TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

107-годишна Холанѓанка преживеа корона-инфекција

Deutsche Welle - 09.04.2020

Во борбата на една 107-годишна Холанѓанка против коронавирусот, победник е старицата! Корона Рас е вeројатно најстариот човек на светот кој излегол како победник од битката против Ковид-19.

Нови осум лица заразени со коронавирусот во Прилеп

Press24 - 09.04.2020

Во Прилеп денеска има регистрирано нови осум лица заразени од коронавирусот. Бројката се искачи на вкупно 46 лица, што значи дека Прилеп е трет во државава по бројот на заболени. Според Драгица Николоска, директор на Центарот за јавно здравје, ...

Прв случај на позитивен на коронавирус во Пробиштип

Press24 - 09.04.2020

Во Пробиштип е регистриран прв случај на лице носител на Ковид 19, информираше денеска градоначалникот на Драган Анастасов. Тој апелира граѓаните да не креваат паника и да се почитуваат мерките за заштита.

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од коронавирус

А1 On - 09.04.2020

Жена од Холандија стара 107 години се излекува од коронавирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа болест. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден откако наполнила 107 години.

Повеќе од 1,5 милиони луѓе низ светот се заразиле со коронавирус

Канал5 - 09.04.2020

Според податоците објавени на Worldometers.info, повеќе од 1,5 милиони луѓе се заразиле со коронавирус ширум светот. Повеќе од 88.000 луѓе починале од вирусот. Закрепнати се 319.229 лица. САД имаат најголем број пациенти, со 425.769 пациенти со ...

Кој е поефикасен во борбата против коронавирусот - автократиите или демократиите?

Deutsche Welle - 09.04.2020

Изолација, заразени шефови на влади: коронавирусот ги стави земјите пред огромни проблеми. Автократите реагираат со ригидни мерки, демократиите се потпираат на консензус. Кој е поефикасен во борбата против Ковид-19? Кога кинеската влада на 23 ...

107 – годишна Холанѓанка го преживеа коронавирусот , се заразила во црква

Канал5 - 09.04.2020

107-годишна Холанѓанка се опоравила од коронавирус и најверојатно ќе стане најстарата личност на светот што имала Ковид-19. Корнелија Рас се разболела на 17 март, еден ден по нејзиниот 107 роденден, објави холандскиот весник АД, откако била на миса ...

Осум новозаразени од коронавирус во Прилеп, вкупно 46 досега

Н.Македонија - 09.04.2020

Осум новозаразени лица од ковид-19 има денеска во Прилеп, со што бројот на заразени достигна 46. Новите случаи на заразени од коронавирусот се од потврдени кластери и сега вирусот се шири локално, велат од Центарот за јавно здравје.

Холанѓанка на 107 години ја доби битката со коронавирусот

24Инфо - 09.04.2020

Жена од Холандија на возраст од 107 години се излекувала од коронавирусот и ќе стане најверојатно најстариот пациент кој ја добил битката со Ковид 19. Корнелија рас се разболела на 17 март, само еден ден откако прославила 107 роденден.

Мистерија која ги интригира лекарите: Зошто тешко заболените од корона имаат тешки оштетувања на срцето?

Локално - 09.04.2020

Една неодамнешна студија на кинеските научници открива дека дури еден од пет пациенти заразени со коронавирус претрпеле сериозно оштетување на срцето, срцева слабост и во некои случаи смрт.

Тајланѓанка се заразила со Ковид-19 по вторпат, една недела по закрепнувањето

Макфакс - 09.04.2020

Една Тајланѓанка по вторпат се заразила со Ковид-19 откако го победила вирусот додека била во Бангкок кон средината на март, објавија тајландските медиуми повикувајќи се на извори во здравството.

Кои земји први ќе се опорават од коронавирусот?

Вечер - 09.04.2020

Данска и Норвешка се на врвот на земјите со најотпорни економии или земји што ќе закрепнат најбрзо по глобалната пандемија на коронарниот вирус. Од регионот најдобро рангирана е Хрватска. Таа се најде на 37-то место, потоа следи Словенија (42), ...

Четиримесечно бебе се лекува од корона на Инфективна

+инфо - 09.04.2020

Четиримесечно бебе е заразаено во вирусот ковид-19 и се лекува на Инфективната клиника во Скопје. Според информациите, состојбата на бебето е ...

