TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитриевски: Иако постојано бараме, Владата го игнорира нашито барање за карантин на Куманово, додека соработката со ...

Курир - 26.03.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски и понатаму инсистира со неговото барање за ставање на општината со која тој раководи, во целосен карантин, како мерка која во голема мера би придонела за спречување на ширењето на корона вирусот, но ...

Чулев: Министерството за внатрешни работи има 156 пунктови за контрола и ги обезбедува и лицата во државен карантин

Курир - 26.03.2020

Министерот за Внатрешни работи, Наќе Чулев во извјава за телевизија Сител, истакна Министерството за внатрешни, котролата за почитување на полицискиот час ја врши преку пунктови и мобилни полициски патроли.

Чулев: Околу 300 лица го прекршиле полицискиот час, а 350 луѓе има во државните карантини

Фокус - 26.03.2020

Граѓаните главно ја почитуваат мерката за ограничување на движењето и покажуваат високо ниво на совесност, иако се забележани одредени отстапувања, изјави министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за Сител.

Димитриевски: Куманово да се стави во карантин

Алсат-М - 26.03.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски со вечерашното јавување во емисијата „Патот кон“ на Алсат, побара заострување на меркита за заштита од проширувањето на ковид-19 во градот и апелираше надлежните да излезат во пресрет и да го зголемат ...

Чулев: На ниво на Скопје, полицискиот час најмногу не се почитува во Шуто Оризари, а на државно ниво во Струмица

Курир - 26.03.2020

Министерот за Внатрешни работи, Наќе Чулев во извјава за телевизија Сител, истакна македонските граѓани покажаа високо ниво на свесност за почитување на полицискиот час кој е воведен веќе петти ден во Македонија.

Писмо од Париз: Градот на светлината стана град на тишината и стравот

Независен - 26.03.2020

Сто илјади полицајци и жандарми се распоредени низ главниот град и остатокот на Франција за спроведување на правилата за „затворање“ Парижаните се најдоа како треснати од невообичаеното, но суштинското прашање: како да се досадуваме дома, а да не ни ...

Момче пронашло девојка и покрај карантинот - потоа заедно вечерале... секој на својот балкон

Точка - 26.03.2020

Коронавирусот влијае на промената на животот во секој сегмент. Преку 3 милијарди луѓе се во карантин. Еден од нив е и Џереми Кохен од Америка кој пронашол необичен начин да запознае девојка која ја забележал од неговиот стан.

Алфа репортажа во Михајлово: Во какви услови се сместени Македонците во карантин

Алфа - 26.03.2020

На над 1760 метри надморска височина, покриено со снежна покривка, на 40 километри од Кавадарци, се наоѓа Детското одморалиште „Михајлово“ каде група од 40 луѓе, кои во понеделникот се вратиле од други земји, го поминува својот четврт ден во ...

Да имав дечко брзо ќе ми поминуваше времето (ФОТО)

Вечер - 26.03.2020

Атрактивната тенисерка Ежени Бушар призна дека не го поднесува баш најдобро времето во карантин. И Канаѓанката е приморана времето во текот на епидемијата на коронавирус да го минува во домашна изолација, па често ги „освежува“ своите фанови со по ...

Дали ова се условите во болницата во Демир Хисар во која се сместени македонските граѓани во карантин? (ФОТО)

Курир - 26.03.2020

Откако минатата недела јавноста беше запознаена со скандалозното сместување на музичката група од Струмица во нечовечките и нехумани услови во касарната во Пеплиште каде требаше да бидат во државен карантин, министерството за одбрана се одлучи тие и ...

Од Европско првенство во државен карантин – „Пешки низ граници по дожд, а потоа со полиција филмски во карантин“

ТВ21 - 26.03.2020

Три македонски претставници на ЕП во снукер и една судијка завршија во државниот карантин по враќањето од Португалија. „Јас и Влатко сме од сениорите сместени во иста собла, заглавени тука по патешествието.

Убавата тенисерка жали што нема дечко додека „дреме“ во карантин

Спортманија - 26.03.2020

Има ли кандидати? Една од најатрактивните тенисерки, Канаѓанката Џунини Бушар, се пожали дека тешко го поминува времето во карантин. Таа вели дека многу позабавно ќе ѝ било доколку за време на изолацијата имала дечко кој би бил заедно со неа во овој ...

