TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Италијанската полиција запленила 1,1 тони кокаин

Press24 - 22.02.2020

Кокаин во количина од 1.128 килограми бил запленет во Италија, а лажна пратка со околу еден килограм дрога била запечатена со систем за следење за кого е наменета толку голема количина дрога, пишува „Независне“.

Во обид за политички профит во Крушопек, Чулев и ДПМНЕ со мега скандалозна утка

Frontline - 22.02.2020

Крушопек е единственото место каде што полицијата не нашла ниту оружје, ниту отпор, а на лице место само возачот, еден работник за товар и синот на сопственикот на компанијата. Најверојатно, Чулев и ДПМНЕ, во обид да приберат некој политички поен, ...

Словенечката „Растодер“, вели дека е злоупотребена од криминален картел

24 Вести - 21.02.2020

По полицискаста акција во Крушопек каде беше запленет еден килограм кокаин скриен во пратка со банани се огласи сопственикот на брендот Дерби, словенечката компанија „Расто-дер“. Тврди дека биле „цел на злоупотреба од страна на криминален картел“.

Спасовски за акцијата во Крушопек: Важни се резулатите од акцијата, а сензационализмот не е основа за водење истраги

А1 On - 21.02.2020

Воопшто не е важно во кое време и колку време се водела каква било истрага, важен е кредибилитетот со кој се прави тоа и крајните резултати, а сензационализмот не е основа за водење истраги, порача денеска премиерот Оливер Спасовски, одговарајќи на ...

ЈО побара притвор за сопственикот на фирмата , увозник на бананите со кокаин од Крушопек

Канал5 - 21.02.2020

Дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска, ја минирала акцијата во Крушопек, обвинија од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму тврдат и дека постои поврзаност меѓу, како што велат, власта на Заев и Банекс, компанијата увозник на ...

„Растодер“, чиј бренд се бананите во кој беше спакуван кокаинот, тврди дека е злоупотребена од криминален картел

Алсат-М - 21.02.2020

По објавата за заплената на еден килограм кокаин во скопското село Крушопек, скриен во пратка со банани од марката „Дерби“, се огласи сопственикот на овој бренд, словенечката компанија „Растодер“, која тврди дека била „цел на злоупотреба од страна ...

Твитер реакции: „Купив кило банани. Имам чуство дека ме следат“

Локално - 21.02.2020

МВР запленеи килограм кокаин во скопското село Крушопек по истрага во во координација со Јавно обвинителство и со царинските служби. Кокаинот беше пронајден меѓу пратките со банани во магацинот на „Банекс Компани“ ДООЕЛ.

Партиската еуфорија во Крушопек пронајде еден тон наместо килограм кокаин

Frontline - 21.02.2020

Сеирџиски наслов, непроверени факти и едно големо – пуф! Ова би било кусото резиме на веста која ја рецензираме. Таа се однесува на полициската акција од 19 февруари во скопското село Крушопек, каде во полициска акција е запленето поголемо ...

Илија Димовски откако се истрча: За заплената видов на телевизија

Фактор - 21.02.2020

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, кој брзајќи да ја пофали работата на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, лажно ја информираше јавноста дека во скопското село е закленета пратка од 1,3 тони кокаин, за „Слободен печат“ вели дека ...

Оливер Спасовски: Сензационализмот не е основа на водење на истраги

Фактор - 21.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска ја оцени како сензационалистичка истрагата предводена од министерот за внатрешни работи Наќе Чулев која заврши со заплена на еден килограм кокаин во магацин за банани во скопското село Крушопек, каде што ...

Димовски за „Слободен печат“: Немав доверлива информација за кокаинот, видов на телевизија

Слободен Печат - 21.02.2020

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, запрашан од каде добил доверлива информација за количината на кокаинот запленет пред два дена во меѓународна акција во која учествуваше и Министерството за внатрешни работи, тврди дека не е точно ...

„КРИМИНАЛЕН КАРТЕЛ НЕ ЗЛОУПОТРЕБИ СО КОКАИНОТ ВО БАНАНИТЕ“: Што тврди сопственикот на словенечки „Растодер“

Фактор - 21.02.2020

„Растодер“ тврди дека се цел на злоупотреба од страна на криминален картел. Вака се огласи сопственикот на фирмата од Словенија , чиј бренд беа бананите во кои македонската полиција заплени килограм кокаин. „Криминален картел нѐ злоупотреби.