Холанѓанка на 107 години го преживеа коронавирусот

Нетпрес - 09.04.2020

Сто и седумгодишна Холанѓанка закрепнала од короанвирусот и веројатно стнаа најстара личност на светот којашто ја победила болеста Covid-19. Корнелија Рас е регистрирана како болна како последица од зараза со новиот тип коронавирус, ден по ...

Еве како коронавирусот се шири во супермаркет ВИДЕО

+инфо - 09.04.2020

Застрашувачка 3Д анимација прикажува како респираторните капки од едно кашлање на човек заразен од коронавирусот можат да заразат луѓе кои се прилично одалечени од заразениот. А целото тоа дејство се одвива во супермаркет.

Грижете се за своето и здравјето на потомството, мајчиното млеко е безбедно и да имате ковид-19

Вечер - 09.04.2020

Препораки на светските гинеколози и акушери во услови на светска пандемија на коронавирус.Од Интернационалното здружение на гинеколози и акушери (ISUOG) на трудниците им препорачуваат да носат маска кога ќе излезат од дома, да држат растојание ...

Нов Зеланд не седи со празни раце

Оff.net - 09.04.2020

Како и сите низ светов, така и жителите на Нов Зеланд направија залихи на тоалет хартија и брашно. За разлика од сите низ светов, жителите на Нов Зеланд направија и залиха на секс-играчки. Веројатно против монотонија.

Четири сестри од кумановската болница позитивни на коронавирус

360 степени - 09.04.2020

Четворица од 13-темина новозаразени во Куманово во последните 24 часа се медицински лица од тамошната болница. Станува збор за две медицински сестри од гинеколошко-акушерското одделение и две сестри од инфективниот оддел.

Четири медицински сестри меѓу 13 новозаболени од корона вирус во Куманово

Фокус - 09.04.2020

Четири медицински сестри од Општата болница Куманово, се меѓу 13 новозаболени од коронавирус во Куманово, потврдија од Центарот за јавно здравје. Бројот на заболени во Куманово секојдневно се зголемува, па дури и најголемиот број на смртни случаи се ...

Мачките може да се заразат со Ковид-19, но нема докази дали може да го пренесат на човек

Мета - 09.04.2020

Досегашните истражувања покажуваат дека мачките може да се заразат со корона вирус , но се уште не постојат докази дали може да го пренесат на луѓето. Експерите велат дека наодите од истражувањата се веродостојни, но не укажуваат дека мачките играат ...

Балканот во расчекор околу мерките за превенција

Н.Македонија - 09.04.2020

Земјите од Западен Балкан влегуваат во шестата недела, период кога коронавирусот ја достигнува својата кулминација. Последиците од брзите и рестриктивни мерки за спречување на ширењето на вирусот се одразуваат на граѓаните.

Папата Франциско: Коронавирусот можеби е одговор на природата на климатските промени

Макфакс - 09.04.2020

Папата Франциско ја спореди пандемијата на коронавирусот Ковид-19 со неодамнешните пожари и поплави како еден од одговорите на природата на амбивалентноста на светот кон климатските промени, пренесува „Њујорк пост“.

Во Русија повеќе од 10,000 заразени со коронавирус

Локално - 09.04.2020

Русија забележа рекордно зголемување на бројот на нови заразени со коронавирус во последните 24 часа, при што повеќе од 10,000 се и официјално со КОВИД-19, еден ден откако претседателот Владимир Путин рече дека следната недела ќе биде пресудна во ...

Научниците откриваат што точно му прави коронавирусот на човечкиот организам

+инфо - 09.04.2020

Кога заразениот пациент со коронавирусот кашла, кива или разговара, тогаш тој од телото исфрла респираторни капки кои можат многу лесно да ги заразат луѓето околу него. Иако има можност тие капки да се вдишат преку воздухот, сепак тие не се ...

Новите симптоми и четирите фази на коронавирусот

Локално - 09.04.2020

Коронавирусот е вистински камелеон. Ова е утврдено од страна на швајцарските медицински лица во написот објавен во научното списание „Swiss Medical Weekly“, објавено од „Зидојче Цајтунг“ и „Шпигел“.

Вреќите за ѓубре не го спречија ковид-19 да ги зарази медицинските сестри од Лондон

+инфо - 09.04.2020

Позитивни на коронавирусот се трите медицински сестри од болницата „Нортвик Парк“ во Лондон, кои деновиве предизвикаа лавина коментари на социјалните мрежи откако објавија фотографии на кои е прикажано дека се облечени во вреќи за отпадоци поради ...

