TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров: За да го прифатиме кажаното од Заев како сериозен став, ни треба меѓународен правен документ

Локално - 28.11.2020

„По интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНЕС во Република Северна Македонија, беше предизвикана бура. Не можам да го погледнам тоа што го рече недвосмислено. Навистина прави ризичен и очаен потег за зачувување на политичката власт, но може да ...

Има размена на мислења со Бугарија, потврдија од Владата за Телма

Телма - 28.11.2020

Постои размена на мислења за усогласување на заеднички акциски план или патоказ за спроведување на Договорот за добрососедство со Бугарија, потврдија од Владата за Телма. На десетина дена пред Советот на министрите на ЕУ, на кој повторно треба да ...

Жртвување на политичката кариера на Заев – решавањето на спорот со Бугарија може да има вртоглава цена

ТВ21 - 28.11.2020

Волјата на премиерот Зоран Заев да го реши спорот со Бугарија, е во полза на иднината на земјата и стартот на преговорите, смета неговиот коалициски партнер, Али Ахмети, кој дури последното интервју на Заев за бугарски медиум, го гледа како ...

Меѓународно-правен документ изгласан во македонското Собрание, бара Ангел Димитров!

Expres - 28.11.2020

Наспроти тврдењето на Владата во Скопје дека нема да има анекс на Договорот со Бугарија, копретседателот од бугарскиот дел на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања, Ангел Димитров, го потврди предупредувањето од македонската опозиција.

Заев: Немам закажано средба со Борисов

Канал5 - 28.11.2020

Премиерот Зоран Заев денеска изјави за ТВ 21 дека има закажано средба со неговиот бугарски колега Бојко Борисов. -Нема закажано средба помеѓу мене и Борисов. На ниво на работни групи под раководство на нашиот и бугарскиот министер за надворешни ...

Заев за ТВ21: Немам закажано средба со Борисов – Разговорите сѐ уште траат, неофицијално викендов ќе има решение?!

ТВ21 - 28.11.2020

На десетина дена пред одржувањето на Советот на министри на која ќе се знае дали ќе ги почнеме преговорите со Европската унија, нема информации околу тоа што се договара меѓу Македонија и Бугарија и што содржат документите што се разменуваат меѓу ...

Ангел Димитров: Интервјуто на Заев не е доволно, треба меѓународно-правен документ

Канал5 - 28.11.2020

Интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС може да е игра на политичката сцена, смета шефот на бугарскиот тим на историчари, Ангел Димитров. Во изјава за бугарското национално радио, Димитров вели дека за да се земе ...

Експертите категорично против патоказот за Договорот да биде дел од ЕУ преговарчката рамка

Телма - 28.11.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека на Договорот со Бугарија може да му се додаде и патоказ со кој ќе се следи неговото спроведување и за тоа се преговара со Софија. “ Договорот има предвидено механизми како да се контролира, но ...

Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења

Фактор - 28.11.2020

од Владата за Телма потврдија дека има размена на мислења со Бугарија за усогласување на заеднички акциски план или патоказ во пресрет на се позасилените гласини дека викендов ќе падне договор за спорот и државата ќе биде одблокирана на патот за ...

Ангел Димитров: Ако е сериозен Заев, кажаното треба да влезе во документ

МКД - 28.11.2020

Ангел Димитров вели дека за да се земе како сериозно тоа што премиерот Заев го кажал во интервју за бугарската БГНЕС, треба да има и нешто посериозно, како меѓународно-правен документ. Тој вели дека кажаното во интервјуто треба да биде внесено и во ...

За „бугарскиот АС“ од 90-те, Љубчо Георгиевски, Гоце Делчев бил роден во „бугарски вилает“?

Канал5 - 28.11.2020

Тој вели „Можеби цело време сè уште криеме некои работи околу Гоце Делчев и не сакаме да зборуваме за нив. Што го прави Гоце Делчев заеднички херој на Македонија и Бугарија?“ Во колумната за бугарскиот портал mediapool.bg , поранешниот македонски ...

Како Љубчо Георгиевски од голтар стана милионер: Брутален одговор на пратеничката Иванка Василевска на нападите од ...

Во Центар - 28.11.2020

Пратеничката на ВМРО ДПМНЕ, Иванка Василевска на својот фејсбук профил му одговори на поранешниот лидер на ВМРО ДПМНЕ и македонски премиер, Љубчо Георгиевски. Во вчерашното интервју за ТВ 24 Георгиевски меѓу редови ја нападна Василевска како ...

