TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Шума“ го разгоре пожарот во Нотр Дам (ФОТО)

+инфо - 18.04.2019

Експерти велат оти истегнатата дрвена рамка направена од 1.300 дрвја со никнејм „Шума“ го разгоре пожарот во 850-годишната катедрала Нотр Дам во Париз, пренесува „ Дејли мејл “. Експертите велат дека вкупно 52 хектари дрва се искористиле за греди.

Како, кога и колку ќе чини се: Обновата на Нотр Дам ќе потрае со децении

Фактор - 18.04.2019

За поправка и обнова на катедралата Нотр Дам, една од најпознатите згради во светот, ќе биде потребно многу време, можеби дури и децени, што е многу подолг период од што замислил францускиот претседател Емануел Макрон.

Албанија издвои 100.000 евра за обновата на Нотр Дам

Република - 18.04.2019

И албанската Влада стана дел од донаторите за обнова на катедралата Нотр Дам во Париз, која се запали пред три дена. За таа цел донесена е одлука да се доделат средства во износ од 100.000 евра.

Катастрофата видлива и од Вселената: Првите сателитски снимки од Нотр Дам после пожарот

Точка - 18.04.2019

Првата снимка на париската катедрала Нотр Дам после пожарот која е направена од космосот, објавена е на порталот на космичката програма „Коперник“ на Европаската унија, за надзор на Земјата.

ФОТО: Катастрофата е видлива и од космосот - прва сателитска снимка од Нотр Дам после пожарот

Press24 - 18.04.2019

Прва снимка од париската катедрала Нотр Дам после пожарот направени од космосот се објавени на сајтот за космички програми „Коперник“ на Европската унија за надгледување на Земјата. -Нашите колеги од американските компании-оператори сателити за ...

ФОТО: Овој занаетчија е првиот осомничен за пожарот во Нотр Дам

Магазин - 18.04.2019

Триесет и две годишниот Жулијен Ле Бра, кој е сопственик на мала занаетчиска компанија „Ле Брас Фререс“ во Париз, е првиот осомничен за избувнувањето на големиот пожар во Нотр Дам. Инаку катастрофалниот пожар кој уништи делод историјата на Франција, ...

Се огласија ѕвоната на катедралите ширум Франција

Локално - 18.04.2019

Ѕвоната од катедралите ширум Франција се огласија синоќа во чест на изгорената црква Нотр Дам во Париз. Тие се слушале од базиликата Сакр Кер во Париз па се до Стразбур на исток и Руена на запад.

Кои се првите осoмничени за пожарот во Нотр Дам

Фактор - 18.04.2019

Минатата година го добил тендерот од 5 милиони евра за реконструкција на Нотр Дам, а денес е прв осомничен за избувнувањето на големиот пожар, кој уништи голем дел од катедралата. Жулијен Ле Бра е сопственик на мала занаетчиска компанија која ...

(ФОТО) Нови фотографии од Нотр Дам направени од воздух, отворен конкурс за архитекти

Независен - 18.04.2019

Два дена по пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз, француските власти планираат меѓународен конкурс за архитекти кои ќе работат на реконструкција на зданието. Во меѓувреме се објавени нови фотографии од Нотр Дам од воздух, кои ја прикажуваат ...

(ВИДЕО) За обновувањето на Нотр Дам може да помогне видео игра

Независен - 18.04.2019

Невообичаено, но за обновувањето на париската катедрала Нотр Дам може да помогне познатата видео игра „Assasin’s Creed“, пишува Бизнис инсајдер. Имено, артистката Каролин Миусе, која ја подготвувала играта чие дејствие се случува во Париз, потрошила ...

Британска новинарка: Не давајте пари за Нотр Дам, многу луѓе живеат во сиромаштија

МКД - 17.04.2019

Тие пари подобро е да се потрошат на справување со сиромаштијата, војните на банди и дилањето дрога во париските предградија и „Џунглата“ во Кале , рече вчера познатата британска новинарка и ТВ-личност Џенет Стрит-Портер.

Жена тврди дека го видела ликот на Исус во пожарот во Нотр Дам (ВИДЕО)

Канал5 - 17.04.2019

Страшните глетки од пожарот на катедралата Нотр Дам во Париз го обиколија светот , а една жена е убедена дека на една од фотографиите го видела ликот на Исус. Лесли Рован од Шкотска вели дека навистина на една од фотографиите го видела Исус.

Дали ова момче е виновно за пожарот во катедралата Нотр Дам?