Владата пак ги повика хотелиерите да ги отстапат објектите за државен карантин

360 степени - 26.03.2020

Нов јавен повик објави Владата до хотелиерите за отстапување на капацитети за формирање државен карантин за справување со ситуацијата со коронавирусот. Повикот е за изразување интерес за сите хотели во државата кои имаат повеќе од 50 легла и се ...

(ФОТО) Македонскиот репрезентативец и ѕвездата на Јунајтед направија шоу за време на карантин

Спортклуб - 26.03.2020

За време на пандемијата наречена КОВИД19, сите спортисти се во изолација и полека ги фаќа досадата, па бараат разни начини да се забавуваат и комуницираат. Денеска на социјалната мрежа Инстаграм, можеше да се види видео средба на македонскиот ...

Кои се разликите помеѓу домашен карантин и домашна изолација?

Вечер - 26.03.2020

Што е карантин ? Карантин значи да се одбегнуваат секакви социјални ситуации и контакти со други луѓе колку што е тоа возможно и да останете во својот дом. Можете да излегувате на прошетка, трчање, возење велосипед, но сам и по секоја цена да ...

Во изолација клучна е рутината

Призма - 26.03.2020

Во овие услови на карантин најважно е брачните партнерите барем да се обидат да комуницираат | Фото: Фејсбук За предизвиците со кои се соочуваат семејствата и поединците во изолација, наметната поради пандемијата од корона вирусот, и за малите ...

Излезе од еден за да влезе во друг карантин

24 Ракомет - 26.03.2020

Меѓу стотина државјани на Црна Гора кои вчера од Франкфурт летаа за Црна Гора се најде и репрезентативецот на оваа земја во ракомет, голманот Небојшта Симиќ. Тој е играч на Мелзунген и беше во карантин во минатите две недели, а одлучил да се врати ...

Ја прекршил наредбата за карантин, па го изел крокодил

Локално - 26.03.2020

Маж во Руанда ја прекршил наредвата за изолирање поради коронавирусот за да отиде на риболов, но го убил и изел крокодил. „Го прекраши правилото за седење дома, тој е меѓу ретките луѓе кои не ги почитуваа правилата за изолација за да го запреме ...

Фото: Поради неа ја прекрши наредбата за карантин!!

Канал5 - 26.03.2020

Италијанската јавност секојдневно осудува некој од фудбалерите на Јувентус поради нивното непочитување наредбата за задолжителен карантин. Сега дојде редот на Даглас Кошта. Бразилецот го напуштил задолжителниот карантин и заминал во татковината.

Совети од девојка која е во државен карантин: Земете си книги, удобна облека, средства за хигиена…

Фокус - 26.03.2020

Даниела, која од вчера се наоѓа во државен карантин, на својот фејсбук профил објави листа на потребни работи, за да им помогне на оние граѓани кои се враќаат од странство, а ќе бидат ставени во изолација.

На пандемијата не ѝ се гледа крајот?

Н.Македонија - 26.03.2020

Авторка: Сара Витон Политико Никој не знае како ќе заврши оваа криза. Додека карантините во Европа влегуваат во втора, трета, четврта, па и петта недела, политичарите се под притисок да ја известат јавноста кога ќе завршат мерките.

Од карантин до сообраќајна незгода

Н.Македонија - 26.03.2020

Жителот на Бања Лука Драгослав Г. е полесно повреден во сообраќајна незгода, која ја предизвикал за време на полициски час, а во текот на полицискиот увид било констатирано дека тој требало да биде во карантин.

Нова акција од ТРИ – Пишувачки предизвик „Карантински приказни“

А1 On - 26.03.2020

Издавачки центар ТРИ ја започна акцијата Пишувачки предизвик, наречен „Карантински приказни – Антологија на изолацијата“. Нејзина цел е да се поттикнат и соберат најоригиналните и најинтересните раскази настанати во ова тешко време што сме принудени ...

Владата објави јавен повик до хотелите за да ги стават на располагање капацитетите за карантин

еМагазин - 26.03.2020

Владата објавува јавен повик за изразување интерес за сите хотели во државата кои имаат повеќе од 50 легла и кои се заинтересирани доброволно да ги отстапат своите капацитети за формирање државни карантини за населението, со цел справување со корона ...

Полска со одлично решение – доколку не испратиш селфи фотографија, полицијата е на врата, доколку излезеш од ...

Точка - 26.03.2020

Апликацијата користи услуга од мобилните телефони за лоцирање и препознавање лице, а на корисниците им испраќа и ненајавени СМС пораки на кои мора да одговорат. Полска лансираше апликација која што ќе ѝ помогне на полицијата дали луѓето се во ...

