TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Данска сигурен патник во полуфиналето, Германија и Шпанија ќе одлучуваат во меѓусебен дуел

А1 On - 23.01.2018

Остана уште едно коло од главната фаза на Европското ракометно првенство во Ракомет што се игра во Хрватска, а Македонија е без шанси за пласман во полуфиналето. По вечерашниот пораз од селекцијата на Чешка, Македонија е со три поени, исто колку и ...

Словенија ги зголеми шансите на Македонија за полуфинале!

МКД - 23.01.2018

Со фантастична игра во второто полувреме Словенија ја победи Шпанија со 31:26 и овозможи варијанти на Македонија и со победа и реми да се пласира во полуфиналето на Европското првенство. Словенија ја одигра најдобрата партија на Европското првенство ...

Вујо и Словенија одиграа за Македонија

Фокус - 23.01.2018

Ракометната репрезентација на Словенија вечерва ја победи Шпанија со резултат 31-26. Овој резултат и оди во прилог на Македонија, со што ни се отвора простор и со една победа и едно реми да одиме во полуфинале.

Словенија ја победи Шпанија

+инфо - 23.01.2018

Словенците вечерва во вараждинската „Арена" ја победија Шпанија со 31:26, полувреме 13:12, со што и отворија дополнителна шанса на Македонија. Ракометарите на Словенија ја совлада Шпанија во меч од новоформираната група 2 на Европскиот шампионат, ...

Вујо го надмудри Рибера, Словенија ја сопре „црвената фурија“

Екипа - 23.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Во извонреден натпревар водена на крилата на голманот Урх Кастелиц, репрезентацијата на Словенија славеше победа против Шпанија и на „црвената фурија“ и ги замрси сметките ...

Вујо и друштвото одиграа за Македонија: „Фуријата“ падна пред Словенците!

Спортски - 23.01.2018

Репрезентацијата на Словенија во натпреварот кој се одигра во терминот од 18:15 на Европско првенство во Хрватска ја совлада Шпанија со резултат 31:26. Словенците одиграа одличен натпревар против „црвената фурија“, а за нас е важно што оваа нивна ...

Благодариме Словенци: Сега и реми ни одговара за полуфинале!

Sport 1 - 23.01.2018

Се отворија работите во групата 2 во Вараждин, откако вечерва Словенија ја совлада Шпанија со 31-26 Сега патот на Македонија е за нијанса полесен затоа што постојат реални варијанти за пласман во полуфиналето и со едно реми и една победа во двата ...

Словенија ја изненади Шпанија и ја направи групата уште поинтересна

А1 On - 23.01.2018

Ракометарите на Словенија со 31:26 ја совладаа селекцијата на Шпанија со што ситуацијата во групата 2 од главната фаза од Европското ракометно првенство стана уште поинтересна. Словенците уште од самиот почеток на натпреварот одржуваа блага ...

Словенија и приреди ладен туш на Шпанија...

Н.Македонија - 23.01.2018

Словенија и приреди ладен туш на Шпанија Селекцијата на Словенија со победата од 31-26 (13-12) и приреди ладен туш на фаворизираната селекција на Шпанија совладувајќи ја со убелива и доминантна игра во текот на целиот натпревар.

Словенија одигра во интерес на Македонија – Сега ние сме на потег!

СуперСпорт - 23.01.2018

Во натпреварот кој се одигра од 18:15 помеѓу Словенија и Шпанија, подобра беше селекцијата на Словенците кои стигнаа до победа од 31:26. Првиот дел од натпреварот беше речиси израмнет, а Словенците успеаа да заминат со предност од 13:12.

Словенија со победата над Шпанија одигра за Македонија

Нетпрес - 23.01.2018

Во средбата од 4-то коло на Групата 2 од вториот круг од Европското ракометно првенство во Хрватска, селекцијата на Словенија во Вараждин пред 5.400 гледачи ја совлада Шпанија со 31:26 (13:12), со што ја компликуваше ситуацијата во групата во ...

Познат првиот полуфиналист: Словенија ја однесе Данска во битката за медал (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 23.01.2018

Репрезентацијата на Словенија стигна до победа од 31:26 против Шпанија и на тој начин ја промовираше селекцијата на Данска во првиот полуфиналист на Европското првенство. Данците со шест бода имаат по два повеќе од селекциите на Германија и на ...

