TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жерновски: Не ни e цел да рушиме, туку да градиме во општината

24 Вести - 03.12.2015

“Не ни е цел да рушиме, ниту да правиме сцени, туку да ги спроведуваме законите независно дали се работи за партиско седиште или нелегално изграден објект“-порача градоначалникот на Центар Жерновски иако првично најави дека ќе биде срушена терасата ...

Капиштец ќе добие современо основно училиште

Утрински - 03.12.2015

Децата ќе учат преку интерактивни табли, ќе поседуваат таблети, до објектот ќе може да се дојде преку подземни премини Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски денеска официјално ја најави изградбата на новото основно училиште во Капиштец.

Трајановски и Жерновски на иста маса - зборуваат за проблемите во општина Центар

+инфо - 03.12.2015

Во склоп на редовните средби на Град Скопје со скопските општини, денеска Коце Трајановски ја посети општина Центар. Трајановски најави дека ќе се дискутира за работа на комуналните служби и јавните претпријатија на територијата на оваа општина, а ...

ВИДЕО: Жерновски алармира и бара решение од надлежните за драматичното загадување на воздухот

А1 On - 03.12.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, заедно со соработниците, денеска остварија работна средба со колегите од Град Скопје. Жерновски ја поздрави оваа иницијатива бидејќи рече дека е добро да се разговара за проблемите.

Жерновски: Зад поранешната директорка на ООУ „11-ти Октомври“ стои ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 03.12.2015

Зад поранешната директорка на ООУ „11-ти Октомври“ Даниела Костадинова стои партијата на власт, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ сака да ги држи под контрола и управува 100% од училиштата во Македонија, рече во четврток градоначалникот на Центар Андреј Жерновски.

Почна изградбата на новото училиште во Капиштец (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 03.12.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска го најави проектот за изградба на основно училиште во населбата Капиштец, каде што нема ниту едно основно училиште и покрај тоа што Капиштец е една од поголемите скопски населби.

Главната сообраќајница во населбата Водно наскоро ќе биде реконструирана

Скопје инфо - 03.12.2015

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Oпштина Центар, Андреј Жерновски и директорите на јавните градски претпријатија денеска одржаа средба со претставници на урбаните и на месните заедници од општина Центар, во рамки ...

(ВИДЕО) Жерновски: Политиката надвор од училиштата

А1 On - 03.12.2015

Одговарајќи на новинарско прашање за дивоизградената тераса на објектот каде што се наоѓа седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, посочи дека инвеститорот има рок од месец дена сам да ја ...

ВИДЕО: Општина Центар ја најави изградбата на модерно основно училиште во Капиштец

А1 On - 03.12.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и советниците од коалицијата, денеска го најавија реализирањето на едно од главните изборни ветувања – изградба основно училиште во населбата „Капиштец“.

Жерновски: Зад поранешната директорка на ОУ „11-ти Октомври“ стои ВМРО-ДПМНЕ

Кајгана - 03.12.2015

„Зад поранешната директорка на ООУ „11-ти Октомври“, Даниела Костадинова, стои партијата на власт, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ сака да ги држи под контрола и управува 100% од училиштата во Македонија“, рече градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски.

Градоначалникот на Скопје Трајановски во посета на општина Центар

Сител - 03.12.2015

Градоначалниците на општините Скопје и Центар Коце Трајановски и Андреј Жерновски заедно со директорите на јавните градски претпријатија денеска одржаа средба со претставници на урбаните и на месните заедници од општина Центар, во рамки на 13.

(ВИДЕО) Жерновски: Политиката надвор од училиштата

Репортер - 03.12.2015

Одговарајќи на новинарско прашање за дивоизградената тераса на објектот каде што се наоѓа седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, посочи дека инвеститорот има рок од месец дена сам да ја ...

Ќе се гради ново модерно училиште во Капиштец

Скопје инфо - 02.12.2015

В година Општина Центар ќе располага со речиси 25 милиони евра тежок буџет. Од него, околу 10 милиони евра се предвидени за капитални инвестиции. Ова го предвидува нацрт-буџетот за кој вчера требаше да расправа општинскиот Совет.

Општина Центар: Буџетот за 2016 се „крои“ заедно со граѓаните

Репортер - 01.12.2015

„Буџетот на Општина Центар за 2016 година се подготвува заеднички со жителите на општината. Со ова, ефикасно ќе се одговори на барањата , проблемите и потребите на центарци. Општина Центар во соработка со „Центарот на заедницата“ го организираше за ...

Општина Центар ја најави изградбата на модерно основно училиште во Капиштец

Порта 3 - 03.12.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и советниците од коалицијата, денеска го најавија реализирањето на едно од главните изборни ветувања – изградба основно училиште во населбата „Капиштец“.

Коце на гости кај Андреј во Центар

Вечер Прес - 03.12.2015

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски и директорите на јавните градски претпријатија одржаа средба со претставници на урбаните и на месните заедници од општина Центар, во рамки на ...

Жерновски: ВМРО-ДПМНЕ има рок да ја отстрани дивоизградената тераса (ВИДЕО)

+инфо - 03.12.2015

Откако беше почната изградбата на новото училиште во Капиштец, одговарајќи на новинарско прашање за дивоизградената тераса на објектот каде што се наоѓа седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, градоначалникот на општина Центар, Андреј ...

Капиштец ќе добие ново модерно училиште

Република - 02.12.2015

В година Општина Центар ќе располага со речиси 25 милиони евра буџет. Од него, околу 10 милиони евра се предвидени за капитални инвестиции. Ова го предвидува нацрт-буџетот за кој расправаше општинскиот Совет.

ВИДЕО: Општина Центар ја најави изградбата на модерно основно училиште во Капиштец

Либертас - 03.12.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и советниците од коалицијата, денеска го најавија реализирањето на едно од главните изборни ветувања – изградба основно училиште во населбата „Капиштец“.

Ново основно училиште во Капиштец во 2016

Порта 3 - 02.12.2015

Следната година Општина Центар ќе располага со речиси 25 милиони евра буџет. Од него, околу 10 милиони евра се предвидени за капитални инвестиции. Ова го предвидува нацрт-буџетот за кој расправаше општинскиот Совет.

Во Капиштец: Најавена изградбата на модерно основно училиште со ботаничка градина (ФОТО)

МКД - 03.12.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и советниците од коалицијата, денеска ја најавија изградбата на основно училиште во населбата Капиштец. На последната седница на Советот на општина Центар, сите советници гласаа за изградба на ново ...

"Школа-парк" со ботаничка градина ќе никне во Капиштец

Вечер Прес - 03.12.2015

Камен-темелникот на новата училишна зграда ќе биде удрен веднаш по целосното иселување и демонтирање на дваесетината бараки од предвидената локација. Таканаречената "школа-парк" ќе се простира на 10.600 метри квадратни, со планирана површина за ...

Ботаничка градина и интерактивни табли за училиштето во Капиштец

Вест - 04.12.2015

Новото училиште во Капиштец ќе има капацитет за 500 деца. Градоначалникот Андреј Жерновски вчера го презентираше проектот за училиштето, кое ќе почне да се гради од 10 декември. Таканаречената школа-парк ќе се наоѓа во Капиштец, на улиците Васил ...