TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест и го зголемуваме бројот на достапни ...

Centar - 27.02.2021

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест и го зголемуваме бројот на достапни лекови. Политиките донесени во последните 4 години сосема го променија пристапот кон справување со ...

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест и го зголемуваме бројот на достапни лекови

Локално

Владата најави поголема достапност на лекови за лицата со ретки болести

Н.Македонија

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести и го зголемуваме бројот на достапни лекови

Независен

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести и го зголемуваме бројот на достапни лекови

Опсервер

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести и го зголемуваме бројот на достапни лекови

iPortal

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест и го зголемуваме бројот на достапни лекови

24Инфо

Frontline Скопје1 Бриф MakPress Точка Centar 365

Одбележан Денот на Ретки Болести со стручна дискусија на тема „Состојба и подобрување на здравствени и социјални услуги ...

24Инфо - 27.02.2021

На иницијатива на сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска, а по повод Денот на ретки болести, денеска беше организирана стручна дискусија на тема „Состојба и подобрување на здравствени и социјални услуги за лицата со ретки болести”.

Дискусија за ретките болести на иницијатива на сопругата на претседателот Пендаровски

24 Вести

Дискусија за ретките болести на иницијатива на сопругата на претседателот Пендаровски

Слободен Печат

Дискусија за ретките болести на иницијатива на сопругата на претседателот Пендаровски

Frontline

Дискусија за ретките болести на иницијатива на сопругата на претседателот Пендаровски

Независен

Дискусија за ретките болести на иницијатива на сопругата на Пендаровски

Локално

Одбележан Денот на ретки болести

Канал5

Опсервер MakPress

Зградата на општина Охрид во боите на ретките

OhridNews - 27.02.2021

И зградата на општина Охрид, блесна во боите на ретките болести како дел од кампањата „Ги запознаваме ретките болести 2021“ со која се дава поддршка на лицата кои боледуваат од ретки болести.

Фото вест: зградата на општина Битола во боите на ретките болести

Битола Њуз

Владата осветлена во боите на месецот посветен на ретките болести

Локално

Непознатите дијагнози откриваат нови светови, ретките болести предизвик кој може да се победи пред сѐ со љубовта

Опсервер - 27.02.2021

– Исправени сте пред предизвик на кој прв пат му го слушате името. Не знаете како и не знаете со што да се изборите со истиот. Пред вас ја имате само дијагнозата која за вас претставува еден сосем нов, неоткриен свет.

Ретките болести предизвик кој може да се победи пред сѐ со љубовта

Слободен Печат

Непознатите дијагнози откриваат нови светови, ретките болести предизвик кој може да се победи пред сѐ со љубовта

OhridNews

Непознатите дијагнози откриваат нови светови, ретките болести предизвик кој може да се победи пред сѐ со љубовта

Frontline

Непознатите дијагнози откриваат нови светови, ретките болести предизвик кој може да се победи пред сѐ со љубовта

24Инфо

Непознатите дијагнози откриваат нови светови, ретките болести предизвик кој може да се победи пред сѐ со љубовта

MakPress

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест

Канал5 - 27.02.2021

Во завршницата на месецот посветен на ретките болести и на кампањата „Ги запознаваме ретките болести" премиерот Зоран Заев заедно со министерот за здравство Венко Филипче се сретна со 12 претставници на здруженијата за ретки болести.

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести

Република

Заев и Филипче: Системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести и повеќе достапни лекови

Слободен Печат

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести

Фокус

Заев и Филипче: Системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести

МКД

Заев и Филипче: Направени се повеќе чекори за подобрување на квалитетот на здравствените услуги

Press24

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест

Нова ТВ

Филипче: „Болестите се ретки, ама луѓето со ретки болести не се сами!“

Екран - 26.02.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска присуствуваше на настанот посветен за промоцијата на нова поштенска марка посветена на ретката болест на ГОШЕ, во организација на Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици” заедно ...

За пациентите со ретки болести обезбедени 520 милиони денари

Локално

Филипче: Болестите се ретки, ама луѓето со ретки болести не се сами

ТВ21

Ретката болест Гоше доби поштенска марка

Република - 26.02.2021

Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици” заедно со Пошта денеска ја промовираа новата поштенска марка посветена на болеста Гоше, во чест на Светскиот ден на ретки болести.

Ретката болест Гоше доби поштенска марка, ќе се отпечати во 6 илјади примероци

Сакам да кажам

Промовирана поштенска марка посветена на ретката болест Гоше

Радио МОФ

Филипче: Ковид кризата ја покажа важноста на иновативната терапија за пациентите со ретки болести

Либертас - 26.02.2021

– Значајно се зголеми буџетот за ретките болести, како и бројот на пациенти кои се лекуваат од нив и лековите кои се вклучени во нашата програма. Процесите ги направивме отворени транспарентни и инклузивни, за токму од лицата со ретки болести ...

Филипче: Ковидот ја покажа важноста на иновативната терапија за пациентите со ретки болести

Канал5