TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николоски: Очекувам над планираното да се потпишат повеќе од 150.000 граѓани против законот за попис

Курир - 26.02.2021

Во вечерашното издание на „Што не е јасно“ во Алфа телевизија, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во врска со законот за попис истакна дека очекува над планираното да се потпишат повеќе од 150,000 граѓани кои ќе го стават потписот ...

Продолжуваат подготовките за пописот, власта ја повикува опозицијата на обединување

Бизнис Вести

Маричиќ: И „Евростат“ потврди дека Законот за попис и методологијата се во согласност со највисоките стандарди

24Инфо

Маричиќ: И „Евростат“ потврди дека Законот за попис и методологијата се во согласност со највисоките стандарди

Сител

Маричиќ вели дека Евростат потврдил оти Законот за попис бил според европските стандарди

Независен

Маричиќ: Евростат потврди-пописот ќе биде по меѓународни стандарди, да се мобилизира цело опшество тој да биде успешен

Опсервер

Маричиќ: Евростат потврди-пописот ќе биде по меѓународни стандарди, да се мобилизира цело опшество тој да биде успешен

Либертас

iPortal Мета Press24 Слободен Печат Локално Вечер Прес Точка Н.Македонија

Маричиќ за пописот: Не ни требаат ни повеќе Македонци, ни Албанци, ни треба реалниот број граѓани

24Инфо - 26.02.2021

Министерот за правда, Бојан Маричиќ во интервјуто на Сител објасни дека барањето на ВМРО-ДПМНЕ за собирање потписи за поништување на пописот било одбиено од институциите поради тоа што опозициската партија не сака во документацијата да го користи ...

Нема скриена агенда во пописот, не е доцна сите партии да се вклучат во неговото спроведување, вели Маричиќ

Опсервер

Маричиќ: Oд понеделник почнува пописот за одредени категории лица

МКД

Маричиќ: Нема скриена агенда во пописот

Слободен Печат

Нема скриена агенда во пописот, не е доцна сите партии да се вклучат во неговото спроведување, вели Маричиќ

Frontline

Нема скриена агенда во пописот, не е доцна сите партии да се вклучат во неговото спроведување, вели Маричиќ

Либертас

Нема скриена агенда во пописот, не е доцна сите партии да се вклучат во неговото спроведување, вели Маричиќ

ММС

Независен Сител Вечер Прес

Лицата во конзуларните претставништва во странство и нивните семејства ќе се попишуваат од 1 до 15 март

Мета - 26.02.2021

Лицата кои имаат место на живеење во РСМ, а за време на спроведувањето на престојниот попис се на служба во дипломатско-конзуларните претставништва во странство, како и членовите на нивните семејства кои се со нив, ќе бидат попишувани во периодот од ...

Османи на вонреден состанок со шефовите на Амбасадите и Конзуларните претставништва за попис

CivilMedia

Османи ги собра шефовите на Амбасадите и Конзуларните претставништва за претстојниот попис

Канал5

Османи со шефовите на Амбасадите и Конзулатите за претстојниот Попис

24Инфо

Османи: Пописот е добар пример преку нашата проактивна улога да демонстрираме одговорност и посветеност кон дијаспората

Press24

Средба на Османи со шефовите на ДКП-та за претстојниот Попис

Frontline

Средба на Османи со шефовите на ДКП-та за претстојниот Попис

iPortal

Н.Македонија Опсервер Либертас Скопје1 MakPress

Мицкоски: Имаме над 80.000 потписи за помалку од една недела за стопирање на фалсификат пописот

Курир - 26.02.2021

Повеќе од 80.000 досега имаме собрaно. Таргетот ни е шестоцифрена бројка. Се надевам на повеќе од 100.000 потписи за стопирање на фалсификат пописот, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување во „Радио Лидер“.

Мицкоски за пописот: Ќе броиме мртви луѓе и ќе броиме луѓе со трауми

+инфо

Мицкоски: 35.000 попишувачи треба да влезат во 500.000 домаќинства за 20 дена, не жариште, којзнае што ќе се случи

Press24

Мицкоски: Меѓународниот фактор да реагира и да ја спречат Владата во време на Ковид илјадници луѓе да влегуваат во приватни домови

24Инфо

Мицкоски: Скандал е што партиски луѓе ќе спроведуваат државен попис, порака и до меѓународниот фактор да реагираат и да ја спречат владата во време на КОВИД илјадници луѓе да влегуваат во приватни домови

Опсервер

Мицкоски: Да се откаже пописот, затоа што ќе броиме мртви луѓе

Нетпрес

Мицкоски: Скандал е што партиски луѓе ќе спроведуваат државен попис

MakPress

MTM 24Инфо Нетпрес OhridNews Опсервер Frontline Република Либертас

Мисајловски: 80.000 потписи за една недела е навистина добар ветер во грб, да ставиме крај на политичкиот попис кој што ...

