TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Смаиловиќ: Апасиев ме нарече муџахединка, а јас ги бришев коментарите што го навредуваат

А1 On - 17.09.2020

Граѓанската активистка Мерсиха Смаиловиќ се огласи по повод случајот со кривичната пријава за ширење омраза, која таа ја поднела против пратеникот Димитар Апасиев. Апасиев денеска одговараше пред надлежен обвинител за случајот, а потоа изјави дека ...

Смаиловиќ: Апасиев е Лидер на политичка партија, пратеник во Сообрание и од таа позиција навредува и се заканува на ...

CivilMedia - 16.09.2020

Граѓанската активистка и хуманитарка Мерсиха Смаиловиќ, денеска по изјавата на лидерот на Левица Димитар Апасиев, којшто беше повикан во ОЈО заради ширење расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост , на својот Фејсбук профил ја обзнани кривичната ...

Апасиев со контрапријави до оние што го пријавија за ширење говор на омраза

24 Вести - 16.09.2020

Лидерот на Левица Димитар Апасиев повикан во ОЈО да даде исказ по однос на трите поднесени кривични пријави против него за ширење расна, верска и етничка нетрпеливост. Станува збор за статусите кои беа објавени на неговите профили на социјалните ...

Активистката Смаиловиќ ја нарече вахабистка – Апасиев на распит, но не се кае! Ќе продолжи да пишува такви статуси на ...

ТВ21 - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев беше земен на распит од ЈО поради тужби против него за употреба на говор на омраза на верска, расна и етничка основа. Апасиев пред неколку месеци на фејсбук активистката Мерсиха Смаиловиќ ја нарече вахабистка.

Апасиев најави контрапријави за загрозување на сигурноста

Канал5 - 16.09.2020

Пратеникот од Левица Димитар Апасиев час и половина помина во скопското обвинителство одговарајќи на прашања на обвинител по кривичните пријави за ширење на расна верска и етничка омраза и нетрпеливост.

Преглед на вести во 18 часот: Апасиев му рече на новинар да „брка работа“, Грција силно лобира за преговори со ЕУ, ...

Frontline - 16.09.2020

(ВИДЕО) ЗАЕВ : Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, заедно ќе ги надминеме. ЗАЕВ-МИЦОТАКИС : Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја во претстојниот процес на преговори со ЕУ.

(ВИДЕО) Ај, бркај работа - му рече Апасиев на новинар

Фактор - 16.09.2020

Првиот човек на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска на новинарот Фуркан Салиу му одговори со „Ај, бркај работа“, откако тој пред обвинителството го праша дали знае што е муџахедин и постави повеќе потпрашања.

Апасиев ќе поднесе контрапријави за загрозување на сигурноста

Н.Македонија - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, беше повикан во ОЈО на распит за трите поднесени кривични пријави против него, по основ на ширење расна, верска и етничка нетрпеливост. Станува збор за фејсбук-статусите кои беа објавени на социјалните мрежи по ...

Апасиев: Очекувам вака ефективно Обвинителството да биде и за оние кои пукаа со Калашњикови на изборната ноќ

365 - 16.09.2020

„Очекуваме дека Обвинителството, вака ажурно како што постапува за мене, ќе постапува и во случаите кога во наредната недела јас ќе поднесам кривични пријави за загрозување на сигурноста, бидејќи во тие постови, особено кај една од пријавителките, ...

Апасиев: Очекувам кривични и за оние кои пукаа со калашникови вечерта по изборите

Сител - 16.09.2020

По исказот во ОЈО откако за него беа поднесени кривични пријави за говор на омраза, лидерот на Левица, Димитар Апасиев во изјава за медиумите кажа дека очекува обвинителството да биде ефективно како во неговиот случај, односно да поднесе кривични ...

Апасиев на распит во ОЈО за говор на омраза, најави дека нема да престане да пишува статуси

ММС - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, денеска даваше исказ во обвинителството по трите кривични пријави кои беа поднесени против него за ширење говор на омраза во статусите што ги објави непосредно после парламентарните избори, меѓу кои и фамозниот ...

Апасиев кон новинар: Ај бркај работа (ВИДЕО)

Локално - 16.09.2020

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска повторно покажа недолично однесување за функцијата која ја има, откако на прашање на новинар му одговори со „ај бркај работа“.