Македонија ќе биде во групата носители во баражот за СП 2019

+инфо - 23.01.2018

Директен пласман досега имаат обезбедено: Данска и Германија (како домаќини) и Франција (светски првак). Македонската ракометна репрезентација не зависно од резултатите на дуелите со Чешка и со Данска ќе биде пласирана меѓу првите 10 селекции на ова ...

Словенија го продолжи сонот за полуфинале (видео)

TopSport - 23.01.2018

Словенија остана со можност за пласман во полуфиналето на Европското првенство во Хрватска, откако ја шокираше Шпанија со 31:26, и сега ќе навиваат против Македонија во вечерашниот дуел со Чешка за да обезбедат место меѓу четирите најдобри.

Ракомет: По поразите на Србија и Белорусија, Македонија ќе биде носител на жрепката

Алсат-М - 23.01.2018

По поразите на Србија и Белорусија од Франција и Шведска, македонската ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска во најлошото сценарио ќе биде меѓу десетте најдобри репрезентации. Ова ќе овозможи на следната жрепка за Светското првенство наредната ...

Вујо покажи дека си мајстор и победи ја Шпанија

SportMedia - 23.01.2018

Нашата ракометна репрезентација вечерва против Чешка го има првиот од можеби двата најважмни меча во историјата, Македонија уште има шанси и се надева дека може да стигне до историско полуфинале на Европското првенство во Хрватска.

Со две победи до полуфинале и директен пласман на СП 2019...

Н.Македонија - 23.01.2018

Со две победи до полуфинале и директен пласман на СП 2019 И покрај високиот, но и прв пораз на Европското првенство во ракомет во Хрватска, од Шпанија (20-31), македонските репрезентативци не ги загубија шансите за висок пласман.

Македонија ќе бида најмалку 10-та на ЕП и привилегирана во ждрепката за СП 2019

Екипа - 23.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски По поразите на Србија од Франција и на Белорусија од Шведска во групата во Загреб, веќе е јасно дека овие две селекции сигурно ќе останат зад Македонија во конечниот ...

ЕП Хрватска: Победи за Шведска и Франција

Сител - 23.01.2018

Убедливи победи на Франција и Шведска во првата група од втората фаза на ЕП во ракомет во Хрватска. Франција славеше очекувано против Србија со 39-30 и веќе се пласира во полуфиналната фаза додека Шведска беше подобра со 29-20 во дуелот со ...

Македонија носител во баражот за СП во Данска и Германија

СуперСпорт - 22.01.2018

Репрезентацијата на Македонија по поразите на Србија и Белорусија од Франција односно Шведска ќе биде најмалку десетто пласирана селекција на континенталниот собир. Тоа значи дека нашите момци ќе бидат носители во ждрепката за бараж натпреварот за ...

Шведска останува во игра за медал

SportMedia - 22.01.2018

Селекцијата на Шведска ги задржа своите шанси, односно ги направи уште поголеми, откако со убедливи (29:20), стигнаа до триумф над Белорусија. Со овие два бода, „трите круни" сега имаат шест во групата „1“ која се игра во Загреб.

Хрватите не добија помош и им „виси“ полуфиналето дури и со победа над Франција

Спортклуб - 22.01.2018

Репрезентацијата на Хрватска може да ја разочара нацијата дури и ако в четврток слави во големото дерби против Франција. Причина за тоа е денешната победа на Шведска против Белорусија со 29:20 при што изостана помошта што “коцкестите” се надеваа ...

Шведска со 29:20 ја совлада Белорусија

А1 On - 22.01.2018

Шведска со 29:20 вечерва ја совлада селекцијата на Белорусија на Европското ракометно првенство во Хрватска. Швеѓаните во овој натпревар ја оправдаа фаворитската улога и уште на полувремето водеа со 16:11.

Македонија ќе биде носител во баражот за СП и ќе заврши најмалку десетта на ЕП

Gol.mk - 22.01.2018

По поразите на Србија од Франција и Белорусија од Шведска, македонската репрезентација со сигурност ќе биде носител во ждрепката која за време на викендот ќе биде извршена за баражот за Светското првенство во јануари следната година во Данска и ...

Резултати од денешните средби на ЕП во Хрватска

РК Металург - 22.01.2018

Денеска се одиграни две средби од четвртото коло во главната група 1 и постигнати се очекуваните резултати. Франција е прва репрезентација што обезбеди настап во полуфиналето на ЕП во Хрватска. .

