TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Видеото за тепачката за крстот во Брегалница за неколку часа е прегледано над 150.000 пати(видео)

AKO - 19.01.2020

Денеска на христијанскиот празник Водици, уште еднаш се случи филмот на Теона Митевска ,,Господ постои, името му е Петрунија“. Имено, скокачите во реката кои сакаа да го фатат крстот, се истепаа.

Инцидент на Водици во Штип, во Пробиштип попот фрли два крста

Канал5 - 19.01.2020

Бог се јави. Навистина се јави. Православните христијани денеска го одбележуваат празникот Водици. Ден кога синот божји бил крстен во реката Јордан. Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата.

Во Пробиштип го бараа крстот 40 минути, се фрлаше втор (Видео)

MakPress - 19.01.2020

Одбележувањето на големиот христијански празник во Пробиштип се случи во базенот дел од Аква Паркот. И овој настан ќе остане запаметен откако попот го фрли крстот а пријавените по 40 минути потрага не можеа да го пронајдат, па попот беше принуден да ...

Инцидент на централната свечечност за Водици во Штип

24 Вести - 19.01.2020

Наместо чин на осветување на водите на река Брегалница, тепачка кој ќе го земе светиот крст. Неколкумина скокачи по крстот буквално се бореа во студените води на Брегалница во штипската населба 8-ми Ноември.

Петар Рупески од Варош го фати светиот крст во Охрид

24 Вести - 19.01.2020

30 годишниот Петар Рупески од Варош беше најбрз и најсреќен меѓу стотиците верници кои утринава се фрлија по светиот крст во студените води на Охридското езеро. За него ова е петти пат и петта среќа.

Скандалите за Водици стануваат традиција во Штип - годинава крстот останува кај владиката

Сител - 19.01.2020

Темна дамка на централната свеченост за Водици на Камениот мост во Штип. Овој свечен чин ќе остане запаметен по инцидентот кога двајца од 50-темина скокачи останаа да лежат во реката и буквално да се борат за светиот крст.

Во Штип инцидент фрли сенка врз одбежелувањето на празникот Водици

Телма - 19.01.2020

Пред шест години жена го фати светиот крст во штипско Ново Село, а годинава на втората локација на Камениот мост кај градинката астибо две момчиња се натегаа и се бореа во водите на реката Брегалница кому да му припадне крстот.

На својот роденден прилепчанецот Александар по третпат го фати крстот во Кавадарци

Фокус - 19.01.2020

Прилепчанецот Александар Ристески го фати светиот крст во Кавадарци. Пред камерите тој изјави дека уште од 2012 година доаѓал во Кавадарци и влегувал во водите по светиот крст. Ова му било третпат во Кавадарци да биде среќниот кој го фатил крстот, ...

Каков гест: Пливачите го пуштија Милан прв да стигне до крстот за да може да го направи ова

Република - 19.01.2020

И пливачите и организаторите на денешната церемонија за фрлањето на светиот крст во селото Винча, кај Белград, немаа никаков проблем со тоа Милан Кичовиќ прв да стигне до целта. Сите заедно беа дел од изненадувањето за неговата девојка Лидија.

Инциденти и во Валандово – свештениците трипати го фрлаа крстот

24 Вести - 19.01.2020

Скандал и на фрлањето на крстот во Валандово. Свештените лица трипати го фрлаа крстот, затоа што по него се фрлале и лица кои не биле пријавени. Официјално на крајот Костадин Георгиев го фати ...

Петар Рупески повторно го извади светиот крст од Охридското езеро

Сител - 19.01.2020

Илјадници посетители за Водици во Балканскиот Ерусалим.Најсреќен меѓу стотината верници кои се фрлаа по светиот крст во осветените води на Охридското езеро беше 30 годишниот Петар Рупески од Варош кој прв успеа да доплива до крстот .

Празнична тепачка во Штип, крстот остана во црквата

+инфо - 19.01.2020

„Бидејќи настана еден немил настан, затоа предложив, додека се смират луѓето и се намали тензијата, крстот да остане во црквата оваа година“, изјави г. Иларион – митрополит Брегалнички Закани, туркање,влечење и непристојни зборови за во чии раце да ...

Доплива прв до крстот, па ја запроси девојката

А1 On - 19.01.2020

Пливањето до крстот било повеќе од интересно во Винча, во близина на Белград, каде Милан Кичовиќ имал две причини за да слави. Па така, откако на Богојавление тој прв допливал до крстор, Кичовиќ излегол од водата и ја запросил својата долгогодишна ...