Заев за ТВ21: Немам закажано средба со Борисов

ТВ21 - 28.11.2020

Според неофицијални информации деновиве претседателот на Владата Зоран Заев треба да одржи средба со својот бугарски колега Бојко Борисов, но тој за ТВ21 го демантира тоа. „Нема закажано средба помеѓу мене и Борисов.

Николовски: Ова е време на храбри одлуки, треба да направиме се што е во наша можност, со заштитен македонски јазик

24 Вести - 28.11.2020

Одговорноста на оваа влада е да ја внесе земјата во ЕУ, но и да го зачува македонскиот јазик и идентитет - државниот врв и денеска обединет во ставовите, но и изјавите за медиумите по интервјуто на премиерот Заев кое предизвика реакции во домашната, ...

Заев: Викендов нема средба помеѓу мене и Борисов

МКД - 28.11.2020

Премиерот Зоран Заев денеска за ТВ 21 ги демантира неофицијалните информации дека има закажано средба со неговиот бугарски колега Бојко Борисов. „Нема закажано средба помеѓу мене и Борисов.

Заев: Немам закажано средба со Борисов, разговорите сѐ уште траат

Локално - 28.11.2020

За десетина дена треба да се одржи Советот на министрите на ЕУ, на кој на дневен ред повторно ќе биде прашањето за можност за официјален почеток на преговорите со Европската унија, откако Бугарија на состанокот на 17 ноември стави вето и остана на ...

Османи: На Договорот со Бугарија може да му се додаде „патоказ“

Канал5 - 28.11.2020

Возможна е опцијата Договорот со Бугарија да добие таканаречена „патна карта“ што Софија ја бара како дополнителен инструмент со кој ќе се следи дали некоја од двете страни отстапува од зацртаните обврски.

СВЕДОШТВО ЗА „АДМИНИСТРАТОРИТЕ“ ВО ОХРИД: Прекиот воен суд на бугарскиот фашистички окупатор ги осуди на смрт со бесење

Денешен - 28.11.2020

Не престануваат реакциите на последното интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС, во кое вели дека „бугарската војска не била фашистичка и окупаторска во Македонија, туку дека биле администратори“.

Бујар Османи најавува „патоказ“ за следење на почитувањето на Договорот со Бугарија

Алсат-М - 28.11.2020

Можен е патоказ за следење на Договорот со Бугарија како дел од ЕУ-процесот, но не и како дел од преговарачката рамка, најави министерот за надворешни работи Бујар Османи во интервју за емисијата „360 степени“.

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со ...

Фактор - 28.11.2020

Зоран Заев и го даде најголемиот автогол на македонската државна политика по признавањето на Тајван, смета Предраг Марковиќ, поранешен претседател на Србија во федерацијата со Црна Гора, претседател на српското собрание и министер за култура.

(Видео) Подобро ќе беше Црвенковски да продолжеше со молкот, смета екс премиерот Бучковски

ММС - 28.11.2020

Оваа раководство на СДСМ на чело со Зоран Заев и она што се случуваше во изминатите три години, покажа храброст и одлучност и затоа ја има мојата поддршка, изјави во интервјуто во емисијата „Стадион“ на Канал 77, професорот Владо Бучковски, ...

Дали Заев се сопна?

Deutsche Welle - 28.11.2020

Ако интервјуто на премиерот беше хазардерска игра, тогаш хазардот може да биде или трумф или слом. Ако тоа беше по сугестија од „пријателите“ Заев ќе може да се исправи откако се сопна. Иако штетата е веќе направена Во кабинетот на премиерот Зоран ...

Радев и Борисов добиле совет за Македонија: Потпишете со Заев, со Мицкоски ќе биде лошо

Expres - 28.11.2020

Бугарскиот државен врв последниве денови добил совет од бугарски и меѓународни експерти за балканска политика и меѓународно право кој вели официјална Софија да потпише договор со Заев по секоја цена затоа што по неговиот неминовен пад Бугарија ниту ...

Што воопшто знаат Пендаровски и Стефоска

Нова ТВ - 28.11.2020

“Иднината никако да дојде, минатото никако да си отиде, а ние овде глумиме сегашност”. “Тетовирани души”-Горан Стефановски Зачудувачки се, би рекле неразбирливи, ставовите на претседателот Пендаровски и министерката за култура Стефоска, нивните ...

