TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Туск: Состанокот ЕУ-Западен Балкан во Софија ќе ги зајакне односите на регионот со Европа

Локално - 14.02.2018

Нашата цел е да ги зајакнеме односите меѓу ЕУ и Западен Балкан, како и да ги зајакнеме односите меѓу земјите во регионот. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по средбата со австрискиот канцелар Себастијан Курц во Виена.

Туск: Да зајакне врската на ЕУ со Западен Балкан и меѓу државите од регионот

Алсат-М - 13.02.2018

Наша цел е зајакнување на врската меѓу ЕУ и Западен Балкан, како и јакнење на врските меѓу самите држави од регионот, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по средбата со австрискиот канцелар Себастијан Курц во Виена.

Бугарија ќе го поддржува Западен Балкан и по претседавањето со Унијата

Макфакс - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на Европската Унија кон Западен Балкан е крајно искрен и отворен документ. Ова го изјави заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева за време на дискусијата за иднината на Западен ...

Захариева: Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан е инспиративна, праведна и реална

Press24 - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан е многу навремена, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева која учествуваше на дискусијата „Иднината на Западен Балкан и новата стратегија за ...

Може ли мачката да си ја гризне опашката ...

Н.Македонија - 13.02.2018

Може ли мачката да си ја гризне опашката Настаните поврзани со процесот за членство на Западен Балкан, а со тоа и на Македонија во ЕУ, по неодамнешното објавување на Стратегијата за проширување на Унијата, се чини не излегува од актуелност во ...

Балканот е на потег

Deutsche Welle - 12.02.2018

Балканските држави се економски и институционално незрели за ЕУ, оценува „Ди Пресе“, додавајќи дека создавањето илузија за „ЕУ-перспектива“ е загрижувачко за двете страни. Во текстот со наслов „Европската фатална безалтернативност за Западниот ...

Туск: Да зајакне врската на ЕУ со Западен Балкан и меѓу државите од регионот...

Н.Македонија - 13.02.2018

Туск: Да зајакне врската на ЕУ со Западен Балкан и меѓу државите од регионот Наша цел е зајакнување на врската меѓу ЕУ и Западен Балкан, како и јакнење на врските меѓу самите држави од регионот, изјави денеска претседателот на Европскиот совет ...

Бугарија ќе го поддржува Западен Балкан и по претседавањето со Унијата

Вечер - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на Европската Унија кон Западен Балкан е крајно искрен и отворен документ. Ова го изјави заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, за време на дискусијата за иднината на Западен ...

Захариева: Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан е многу навремена и праведна

А1 On - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан е многу навремена, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева која учествуваше на дискусијата „Иднината на Западен Балкан и новата стратегија за ...

Весникот „Ди Пресе“: Балканските држави се економски и институционално незрели за ЕУ

Либертас - 12.02.2018

Балканските држави се економски и институционално незрели за ЕУ, оценува „Ди Пресе“, додавајќи дека создавањето илузија за „ЕУ-перспектива“ е загрижувачко за двете страни, пренесува Дојче веле .

Туск: Да зајакне врската на ЕУ со Западен Балкан

Р.С.Европа - 13.02.2018

Наша цел е зајакнување на врската меѓу ЕУ и Западен Балкан, како и јакнење на врските меѓу самите држави од регионот, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по средбата со австрискиот канцелар Себастијан Курц во Виена.

Бугарија ќе го поддржува Западен Балкан и по претседавањето со Унијата

Точка - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на Европската Унија кон Западен Балкан е крајно искрен и отворен документ. Ова го изјави заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, за време на дискусијата за иднината на Западен ...

Балканот е на потег

Локално - 12.02.2018

Балканските држави се економски и институционално незрели за ЕУ, оценува „Ди Пресе“, додавајќи дека создавањето илузија за „ЕУ-перспектива“ е загрижувачко за двете страни. Во текстот со наслов „Европската фатална безалтернативност за Западниот ...

Туск: Да зајакне врската на ЕУ со Западен Блакан и меѓу државите од регионот

Press24 - 13.02.2018

Наша цел е зајакнување на врската меѓу ЕУ и Западен Балкан, како и јакнење на врските меѓу самите држави од регионот, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по средбата со австрискиот канцелар Себастијан Курц во Виена.

Бугарија ќе го поддржува Западен Балкан и по претседавањето со Унијата

Sky - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на Европската Унија кон Западен Балкан е крајно искрен и отворен документ. Ова го изјави заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, за време на дискусијата за иднината на Западен ...