Канал5 - 17.04.2019

,,Нашата прва мисла е да ја заштитиме вредноста на историските згради.” ; изјави лани Жулијен Ле Бра , кога победи на тендерот вреден 5 милиони евраз а реконструкција на Нотр Дам . Денеска Жулијен Ле Бра , сопственик на мала занаетчиска компанија Le ...

Тимоние: Нотр Дам повторно ги обедини Французите

Нова ТВ - 17.04.2019

Францускиот амбасадор во земјава, Кристијан Тимоние, раскажа за историското значење и вредноста на Нотр Дам. -Во моментот истрагата е во тек. На самиот почеток префектурната француската полиција отвори истрага.Топлината беше до 800 степени, доказите ...

Дарежливоста на „богатите“ за Нотр Дам не поминува кај дел од француската јавност

24 Вести - 17.04.2019

Дарежливоста на богатите семејства и на некои од големите компании за обновата на париската катедрала Нотр Дам, не наиде на најдобар одѕив кај целата француска јавност. Носителката на листата на левичарската партија за европските избори, Манон Обри, ...

Француската влада ќе предложи закон за Нотр Дам

Макфакс - 17.04.2019

Францускиот премиер Едуард Филип денеска изјави дека неговата влада ќе преземе серија мерки за обезбедување на финансирање и забрзување на реновирањето на катедралата Нотр Дам, која беше сериозно оштетена во пожарот кој избувна во понеделникот.

Француските милијардери се потепаа да платат за обновата на Нотр Дам

МКД - 17.04.2019

Сопственикот на Луј Витон и сопственикот на Сен Лорен се „тепаат“ кој ќе стори повеќе за да ѝ помогне на легендарната француска катедрала. Двајца од најбогатите луѓе во Франција, за кои е познато дека се долгогодишни ривали, уште еднаш се соочија во ...

Има осомничен за големиот пожар во катедралата Нотр Дам

Press24 - 17.04.2019

Жулијен Ле Бра, сопственик на мала занаетчиска компанија Le Bras Freres е првиот осомничен за избувнувањето на големиот пожар во Нотр Дам. Пожарот избувнал во покровна празнина на врвот на кулата , што се урна подоцна, а реставраторите користеле ...

Виенската филхармонија ќе ги донира парите од концертот во Берлин за обнова на Нотр Дам

Макфакс - 17.04.2019

Виенската филхармонија ќе ги донира средствата од претстојниот концерт во Берлин за реконструкција на катедралата Нотр Дам во Париз, која што е оштетена од големиот пожар којшто ја зафати завчера.

Цел свет ги бара, фотографирани еден час пред пожарот во Нотр Дам: Татко си играл со ќеркичката пред катедралата, а ...

Точка - 17.04.2019

Непосредно пред избивањето на пожарот во париската катедрала Нотр Дам, била направена фотографија која ги разгоре социјалните мрежи. Само еден час пред разорниот пожар да ја зафати познатата париска атракција Нотр Дам, татко и ќерка биле ...

Ѓоковиќ не е како Савиќ: Жал ми е и за Нотр Дам и за џамијата „Ал Акса“ (видео)

Макфакс - 17.04.2019

Новак Ѓоковиќ покрај својата фантастична игра на тениските терени е познат и како човек кому не му пречат националните разлики (како кога навиваше за хрватската фудбалска репрезентација), но и како човек кој е посветен на духовноста и религијата ...

Дали ова е вистинската причина за пожарот во Нотр Дам?

Денар - 17.04.2019

Француските истражувачи размислуваат за можноста дека пожарот во катедралата Нотр Дам е предизвикан од краток спој во струјното коло. -Можеби се случил краток спој. Истражувачите го покренаа прашањето за механизмот за подигање што се користел во ...

Светски магнати донираат милионски суми за Нотр Дам

24 Вести - 17.04.2019

Фондот за обнова на Нотр Дам достигна бројка од речиси една милијарда евра само два дена по големиот пожар што ја оштети париската катедрала. За реставрација на симболот на Париз, донираа француските мултинационални компании “L’Oreal”, Chanel, Dior, ...

Светот брзо се солидализираше со Франција за обнова на опожарената катедрала Нотр Дам

Сител - 17.04.2019

Светот брзо се солидализираше со Франција за обнова на опожарената катедрала Нотр Дам во Париз. Два дена по пожарот бизнисмени и верници од целиот свет собраа над 1 милијарда долари. Претседателот Макрон вети дека по обновата Нотр дам ќе биде уште ...

Помош за Нотр Дам, а наши објекти заборавени – нашето културно наследство чека странски фондови

ТВ21 - 17.04.2019

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија, ќе комуницира со француското министерство за надворешни работи, во врска со тоа дали имаат потреба од поддршка или помош за реновирање на опожарената катедрала на Нотр Дам.