Во Велес по крстот скокаа и две девојки - најсреќен и најбрз беше Дејан Петрушев

Press24 - 19.01.2020

Најсреќен и најбрз од 71 меѓу кои и две девојки, кои денеска по повод празникот Богојавление-Водици влегоа во ладните води на Вардар, прв стигна и го фати светиот крст две години едноподруго 27-годишниот Дејан Петрушев од Велес.

(Видео) Свирежи и негодувања од верниците во Штипско: Учесник на сила го истегна крстот од момчето кое го фати

Макфакс - 19.01.2020

Немил настан се случи на една од манифестациите за фаќање на светиот крст по повод празникот Богојавление – Водици во штипскиот регион. Како што се гледа од видеото објавено на социјалните мрежи, откако момче веќе го фати крстот, фрлен од страна на ...

„Исчезна“ крстот во базен во Пробиштип, по 40 минути потрага попот фрли втор (ВИДЕО)

МКД - 19.01.2020

Околу 40 минути траеше потрагата по крстот во Пробиштип каде по повод големиот христијански празник Водици крстот се фрлаше во базен во Аква паркот. Попот го фрли крстот, по што неколку момчиња кои се пријавиле скокнаа во базенот.

(ВИДЕО) Повеќе од половина час се бараше крстот во Пробиштип, па попот фрли втор

Фокус - 19.01.2020

Повеќе од половина час траеше потрагата по крстот во Пробиштип каде се фрлаше по повод празникот Водици во базен во Аква паркот. Posted by Aqua Park Macedonia – Probistip on Недела, 19 јануари 2020 Попот го фрли крстот, по што неколку момчиња кои се ...

(ВИДЕО) Тепачка за крстот во Штип, попот смирува: „Дојди ајде, друг крст ќе ти дадам“

А1 On - 19.01.2020

На социјалните мрежи беше објавено видео од фрлањето на крстот во Штип, на кое се гледа како настанува тепачка за тоа кој да го земе крстот. На видеото се гледа дека за крстот прво се туркаат и тепаат неколкумина, па попот вели дека крстот ќе остане ...

Брука на Водици во Штип! Поради инцидент, светиот крст останува во црквата

Алсат-М - 19.01.2020

Инцидент се случи на централната свеченост за празникот Водици на Камениот мост на реката Брегалница во Штип. Верниците овој чин ќе го запаметат по тоа што двајца од педесеттемина скокачи останаа да лежат во реката Брегалница и да се борат за ...

Две девојки најбрзи до крстот во Србија, најмладиот пливач имал 3 години

Република - 19.01.2020

И низ целата Србија, како и кај нас, денеска голем број на верници се фрлаа по светиот крст. Како што пренесуваат српските медиуми, манифестациите поминале без инциденти, а во чест на празникот пливале од најмладо до најстаро.

Александар Ристески од Скопје го фати светиот крст во осветените води на Радика

Press24 - 19.01.2020

Алксандар Ристевски од Скопје го фати светиот крст во Радика, што беше положен по повод денешниот голем христијански празник Богојавление – Водици. Осветениот крст во водите на река Радика го положи архимандрит Партениј, игумен на Бигорскиот ...

Осветени води на неколку места во Тиквешко

Сител - 19.01.2020

Со фрлање на крстот и осветување на водите, денеска на неколку места во Тиквешијата беше одбележан православниот празник Водици. Во водите на реката Црна крстот го фати росоманецот Игор Атанасовски, откако лани имал еден неуспешен обид.

Инциденти во Штип и Валандово при фрлање на крстот

Фактор - 19.01.2020

Во Штип имаше инцидент на церемонијата на фаќање на светиот крст. Повеќето луѓе кои се фрлаа во водите на реката Брегалница, буквално се бореа кој да го земе крстот. На крајот светиот крст му припадна на Наумче Балевски, кој беше најбрз.

Чесниот фаќач на крстот во Делчево го донираше освоениот телевизор

Слободен Печат - 19.01.2020

Панчовски заедно со неговата група одлучија денешната освоена награда, телевизор која ја доделува компанијата Зегин, да го подарат на семејство од Делчево. Дека хуманоста е одраз на големите луѓе денеска се докажа уште еднаш со хуманиот гест на ...