(ВИДЕО) Апасиев кон новинар: Ај, бркај работа!

Frontline - 16.09.2020

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска повторно покажа недолично однесување за функцијата којајаима, откако на прашање на новинар му одговори со „ај бркај работа“.

Апасиев најави кривични пријави за загрозување на сигурноста

Академик - 16.09.2020

Пратеникот и претседател на партијата Левица, Димитар Апасиев, денеска во Обвинителството даваше исказ за поднесените кривични пријави за негов објавен статус на фејсбук, а во врска со ширање говор на омраза.

Апасиев со контрапријави до оние што го пријавија за ширење говор на омраза

360 степени - 16.09.2020

Пратеникот на Левица, Димитар Апасиев, денеска во Основното јавно обвинителство даваше исказ по трите кривични пријави против него за ширење расна, верска и етничка нетрпеливост, односно за фејсбук-статусите што ги објави непосредно по ...

Апасиев: Ми се закануваат мене и на моето семејство

ТВ21 - 16.09.2020

Димитар Апасиев, лидерот на партијата Левица и пратеник во Парламентот, денеска беше на распит откако беа поднесени кривични пријави за говор на омраза преку неговите објави на социјалната мрежа „Фејсбук“.

Апасиев онлајн и Апасив офлајн

Frontline - 16.09.2020

Откако претседателот на Левица Димитар Апасиев пред ОЈО истакна дека добивал закани кон него и неговото семејство, на социјалните мрежи не стивнуваат сатиричните коментари и фотомонтажи кои алудираат на дволичното однесување на Апасиев кога тој ...

Апасиев: Добивам закани кон мене и моето семејство

Сител - 16.09.2020

Првиот човек на политичката партија Левица, Димитар Апасиев, тврди дека добива закани кон него и кон неговото семејство, откако ги напишал статусите на својот фејсбук-профил. За нив во моментов има отворен предмет во Јавното обвинителство.

Апасиев повикан во ОЈО за ширење расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост

CivilMedia - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“.

Апасиев: Моето семејство добива закани

+инфо - 16.09.2020

Лидерот на Левица денеска пред Обвинителството изјави дека тој во неговите пораки до јавноста секогаш се држи до практиката на Европскиот суд за човекови права и дека ќе продолжи тоа да го прави и понатаму, односно нема да престане со Фејсбук ...

(ВИДЕО) Апасиев: Добивам закани за моето семејство

А1 On - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и неговото семејство, откако ги напишал фејсбук статусите за кои во моментов има отворен предмет во Јавното обвинителство, а каде денеска одговараше пред надлежен обвинител за ...

Апасиев: Добивам закани за мене и моето семејство

Press24 - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и неговото семејство, откако ги напишал фејсбук статусите за кои во моментов има отворен предмет во Јавното обвинителство, пренесува „ А1ОН“ .

Апасиев: Наредната недела ќе поднесам кривични пријави за загрозување на сигурноста

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и ...

Апасиев: Ми се закануваат заради Фејсбук објавите

Слободен Печат - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев денеска присуствуваше на распит во обвинителство, откако беа поднесени кривични пријави за говор на омраза преку неговите Фејсбук објави. Тој изјави дека по објавите на Фејсбук добивал закани за него и неговото ...

Апасиев на распит во обвинителство, најави кривични пријави

Сител - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, час и половина одговарал на прашања од надлежниот обвинител кој го води предметот за ширење говор на омраза кој се води против актуелниот пратеник.

Апасиев пред Обвинителство: Добивам закани

Локално - 16.09.2020

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска пред Обвинителството изјави дека добивал закани кон него и кон неговото семејство. Тоа наводно се случило откако беа поднесени кривични пријави за говор на омраза проради неговите ...

Апасиев: Ми се закануваат мене и на моето семејство поради објави на Фејсбук

Точка - 16.09.2020

Лидерот на Левица и пратеник во македонското Собрание денеска се појави на распит во Обвинителството откако беа поднесени кривични пријави за говор на омраза на неговите објави на социјалните мрежи.

(ФОТО) Апасиев час и половина на распит во ОЈО за заканата „Сите ќе ве стреламе“

Фактор - 16.09.2020

Димитар Апасиев, оретседателот на новата парламентарна партија Левица, час и половина одговараше на распит кај надлежниот обвинител за фамозната закана „Џабе ни се лижете, сите ќе ве стреламе“ која новиот пратеник ја напиша на Фејсбук по ...

