TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто ќе биде поразена алуминиум коалицијата против Преспанскиот договор и иднината?

CivilMedia - 18.01.2020

пишува: Власта и опозицијата ги вкрстија копјата повторно во битка за Преспанскиот договор. „Спорот со името“, како и многу изборни циклуси наназад, иако решен на начин што ги штити македонскиот народ, јазик и идентитет и ги отвора перспективите за ...

Апасиев: Мицкоски требаше да прифати брзи избори без техничка влада, вака се изгуби моментумот

Фокус - 17.01.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев во вечерашното гостување на телевизија Алфа рече дека политичка грешка на ВМРО-ДПМНЕ е што не прифати брзи избори без техничка влада. -Имаше зафрканција во некој весник дека Владава е пиротехничка, а не ...

Левица ќе коалицира за влада само со оној што ќе го поништи Преспанскиот договор

Фокус - 17.01.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев во вечерашното гостување на телевизија Алфа рече дека црвена линија на Левица за правење коалиција за формирање влада е поништување на Преспанскиот договор.

Апасиев: Законот за Собрание е противуставен, работата на законодавниот дом е уредена со Деловник

MakPress - 18.01.2020

Законот за Собрание што во четвртокот помина во Собрание е противуставен и ако постојатвистински Уставни судии истиот треба веднаш да падне, смета професорот и претседател на Левица, Димитар Апасиев.

Апасиев: Делото на Јанкулоска ќе застари кога детето ќе и прави матура, правосудството е театар за деца и младинци

Локално - 17.01.2020

Обвинителството на Русковска е дефакто специјално. Природен след е обвинителите на СЈО да отидат таму. Фамата е во активните процеси кои се водат каде виси легитимацијата на тужител и тие процеси може да паднат по префрлувањето на предметите, изјави ...

Апасиев: ВМРО-ДПМНЕ нема лидерство да го укине договорот со Грција, потајно се радуваат што не им се падна нив да го ...

Локално - 17.01.2020

Лидерот на Левица и универзитетскиот професор Димитар Апасиев во вечерашната дебата на ТВ Алфа изјави дека ВМРО-ДПМНЕ во однос на промената на името се „легнати на брашното“ и дека тие да биле на власт и тие ќе го направеле истото.

Апасиев: „Левица“ би кoaлицирала само со пapтии што ќе изразат подготвеност за поништување на Преспанскиот договор

365 - 17.01.2020

Димитар Апасиев, кој неодамна беше избpaн за прв претседател на пapтијата „Левица“ , очекува најмалку четири до пет пpaтенички места на предвpeмените избopи во април, дури и со актуелниот избopен модел кој не им е во прилог на помалите пapтии.

Апасиев: Левица ќе освои пет пратеника на изборите

Expres - 17.01.2020

„Искрено се надевам да влезе целиот президиум или пратеничка група од пет пратеника. Значи носителите на листи од „единица“ до „петка“ се надевам дека имаат реални шанси да влезат во парламентот, бидејќи статистички за таа излезност ви требаат околу ...

Апасиев: СДСМ на овие избори ќе исчезне од политичката сцена, како ПАСОК

Република - 17.01.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев предвидува дека СДСМ на овие избори ќе доживее вистински дебакл.Тој во интервју за „Лидер“ . Тој дури и предвидува дека власта ќе ја доживее судбината на партијата ПАСОК која речиси исчезна од политичката сцена во ...

Апасиев: СДСМ на овие избори ќе доживее дебакл

PressingTV - 17.01.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев предвидува дека СДСМ на овие избори ќе доживее вистински дебакл.Тој во интервју за „Лидер“ . Тој дури и предвидува дека власта ќе ја доживее судбината на партијата ПАСОК која речиси исчезна од политичката сцена во ...

Апасиев: СДСМ на овие избори ќе доживее дебакл (видео)

Нетпрес - 17.01.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев предвидува дека СДСМ на овие избори ќе доживее вистински дебакл. Тој во интервју за „Лидер“ дури и предвидува дека власта ќе ја доживее судбината на партијата ПАСОК која речиси исчезна од политичката сцена во ...

Апасиев оптимист - очекува да освои 4 до 5 пратеници на изборите

Фактор - 17.01.2020

Лидерот на „Левица“, Димитар Апасиев во интервју за Економски Лидер вели дека на изборите на 12-ти април очекуваат да освојат четири до пет пратенички места, и со постојниот изборен модел, за кој вели дека е скроен да им одговара само на поголемите ...

Апасиев: Коалиција со тој што ќе го поништи Преспанскиот договор

Expres - 17.01.2020

„Ако фалат на некој нашите пратеници за формирање Влада, Левица на маса веднаш ќе го стави поништувањето на Преспансиот договор. Тоа е нашата црвена линија за коалиција и по цена да не се формира Влада, а и да сме вечно во опозиција“ , вели ...

Апасиев: ВМРО-ДПМНЕ нема лидерство за да го укине договорот од Преспа

24Инфо - 17.01.2020

Претседателот на Левица, универзитетскиот професор Димитар Апасиев во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа рече дека црвена линија на Левица за правење коалиција за формирање влада е поништување на Преспанскиот ...

Зошто ќе биде поразена алуминиум коалицијата против Преспанскиот договор и иднината?

Frontline - 18.01.2020

Настрана мокрите сништа на МВРО-ДПМНЕ и Николоски, кои сепак, имаат реални гласачи, богата партија, инфраструктура, пропагандна машина, многу „донирани“ пари, милиони од ДИК... па може и да сонуваат.

Левица ќе коалицира со оние кои ќе го помиштат Преспанскиот договор

Скопје1 - 18.01.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев во вечерашното гостување на телевизија Алфа рече дека за да коалицираат на маса веднаш ќе го стави поништувањето на Преспансиот договор . -Ако фалат на некој нашите пратеници за формирање Влада, Левица на ...