TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Медалите за Олимписките игри во Токио во 2020 година ќе бидат направени од електронски отпад

Студенти - 11.02.2019

Како што ги заменуваме гаџетите со се понови и поубави, застарената технологија станува глобален проблем. Електронскиот отпад може да биде и многу вреден и досега имаше многу проекти за собирање на вредните метали од е-отпадот.

Олимписките медали во 2020 година ќе бидат направени од рециклирани електронски уреди

Радио МОФ - 11.02.2019

Сите медали на Летните олимписки игри (ЛОИ) и на Параолимписките игри (ПО) што ќе се одржуваат идната година во Токио ќе бидат направени од рециклиран електронски отпад, соопштија организаторите.

Сите медали за Олимписките игри во Јапонија ќе бидат од рециклиран отпад (ВИДЕО)

Кумановски м. - 11.02.2019

Сите медали на Олимписките и Параолимписките игри следното лето во Токио ќе бидат направени од рециклиран елетронски отпад – вклучително и фрлени паметни телефони, дигитални камери, таблети и компјутери, објавија организаторите.

Собираат два тони метал од отпад за најпрестижните медали на ОИ

Канал5 - 10.02.2019

Организаторите на ОИ во Токио 2020 година, очекуваат до крајот на март да соберат доволно застарени електронски уреди за производство на олимписки и параолимписки медали. Натпреварите на Олимписките игри во Токио започнуваат за нешто повеќе од 500 ...

Медалите на Олимпијадата во Токио ќе бидат од рециклиран отпад (ВИДЕО)

USB - 11.02.2019

Сите медали на Летните олимписки игри (ЛОИ) и на Параолимписките игри (ПО) што ќе се одржуваат идната година во Токио ќе бидат направени од рециклиран електронски отпад, соопштија организаторите.

Јапонија рециклира 50 тони е-ѓубре за олимписките медали

Локално - 09.02.2019

Јапонија собрала речиси цело потребно количество злато и сребро од употребени електронски уреди, за да ги направи медалите за Олимпијадата во 2020 година, објави The Verge. Пред две години стана јасно дека Јапонија има намера да ги изработи медалите ...

Јапонија до март планира да собере 2 тони благородни метали од отпад – еве ја причината

Таратур - 11.02.2019

Јапонската престолнина Токио во 2020 година ќе биде домаќин на летните Олимписки игри, па поради тоа, Јапонците си имаат зададено јак предизвик до крајот на март оваа година, од електронски и секаков вид друг податлив отпад, да соберат вкупно 2 тона ...

Олимписки медали од електронски отпад на ЛОИ 2020 во Токио

CivilMedia - 11.02.2019

Организаторите на Летните олимписки игри (ЛОИ) и на Параолимписките игри (ПО) што ќе се одржат идната година во Токио, одлучија олимписките медали да бидат направени од рециклиран електронски отпад.