TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема да има заедничка владина конференција со Бугарија, Ковачевски вели дека нема усогласено решение за договор

Курир - 14.05.2022

На 22 мај нема да има заедничка владина конференција со Бугарија од причина што агендите не го дозволуваат тоа. Во моментов, министерствата за надворешни работи разменуваат идеи, но нема усогласено заедничко решение кое може да биде основа за ...

Ковачевски: Нема усогласено заедничко решение кое може да биде основа за договор со Бугарија

Frontline

Ковачевски: Нема усогласено заедничко решение со Бугарија

Независен

Ковачевски: Нема усогласено заедничко решение кое може да биде основа за договор со Бугарија

Бриф

Ковачевски: Нема усогласено заедничко решение кое може да биде основа за договор со Бугарија

360 степени

Ковачевски: Нема усогласено заедничко решение кое може да биде основа за договор со Бугарија

24Инфо

Нема усогласено заедничко решение кое може да биде основа за договор со Бугарија, вели Ковачевски

Слободен Печат

ТВ21 Zoom Сител MakPress Либертас Нетпрес Опсервер Фактор

Не треба да се врзуваме со датуми за почеток на преговорите со Еу, тврди Ковачевски

Канал5 - 13.05.2022

Пред речиси еден месец до самитот на Европската Унија на кој ќе се одлучува за евентуално започнување на процесот на интеграција на Македонија во Унијата, се уште нема доближување на ставовите во спорот помеѓу Скопје и Софија.

Ковачевски: Немаме усогласен документ со Бугарија, не се врзуваме со датуми

360 степени

Ковачевски: Не се врзуваме за датум

Локално

Ковачевски: Не се врзуваме со датуми. Петков: Во мај нема да се потпише ништо

МКД

Ковачевски: Не се врзуваме за датум зашто ни треба решение со Бугарија прифатено во двете држави

Независен - 13.05.2022

Министерствата за надворешните работи на Северна Македонија и Бугарија комуницираат, но немаат усогласено документ кој може да биде основа за носење одлуки во двете држави, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски.

Ковачевски:Не се врзуваме за датум зашто ни треба решение со Бугарија прифатено во двете држави

Канал5

Ковачевски: Не се врзуваме за датум зашто ни треба решение со Бугарија прифатено во двете држави

Сител

Ќе има самит во јуни, ама ние не се врзуваме со рокови, вели Ковачевски за спорот меѓу Скопје и Софија

MakPress

Ковачевски: Не се врзуваме за датум зашто ни треба решение со Бугарија прифатено во двете држави

Опсервер

Ковачевски: Не се врзуваме за датум зашто ни треба решение со Бугарија прифатено во двете држави

Бриф

Ковачевски: Не се врзуваме за датум зашто ни треба решение со Бугарија прифатено во двете држави

24Инфо

ТВ21 еМагазин Н.Македонија Frontline Р.С.Европа Lider 24 Вести Нетпрес

Нема заедничко решение кое може да биде основа за договор со Бугарија

Нова ТВ - 14.05.2022

На 22 мај нема да има заедничка владина конференција со Бугарија од причина што агендите не го дозволуваат тоа. Во моментов, министерствата за надворешни работи разменуваат идеи, но нема усогласено заедничко решение кое може да биде основа за ...

КОВАЧЕВСКИ: Немаме усогласено решение со Бугарија за ветото во ЕУ, на чествувањето во Рим јас ќе ја предводам нашата делегација

Денешен

Ковачевски: Во моментов разменуваме идеи и немаме заедничко решение кое ќе биде основ на договор со Бугарија

Press24

Ковачевски: Нема договор со Бугарија додека не се дојде до достоинствено решение

МКД

НЕМА ЗАЕДНИЧКО РЕШЕНИЕ ЗА ДОГОВОР Откажана средбата на 22 мај, но Ковачевски вели тоа може да се случи на 24 во Рим

+инфо

Нема заедничко решение кое може да биде основа за договор со Бугарија, нагласува Ковачевски

Н.Македонија

Ковачевски: Немаме заеднички прифатлив документ со Бугарија

Либертас - 13.05.2022

Министерствата за надворешните работи на Македонија и Бугарија комуницираат, но немаат усогласено документ кој може да биде основа за носење одлуки во двете држави, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски Одговорајќи на новинарски прашања, ...

Ковачевски: Немаме заеднички прифатлив документ со Бугарија

Слободен Печат

Пред самитот во јуни, Ковачевски не се врзува за датуми: Ни треба решение со Бугарија прифатливо за двете држави

Zoom

Ковачевски: Не се врзуваме за датум зашто ни треба решение со Бугарија прифатено во двете држави

Република