ВИДЕО: „Исчезна“ крстот во базен во Пробиштип – по 40 минути потрага попот фрли втор

Centar - 19.01.2020

Четириесетина минути траеше потрагата по крстот во Аква паркот во Пробиштип, на церемонијата за спуштање на крстот во светата вода по повод Водици. По крстот скокнаа неколку лица, но никој не можеше да го најде, па свештените лица по 40 минути ...

„Скокнал у Вардар по крстот, фатил стара машина за перење алишта“: Твитер реакции за Богојавление-Водици

еМагазин - 19.01.2020

И оваа година одбележувањето на големиот религиозен празник Богојавление-Водици не помина без скандал. Во Штип на момчето кое го фати крстот се обидоа да му го земат. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Видео) На момчето што го фати крстот во Штип се обидоа да му го ...

ВИДЕО: По половина час потрага никој не го најде крстот во базенот во Пробиштип, па попот фрли втор

Либертас - 19.01.2020

Уште една несекојдневна ситуација на денешната прослава на христијанскиот празник Водици и фрлањето на крстот. По половина час потрага никој не успеа да го најде крстот во базенот во Аква паркот во Пробиштип, па попот фрли втор ...

Светиот крст во Струмица во рацете на Трајче Серафимовски

Слободен Печат - 19.01.2020

Нему ова му е прво учество во фаќањето на Светиот крст. Светиот крст, кој денеска по повод големиот христијански празник Богојавлјение – Водици беше фрлен во водите на базенот „Аквариус” во Струмица, прв го пронајде дваесет и шестгодишниот Трајче ...

(Видео) На момчето што го фати крстот во Штип се обидоа да му го земат

еМагазин - 19.01.2020

Фејсбук-страницата „Штипска идила“ објави видео на кое може да се види дека штипјани се обидоа да му го земат крстот на момчето што го фати во водите на реката Брегалница, во населбата Ново село.

Инцидент при фрлањето на Светиот крст во Штип (ВИДЕО)

Слободен Печат - 19.01.2020

Група штипјани кој скокаа во Брегалница по Светиот крст кој беше фрлен во реката, од раце му го земаа крстот на момчето кој го фати и одбиваа да му го вратат. Група штипјани кој скокаа во Брегалница по Светиот крст кој беше фрлен во реката, од раце ...

Петар Рупески по петти пат го фати крстот во водите на Охридското Езеро

А1 On - 19.01.2020

Петар Руепски од охридската населба Варош беше најсреќниот меѓу неколку стотините верници кои денеска скокаа по Чесниот крст што во осветените води на Охридското Езеро го фрли митрополитот на Дебарско-кичевската епархија, владиката Тимотеј.

Во Штип се гураа и влечеа за крстот (Видео)

Пулс24 - 19.01.2020

Гледајте внимателно. Има викање, скандирање, свиркање… Годинава, најголемиот срам се случи на фрлањето на крстот во Штип, кога дојде до тепачка помеѓу луѓето кои се обидувале да го фатат крстот, кои очигледно заборавиле која е мисијата на празникот.

Трајче Серафимовски го фати Светиот крст во Струмица

Сител - 19.01.2020

26-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го извади Светиот крст од водите во Струмица. -Н е беше лесно да се фати крстот, среќата ме послужи за првпат и го фатив светиот крст - кажа Срефимовски по фаќањето на ...

Видео од фрлањето на светиот крст во Битола

Тера - 19.01.2020

Како што веќе објавивме 17 годишниот Петар Атанасовски од Битола го фати светиот крст во осветените води во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“. Досега скокал три пати, а два пати ја имаше среќата да го фати крстото.

ГАЛЕРИЈА: Водици одбележан во Скопје, скопјанец по втор пат го фати крстот во Вардар

Локално - 19.01.2020

По повод православниот празник Водици, денеска на пладне во водите на реката Вардар во Скопје, околу стотина кандидати се фрлија по крстот кој во водите го положи поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан.

По 40 минути потрага по крстот во Пробиштип, попот фрли втор (ВИДЕО)

Локално - 19.01.2020

Околу 40 минути траеше потрагата по крстот во Пробиштип каде по повод големиот христијански празник Водици крстот се фрлаше во базен во Аква паркот. Попот го фрли крстот, по што неколку момчиња кои се пријавиле скокнаа во базенот.

Христијан Врапчески го фати крстот во Кичево

Канал5 - 19.01.2020

Во Кичево 25-годишниот Христијан Врапчески го фати крстот од осветените води во базенот на поранешниот Дом на АРМ. Прво во црковниот храм „Свети Петар и Павле" беше отслужена утрена богослужба, а потоа поворката се упати кон базенот, каде што се ...

