TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Оскаровскиот филм „Паразит“ ги покажува недостатоците на образованието во Јужна Кореја

Факултети - 18.02.2020

Филмот „Паразит“ на јужнокорејскиот режисер Бонг Џон-хо привлече големо внимание од целиот свет. Тоа беше првиот странски филм што освои „Оскар“ за најдобар филм на 92. по ред манифестација.

„Паразит“ вистински хит на бокс-офисот по победата на Оскарите

Локално - 17.02.2020

Јужнокорејскиот филм „Паразит“, кој на минатонеделните Оскари беше апсолутен победник, сега руши рекорди како странски филм на американскиот бокс-офис. До Оскарите, во САД, „Паразит“ имаше заработено 5,5 милиони долари, а по победата во само една ...

Режисерот на Паразит пречекан како херој

Локално - 17.02.2020

Околу тристотини новинари и обожаватели во неделата го дочекаа режисерот на филмот Паразит, Бонг Јоон-хо, на јужнокорејскиот Меѓународен аеродром, со аплауз и воодушевување по враќањето од САД. „Ви благодарам на аплаузот.

Оскаровецот Бонг доби херојски пречек при враќањето во Кореја

Сакам да кажам - 16.02.2020

Режисерот Бонг Јон-хо беше пречекан како херој во Јужна Кореја, каде што се врати една недела по големиот триумф со „Паразит“ на Оскарите. Стотици новинари и фанови дојдоа на меѓународниот аеродром во Инчеон за да го поздрават Бонг, кој се ...

Режисерот на „Паразит“ пречекан како херој во Кореја

Репортер - 16.02.2020

Режисерот Бонг Јон-Хо беше пречекан како херој во Јужна Кореја, каде што се врати една недела откако освои четири Оскари за филмот „Паразит“. Стотици новинари и фанови дојдоа на меѓународниот аеродром во Инчеон за да го поздрават Бонг, кој се ...