TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден се пожалил дека „Натанјаху му прави пекол“

24Инфо - 12.02.2024

Среде извештаите за растечката фрустрација во Белата куќа од израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, NBC објави дека американскиот претседател Џозеф Бајден ја изразува својата огорченост во приватни разговори, но нема намера да направи голема ...

Бајден и јорданскиот крал ќе разговараат договорот за прекин на огнот во Газа и ослободување на заложниците

Глас на Америка

БАЈДЕН ГО ПРЕДУПРЕДИЛ НЕТАНЈАХУ ЗА РАФА Израелскиот премиер не го послушал советот

+инфо

Средба Бајден – Нетанјаху: „Израел мора да осигури безбедност за луѓето во Рафа“

Во Центар

Џо Бајден веќе нема трпение за Бенјамин Нетанјаху: Вулгарните зборови со кои го опишува во приватните разговори протекоа во медиумите

Во Центар

Америка ја признава Палестина?

Оff.net

Бајден го предупреди Нетанјаху: Израел не треба да го нападне Рафах без сериозен план за безбедностa на еден милион луѓе

360 степени

Слободен Печат Либертас Zoom 24Инфо Рацин MakPress Пулс24 Пулс24

Борел: Доколку САД сакаат да спречат масакар да размислат за намалување на воената помош на Израел

Слободен Печат - 12.02.2024

САД да јапреиспитаат својата политика за воената помош која му се дава на Израел. Бројот на жртви во Газа е голем, порача високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел. Тој и претходно застана на ставот дека одговорот на Израел за ...

Шефот на дипломатијата на ЕУ: САД треба да испраќаат помалку оружје во Израел

Макфакс

Борел ги повика САД да ја преиспитаат воената помош за Израел

24Инфо

Борел ги повика сојузниците на Израел да престанат да испраќаат оружје

Бизнис Вести

Шефот на дипломатијата на ЕУ: САД треба да испраќаат помалку оружје во Израел

Опсервер

Борел ги повика сојузниците на Израел да престанат да испраќаат оружје

Локално

Борел ги повика сојузниците на Израел, првенствено САД, да престанат да испраќаат оружје

360 степени

Точка Н.Македонија 365

Во израелски воздушни напади загинаа десетици луѓе во Рафа

Глас на Америка - 12.02.2024

Израелските воздушни напади го погодија јужниот град Рафа, при што загинаа најмалку 67 луѓе, според локалните здравствени власти во областа на Појасот Газа, каде што веќе побегнаа 1,4 милиони цивили за да избегаат од војната.

Израелските сили спасија двајца заложници, а при тоа убија 67 Палестинци

Независен

Главниот обвинител на ИЦЦ загрижен за евентуалната копнена офанзива врз Рафа

Бизнис Вести

Борел ја брани UNRWA по израелското откривање на тунелите на Хамас

Нетпрес

ВИДЕО | Андоновиќ: Ако Израелците влезат во Рафах, Египет ќе го суспендира мировниот договор и ќе влезе во војна?

Слободен Печат

Нетанјаху: Израел мора да продолжи со офанзивата во Газа за ослободување на заложниците

Нетпрес

Бајден му порачал на Нетанјаху дека мора да ја заштити безбедноста на бегалците во Рафах

Нетпрес

Сакам да кажам МКД Р.С.Европа Lider 24Инфо Р.С.Европа 24Инфо Во Центар

„Најсложена операција од почеток на војната“: При израелски напад убиени 67 лица

Lider - 12.02.2024

Министерството за здравство во Појасот Газа соопшти дека има најмалку 67 загинати во израелските воздушни напади во Рафах кој е под контрола на Хамас. Овие удари Израел се дел од долго планираната операција за ослободување на двајца заложници, која ...

Израелската војска ослободи двајца заложници, 60 загинати во напад врз град на границата

Канал5

На Франческа Албанезе ќе и биде забранет влез во Израел и во окупираните палестински територии

Локално

Израелската војска ослободила двајца заложници во акција во Рафах

Нетпрес

Израел спаси двајца заложници, а усмрти 67 Палестинци

Мета

Во израелските воздушни напади врз Рафа загинале повеќе од 100 цивили

Локално

Хамас се повлекува од преговорите за заложниците ако Израел удри врз Рафах

Слободен Печат

Мета Република Макфакс Опсервер А1 On А1 On MTM Точка

САД: Договорот за заложниците во Газа е можен, со „огромни“ придобивки

Бизнис Вести - 12.02.2024

САД соопштија дека се уште бараат договор за ослободување на заложниците во Газа, откако со смртоносниот израелски напад во преполниот Рафа беа ослободени двајца заложници и беа обновени предупредувањата за поширока израелска операција.