Светска банка очекува рецесија во нашата земја поради кризата со корона вирусот

Мета - 09.04.2020

Македонската економија се соочува со рецесија и проектиран негативен пораст на бруто домашниот производ во 2020 од -0,4 отсто под претпоставка дека кризата со корона вирусот ќе заврши до крајот на јуни и дека тогаш економијата ќе почне да се враќа ...

Во Албанија се намалува бројот на новозаразени од Ковид-19

Сител - 09.04.2020

Во Албанија,изминатите неколку денови опаѓа бројот на новозаразени од Ковид-19. Во последното деноноќие регистрани се девет новозаразени,со што вкупната бројка сега изнесува 409 лица. -Во последните 24 часа извршени се 234 тестирања при што само ...

Четири медицински сестри меѓу новите 13 заболени од коронавирус во Куманово

Сакам да кажам - 09.04.2020

Четири медицински сестри од Општата болница Куманово, се меѓу 13 новозаболени од коронавирус во Куманово, потврдија од Центарот за јавно здравје Куманово. „Во изминатите 24 часа има 13 позитивни на коронавирус во Куманово.

Гевгелија во трета фаза на ширење на коронавирусот

Опсервер - 09.04.2020

Гевгелија, 9 април 2020 () – Во Гевгелија пет дена по ред се регистрира истиот број од четири заразени лица од Ковид-19, и тоа сите од исто семејство. Според епидемиолозите, тоа претставува добра и позитивна вест.

Што научивме во корона-кризата?

Deutsche Welle - 09.04.2020

Какви поуки би можеле да извлечеме од корона-кризата и времето поминато во изолација и социјално дистанцирање? Ова прашање им го поставивме на повеќемина. Еве ги ...

Докторите се зачудени: Зошто некои од заболените од коронавирус добиваат оштетувања на срцето?

Слободен Печат - 09.04.2020

Неодамнешно истражување на кинеските истражувачи открива дека еден од пет пациенти заразени со коронавирусот доживува тешко оштетување на срцето, срцеви слабости, па во некои случаи и смрт.

Општина Ново Село објави: го имаме првиот регистриран случај на заболена личност од ковид-19, остануваме во служба на ...

Струмица Денес - 09.04.2020

Почитувани граѓани, За жал, вирусот кој во моментот владее со целиот свет не ја одмина Општина Ново Село, и го имаме првиот регистриран случај на заболена личност од Covid-19 во општината.

Научниците објаснија зошто пазарувањето во супермаркет е опасно – ова 3D видео објаснува како се шири вирусот во ...

Точка - 09.04.2020

Оваа снимка покажува како ‘облакот’ коронавирус се шири по маркетите кога некој ќе се накашла во истите. Оваа застрашувачка анимација ни покажува на кој начин коронавирусот се шири во внатрешноста на продавниците, откако една заразена личност ќе се ...

По повикот од Кризниот штаб, жители на Кочани јавно кажуваат дека имаат Ковид-19

Мета - 09.04.2020

Откако пред неколку дена лекарите од Кризниот штаб во Кочани – двајца специјалисти и тројца матични лекари, ги повикаа граѓаните да излезат и јавно да кажат дека се позитивни на корона вирусот, веќе имаше неколку случаи во кои заразени со вирусот ...

Два старски дома во Будимпешта зафатени од вирусот, во едниот има над 100 заразени

Макфакс - 09.04.2020

Над стотина случаи на инфекција со коронавирус се потврдени во старски дом во Будимпешта, изјави на прес-конференција главната унгарската здравствена функционерка, Сесилија Мулер. Домот за стари и изнемоштени лица, во сопственост на градот ...

Може ли либералната демократија да го преживее ковид-19?

Н.Македонија - 09.04.2020

Со одредена мешавина на сурова иронија и извонредна совест, темата на минатогодишното Биенале во Венеција, поточно 58-та инкарнација на уметничкото биенале, беше „Да живееш во интересни времиња“.

Ковид-19 во два дома за стари лица во Будимпешта, во едниот над 100 заразени

Опсервер - 09.04.2020

Будимпешта, 9 април 2020 () – Над 100 случаи на заразени со новиот коронавирус се потврдени во дом за стари лица во Будимпешта, соопшти денеска на прес конференција шефицата на здравствената служба во Унгарија Сесилија Мулер.

