TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илон Маск: Ни треба само добра волја и поддршка од луѓето и ќе им покажеме на сите што се е можно

Иновативност - 13.03.2018

Илон Маск, најпознатиот претприемач на денешницата, иноватор, бестрашен лидер, гостуваше на конференцијата South by Southwest, која секоја година се одржува во Остин, Тексас. Иако ненајавен гостин, ги импресионирше посетителите со своите одговори на ...

Маск го прикажа концептот за Hyperloop платформите на кои пешаците имаат предност

Smartportal - 13.03.2018

Елон Маск го обелодени првичниот план за реализација на неговите подземни Hyperloop транспортни станици. Како што може да се забележи, примарната цел на новиот начин на транспорт ќе биде пренесување на пешаци и велосипедисти.

Македонска уметност – шахта

365 - 13.03.2018

Илон Маск лансира и вертикално слетува ракети, а ние шахта не знаеме да направиме. ...

Илон Маск влета ненајавен на технолошката конференција во Остин

Факултети - 13.03.2018

( Фото: AFP ) Учесниците на конференцијата „South by Southwest“ (SXSW) што секоја година се одржува во Остин, Тексас, вчера присуствуваа на ненајавен настап на Илон Маск , креаторот на „Тесла“ и „Спејс екс“.

Илон Маск: Пробни летови на Марс од наредната година

Фактор - 12.03.2018

Следната година може да бидат организирани пробни летови на Марс, тврди бизнисменот од Силиконската долина Илон Маск. Основачот на компанијата „Спејс Икс“ наведува дека неговата компанија веќе наредната година би можела да организира пробни летови ...

Маск следната година ќе испрати нова ракета на Марс: „Ќе докажеме дека населувањето е можно“ (ВИДЕО)

МКД - 12.03.2018

Илон Маск, основачот на Спејсекс, во неделата изјави дека планира да испрати своја нова ракета на Марс во првата половина од 2019 година. Маск, во разговорот на фестивалот Саут бај саутвест најави дека Спејсекс до следната година може да испрати ...

Да стигнеме таму пред нова Светска војна: „Пробни летови за Марс ќе има во 2019“

Таратур - 12.03.2018

Пробните летови за Марс ќе бидат организирани ќе бидат организирани веќе следната година, тврди еден од најинтригантните бизнисмени и технолошки могули на денешницата од Силиконската долина, Илон Маск.

Елон Маск има нов план за зачувување на цивилизацијата

Кајгана - 12.03.2018

Бази на Месечината и Марс би можеле да бидат од помош при зачувување на цивилизациите и побрзо подобрување на Земјата во случај на Трета светска војна, истакнува технолошкиот претприемач Елон Маск.

Tesla привремено го прекина производството на Model 3

Стандард - 12.03.2018

Tesla привремено го одложи производството на својот Model 3 во февруари за да поправи важен проблем во производната линија. Фабриката на компанијата во Фримонт сопрела да работи меѓу 20 и 24 февруари, вели „Блумберг“.

Маск ќе прати нова ракета на Марс идната година: "Ќе докажеме дека населувањето е можно"

Точка - 12.03.2018

Илон Маск, основач на компанијата "SpaceX", во неделата изјавил дека планира да прати нова ракета на Марс во првата половина од 2019. година. Маск во разговорот на фестивалот "South By Southwest" или "SXSW", најавил дека "SpaceX" до следната година ...

Илон Маск: Пробни летови на Марс наредната година

Алсат-М - 12.03.2018

Пробни летови на Марс ќе бидат организирани наредната година, тврди еден од најинтригантните бизнисмени од Силиконската долина Илон Маск. – Мислам дека ќе успееме да организираме куси летови до Марс и од Марс во првата половина од наредната година, ...

Шон Пен ја ќари бившата на Деп и Маск?

+инфо - 12.03.2018

Амбер Херд, поранешната сопруга на Џони Деп и девојка на Илон Маск, била излезена на романтична вечера со холивудската ѕвезда Шон Пен. Холивудски извори за „Пејџ сикс“, ексклузивно потврдиле дека Амбер во доцните часови уживала на вечера со Шон.

Илон Маск: Првите луѓе ќе појдат на Марс во 2019 година

Иновативност - 12.03.2018

Веќе идната година, доколку се оствари визијата на генијалниот претприемач, можеме да ги видиме првите луѓе на Марс. Илон Маск смета дека населувањето на оваа планета е неопходно со оглед на тоа дека нови немири би можеле да го загрозат опстанокот ...