Ѓорѓиевски: Имаме компанија шверцер на кокаин која добивала државни тендери и заменик министер за МВР кој брифира ...

Курир - 21.02.2020

Власта на Заев и криминалот се во коалиција. Последна потврда за тоа е информацијата дека лицата кои шверцувале кокаин од Мексико добивале и државни тендери, изјави денеска членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Орце Ѓорѓиевски.

КОКАИНСКА АКЦИЈА КРУШОПЕК: По распитот на приведените, истрага засега само за двајца

Фактор - 21.02.2020

Акцијата од Крушопек која овие денови е во фокус на јавноста а која е поврзана со запленетиот кокаин кој во земјава дојде Колумбија и Еквадор, отвори истрага за две лица. Првично беа приведени четворица, а по распитот надлежните решија истрага да се ...

„Арно викаа дрога ставаат во бананите„: Твитер реакции за заплениот кокаин во Крушопек

еМагазин - 21.02.2020

Во полициска акција во скопското село Крушопек е запленета 1 килограм, а не 1 тон кокаин, како што претходно пренесоа дел од медиумите, најден во пакет со банани. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Видео+фото) Приведени 4 лица, запленет 1 килограм кокаин во Крушопек, ...

По вчерашната акција во с. Крушопек, истрага за две лица

Магазин - 21.02.2020

Како што објавија од МВР, антикокаинската акција во Крушопек е дел од меѓународната акција против организираниот криминал. Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, за трговијата со ...

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Макфакс - 20.02.2020

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин кој бил скриен во банани. Донесена е Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица, а ...

Истрага за две лица по акцијата во Крушопек, се бара и притвор за увозникот на банани

+инфо - 20.02.2020

Останатите две лица се ослободени, а осомничените вечерва ќе бидат изведени пред Судија на претходна ...

Маричиќ: Чулев ја доведе во опасност акцијата која требаше да биде за 1,3 тона кокаин

360 степени - 20.02.2020

Претседателот на Комисијата за европски прашања на СДСМ, Бојан Маричиќ, вечерва ја обвини ВМРО-ДПМНЕ и министерот за внатрешни работи од редовите на опозициската партија, Наќе Чулев, дека ја довеле во опасност меѓународната акција за трговија со ...

Полициска акција во Крушопек, уапсени 4 лица

Алсат-М - 20.02.2020

Иако тргнаа да запленат голема количина дрога, полицијата заплени само еден килограм кокаин во вчерашната акција во Крушопек, Сарај. Уапсени се четири лица како растовариле банани од камион со црногорски регистарски таблички во магацинот на ...

По вчерашната акција во с. Крушопек, истрага за две лица

ТВ21 - 20.02.2020

Заврши распитот на лицата што вчера вечер беа лишени од слобода во акцијата во с. Крушопек, Општина Сарај. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на ...

Кокаинот запленет во Крушопек е од колумбиско потекло, наменет за копер, словенија

24 Вести - 20.02.2020

Во полициската акција во скопски Крушопек беше запленет само дел од кокаинот, кој е дел од поголема количина, а крајната дестинација била нашата држава, изјави денеска на прес конференција техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев.

Кокаин во Крушопек, приведени 4 лица, пронајден само 1 килограм, каде е другиот дел?

ТВ21 - 20.02.2020

Полицијата во Крушопек пронајде само 1кг кокаин во пакет со банани, иако министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, рече дека станува збор за поголема количина дрога, чија крајна дестинација требало да биде нашата земја.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Koкаин е најден во магацин со банани, а грипот ја однесе и третата жртва

Фактор - 20.02.2020

МВР објави фотографии од запленетиот килограм кокаин во скопското село Крушопек по истрага во во координација со Јавно обвинителство и со царинските служби. Кокаинот беше пронајден меѓу пратките со банани во магацинот на „Банекс Компани“ ДООЕЛ.

Чулев: Македонија е крајната дестинација на голема пратка кокаин

Глас на Америка - 20.02.2020

Запленетиот килограм колумбиски кокаин е само дел од пратката чија крајна дестинација e магацинот во селотo Крушопек. Четворица се приведени. МВР не открива детали околу меѓународната полициска акција.

Алфа во Крушопек: Кокаинот бил дел од поголемо количество дрога по потекло од Колумбија

Алфа - 20.02.2020

Магацинот за овошје на фирмата Бантекс, се наоѓа на почетокот од скоспкото село Крушопек на оваа локација вчера полицијата во шлепер кој носеше банани најде околу 1 килограм кокаин. Бананите, заедно со кокаинот патувале од Колумбија преку Италија, ...