ВМРО-ДПМНЕ: Коцкарската игра на премиерот во заминување Заев му носи пораз и на преговарачка маса со Бугарија и во СДСМ

Press24 - 28.11.2020

Коцкарската игра на премиерот во заминува њ е Заев му носи пораз и на преговара ч ка маса со Бугарија и во СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Споре партијата, Заев трајно ги наруши позициите на Македонија во однос на Бугарија.

Адвокатот на пиринските Македонци на бугарска ТВ: Заев не може да се откаже од нивните права

Expres - 28.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ за „Слободна зона“ на бугарската ТВ Европа вели дека изјавата на Заев за БГНЕС е несериозна и е надвор од неговиот мандат како премиер на ...

Кирил Лазаров: Во иднина да се проектира и автопатско решение кон Бугарија

Фактор - 28.11.2020

Претседателот на Македонско-Бугарската стопанска комора Кирил Лазаров ја поздрави владината најава дека во 2021 год ќе вложи 50 милиони евра за патно поврзување со Бугарија, а дополнително на тоа побара и автопатско решение во иднина за да се ...

Османи: На Договорот со Бугарија може да му се додаде „патоказ“

Акцент - 28.11.2020

Можен е патоказ за следење на Договорот со Бугарија како дел од ЕУ-процесот, но не и како дел од преговарачката рамка, најави министерот за надворешни работи Бујар Османи во интервју за емисијата „360 степени“.

ИНТЕРВЈУ со Лазаров: Еден ден може да се разбудиме без нација и народ, кој решил да мигрира кон иднина и прогрес

Локално - 28.11.2020

Доцна ги учиме лекциите дека без економија, инвестиции и бизнис, државата нема иднина, вели претседателот на македонско-бугарската стопанска комора, Кирил Лазаров во интервју за „Локално“.

ВМРО-ДПМНЕ: Огромен пораз за македонската држава е ако Заев направил нов нацрт-договор со Бугарија

Макфакс - 28.11.2020

Ако е точно дека премиерот во заминување Заев веќе направил нов нацрт-договор со кој се откажува од македонскиот јазик, идентитет и историја тоа ќе биде огромен пораз за македонската држава, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Политичката паланка против Зоран Заев

Frontline - 28.11.2020

Еден ден, некој ќе дојде пред портите на умот и силно ќе затропа со дршката од остриот меч на вистината. Во ерата на пост-вистината, политичарите веќе одамна не се потпираат на аргументи, туку на манипулации и провокации на емоциите кај луѓето.

Откажување од минатото нема и не може да има

Н.Македонија - 28.11.2020

За продолжување на драматичниот надолен тренд на македонско-бугарските односи, со наближувањето на крајот на германското претседателство со ЕУ, се чини дека имаат удел и другите земји-членки на ЕУ, кои покажуваат рамнодушност, иако спорот има силни ...

Ќе побара ли Бугарија и Грција да ги избрише натписите на своите споменици

Н.Македонија - 28.11.2020

Бугарија со уцените кон Македонија и барањето да се избрише нејзината улога во периодот 1941-1944 г. на овие простори ја демонстрира својата „сила“ само врз Македонија, која се обидува да ги започне пристапните преговори со ЕУ.

Авансираниот кураж од Унијата за Софија во спорот со Македонија

Н.Македонија - 28.11.2020

Договорот за добрососедство со Бугарија наместо да го отвори патот за македонската евроинтеграција и да ги подобри односите со источниот сосед, стана камен на сопнување меѓу двете земји, отворајќи уште редица нови проблеми за кои се сметаше дека се ...

Коцкарската игра на премиерот во заминување Заев му носи пораз и на преговарачка маса со Бугарија и во СДСМ

Опсервер - 28.11.2020

Почитувани, Коцкарската игра на премиерот во заминување Заев му носи пораз и на преговарачка маса со Бугарија и во СДСМ. Измамникот Зоран Заев трајно ги наруши позициите на Македонија во однос на Бугарија.

Топалов: Називот „Бугари“ звучи навредливо и понижувачки (ВИДЕО)

Expres - 28.11.2020

Професорот Кирил Топалов, член на Мешовитата Бугарско-македонсака комисија историска комисија има забелешки и на тоа како Македонците се обраќаат на Бугарите: „Од средината на 50-те тие го преземаа српското ‘Бугари’ кое звучи навредливо, ...

Ќе ги гони ли МВР Македонците ако Бугарите ги нарекуваат Бугари (ВИДЕО)

Expres - 28.11.2020

Академикот Кирил Топалов, член на македонско – бугарската комисија за историја и образование го спори именувањето на неговиот народ од страна на Македонците како Бугари. Според изјава во емисија на бугарските медиуми Топалов тврди дека од средината ...