МИСТЕРИЈА: Зошто млади и здрави луѓе умираат од Ковид-19?

Слободен Печат - 09.04.2020

Точно е дека Ковид-19 сериозно ги погодува старите лица, особено оние кои имаат хронични здравствени проблеми како што се срцева слабост, висок крвен притисок, респираторни проблеми или дијабетес.

(ВИДЕО) Што се случува кога заразен од корона вирус ќе се накашла во супермаркет

Фокус - 09.04.2020

Корона вирусот се шири по пат на капки, откако заразената личност ќе се накашла или кивне. Научници од Финска во 3Д анимација направија приказ за да покажат на кој начин патува „облакот“ на корона вирусот во внатрешноста на супермаркет.

Добра вест од Италија, премиерот соопшти кога животот ќе започне да се враќа во нормала: Чекаме потврда од научниците

Точка - 09.04.2020

Италија би можела да започне со постепено укинување на некои рестрикции за сузбивање на коронавирусот до крајот на април, доколку продолжи намалувањето на ширењето на епидемијата, потврди премиерот Џузепе Конте.

Резултатите од тестирањата на лекарите во Куманово не стигнуваат навремено

Кумановски м. - 09.04.2020

Доцнат резултатите од тестирањата на здравствените работници од Куманово, чии брисеви биле земени уште во понеделник. Реакција на доцнењето денеска имаше и Општинскиот штаб за заштита и спасување, од каде бараат надлежното министерство и Комисијата ...

Американски научници со лоша вест: Надеж дека коронавирусот ќе исчезне до април како што тврди Трамп, нема основа

Press24 - 09.04.2020

Американски научници упатија писмо до Белата куќа во кое тврдат дека коронавирусот нема да исчезне со топлото време. Трамп минатата недела зборување дека вирусот ќе исчезне кога ќе биде потопло.

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Република - 02.05.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 3.417.609 лица. Од нив починале 239.900, а оздравеле 1.088.817 луѓе. – Само во Европа се потврдени над 1,5 милиони заразени, што е малку под половина од вкупниот број на ...

Голема вест за Италија: Конте објави кога ќе се олабават мерките, чекаат потврда од научниците

Локално - 09.04.2020

Италија би можела да започне со постепено укинување на ограничувањата за сузбивање на коронавирусот до крајот на април доколку продолжи успорувањето на ширењето на епидемијата, изјави италијанскиот премиер Џузепе Конте за Би-Би-Си во четвртокот.

Бизарна сцена во Русија: Маж за кој постои сомнеж дека е заразен со коронавирус бегал од медицинарите!

Точка - 09.04.2020

Маж за кој постои сомнеж дека е заразен со коронавирус, одлучил да се обиде да побегне од медицинската екипа која била принудена да трча по него во рускиот град Арзамас за да го фати. Бизарната сцена била снимена во среда, а снимката станала вирална ...

Во Куманово 13 новозаболени од коронавирус, меѓу нив акушерки и медицински сестри

Kumanovo News - 09.04.2020

- Во изминатите 24 часа има 13 позитивни на коронавирус во Куманово. Четири се здравствени работници и тоа акушерки и медицински сестри од одделението за гинекологија и акушерство и од инфективното одделение, - изјави Ариф Љатифи директор на ...

Расте бројот на заболени од корона вирус во Словенија

Фокус - 09.04.2020

Во Словенија се потврдени 33 нови случаи на лица заразени со корона вирусот, што претставува намалување во однос на вчерашниот ден. Со последните, вкупниот број инфицирани лица во земјата сега изнесува 1.124.

Медицинска сестра премолчела дека сопругот е заразен, па направила хаос во српска болница – овој град на југ е ново ...

Точка - 09.04.2020

Овој вирус го немаат само двајцата доктори и двете медицински сестри од тоа одделение, има сомнежи дека е заразен и начелникот, а во иднина инфективното одделение таму ќе функционира како едно.

Дали САД го пронајдоа суперносителот на коронавирусот?

Слободен Печат - 09.04.2020

На крајот на февруари, кога во САД уште верувале дека оневозможиле влегување на коронавирусот во земјата, жител на Чикаго отишол на настан за да им изрази сочувство на пријателите. Три дена подоцна бил на прослава на роденденот со својата фамилија и ...