Жена во Колумбија јавно посрамотена на телевизија бидејќи го прекршила карантинот

Црнобело - 26.03.2020

Одличен потег на колумбиските власти. Ова ќе послужи како пример за другите да ги почитуваат мерките. Една жена во Колумбија беше уапсена и јавно посрамотена на националната телевизија во земјата, откако го прекршила задолжителниот карантин поради ...

Експреговарач и амбасадор во САД: Има време за порамнување сметки, сега да ги поддржиме хероите

Expres - 26.03.2020

Екс амбасадорот во САД, професор, преговарач за името и поранешен вицепремиер за евроинтеграции Васко Наумовски со анализа на ситуацијата во земјата во врска со коронавирусот. Наумовски вели дека за направените грешки во справување со кризата ќе се ...

Може ли бракот да го преживее коронавирусот?

Кумановски м. - 26.03.2020

Дури и оние кои имаат среќен и стабилен брак можат да се најдат во неволја за време на самоизолација затоа што цело време се насочени кон партнерот. Повеќето се осудени да останат во мал простор со сопружникот, со кого треба да го прилагоди ...

На атрактивната Бушар и е досадно во карантин: „Барем да имам дечко…“

Екипа - 26.03.2020

Атрактивната тенисерка Еугени Бушар признава дека тешко го поднесува времето во карантин. Канаѓанката е приморана, во времето на пандемијата, да биде главно дома зад затворени врати а времето го минува, како што вели, главно на интернет.

(ВИДЕО) Македонски спортист заглави во карантин, па секојдневно се снима како поминува

Спортклуб - 26.03.2020

Како што е познато Македонија започна да ги враќа во државата своите граѓани кои останаа заглавени ширум Европа поради Корона вирусот. При доаѓање во Македонија истите мора да поминат задолжителе 14 дневен државен карантин, што е случај и со нашиот ...

На атрактивната тенисерка и е досадно во карантин: „Барем да имав дечко…“

СуперСпорт - 26.03.2020

Атрактивната тенисерка Евгени Бушар призна дека не го поднесува најдобро времето поминато во карантин. Канаѓанката е исто така приморана да го поминува своето време зад затворени врати за време на епидемијата на коронавирус, поголемиот дел од ...

Преку селфи-фотографија се проверуваат Полјаците дали се во самоизолација

Факултети - 26.03.2020

Полска на интересен начин одлучила да се бори против непочитувањето на самоизолацијата и карантинот. Направила апликација што ги тера пациентите позитивни на коронавирус да останат во своите домови.

Цела Италија зборува за оваа брутално секси, цицлеста девојка: Даглас Коста го напушти карантинот на Јувентус, само за ...

Вистина.мк - 26.03.2020

Крилниот играч на фудбалскиот клуб „Јувентус“, Даглас Коста го навлече гневот на управата и италијанските медиуми, навивачите како и на тамошната јавност, поради фактот што го напуштил карантинот, што требаше да трае 14 дена.

Анкета: Што прво ќе направите по самоизолацијата?

Факултети - 26.03.2020

Самоизолација, карантин, социјално дистанцирање... Учениците и студентите од Македонија се дома, дел од родителите исто така. Некој има можност да работи и од дома. Како и да е, кризата со коронавирусот нè изолира едни од други.

За домашна изолација без проблеми: Совети за парови

Женски магазин - 25.03.2020

Како да поминете многу време заедно затворени без проблеми Ако сте се ограничиле на домашна изолација за да го ограничите ширењето на коронавирусот, веројатно е дека некој од вашето семејство, вие или партнерот може да одите до продавница, до аптека ...

Италија драстично ги заостри казните за оние што го прекршуваат карантинот

МКД - 25.03.2020

Италија ги заостри казните за оние што го кршат карантинот во таа земја среде пандемијата на коронавирусот. И покрај мерката карантин, има многумина кои не се придржуваат до таа одредба. Така оние што се позитивни на коронавирусот, а не останат во ...

Склекови, дронови и гневни градоначалници: како се контролира карантинот низ светот (ВИДЕО)

МКД - 25.03.2020

Една третина од светското население е под карантин додека земјите ги заоструваат мерките за запирање на ширењето на ковид-19. Гардијан открива некои од стратегиите - од беспилотни летала преку вооружени сили, до вежби и казни - што владите ги ...