Нетанјаху:Во Газа има доволно живи заложници за да се оправда израелската војна

Вечер Прес

Илјадници излегоа на улиците низ Израел барајќи ослободување на заложниците од Газа и оставка на владата

Нетпрес

ВИДЕО: Големи протести против Нетанјаху во Израел, се бара договор за заложниците

А1 On

Антивладини протести во Израел со барање за ослободување на заложниците во Газа

Либертас

Илјадници протестираа ширум Израел, блокирани важни патишта, а имаше и апсења

Макфакс

Илјадници протестираа ширум Израел, блокирани важни патишта, а имаше и апсења

Опсервер

Канал5 24 Вести Слободен Печат Република Точка Алсат-М Centar Курир

Шефот на УНРВА во Брисел бара пари за помош на Палестинците

Deutsche Welle - 12.02.2024

По обвинувањата на Израел дека вработени во Агенцијата на ОН шуруваат со Хамас, бројни држави го прекинаа финансирањето на оваа организација од која зависи животот на милиони Палестинци. Ќе продолжи ли наскоро помошта? Два дена пред состанокот на ...

Видео: Израел бара оставка од шефот на УНРВА по откривањето на тунелот на Хамас под седиштето на агенцијата

Либертас

Израелците откриле стотици метри долги тунели под седиштето на агенцијата на ОН (ВИДЕО)

Канал5

Израел открил тунел на Хамас под штабот на ОН во Газа

Слободен Печат

Израел бара оставка од шефот на УНРВА по откривањето на тунелот на Хамас под седиштето на агенцијата

Сител

Израел бара оставка од шефот на УНРВА по откривањето на тунелот на Хамас под нивното седиште

Канал5

Израел бара оставка од шефот на УНРВА по откривањето на тунелот на Хамас под седиштето на агенцијата

Рацин

MakPress

ОН: Во моментот ниту едно место во Појасот Газа не е безбедно за цивилите

Бизнис Вести - 12.02.2024

– Портпарол на Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања (ОЦХА), Јенс Лаерке изјави дека натамошните судири во градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа ќе ја загрозат испораката на веќе ограничената хуманитарна ...

ОН: Во моментот ниту едно место во Појасот Газа не е безбедно за цивилите

Локално

ОН: Во моментот ниту едно место во Појасот Газа не е безбедно за цивилите

Независен

ОН: Во моментот ниту едно место во Појасот Газа не е безбедно за цивилите

Zoom

Германија апелира Израел „поефикасно да ги заштити“ цивилите во Рафа

Бизнис Вести - 12.02.2024

– Портпаролот на германското Министерство за надворешни работи, Кристијан Вагнер изјави дека постои голема загриженост за ситуацијата во Рафа и го повика Израел „поефективно да ги заштити“ цивилите во градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа.

Германија апелира Израел „поефикасно да ги заштити“ цивилите во Рафа

Локално

Германија апелира Израел „поефикасно да ги заштити“ цивилите во Рафа

365

Израелската војска ослободи двајца заложници во Рафа, Хамас ги киднапираше пред 128 дена

Фокус - 12.02.2024

Израелската армија ослободи двајца заложници за време на рацијата на нејзините специјални сили синоќа во Рафах на југот на Појасот Газа. Заложниците биле однесени во болницата Шеба во централен Израел, каде што биле прегледани и потврдено дека се ...

Израелските специјални сили ослободија двајца заложници во рација во Рафа

Р.С.Европа

ИДФ ослободиле двајца заложници, најмалку 60 загинати во напад на Рафа

Бизнис Вести

Хамас: Во изминатите 96 часа убиени се двајца заложници во израелските напади врз Појасот Газа

Либертас

Хамас: Во изминатите 96 часа убиени се двајца заложници во израелските напади врз Појасот Газа

Рацин

Хамас: Во бомбардирањето во изминатите четири дена се убиени двајца израелски заложници

Слободен Печат

Хамас: Во изминатите 96 часа убиени се двајца заложници во израелските напади врз Појасот Газа

Канал5

Независен Сител Телма Слободен Печат Курир Н.Македонија 24Инфо Frontline

Шефот на СЗО уште еднаш повика на прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Бизнис Вести - 12.02.2024

– Шефот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус денеска повторно повика на прекин на огнот меѓу Израел и палестинскиот Хамас во Појасот Газа. Гебрејесус на Светскиот самит на влади во Дубаи, рече дека досегашната помош ...

Шефот на СЗО уште еднаш повика на прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Курир

Шефот на СЗО уште еднаш повика на прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Нетпрес

Шефот на СЗО уште еднаш повика на прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Канал5