Тимоние во Студио 1: Со одлуката на Владата на Северна Македонија за помош за Нотр Дам се гледаат вистинските пријатели

1tv - 17.04.2019

Амбасадорот на Република Франција во Северна Македонија, Кристијан Тимоние, во Отвореното Студио 1 зборуваше за причините и последиците од катастрофалниот пожар кој ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз.

(Видео) Светските знаменитости во боите на Франција

Макфакс - 17.04.2019

Многубројни светски споменици минатата ноќ светнаа во боите на Франција како знак на поддршка и солидарност по повод трагичниот пожар што ја зафати париската катедрала Нотр Дам. Така, беше осветлен Емпајер стејт билдинг во Њујорк.

Зошто светот премолчи за Ал Акса: Вистината за „џамијата што гореше истовремено со Нотр Дам“

365 - 17.04.2019

Да, Западот знае да е лицемерен и да има двојни аршини за случувањата и особено тpaгeдиите, во зависно од тоа на кој дел од планетата се одвиваат. Но во понеделникот вечерта тоа не беше случај, иако многумина ги обвинија западните медиуми за ...

Салма Хајек и нејзиниот сопруг ќе донираат 100 милиони евра за реконструкција на Нотр Дам, а причината е повеќе од ...

Попара - 17.04.2019

Францускиот мултимилионер Франсоа Пино и сопруг на познатата холивудска актерка, Салма Хајек, кажа дека ќе донира 100 милиони евра за реконструкција на симболот на Париз – катедралата Нотр Дам, кој во понеделникот попладне речиси изгоре до темел.

Цивилизацијата во пламен

+инфо - 17.04.2019

Потребни се децении и векови да се изгради градба која ќе стои стамено наспроти вечноста и само неколку часа истата да се избрише од лицето на времето и да се претвори во прашина. Секунди во кои додека паѓаат куполите, покривите и различните страни ...

По пожарот во Нотр Дам, зголемена продажбата на „Богородичната црква во Париз“

Магазин - 17.04.2019

По страшниот пожар кој речиси целосно ја уништи познатата катедрала Нотр Дам, во Париз, светот се уште е во неверување, дека речиси целосно се уништи едно такво парче историја. Многумина кои не беа запознаени со Богородичната црква се заинтересираа ...

Тажна вест за оние што сакаат да ја посетат Нотр Дам

Фактор - 17.04.2019

Управителот на Богородичната црква во Париз позната како Нотр Дам истакна денес дека храмот ќе остане затворен за посетителите во следните шест години по пожарот што ја зафати катедралата пред два дена.

Внатрешноста на Нотр Дам по пожарот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 17.04.2019

Еден ден по катастрофалниот пожар што ги уништи покривот и шпицестата кула на катедралата Нотр Дам, истражителите и фотографите првпат ја видоа штетата внатре: зачувани голем број вредни артефакти и слики меѓу купиштата остатоци и тешко оштетен ...

Франција ги поканува странските архитекти за обнова на Нотр-Дам

Р.С.Европа - 17.04.2019

Франција ќе ги покани архитекти од целиот свет да учествуваат во обновата на кулата и покривот на катедралата Нотр-Дам кои беа уништен во катастрофалниот пожар на 15-ти април, изјави денеска премиерот Едуард Филип "Меѓународниот конкурс ќе ни ...

Assassin's Creed како основа за обнова на Нотр Дам

Оff.net - 17.04.2019

Драгоцениот објект изгоре, Макрон најави дека ќе го обноват за 5 години а преку ноќ од богатуни се најавија донации од преку 600 милиони евра (што покажува колку брзо можат безобразно богатите да решаваат светски проблеми, ако сакаат).

Речиси една милијарда долари собрани за обновување на Нотр Дам

Канал5 - 17.04.2019

Речиси една милијарда долари се собрани од верници и моќни деловни магнати ширум светот за обновување на катедралата Нотр Дам во Париз. Едно од главните обележја на француската метропола, катедралата Нотр Дам стара 850 години е оштетена од ...

Реновирањето на Нотр Дам – годините може да станат децении

ТВ21 - 17.04.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека Нотр Дам ќе биде уште поубава по реновирањето кое, тврди тој, може да се спроведе во пет години. Експертите предупредуваат дека работите може да трае неколку децении.