Советничка: Заев добил поддршка од Бугарија

Expres - 28.11.2020

До премиерот Заев стигнуваат мејлови од граѓани и јавноста во Бугарија со силна поддршка и надеж дека политиките на дијалог на премиерот и на Владата ќе донесат заедничко добро. Оваа информација за јавноста без да открие детали колку луѓе точно го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Коцкарската игра на Заев му носи пораз и во преговорите со Бугарија и во СДСМ

Expres - 28.11.2020

Ако е точно дека премиерот во заминување Заев веќе направил нов нацрт-договор со кој се откажува од македонскиот јазик, идентитет и историја тоа ќе биде огромен пораз за македонската држава, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Владата демантира ДЕКА ПАДНАЛ ДОГОВОР СО БУГАРИЈА

Вечер - 28.11.2020

„Владата демантира дека паднал договор со Бугарија. Отааму велат дека се невистини и дезинформации изнесените тврдења во текстот кој излезе во повеќе медиуми насловен како “Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување на анекс на ...

Георгиевски за интервјуто на Заев: Ова е најотворено интервју на еден премиер кој покажува отворена желба за ...

Граѓански збор - 27.11.2020

Значи ако се обидат да сфатат дека ова нова Влада навистина прави еден нов дух, една нова енергија која сака да ги смири односите, која сака да ги подобри односите, мислам ќе дојдеме до некакво решение сега во декември, посочи поранешниот премиер и ...

Дел од коалиционите партнери бараат средба со Заев по интервјуто за БГНЕС

Мак. Весник - 27.11.2020

Либерално-демократската партија бара премиерот Зоран Заев да свика средба на коалиционите партнери по интервјуто за бугарски БГНЕС. Ваква одлука донел извршниот одбор на ЛДП на вчерашната седница.

Бучковски: Заев се бори за нашата европска иднина во духот на европските вредности

Frontline - 27.11.2020

Владо Бучковски е универзитетски професор по римско право и видна политичка фигура. Тој е поранешен премиер и два пати беше министер за одбрана, а своевремено беше и претседател на СДСМ. Македонија доби кандидатски статус за членство во ЕУ во 2005 ...

Дел од коалиционите партнери бараат средба со Заев по интервјуто за БГНЕС

Курир - 27.11.2020

Либерално-демократската партија бара премиерот Зоран Заев да свика средба на коалиционите партнери по интервјуто за бугарски БГНЕС. Ваква одлука донел извршниот одбор на ЛДП на вчерашната седница.

Бучковски: Заев се бори за нашата европска иднина во духот на европските вредности

iPortal - 27.11.2020

Владо Бучковски е универзитетски професор по римско право и видна политичка фигура. Тој е поранешен премиер и два пати беше министер за одбрана, а своевремено беше и претседател на СДСМ. Македонија доби кандидатски статус за членство во ЕУ во 2005 ...

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Макфакс - 27.11.2020

Премиерот Зоран Заев ја ризикуваше својата политичка кариера само за да го одблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети изнесувајќи став во однос на интервујто на Заев дадено за бугарски медиум, а ...

Бучковски: Заев се бори за нашата европска иднина во духот на европските вредности

24Инфо - 27.11.2020

Северна Македонија нема алтернатива. ЕУ е нашата стратешка цел, затоа мора да се избориме за почетокот на преговорите со ЕУ. Заев се бори за нашата европска иднина во духот на европските вредности, вели Владо Бучковски универзитетски професор, кој е ...

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Опсервер - 27.11.2020

Премиерот Зоран Заев ја ризикуваше својата политичка кариера само за да го одблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети изнесувајќи став во однос на интервујто на Заев дадено за бугарски медиум, а ...

Бучковски: Заев се бори за нашата европска иднина во духот на европските вредности

Либертас - 27.11.2020

Северна Македонија нема алтернатива. ЕУ е нашата стратешка цел, затоа мора да се избориме за почетокот на преговорите со ЕУ. Заев се бори за нашата европска иднина во духот на европските вредности, вели Владо Бучковски универзитетски професор, кој е ...

Бучковски: Заев се бори за нашата европска иднина во духот на европските вредности

Кајгана - 27.11.2020

Северна Македонија нема алтернатива. ЕУ е нашата стратешка цел, затоа мора да се избориме за почетокот на преговорите со ЕУ. Заев се бори за нашата европска иднина во духот на европските вредности, вели Владо Бучковски универзитетски професор, кој е ...