Италијанската полиција со хеликоптер ги ,,лови” избеганите од карантин (ВИДЕО)

Канал5 - 25.03.2020

И покрај карантинот и постојаните препораки да останат дома, некои Италијанци од Салерно утрово се прошетаа на плажа, но беа изненадени од карабиниерите во хеликоптер. Хеликоптер се спушти над плажата и ги растера тројцата млади мажи што седеа на ...

ФОТО: Затворен во карантин со ваква девојка, а тој игра Плејстејшен

Sport M - 25.03.2020

На фудбалерот на Ливерпул, Алекс Окслејд Чембрлејн многумина му завидуваат бидејќи е во карантин со згодната девојка Пери Едвардс. Тие веќе објавија еден провокативен танц предизвик и покажаа дека лудо се забавуваат, во време кога многумина паѓаат ...

Не ја испочитувал наредбата за карантин и отишол на риболов - исходот е морничав!

Точка - 25.03.2020

Маж од Руанда ги прекршил наредбите за карантин поради коронавирусот за да отиде на риболов, но бил совладан, па изеден од крокодил. „Го прекршил правилото за самоизолација, тој е меѓу ретките луѓе кои не ги почитуваат мерките за спречување на ...

Семејствата на возачите кои превезуваат патници во карантин стравуваат од зараза

А1 On - 25.03.2020

Семејствата на возачите кои превезуваат наши граѓани од граничните премини до местата одредени за задолжителен карантин се жалат дека живеат во страв од зараза секогаш кога тие ќе се вратат дома.

(Видео) Градоначалникот на Куманово бара целосен карантин на градот

Макфакс - 25.03.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, рече дека општината останува на барањето во Куманово да се прогласи карантинска зона со контролиран влез и излез од градот и дополнително вршење дезинфекција на тие пунктови.

Димитриевски не отстапува од барањето за целосен карантин на Куманово

ММС - 25.03.2020

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски и денеска побара Владата да го стави Куманово во целосен карантин со цел да се спречи ширењето на коронавирусот во градот, но и надвор од него.

(ВИДЕО) Димитриевски: Остануваме на барањето за целосен карантин на Куманово

360 степени - 25.03.2020

Градоначаникот на Куманово, Максим Димитриевски бара Владата да донесе порадикални мерки, како карантин на територијата на целата општина, откако денеска добиле информација за нови случаи на заразени со коронавирусот.

Бројот на разводи во пораст кај двојките во карантин поради коронавирусот

Макфакс - 25.03.2020

Барањата за развод вртоглаво се зголемуваат кај паровите во карантин поради коронавирусот и кај двојките под финансиски стрес, тврдат врвните адвокати за бракоразводни парници кои забележале пораст од 50 отсто на барања од потенцијални клиенти, ...

Димитриевски бара Владата да го стави Куманово во карантин

24Инфо - 25.03.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски бара Владата да прогласи карантин на територијата на целата општина, откако денеска добиле информација за нови случаи на заразени со коронавирусот.

Чулев во посета на полицајците кои обезбедуваат лица во државен карантин

Курир - 25.03.2020

Денес ги посетив полициските службеници кои ги обезбедуваат лицата кои се сместени во државниот карантин во центарот на Скопје. Карантинот во траење од 14 дена се воведува за сите македонски државјани кои од различни причини не можеле да се вратат ...

Целосен карантин и поголема стручна и медицинска помош, побара Димитриевски

Kumanovo News - 25.03.2020

Тој истовремено ги информираше граѓаните дека сите пациенти кои не се со симптоми на вирусот Ковид-19, туку само со покачена температура и слично, ќе бидат упатени на Одделението за уво, грло и нос, во Општата болница Куманово.

Самоизолацијата прави проблеми: За возачи, карантинот за коронавирусот не важи?!

Слободен Печат - 25.03.2020

Возач раскажува како на четвртиот ден од карантинот почнале и телефонските повици и разубедувањата од газдата како да излезе од самоизолација и да продолжи да вози, бидејќи немало доволно луѓе во фирмата, проследено со закани за отказ! Возач на ...

(Видео) Избегале во планина за да се спасат од коронавирусот, завршиле со смрзнатини и казна

Макфакс - 25.03.2020

Брачна двојка решила спас од карантинот воведен во Шпанија да побара во планините. Завеани во снежна виулица, тие одвај успеале да се спасат од смрзнување. 43-годишниот Перуанец и неговата 32-годишна сопруга Русинка биле убедени дека бегајќи во ...