Килограм кокаин за Македонија- тон не се знае каде е

Телма - 20.02.2020

Во еден пакет банани, еден килограм кокаин. Ова е количината по која македонската полиција тргнала и ја нашла во скопското село Крушопек. Истрагата е меѓународна, а кокаинот е колумбиски. Дрогата стасала во земјава од Италија, потврди техничкиот ...

Албанската полиција го следела камионот со кокаин, од кој дел заврши во Крушопек

Фокус - 20.02.2020

Камионот во која е пронајден дрогата во скопското село Крушопек низ територијата на Република Албанија поминал под целосно набљудување од албанската полиција, информираат од Министерството за внатрешни работи на Албанија, пренесува Топ Чанел.

Во Крушопек фатен еден килограм кокаин - Чулев не открива дали е дел од пратка тешка 1.3 тони

Сител - 20.02.2020

4 лица се приведени за еден килограм кокаин во акцијата Крушопек. Дрогата е запленета во магацин на фирмата Банекс компани при истовар на банани. Кокаинот е дел од поголема количина на дрога која според техничкиот министер требала да заврши во ...

Запленетиот кокаин бил дел од поголемо количество дрога по потекло од Kолумбија

Канал5 - 20.02.2020

Кокаинот запленет во акцијата на МВР бил дел од поголемо количество на дрога, со колумбиското потекло, кој заедно со пратката банани бил натоварен во мексиканското пристаниште Вера Круз. Кокаинот кој вчера вечерта бил откриен во селото Крушопек бил ...

Запленетиот кокаин во Крушопек бил дел од голема количина наменета за земјава, приведени се четири лица

24 Вести - 20.02.2020

Еден килограм запленет кокаин, кој бил дел од многу голема количина дрога, чија крајна дестинација била нашата земја, приведени четири лица, отворање на финансиска истрага за правното лице во чии простории е пронајдена дрогата, истрага за евентуална ...

Случај кокаин: Чулев не кажува ниту колкава е вкупната пратка ниту во која држава се наоѓа – кај нас е запленет 1 ...

360 степени - 20.02.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска на прес-конференција соопшти детали за вчерашната акција во скопското село Крушопек, каде што е запленет еден килограм кокаин. Чулев рече дека оваа заплена е дел од поголема пратка чија крајна ...

Еден килограм кокаин, цел тон пропаганда

Deutsche Welle - 20.02.2020

МВР денеска ќе ги соопшти деталите за синоќешната акција во Крушепек. Разликата во шпекулациите - дали се запленети 1,2 тона или само 1 килограм кокаин, може да изнесува 1.119 килограми лажни вести.

(Видео+фото) Приведени 4 лица, запленет 1 килограм кокаин во Крушопек, детали од МВР

еМагазин - 20.02.2020

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен организиран криминал, Единица за недозволена трговија со дрога во период од 17-19.02.2020 година во координација со Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Што знае дете што е тон кокаин?

Р.С.Европа - 20.02.2020

Полицијата заплени еден килограм кокаин во скопски Крушопек. Дел од медиумите „малку“ погрешија, па објавија дека биле запленети еден тон кокаин. Во синоќешната акција во скопското село Крушопек полицијата заплени еден килограм кокаин.

Чулев: Четворица се лишени од слобода, во компанија за увоз на банани е фатен само дел од кокаинот

Локално - 20.02.2020

Полициските единици во координација со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во акција со повеќе други држави, реализираше акција за сузбивање на трговија со дрога.

Кокаинот бил скриен во банани- се бара притвор за неколку приведени во Крушопек

Телма - 20.02.2020

Кокаинот кој бил откриен вчера вечер во Крушопек бил сокриен во пратка со банани со потекло од Јужна Америка. Дрогата според првичните информации првин стигнала во Италија каде била откриена од тамошната полиција.

Во бананите на Банекс компани е пронајден кокаинот во Крушопек

МКД - 20.02.2020

Во пратката банани која од Мексико, преку Албанија пристигна во Македонија полицијата пронашла килограм кокаин, кој бил дел од поголема пратка од 1,3 тон кокаин. Увозник на бананите била компанијата Банекс од Крушопек, специјализирана за увоз на ...

Лидер: Што се крие зад кокаин-бананите запленети во Крушопек!