Франција прв патник во полуфиналето

СуперСпорт - 22.01.2018

Репрезентацијата на Франција ја совлада Србија со високи 39:30 и со тоа си обезбеди место во полуфиналето на континенталниот собир во Хрватска. „Триколорите“ до крајот имаат уште еден натпревар против домашната репрезентација на Хрватска и од тој ...

„Триколорите“ се првите патници во полуфиналето на ЕП во Хрватска

Спортски - 22.01.2018

Селекцијата на Франција убедливо славеше против Србија во рамки на меч одигран во групата 1 на ЕП во Хрватска. Триколорите славеа со 39:30 и со тоа го обезбедија својот пласман во полуфиналето на шампионатот.

Франција прв полуфиналист на Европското ракометно првенство

+инфо - 22.01.2018

Ракометарите на актуелниот светски првак во првиот денешен натпревар од програмата во групата 1 во Загреб очекувано ја совладаа Србија со 39:30. Репрезентацијата на Франција е првиот полуфиналист на Европското првенство во ракомет што се одржува во ...

Франција обезбеди пласман во полуфиналето

А1 On - 22.01.2018

Со победата против Србија со 39:30, репрезентацијата на Франција стана првиот патник во полуфиналето од Европското ракометно првенство кое што се игра во Хрватска. Франција има уште еден натпревар во групата, во среда против домаќинот Хрватска.

Данска сигурен патник во полуфиналето, Германија и Шпанија ќе одлучуваат во меѓусебен дуел

Спортски - 23.01.2018

Остана уште едно коло од главната фаза на Европското ракометно првенство во Ракомет што се игра во Хрватска, а Македонија е без шанси за пласман во полуфиналето. По вечерашниот пораз од селекцијата на Чешка, Македонија е со три поени, исто колку и ...

ЕП ракомет 2018: Словенија ја победи Шпанија

Алсат-М - 23.01.2018

Ракометарите на Словенија ја совлада Шпанија во меч од новоформираната група 2 на Европскиот шампионат, што се одржува во Хрватска. Словенците вечерва во вараждинската „Арена” ја победија Шпанија со 31:26, полувреме 13:12, со што и отворија ...

Сега и реми ни одговара за полуфинале

Пулс24 - 23.01.2018

Се отворија работите во групата 2 во Вараждин, откако вечерва Словенија ја совлада Шпанија со 31-26 Сега патот на Македонија е за нијанса полесен затоа што постојат реални варијанти за пласман во полуфиналето и со едно реми и една победа во двата ...

Словенците ја победија Шпанија – Групата 2 станува уште поинтересна

Локално - 23.01.2018

Словенците со победата врз Шпанија сега се погрижија Групата 2 да ја направат многу поинтересна. Ракометарите на Словенија ја совладаа Шпанија со 31:26. Уште од самиот почеток на натпреварот Словенците одржуваа предност, а резултатот на полувремето ...

„Сантиметри“ може да ги одлучат полуфиналистите од групата во Загреб...

Н.Македонија - 22.01.2018

Во игра за пласман во полуфиналето од групата еден се Франција, Хрватска, Норвешка и Шведска, некој зависи само од своите резултати, а некој и од резултатите на конкурентите Репрезентациите на Србија и на Белорусија ги загубија шансите за пласман во ...

Словенија одигра за Македонија – сега ние сме на потег!

Курир - 23.01.2018

Во натпреварот кој се одигра од 18:15 помеѓу Словенија и Шпанија, подобра беше селекцијата на Словенците кои стигнаа до победа од 31:26. Првиот дел од натпреварот беше речиси израмнет, а Словенците успеаа да заминат со предност од 13:12.

Словенија со победата над Шпанија одигра за Македонија

Sport M - 23.01.2018

Во средбата од 4-то коло на Групата 2 од вториот круг од Европското ракометно првенство во Хрватска, селекцијата на Словенија во Вараждин пред 5.400 гледачи ја совлада Шпанија со 31:26 (13:12), со што ја компликуваше ситуацијата во групата во ...

Македонија ќе биде во групата носители во баражот за СП 2019

Канал5 - 23.01.2018

Македонската ракометна репрезентација не зависно од резултатите на дуелите со Чешка и со Данска ќе биде пласирана меѓу првите 10 селекции на ова Европско првенство. Тоа значи дека Македонија на извлекувањето на двојките за баражот за СП 2019 година ...