Курир - 26.02.2021

се сакам да истакнам дека сум премногу задоволен и премногу благодарен на многу македонски граѓани што ни дадоа потпис. Зборувам оној потпис на овие штандови за оној фалсификат попис. Сакам да најавам дека преку 80.000 потписи собравме за една ...

Мисајловски на средба со образовни работници и во посета на штандот за собирање на потписи

Курир

Во живо: Мисајловски на средба со образовни работници и во посета на штандот за собирање на потписи

PressingTV

Мисајловски: 80.000 потписи за една недела е навистина добар ветер во грб, да ставиме крај на политичкиот попис кој што го наметнува власта

24Инфо

Мисајловски: 80.000 потписи за една недела е навистина добар ветер во грб

Канал5

Мисајловски: 80.000 потписи за една недела, да ставиме крај на политичкиот попис

Сител

Мисајловски: 80.000 потписи за една недела против политичкиот попис што го наметнува власта

Нетпрес

Press24 Република MakPress Скопје1

ДЗС: Добар одзив на конкурсот за заинтересирани кандидати за реонски попишувачи и инструктори

Канал5 - 25.02.2021

Државниот завод за статистика го објави јавниот Конкурс за ангажирање на реонски попишувачи и инструктори за претстојниот Попис, што ќе се спроведе од 1-ви до 21-ви април годинава. Пријавувањето на учесниците до овој момент се одвива добро и веќе се ...

Државен завод за статистика: Oколу 4.000 кандидати досега се пријавиле на Конкурсот за реонски попишувачи и реонски инструктори

Бриф

Околу 4.000 кандидати заинтересирани за попишувачи и реонски инструктори

Опсервер

Околу 4.000 кандидати заинтересирани за попишувачи и реонски инструктори

Сител

Околу 4.000 кандидати заинтересирани за попишувачи и реонски инструктори

Фокус

Околу 4.000 кандидати заинтересирани за попишувачи и реонски инструктори

24Инфо

Околу 4.000 кандидати заинтересирани за попишувачи и реонски инструктори

ММС

Вечер Прес Слободен Печат Точка Frontline Н.Македонија Скопје1 Локално Телма

Проф. д-р Силјановска Давкова: Република Македонија не смее да дозволи фингиран попис

Сител - 25.02.2021

Во вечерашното издание на вестите на Сител телевизија гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, професор д-р Гордана Силјановска Давкова која што зборуваше за потписите кои ВМРО-ДПМНЕ ги собира против законот за попис, како и за актуелните ...

Давкова: Ако се соберат повеќе од 100.000 потписи, тогаш власта може да се освести дека Законот за попис не е добар

Сител

Силјановска Давкова: ВМРО-ДПМНЕ има полн легитимитет да собира потписи против законот за попис

ММС

Силјановска Давкова: ВМРО-ДПМНЕ има полн легитимитет да собира потписи против законот за попис

Опсервер

Силјановска: Кога парламентарците не сакаат да послушаат други колеги парламентарци, тогаш ќе мора да го послушаат народот

Фокус

Силјановска Давкова за Законот за попис: Кога парламентарци не сакаат да послушаат колеги, тогаш ќе го послушаат народот

Слободен Печат

Силјановска Давкова: ВМРО-ДПМНЕ има полн легитимитет да собира потписи против законот за попис

24Инфо

Нетпрес Вечер Прес Република МКД MakPress Курир Press24

СДСМ: Без срам и перде Мицкоски ги злоупотребува заболените од коронавирус во своите деструктивни политики, пописот ќе ...

Локално - 25.02.2021

Во своето соопштение, владејачката СДСМ денес посочува дека не треба да се злоупотребуваат заразените лица од Ковид 19, за маркетиншки цели и блокада на важната статистичка операција како што е пописот.

СДСМ: Без срам и перде Мицкоски ги злоупотребува заболените од коронавирус во своите деструктивни политики, пописот ќе се спроведе согласно сите мерки за заштита

Frontline

СДСМ: Без срам и перде Мицкоски ги злоупотребува заболените од ковид-19, пописот ќе се спроведе со сите мерки за заштита

+инфо

СДСМ: Без срам и перде Мицкоски ги злоупотребува заболените од коронавирус

Канал5

СДСМ: Без срам и перде Мицкоски ги злоупотребува заболените од коронавирус во своите деструктивни политики

Граѓански збор

СДСМ: Без срам и перде Мицкоски ги злоупотребува заболените од коронавирус во своите деструктивни политики, пописот ќе се спроведе согласно сите мерки за заштита

Опсервер

СДСМ: Без срам и перде Мицкоски ги злоупотребува заболените од коронавирус во своите деструктивни политики

iPortal

Либертас MakPress 24Инфо