TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ураганот ,,Сали” удри во Алабама и Флорида (ВИДЕО)

Канал5 - 16.09.2020

Ураганот Сали утрово го погоди брегот на Алабама во Мексиканскиот залив како ураган од категорија 2, откако ветровите се засилија преку ноќта. Ветровите се забрзаа и дуваат со брзина од 165 км на час, што може да предизвика големи штети.

Ураганот Сали предизвика штети помеѓу две и три милијарди долари

ММС - 16.09.2020

Ураганот Сали го погоди брегот на Алабама во Мексиканскиот залив утринава како ураган од категорија 2, откако ветровите се засилија преку ноќта. Ветровите се забрзаа и дуваат со брзина од 165 километри на час, што може да предизвика големи штети.

Ураганот Сали: Бавна бура која „збриша“ дел од мост во Флорида

Frontline - 16.09.2020

Ураганот Сали донесе силни ветришта и обилни поплави на американскиот брег во Мексиканскиот Залив. Бавната бура откорна дел од нов мост во Флорида. Официјалните лица велат дека мостот во Пенсакола веќе бил еднаш реконструиран по настаната штета од ...

Многу редок медитерански ураган се наближува до Грција

Канал5 - 16.09.2020

На сателитските снимки може да се забележи циклон кој се приближува до Јонското Море. Овој систем би можел да добие тропски карактеристики во следните 24 часа, односно постои голема можност за развој на т.н.

Македонци заглавени во ураганот Сали на Флорида – се тресев од паника и јадев благо

Скопје24 - 16.09.2020

Дечко и девојка од Скопје, Македонија ја разкажуваат својата приказна за тоа како го поминаа ураганот Сали. – Врнеше 36 часа без прекин непосредно пред да почне бурата. Најпрвин во доцните вечерни часови дождот се појача и почна да дува силен ветер, ...

Ураганот Сали стигна до Алабама, издадено е предупредување: Се закануваат катастрофални поплави

Опсервер - 16.09.2020

Монтгомери, 16 септември 2020 () – Ураганот Сали денеска го погоди брегот на Алабама во Мексиканскиот Залив како ураган од втора категорија, откако ветровите се засилија во текот на ноќта.

Ураганот Сали е закана со големи поплави

Глас на Америка - 16.09.2020

Се очекува до 75 сантиметри дожд во некои области долж крајбрежјето. Поројни дождови од ураганот Сали ја погодија Флорида и крајбрежјето од Алабама. Метеоролозите очекуваат бавното движење на бурата да продолжи да носи со себе пороен дожд, ...

Над Медитеранот се формира УРАГАН и ќе ја погоди соседна Грција – дали и како ќе влијае на времето кај нас?!

Скопје24 - 16.09.2020

Моќен циклонски систем се формира во Медитеранот, и истиот понатаму ќе прерасне во УРАГАН и истиот ќе се движи кон соседна Грција условувајќи олујни ветришта, силни дождови кој може да условат и локални поплави.

„Теди“ зајакна во ураган од втора категорија

А1 On - 16.09.2020

Ураганот „Теди“ се засили во ураган од втора категорија, а до утре може да достигне јачина од четврта категорија, предупреди денеска американскиот Национален центар за урагани. Ураганот се наоѓа на околу 1.315 километри источно од групата острови ...

Ураганот Сали напредува кон Флорида

Алсат-М - 16.09.2020

Ураганот Сали, кој ја достигна силата од втората категорија, продолжува полека да се движи кон брегот на Флорида, објави утрово американската метеоролошка служба. Како што се наведува, ветерот почнал да се засилува и сега неговата брзина е 161 ...

Над Атлантскиот океан вторпат има пет тропски циклони

USB - 15.09.2020

Над Атлантскиот Океан во екот на сезоната на урагани во моментот има дури пет тропски циклони. Ова се случува вторпат во историјата. Оваа сателитска фотографија ги прикажува петте тропски циклони кои во моментот се активни над Атлантикот.

„Теди“ зајакна во ураган од втора категорија

Опсервер - 16.09.2020

Вашингтон, 16 септември 2020 () – Ураганот „Теди“ се засили во ураган од втора категорија, а до утре може да достигне јачина од четврта категорија, предупреди денеска американскиот Национален центар за урагани.

„Теди“ зајакна во ураган од втора категорија

Независен - 16.09.2020

Ураганот „Теди“ се засили во ураган од втора категорија, а до утре може да достигне јачина од четврта категорија, предупреди денеска американскиот Национален центар за урагани. Ураганот се наоѓа на околу 1.315 километри источно од групата острови ...

„Теди” зајакна во ураган од втора категорија

24Инфо - 16.09.2020

Ураганот „Теди” се засили во ураган од втора категорија, а до утре може да достигне јачина од четврта категорија, предупреди денеска американскиот Национален центар за урагани. Ураганот се наоѓа на околу 1.315 километри источно од групата острови ...

