TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кулеба: Оние што сугерираат Украина да се откаже од своја територија, тоа нека им го предложат на нивните влади

Либертас - 29.11.2023

Подготвен сум да ги слушнам аргументите на оние што предлагаат Украина да се откаже од делови од својата територија и народ во замена за мир, доколку тоа прво им го предложат на нивните влади, изјави денеска украинскиот министер за надворешни работи ...

Кулеба: Украина досега доби 300.000 од милион гранати ветени од ЕУ

Независен

Кулеба: ЕУ досега ѝ достави на Украина околу 300.000 од ветените милион гранати

Локално

Кулеба со критики до оние кои сугерираат Украина да се откаже од нејзина територија

Слободен Печат

Кулеба: Оние што сугерираат Украина да се откаже од своја територија, тоа нека им го предложат на нивните влади

Zoom

Кулеба: Оние што сугерираат Украина да се откаже од своја територија, тоа нека им го предложат на нивните влади

ТВ21

Кулеба: Оние што сугерираат Украина да се откаже од своја територија, тоа нека им го предложат на нивните влади

24Инфо

Курир Lider Н.Македонија

Захарова за посетата на Столтенберг на Балканот: Престанете да го дестабилизирате регионот, носите само несреќа

Макфакс - 29.11.2023

Неодамнешната турнеја на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на Балканот е уште една потврда за деструктивниот курс на северноатлантскиот блок со цел да се зголеми вклученоста на земјите од регионот во таа структура, изјави портпаролката ...

Столтенберг: Русија ја користи миграцијата како средство за притисок врз Финска

Кумановски м.

Столтенберг: Украина треба да биде во НАТО, неопходно е да се преземат одредени чекори

Локално

Војните во Украина и Газа се многу различни, рече Столтенберг

Глас на Америка

Поддршка за Киев, Пекинг не е противник – Столтенберг со пораки по НАТО самитот за Украина и за Кина

Телма

Столтенберг: Ситуациите во Газа и Украина се различни, Украина никогаш не ја нападнала Русија

Фокус

Столтенберг „уверен“ во континуираната поддршка на САД за Украина

Глас на Америка

Р.С.Европа ТВ21 Сител 4NEWS Независен Кумановски м. Фокус Р.С.Европа

Турција ќе го ратификува приемот на Шведска во НАТО за „неколку недели“

Макфакс - 29.11.2023

Шведскиот министер за надворешни работи Тобијас Билстром изјави дека добил информација дека Анкара ќе го ратификува влезот на Шведска во НАТО „за неколку недели“. Протоколот за прием на Шведска во НАТО, за кој е потребно едногласност на 31 членка на ...

Турција ќе го ратификува приемот на Шведска во НАТО за неколку недели

Кумановски м.

Турција очекува да го ратификува приемот на Шведска во НАТО до крајот на годинава

Бизнис Вести

Турција очекува да го ратификува приемот на Шведска во НАТО до крајот на годинава

Сител

Турција очекува да го ратификува приемот на Шведска во НАТО до крајот на годинава

Канал5

Ратификацијата на приемот на Шведска во НАТО може да се случи „во рок од неколку недели“

Слободен Печат

БИЛСТРОМ: Фидан на вчерашната средба рече Турција до крајот од годинава ќе го ратификува договорот за Шведска во НАТО

Денешен

Опсервер Скопје1 CivilMedia MTM Centar Точка

Турција би можела да го ратификува членството на Шведска во НАТО „за неколку седмици“

Нетпрес - 29.11.2023

Турција кажа дека очекува приемот на Шведска во НАТО да биде ратификуван за неколку седмици, изјави шведскиот министер за надворешни работи за новинарите во средата. И Шведска и Финска по децениската само декларативна воена неутралност додека тесно ...

Столтенберг: Турција и Унгарија да го ратификуваат членството на Шведска во НАТО без одлагање

Кумановски м.

