!

Авто Плус - 23.11.2017

Поранешниот потпретседател на GM, Боб Луц, познат по неговите бомбастични и премногу често чудни тврдења, за што е мошне “посакуван“ од медиумите во САД, тврди дека Tesla можеби нема да ja дочека 2019 година Откако на почетокот на месецот ...

Мега иновација: Илон Маск на чекор до обезбедување струја за 30 000 домаќинства

Фактор - 23.11.2017

Компанијата Тесла го заврши инсталирањето на најголемата литиум-јонска батерија во светот и ќе ја уклучи во наредните денови. Батеријата од 100 магавати во Јужна Австралија е дизајнирана да обезбеди безбедност на државната електроенергетска мрежа.

„Тесла“ електричниот камион ќе се продава побрзо од автомобилите

+инфо - 23.11.2017

Аналитичарите сметаат дека компанијата може да се насочи на погрешен пазар, бидејќи продажбата на товарните возила може да оди бавно. Еелектричните камиони би можеле да се продаваат побрзо од автомобилите, но постои опасност „Тесла“ да се насочи кон ...

Работи што не сте ги знаеле за генијалниот Никола Тесла

Факултети - 23.11.2017

Фото: Wikimedia Commons Никола Тесла е икона на научниот свет. Ви пренесуваме интересни факти за еден од најголемите изумители на светот што веројатно не сте ги знаеле. 1. Човек од гром Благодарение на популаризацијата на еколошки технологии и ...

Илон Маск предупредува: „Човештвото се соочува со две закани“

Факултети - 23.11.2017

Неодамна магазинот „Ролинг стоун“ направи интервју со иконата на технолошката индустрија, Илон Маск. Во него Маск зборува за најголемите закани за човештвото. Според него, во моментов, човештвото се соочува со 2 најголеми закани: фотоизвор: Think ...

Маск: Климатските промени и вештачката интелигенција се најголеми закани за човештвото

+инфо - 24.11.2017

Директорот на „Спејс Екс“ и „Тесла“ оценува дека луѓето треба да бидат предупредени за сите негативни околности многу време пред тие да се случат. Климатските промени, како и вештачката интелигенција, се најголемите закани со кои се соочува ...

Маск го добива облогот – ќе успее навреме да ја заврши инсталацијата на најголемата батерија во светот

Вечер - 23.11.2017

Огромната литиум-јонска батерија, која ја прави компанијата „Тесла“, влегува во финално фаза на тестирање, што значи дека Елон Маск ќе го добие облогот што го даде дека батеријата ќе биде завршена во рок од 100 дена.

Lyft доби уште 500 милиони долари финансирање

Денар - 24.11.2017

Ривалот на „Uber“ – „Lyft“, доби дополнително финансирање во износ од 500 милиони долари, покажуваат документи поднесени од страна на компанијата во САД, пренесува „Ројтерс“. Кругот за прибирање на средства е воден од „CapitalG“ на американскиот ...

Со изумот на Илон Маск никогаш нема да снема струја

Телефони.мк - 23.11.2017

Компанијата Тесла предводена од иноваторот и дизајнер Илон Маск успеа да го заврши инсталирањето на најголемата литиум-јонска батерија во светот која ќе ја активира во наредните денови. Батеријата од 100 магавати во Јужна Австралија е дизајнирана да ...

Маск: Климатските промени и вештачката интелигенција се најголеми закани за човештвото

Алфа - 24.11.2017

Климатските промени, како и вештачката интелигенција, се најголемите закани со кои се соочува човештвото во овој век, наведе Илон Маск, директорот на компаниите „Спејс Екс“ и „Тесла“ во интервјуто за магазинот „Ролинг Стоунс“.

Маск го добива облогот – ќе успее навреме да ја заврши инсталацијата на најголемата батерија во светот

Орбис - 23.11.2017

Огромната литиум-јонска батерија, која ја прави компанијата „Тесла“, влегува во финално фаза на тестирање, што значи дека Елон Маск ќе го добие облогот што го даде дека батеријата ќе биде завршена во рок од 100 дена.

Маск: Климатските промени и вештачката интелигенција се најголеми закани за човештвото

А1 On - 24.11.2017

Климатските промени, како и вештачката интелигенција, се најголемите закани со кои се соочува човештвото во овој век, наведе Илон Маск, директорот на компаниите „Спејс Екс“ и „Тесла“ во интервјуто за магазинот „Ролинг Стоунс“.

Маск ќе го добие Twitter облогот со милијардерот Кенон-Брукс

Кајгана - 23.11.2017

Можеби Елон Маск задоцни со претставувањето на новиот е-камион според првите проценки, но за овој облог се потруди да стигне на време и да го исполни ветеното. Огромната литиум-јонска батерија, која ја прави компанијата „Tesla“, влегува во финална ...

Маск: Климатските промени и вештачката интелигенција се најголеми закани за човештвото...

Н.Македонија - 24.11.2017

Маск: Климатските промени и вештачката интелигенција се најголеми закани за човештвото Климатските промени, како и вештачката интелигенција, се најголемите закани со кои се соочува човештвото во овој век, наведе Илон Маск, директорот на компаниите ...