[Видео] Апасиев: Гоце Делчев не е причина за пpoтecти на „Левица“

Мак. Весник - 16.09.2020

Ниту покачувањето на цената на струјата, ниту трговијата со македонската историја, односно со Гоце Делчев не е причина за Левица да излезе на улиците. Ова го соопшти денеска претседателот на Левица, професорот Димитар Апасиев во изјава за медиуми ...

Апасиев час и пол на распит во Обвинителството, вели дека ќе продолжи да објавува Фејсбук статуси како и досега

365 - 16.09.2020

Претседателот на Левица – Димитар Апасиев, денеска час и половина беше на распит во Обвинителството поради своите „cкандалозни“ статуси на социјалните мрежи. Во изјава за медиумите, во склад со претходните изјави дека стои зад она што го напишал и ...

Апасиев тврди дека му се закануваат на неговото семејство по напишаните фејсбук-статуси

Н.Македонија - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и неговото семејство, откако ги напишал фејсбук-статусите за кои во моментов има отворен предмет во Јавното обвинителство.

Апасиев: Добивам закани за моето семејство

Мак. Весник - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и неговото семејство, откако ги напишал фејсбук статусите за кои во моментов има отворен предмет во Јавното обвинителство.

Апасиев: Му се закануваат на моето семејство

MTM - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и неговото семејство, откако ги напишал фејсбук статусите за кои во моменов има отворен предмет во Јавното обвинителство.

Апасиев: Добивам закани за моето семејство

Либертас - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и неговото семејство, откако ги напишал фејсбук статусите за кои во моментов има отворен предмет во Јавното обвинителство.

(Видео) Апасиев: Му се закануваат на моето семејство

Макфакс - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и неговото семејство, откако ги напишал фејсбук статусите за кои во моменов има отворен предмет во Јавното обвинителство.

АПАСИЕВ: ОЈО ми прати покана по полиција, ме пријавиле за ширење омраза Хелсиншки, Смаиловиќ и Тања Милевска

Денешен - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“.

Апасиев: Наредната недела ќе поднесам кривични пријави за загрозување на сигурноста

Канал5 - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост".

Апасиев: Наредната недела ќе поднесам кривични пријави за загрозување на сигурноста

Кајгана - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 (МИА) – Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и ...

Апасиев повикан во ОЈО поради три кривични пријави поднесени против него

МКД - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост".

Апасиев: Наредната недела ќе поднесам кривични пријави за загрозување на сигурноста

Press24 - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“.

Апасиев: Наредната недела ќе поднесам кривични пријави за загрозување на сигурноста

24 Вести - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“.

Апасиев бил повикан во Јавното обвинителство

Независен - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“.

Апасиев: И по цена да бидам „влечен по судови“ нема да престанам со мојот стил на изразување

Вечер Прес - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“.

Апасиев: КОНТРА УДАР ПРОТИВ ХИГИЕНИЧАРИТЕ НА СОРОС!

Вечер - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“.

Апасиев повикан во обвинителството за исказ по три кривични пријави против него

еМагазин - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“.

Апасиев: Наредната недела ќе поднесам кривични пријави за загрозување на сигурноста

Скопје1 - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“.

Апасиев: Добивам закани кон мене и моето семејство

Скопје инфо - 16.09.2020

Првиот човек на политичката партија Левица, Димитар Апасиев, тврди дека добива закани кон него и кон неговото семејство, откако ги напишал статусите на својот фејсбук-профил. За нив во моментов има отворен предмет во Јавното обвинителство.

Апасиев: Ми се закануваат заради Фејсбук објавите

МКД - 16.09.2020

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев денеска беше на распит во обвинителство, откако беа поднесени кривични пријави за говор на омраза преку неговите Фејсбук објави. Тој изјави дека по објавите на Фејсбук добивал закани за него и неговото семејство, ...

Апасиев: Наредната недела ќе поднесам кривични пријави за загрозување на сигурноста

MakPress - 16.09.2020

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“.

Апасиев кон новинар: Ај бркај работа! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 16.09.2020

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска на новинарот Фуркан Салиу му одговори со „Ај, бркај работа“, откако тој пред обвинителството го праша дали знае што е муџахедин и постави повеќе потпрашања.