„Теди“ зајакна во ураган од втора категорија

Либертас - 16.09.2020

Ураганот „Теди“ се засили во ураган од втора категорија, а до утре може да достигне јачина од четврта категорија, предупреди денеска американскиот Национален центар за урагани. Ураганот се наоѓа на околу 1.315 километри источно од групата острови ...

„Теди” зајакна во ураган од втора категорија

Слободен Печат - 16.09.2020

Ураганот „Теди” се засили во ураган од втора категорија, а до утре може да достигне јачина од четврта категорија, предупреди денеска американскиот Национален центар за урагани. Ураганот се наоѓа на околу 1.315 километри источно од групата острови ...

Ураганот „Теди“ зајакна во ураган од втора категорија

Курир - 16.09.2020

Ураганот „Теди“ се засили во ураган од втора категорија, а до утре може да достигне јачина од четврта категорија, предупреди денеска американскиот Национален центар за урагани. Ураганот се наоѓа на околу 1.315 километри источно од групата острови ...

„Теди“ зајакна во ураган од втора категорија

MakPress - 16.09.2020

Ураганот „Теди“ се засили во ураган од втора категорија, а до утре може да достигне јачина од четврта категорија, предупреди денеска американскиот Национален центар за урагани. Ураганот се наоѓа на околу 1.315 километри источно од групата острови ...

Ураганот Сали стигна до Алабама, издадено е предупредување: Се закануваат катастрофални поплави

Либертас - 16.09.2020

– Ураганот Сали денеска го погоди брегот на Алабама во Мексиканскиот Залив како ураган од втора категорија, откако ветровите се засилија во текот на ноќта. Ветровите се забрзаа и дуваат со брзина од 165 километри на час, што може да предизвика ...

Ураганот Сали се заканува со катастрофални поплави во Алабама

+инфо - 16.09.2020

Националниот центар за урагани претходно објави дека ураганот може да предизвика повеќе од 60 сантиметри дожд во некои области додека се движи кон внатрешноста. Ураганот Сали денеска го погоди брегот на Алабама во Мексиканскиот Залив како ураган од ...

Ураганот Сали стигна до Алабама, издадено е предупредување: Се закануваат катастрофални поплави

Вечер Прес - 16.09.2020

Ураганот Сали денеска го погоди брегот на Алабама во Мексиканскиот Залив како ураган од втора категорија, откако ветровите се засилија во текот на ноќта. Ветровите се забрзаа и дуваат со брзина од 165 километри на час, што може да предизвика големи ...

ВО ЖИВО: Следење на ураганот Сали кој стигна до Алабама, се закануваат катастрофални поплави

Слободен Печат - 16.09.2020

Ветровите се забрзаа и дуваат со брзина од 165 километри на час, што може да предизвика големи штети. Ураганот Сали денеска го погоди брегот на Алабама во Мексиканскиот Залив како ураган од втора категорија, откако ветровите се засилија во текот на ...

Над Медитеранот се формира УРАГАН и ќе ја погоди соседна Грција – дали и како ќе влијае на времето кај нас?!

Магазин - 16.09.2020

Моќен циклонски систем се формира во Медитеранот, и истиот понатаму ќе прерасне во УРАГАН и истиот ќе се движи кон соседна Грција условувајќи олујни ветришта, силни дождови кој може да условат и локални поплави.

Ураганот Сали се очекува да стане категорија 2

Глас на Америка - 15.09.2020

Ураганите се сметаат за потенцијално опустошувачки кога ќе стекнат ветришта од 179 километри на час. Ураганот Сали се приближува кон Јужното американско крајбрежје и носи поројни дождови и се очекува да добие силина од категорија 2.

(ВИДЕО) Ураганот „Сали“ се приближува до САД, се стравува да не се повтори „Катарина“

Алсат-М - 15.09.2020

Тропската бура „Сали“ се засили и се претвори во ураган во понеделникот и сега му се заканува на југоистокот на САД, предупредуваат американските метеоролошки служби. Големото невреме, проследено со ветер од 150 километри на час, уште денес може да ...

Сателитски снимки над Атлантикот - по вторпат во историјата над океанот има пет тропски циклони

MTM - 15.09.2020

Над Атлантскиот океан, во екот на сезоната на урагани во моментов има дури пет тропски циклони. Ова се случува по вторпат во историјата. https://twitter.com/i/status/1305500920671875073 Оваа сателитска фотографија ги прикажува петте тропски циклони ...

Ураганот „Сали“ му се заканува на југоистокот на САД

MakPress - 15.09.2020

Ураганот „Сали“ се засили и е веќе класифициран во втора категорија додека се приближува кон југоистокот на САД. Ураганот проследен со ветер од 150 километри на час денеска можно е да стигне до копното, соопшти американскиот Национален центар за ...