Младиот Петар по вторпат го фати крстот во Битола

Н.Македонија - 19.01.2020

Младиот Петар Атанасовски, кој има 17 години по вторпат го фати крстот што Митрополитот Петар го фрли во базенот во црквата Св. Димитрија во Битола. – Имам 17 години и учам во Средното техничко училиште „Ѓорги Наумов“.

Петар Атанасовски го фати крстот во Битола

Тера - 19.01.2020

17 годишниот Петар Атанасовски од Битола го фати светиот крст во осветените води во базенот на соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“. Од околу 50-та кои учествуваа во оваа верска традиција најсреќен беше Петар Атанасовски кој досега ...

Васко Панчовски по втор пат го извади Светиот крст од водите на река Брегалница

Слободен Печат - 19.01.2020

Да сме здрави и живи, им го честитам празникот на сите граѓани и им посакувам среќа и здравје, рече ...

Петар Рупески го фати Светиот крст во Охрид

Сител - 19.01.2020

30 годишниот о хриѓанец Петар Рупески денеска го извади крстот од Охридското Езеро. Ова му е петти пат, првиот пат крстот го фатил во 2005 година. На чинот на осветувањето на водите на Охридското Езеро што го спроведоа великодостојници на ...

По втор пат го фаќа крстот - Филип Стојановски беше најсреќен во Прилеп

Press24 - 19.01.2020

26-годишниот Филип Стојановски беше најсреќниот кој го фати Светиот Крст денеска во Прилеп. Филип по осми пат скока по крстот, а втор пат успева да биде најбрз. -Пред 4 години брз исто така најбрз и тогаш фаќањето на крстот ми донесе здравје, среќа ...

Во Штип се степаа за крстот

Expres - 19.01.2020

По срамната тепачка, свештеник требаше да одлучи кој е прв стигна до крстот на денешнито Водојавленије vво Штип и попатно да ги поучи која е целта на Празникот. Претходно и за срам, пред очите на присутните верници се туркаа, се удираа и го влечеа ...

Кристијан Врапчароски по вторпат го фати крстот во Кичево

Н.Македонија - 19.01.2020

Младиот Христијан Врапчароски во својот трет обид, по вторпат го извади крстот од водите на базенот во Кичево, откако за првпат го фати крстот во 2018 година. – Не можам да ја опишам радоста која ме опседнува откако светиот крст го извадив од водите ...

Дејан Цветановски е среќникот што го фати крстот во Куманово

Вечер - 19.01.2020

Триесет и двегодишниот кумановец Дејан Цветановски го извади светиот крст од осветените води во мини базенот на соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово. – Седми пат како скокам по крстот.

Трајче серафимовки го фати светиот крст во Струмица!

Струмица Денес - 19.01.2020

Православните христијани во Македонија денеска го слават празникот Богојавление – Водици. Во храмовите на Македонската Православна Црква се одржуваат литургии, а денеска традиционално се фрла крстот во македонските реки и езера.

Петта среќа за Рупески – пак го фати крстот во Охрид

+инфо - 19.01.2020

Триесетгодишниот охриѓанец Петар Рупески од населбата Варош годинава по петти пат го фати крстот во Охрид, на манифестацијата по повод православниот празник Водици. Тој и годинава беше најсреќен меѓу стотици верници што се фрлаа по Светиот крст во ...

Филип Стојаноски вторпат го фати крстот во Прилеп

Н.Македонија - 19.01.2020

Филип Стојаноски (26) беше најбрз меѓу 110-те прилепчани и го фати крстот во осветените води на базенот Салида. Ова му е вторпат на Стојаноски како стигнува до осветениот крст. – Пред четири години го фатив.Ми донесе среќа, радост и вработување во ...

Дарио Јордановски е набрзиот пливач по крстот во кумановскиот градски базен (ФОТО)

Кумановски м. - 19.01.2020

Петнаесетгодишниот Дарио Јордановски е најбрзиот пливач кој денеска успеа да стигне до светиот крст во затворениот градски базен во Куманово. loading... Јордановски е прва година средно училиште и и втор пат скока по крстот.

„Пушти го, пушти го“: Во Штип се степаа за крстот

Република - 19.01.2020

Инцидент се случи на фрлањето на крстот во Штип. Двајца верници си упатија непристојни зборови и закани за тоа кој прв дошол до светиот крст. И двајцата мислеа дека тие први го дфатиле. Ми го зема од раце и ми викаше „пушти го пушти го“.