Столтенберг очекува Турција и Унгарија без одлагање да го ратификуваат членството на Шведска во НАТО

Бизнис Вести

Столтенберг: Турција што поскоро да го ратификува влезот на Шведска во НАТО

Локално

Столтенберг очекува Турција и Унгарија да го ратификуваат членството на Шведска во НАТО

Слободен Печат

Столтенберг очекува Турција и Унгарија без одлагање да го ратификуваат членството на Шведска

Канал5

Столтенберг очекува Турција и Унгарија без одлагање да го ратификуваат членството на Шведска во НАТО

Нова ТВ

Курир 24Инфо Во Центар MakPress

Министрите на НАТО со Кулеба за ситуацијата на боиштето и поддршката за Украинаев

Нетпрес - 29.11.2023

Министрите за надворешни работи на НАТО во средата ќе се состанат во Брисел со нивниот украински колега Дмитро Кулеб за да разговараат за ситуацијата на бојното поле и за продолжувањето на големата западна поддршка за Киев.

Неговата партија доживеа тежок пораз, но тој е фаворит за нов шеф на НАТО

Кумановски м.

Шефот на дипломатијата на Латвија заинтересиран да биде новиот генерален секретар на НАТО

Вечер Прес

Шефот на дипломатијата на Латвија би сакал да биде новиот генерален секретар на НАТО

Кумановски м.

Поразен на изборите, Марк Руте фаворит за иден шеф на НАТО

Слободен Печат

Министрите на НАТО со шефот на украинската дипломатија: „Време е за практични мерки“

Макфакс

Министрите на НАТО со шефот на украинската дипломатија: „Време е за практични мерки“

Опсервер

Centar MTM Точка Скопје1

Столтенберг: НАТО ќе направи сѐ што е можно за да спречи конфликти во Западен Балкан

Канал5 - 28.11.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на маргините на средбата со министрите за надворешни работи на земјите членки на Aлијансата, нападот на 24 септември во Бањска на Косово го оквалификува како сериозен инцидент.

Министрите на НАТО разговараат за ситуацијата во Западен Балкан

Р.С.Европа

Столтенберг: НАТО ќе ја осигура стабилноста на Западен Балкан

Локално

Столтенберг: Забележани сериозни инциденти на Западен Балкан

Кумановски м.

Западниот Балкан и тензиите во Косово се теми на состанокот на НАТО

Кумановски м.

НАТО испраќа уште војници на Западен Балкан? Се огласи Столтенберг

Локално

„ИМА МАЛИГНИ ОБИДИ ОД РУСИЈА ЗА РАЗДОР НА ЗАПАДЕН БАЛКАН“ Предупреди генералниот секретар на НАТО пред средбата во Брисел

+инфо

Макфакс Скопје1 Опсервер Точка Centar 24Инфо Денар Нетпрес

Столтенберг: Украина успеа да врати 50 проценти од територијата, што ја презеде Русија

Канал5 - 27.11.2023

„Украина продолжува да ѝ нанесува големи загуби на Русија, која е ослабена политички, економски и воено“, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Минатата година Украина ги доби битките за Киев, Харков и Херсон, а оваа година ...

Столтенберг: Украина продолжува да нанесува „тешки загуби“ на Русија по некои од „најинтензивните борби“

Курир

Јенс Столтенберг: “Украинците не мрднаа на бојното поле во последната година и покрај огромната поддршка од НАТО“

Во Центар

Столтенберг: Украина продолжува да нанесува „тешки загуби“ на Русија по некои од „најинтензивните борби“

Локално

(Видео) Столтенберг: Украина успеа да врати 50 отсто од териториите преземени од Русија

Макфакс

(Видео) Столтенберг: Украина успеа да врати 50 отсто од териториите преземени од Русија

Скопје1

(Видео) Столтенберг: Украина успеа да врати 50 отсто од териториите преземени од Русија

Опсервер

Centar Кајгана Независен Слободен Печат 365 CivilMedia Република Frontline