Expres - 20.02.2020

Компанијата, „Банекс Компани Дооел Скопје“, чиј сопственик според извори на МВР е сега yaпcнeиот Седула Ебопи била цел на вчерашната акција во Крушино во Општина Сарај. Во акцијата бил запленет еден килограм кокаин од, наводно, големата пратка од ...

Чулев: Не знам колкава е другата количина на кокаин, четворица уапсени се во полициска станица

Фактор - 20.02.2020

Наќе Чулев, техничкиот министер за внатрешни работи, денеска на прес-конференција рече дека не знае колкаво е другото количество кое било наменето за Македонија како крајна дестинација, откако во скопското село Крушипек во полициска акција беше ...

Еден килограм кокаин и четворица приведени во акцијата во Крушопек

Алсат-М - 20.02.2020

Четири лица се приведени во синоќешната акција за сузбивање на канал за криумчарење на дрога. Акцијата се спроведе во селото Крушопек, кај Сарај, а во неа се пројандени и запленети 1 килограм ...

Банекс компани од Крушопек за време на владеењето на СДСМ и ДУИ добивала државни тендери

Република - 20.02.2020

Нарко-компанијата, според објавата на МВР се вика Банекс Компани Дооел Скопје, а нејзин сопственик е уапсениот Седула Ебопи. Тие увезувале банани од Мексико, но всушншност набавувале дрога од нарко картелите таму, објави Лидер.мк.

Дали Крушопек заслужи да стане Бананапек?

Frontline - 20.02.2020

Увозот на 124 тони банани, преку фирмата „Банекс компани“ во кои бил најден кокаинот, можеше овошното име на Круопек да го смени во Бананпек, или Кокаинпек, ако информацијата за количината наркотици (1,3 тони кокаин) беше точна.

Лидер ексклузивно: Нарко картелот од Крушопек добил и државен тендер од владата на СДСМ и ДУИ!

Курир - 20.02.2020

Во компанија за трговија со овошје, како пратки со банани бил пратен кокаинот во скопски Крушопек. Лидер од извори во истрагата стигна до имињата на уапсените за трговија со 1.3 тони кокаин од кој 1 килограм бил фатен на лице место.

Запленетиот кокаин во Крушопек, дел од 1,3 тони по потекло од Колумбија наменет за Копер, Словенија

Сител - 20.02.2020

За полициската акција што синоќа се одвиваше во село Крушопек, во скопски Сарај, при што беше запленет еден килограм од вкупно 1,3 тони кокаин контролирана пратка, во магацин за овошје – банани, се очекуваат деталните информации на највената ...

Апсењето во Италија за шверц на 1,2 тон кокаин и акцијата во Крушопек не се поврзани?

360 степени - 20.02.2020

Апсењето кај Порденоне, во северна Италија, и акцијата во селото Крушопек, општина Сарај , не се поврзани, вели за „360 степени“ упатен полициски извор. Дел од медиумите во земјава вечерва ги доведоа во врска двата случаи, најверојатно поради тоа ...

„Никогаш кокаинска, секогаш Македонија!“

CivilMedia - 20.02.2020

пишува: „Дојде Чулев и веднаш имаме акција против дрога, тоа е разликата“, вели Александар Николовски по апсењата во Крушопек во врска со пронајдениот еден килограм кокаин во близината на Скопје.

Прво пасоши, сега кокаин: Кога партиите се караат на „грбот“ на МВР

еМагазин - 20.02.2020

Македонија е меѓу ретките земји во светот за злоупотреба на институтциите за политички цели односно во пресрет на избори, а најсвеж пример за тоа е препукувањето меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за лошото односно ефикасното работење на МВР во случајот со ...

ТИ ОСТАВИВ ПАРИ ДА КУПИШ ТОН И ПОЛ КОМПИРИ - смешната страна на кокаинот

Фактор - 20.02.2020

Првичната информација дека во Крушопек биле пронајдени еден тон и половина кокаин, за која подоцна излезе дека не е вистината, туку дека се работи за еден килограм и половина, предизвика бројни шеговити реакции на социјалните мрежи.

ЕКСКЛУЗИВНИ ФОТОГРАФИИ: Еве ја дрогата која е запленета меѓу банани

4NEWS - 20.02.2020

ТВ21 дојде до ексклузивни фотографии од денешната акција во која запленета е дрога и спречен е канал на трговија со дрога. Како што извести претходно ТВ21 полициската акција која попладнево се спроведуваше во Крушопек, Општина Сарај, е дел од голема ...