Лудо сценарио: И без две победи Македонија може во полуфинале

Курир - 22.01.2018

И без две победи Македонија може да обезбеди полуфинале но во еден речиси неверојатен расплет на настаните и резултати од натпреварите кои само нас би ни одговарале. Извесно е дека со две победи во натпреварите со Чешка и Данска Македонија е сигурен ...

Ракомет, фудбал, кошарка: Македонија - Шпанија 0:14!

SportMedia - 22.01.2018

Македонија имаше две победи и едно реми во пресрет на дуелот против Шпанија, на европското ракометно првенство во Хрватска. Пред мечот, посочивме дека „црвената фурија“ е најшиот најголем спортски кошмар, кога се однесува за трите најпопуларни ...

Математиката е јасна: Две победи ја враќаат Македонија во Загреб и носат полуфинале

24 Ракомет - 22.01.2018

Поразот од Шпанија ја запре Македонија во налетот во кој имаше тргнато после одличните партии во Загреб, но не и ги урна надежите за историски успех и за пласман во полуфиналето. Македонија има право уште да го живее својот сон и да се надева дека ...

Македонките доминантни на трибините – вака беше вчера на Европското во Хрватска

Спортски - 22.01.2018

Ѕирнете каква беше атмосферата на трибините за време на дуелите помеѓу репрезентациите на Македонија со Шпанија и Данска со Германија кои се играа вчера на Европското ракометно првенство во ...

Уште десет средби од вториот круг: Осум селекции со шанси за полуфинале

24 Ракомет - 22.01.2018

До крајот на вториот дел од групната фаза на Европското првенство остануваат уште три дена во кои ќе бидат одиграни уште по пет меча во двете групи. На овие средби треба да бидат одлучени патниците во полуфиналето, а во моментов уште ништо не е ...

Словенија може да игра за нас: Вујо покажи дека си мајстор и победи ја Шпанија

БркајРабота - 23.01.2018

Доколку Словенија триумфира над „црвената фурија“ математиките велат дека и победа и реми може да нè донесат до второто место на крајот од групната фаза. Нашата ракометна репрезентација вечерва против Чешка го има првиот од можеби двата најважмни ...

Ако ја победиме Чешка, ќе се јадеме со Данска за полуфинале

Оff.net - 22.01.2018

И покрај тешкиот пораз од Шпанија, Македонија ги задржа шансите за тоа можеби преоптимистичко полуфинале за кое сите зборуваат, небаре борбата за петто место не е одличен ...

Македонија носител во баражот за СП во Данска и Германија

Локално - 22.01.2018

Репрезентацијата на Македонија по поразите на Србија и Белорусија од Франција односно Шведска ќе биде најмалку десетто пласирана селекција на континенталниот собир. Тоа значи дека нашите момци ќе бидат носители во ждрепката за бараж натпреварот за ...

Хрватска извиси среде Загреб

Република - 22.01.2018

Репрезентацијата на Хрватска може да ја разочара нацијата дури и ако в четврток слави во големото дерби против Франција. Причина за тоа е денешната победа на Шведска против Белорусија со 29:20 при што изостана помошта што “коцкестите” се надеваа ...

Шведска со 29:20 ја совлада Белорусија

Sport M - 23.01.2018

Шведска со 29:20 вечерва ја совлада селекцијата на Белорусија на Европското ракометно првенство во Хрватска. Швеѓаните во овој натпревар ја оправдаа фаворитската улога и уште на полувремето водеа со 16:11.

Франција прв полуфиналист на Европското ракометно првенство

Сител - 22.01.2018

Ракометарите на актуелниот светски првак во првиот денешен натпревар од програмата во групата 1 во Загреб очекувано ја совладаа Србија со 39:30. Репрезентацијата на Франција е првиот полуфиналист на Европското првенство во ракомет што се одржува во ...

Данска сигурен патник во полуфиналето, Германија и Шпанија ќе одлучуваат во меѓусебен дуел

Република - 23.01.2018

Остана уште едно коло од главната фаза на Европското ракометно првенство во Ракомет што се игра во Хрватска, а Македонија е без шанси за пласман во полуфиналето. По вечерашниот пораз од селекцијата на Чешка, Македонија е со три поени, исто колку и ...

Словенија ја победи Шпанија

Канал5 - 23.01.2018

Ракометарите на Словенија ја совлада Шпанија во меч од новоформираната група 2 на Европскиот шампионат, што се одржува во Хрватска. Словенците вечерва во вараждинската „Арена" ја победија Шпанија со 31:26, полувреме 13:12, со што и отворија ...