Илон Маск: Тестовите за првата ракета која ќе лета до Марс започнуваат следната година

IT.mk - 12.03.2018

Најверојатно веќе никој не е изненаден од изјавите на Илон Маск. Можеби поради ова помалку се сомневаме во временскиот период кој го најавува, но никако и во определбата. Г.Маск на SXSW објави дека првите тестови на ракетата која ќе лета до Марс ...

Елон Маск откри дека Кање Вест му е најголемата инспирација во животот

Кајгана - 12.03.2018

Елон Маск е еден од најугледните и влијателни бизнис умови на денешницата, но и тој има негови идоли. Основачот на Tesla и Space X рече дека најголемата инспирација ја гледа во раперот и продуцент Кање Вест.

Еве како Илон Маск гo замислува градскиот превоз во иднина

Иновативност - 12.03.2018

Милијардерот Илон Маск на социјалната мрежа Twitter ја претстави својата последна идеја за градскиот превоз од иднината. Според таа идеја, ќе постојат подземни тунели кои го решаваат проблемот со сообраќајниот метеж и го забрзуваат превозот и носат, ...

Мора да стигнеме на Марс пред да избие нова светска војна, вели Илон Маск

Сакам да кажам - 12.03.2018

Илон Маск, бизнисмен склон кон луди крајни рокови, сега постави уште еден: пробни летови за Марс ќе има наредната година. „ Мислам дека ќе бидеме во можност да спроведеме кратки летови. Ова го очекувам во одреден момент во првата половина на ...

SpaceX ќе тестира ракета за Марс следната година

Локално - 12.03.2018

Компанијата SpaceX во првата половина од 2019 година ќе го тестира својот ракетен систем BFR наменет за мисија на Марс. Основачот на компанијата SpaceX Елон Маск, рече дека очекува први кратки летови во првата половина од наредната година, но ...

Животни навики: Што пијат најуспешните луѓе секое утро?

Точка - 12.03.2018

Луѓето како Илон Маск и Бил Гејтс служат како инспирација за многумина бидејќи тие се личности кои ги оствариле своите цели, кои успеале во животот и кои создале неверојатно богатство. Поради тоа, милиони луѓе сакаат да ги копираат нивните постапки ...

Што пијат најуспешните мажи во светот секое утро

Friday.mk - 12.03.2018

Луѓето како Бил Гејтс или пак Елон Маск, се огромна инспирација за светот, бидејќи тие успеале да ги остварат своите цели и создаде неверојатно богатсво. Поради то голем број на луѓе од светот, ги копираат нивните потези.

Револуционерната идеја на Илон Маск за градски сообраќај

Факултети - 12.03.2018

Милијардерот Илон Маск на „Твитер“ ја објави неговата најнова идеја за идниот градски сообраќај. Според оваа идеја, ќе постојат подземни тунели што ќе го решат проблемот со гужвата во сообраќајот и ќе го забрзаат превозот, а ќе донесат револуција во ...

Елон Маск го промени концептот на транспорт со подземни тунели (ВИДЕО)

USB - 12.03.2018

Американскиот инвеститор Елон Маск го промени концептот на подземни транспортни тунели, на кој посветено работи една од неговите компании – The Boring Company. Ултра-брзата платформа ќе служи за транспорт на автобуси со луѓе, наместо автомобили.

Амбер Херд го замени милијардерот со Шон Пен

Канал5 - 11.03.2018

Само еден месец откако се раздели со милијардерот Илон Маск , актерката Амбер Херд е видена во интимно дружење со ѕвездата Шон Пен. Тие се видени вчеравечер во ноќен клуб во Лос Анџелес. Според медиумите , двојката изгледала како да е на интимен ...

Пробни летови на Марс наредната година

+инфо - 13.03.2018

Пробни летови на Марс ќе бидат организирани наредната година, тврди најинтригантниот бизнисмен од Силиконската долина, Илон Маск. Основачот на компанијата „Спејс икс“ наведува дека неговата компанија веќе наредната година би можела да организира ...

Илон Маск: Пробни летови на Марс наредната година

А1 On - 12.03.2018

Пробни летови на Марс ќе бидат организирани наредната година, тврди еден од најинтригантните бизнисмени од Сицилиумската долина Илон Маск. – Мислам дека ќе успееме да организираме куси летови до Марс и од Марс во првата половина од наредната година, ...

SpaceX со пробни летови на Марс веќе следната година

USB - 12.03.2018

Компанијата SpaceX во првата половина на 2019 година ќе го тестира својот ракетен систем BFR наменет за мисија на Марс. Основачот на компанијата SpaceX, Елон Маск рече дека очекува први кратки летови во првата половина од наредната година, но ...