„Северна Македонија има капацитети да ѝ помогне на Франција околу Нотр Дам, верувајте ми, ќе се изненадите“

365 - 17.04.2019

„Одлучено е да се стапи во координација со министерството за надворешни работи за да се утврди начинот како и што (да ѝ се помогне на Франција околу обнова на Нотр Дам)“, одговори портпаролот на Владата – Миле Бошњаковски, на новинарско прашање за ...

Нотр Дам нѐ потсети на состојбата на македонското културно наследство – разговор во Студио 1

1tv - 17.04.2019

Катастрофалниот пожар во Нотр Дам ги сплоти Французите, но и целиот свет одговори солидарно. И Северна Македонија понуди помош за реставрацијата, што пак го постави прашањето колку е безбедно нашето културно наследство и колку вложуваме за негова ...

Младата шведска климатска активистка: „Спасете го светот како што сакате да ја спасите катедралата Нотр Дам“ (ВИДЕО)

МКД - 17.04.2019

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, која ги поттикна протестите на младите против глобалното загревање, ги повика европските лидери да дејствуваат и да ја зачуваат планетата исто како што ветија дека ќе ја обноват од пожар опустошената париска ...

Бошњаковски: Франција нека каже како да ѝ помогнеме

Република - 17.04.2019

Портпаролот Миле Бошњаковски на прес-конференцијата во Владата изјави дека сè уште нема конечна одлука на кој начин ќе ѝ се помогне на Франција за санирање на штетите од пожарот во катедралата Нотр Дам.

Air France обезбеди бесплатен превоз за партнерите во обновувањето на Нотр Дам

Денар - 17.04.2019

За време на вчерашниот трагичен пожар, катедралата Нотр Дам во Париз, симболот на француската историја беше сериозно оштетена. Вработените во Air France и групата Air France KLM се длабоко шокирани од вчерашниот настан кој го дочекале со тага и ...

Меѓународен конкурс за реконструкцијата на копјестата кула на Нотр Дам

1tv - 17.04.2019

Францускиот премиер Едуар Филип денеска соопшти дека ќе биде објавен меѓународен конкурс за архитекти за повторна изградба на централната шилеста кула на катедралата Нотр Дам. Кулата беше уништена во пожарот кој избувна во понеделникот попладне.

На страната на Amazon се зголемила продажбата на романот од Виктор Иго после пожарот во Нотр Дам

Денар - 17.04.2019

Светскиот гигант за продажба преку интернет Amazon, денеска објави дека се зголемила продажбата на романот na францускиот писател Виктор Иго “Звонарот на Богородичната црква” во оригиналната верзија на француски јазик, после пожарот во катедралата ...

Катедралата Нотр Дам ќе биде затворена наредните 5 до 6 години

ММС - 17.04.2019

Париската катедрала Нотр Дам која беше оштетена во пожарот ќе биде затворена за посетители 5 до 6 години, изјавил бискупот Патрик Шове кој е раководител на ова здание. Шове ова го изјавил во разговор со локалните власти , затоа што во пожарот ...

Ќе има меѓународен конкурс за централната шилеста кула на Нотр Дам

+инфо - 17.04.2019

Францускиот премиер Едуар Филип денеска соопшти дека ќе биде објавен меѓународен конкурс за архитекти за повторна изградба на централната шилеста кула на катедралата Нотр Дам. Кулата беше уништена во пожарот кој избувна во понеделникот попладне.

Спасете го светот како Нотр Дам, порача шведската активистка Тунберг

+инфо - 17.04.2019

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, активистка за заштита на климата, порача да се спаси светот како што беше ветено дека ќе се обнови катедралата Нотр Дам по пожарот, пренесува „ Ројтерс “.

16-годишната активистка низ солзи: Сакам да ја спасувате планетата како што ја спасувате Нотр Дам

365 - 17.04.2019

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, една од најпрочуените активистки во борбата против климатските промени во моментов, ги повика светските лидери да се однесуваат кон планетата како што се однесуваат и кон (обновата на) опожарената Нотр Дам.

Краток спој можеби го предизвикал пожарот во Нотр Дам

Макфакс - 17.04.2019

Француските иследници ја разгледуваат веројатноста можна причина за пожарот што избувна во катедралата Нотр Дам претходно неделава да бил краток спој во електричната инсталација, пренесува „Ле Паризиен“. „Можеби имало краток спој.

„Шарли ебдо“ го користи пожарот во Нотр Дам за критикување на Макрон

Макфакс - 17.04.2019

Сатиричното француско списание „Шарли ебдо“ повторно ќе предизвика контроверзност откако на најновата насловна страница ќе го прикаже францускиот претседател, Емануел Макрон, измешан со запалената катедрала Нотр Дам, пренесува „Ил џорнале“.