TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силекс поразен од Беласица, катастрофално судење на Стојановски

Сител - 22.11.2020

„Легендите живеат вечно“ – со овој транспарент, облечени во бели маички, фудбалерите на Силекс денес му оддадоа почит на Љубисав Иванов – Ѕинго, човекот кој со својата визија и вложувања направи многу за македонскиот фудбал, но и за својот клуб ...

„Лавови“ и дишат во врат на Шкендија… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 22.11.2020

Ништо во фудбалот не е случајно. Позитивниот старт на Македонија ЃП кој за многумина беше само моментална инспирација на почетокот од сезоната, сега веќе е тотална последица на труд, знаење и визија.

Ислами: Судијата одигра клучна улога за резултатот, Ренова сезонава е оштетена за 6-7 бода

Екипа - 22.11.2020

Шефот на стручниот штаб на Ренова, Бујар Ислами искажа отворено незадоволство од судењето на денешниот натпревар против Струга ТЛ во 12. коло од ПМФЛ на кој неговиот натпревар загуби со 1-0.

Македонија ЃП профитираше од ремито на Шкендија и Шкупи

А1 On - 22.11.2020

Шкендија не успеа да слави на дербито против Шкупи, тимот од Чаир освои бод играјќи 1-1 во Тетово против лидерот. Ова реми во дерби-пресметката во Тетово го искористи Македонија ЃП која со триумфот (1-3) над Работнички се проби на втората позиција ...

Македонија ЃП сега рамо до рамо со Шкендија и Шкупи! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 22.11.2020

Македонија ЃП не знае за доста. Не само што го победи Работнички на Арената со 3:1 туку со тие три бода директно се вмеша во битката за титулата. Сега “лавовите“ се рамо до рамо со Шкендија и Шкупи, сите три екипи по 12.коло се на два бода разлика.

ВИДЕО: Македонија ЃП игра победнички, триумф против Работнички за второ место на табелата во ПМФЛ

Дриблинг - 22.11.2020

Македонија ЃП се иискачи на второто место на табелата во ПМФЛ откако го доби градското дерби против Работнички со 3-1. Петров беше прецизен за гостите во 8 минута, пред Адем да зголеми на 2-0 од пенал во 23 минута.

Кога Ѓорче ТАНЦУВА среде Градски Парк! (ВИДЕО)

SportMedia - 22.11.2020

Иако им требаше победа, иако трите бода беа повеќе од императив, сепак „романтичарите“ одиграа ужасен натпревар и заслужено загубија од Македонија ЃП со 1:3. Посебно беа ужасни тие први дваесет минути кога разгоропадените „лавови“ поведоа со 2:0.

„Пандев“ со фото – финиш победа против Пелистер (ВИДЕО)

SportMedia - 22.11.2020

Академија Пандев – Пелистер 3:2 (2:1) Спортски Центар „Пандев“ Струмица Без гледачи Главен судија: Јосип Бартон (Скопје) Помошници: Иса Емрули, Александар Ѓорѓески (Тетово) Стрелци: Миловановиќ 8‘ , Драгарски 40‘ (аг) Радески 88‘ (п) (АП)Кочоски 17‘ ...

1 МФЛ: Дербито во Тетово без победник

Слободен Печат - 22.11.2020

Дуелот на водечките екипи во првата фудбалска лига помеѓу Шкендија и Шкупи заврши без победник 1:1 по што тетовчани останаа лидери на табелата, додека Шкупи падна за една позиција и сега е третопласиран.

ПМФЛ: Шкупи зема бод од Шкендија, Македонија го среди Работнички

24 Вести - 22.11.2020

Нерешено 1:1 заврши дербито на 12. коло од Првата македонска фудбалска лига, одиграно попладнево во Тетово меѓу Шкендија и Шкупи. Пред ова коло, ова беше дуел на двете првопласирани екипи, но по денешната победа на Македонија ЃП, „лавовите“ се ...

Дербито во знакот на мега – талентот Дашмир Елези, на крај само по бод за Шкендија и Шкупи (ВИДЕО)

SportMedia - 22.11.2020

Дашмир Елези со само 16 години и еден ден, попладнево го имаше своето деби во дресот на Шкендија. Одигра одлични 45 минути и постигна супер гол за водство на тетовци. Ова момче допрва ќе стрела и тресе по нашите терени.

„Лавовите“ го изедоа Работнички и стигнаа до второто место (ФОТО)

Sport 1 - 22.11.2020

Поранешниот македонски шампион Македонија Ѓорче Петров го победи Работнички со 3-1 во „малото скопско дерби“ попладнево на Националната Арена „Тодор Проески“ за да избијат на второто место на табелата по 12 кола во Првата лига, откако дерби ...

Каланоски го „шокираше“ Силекс (ВИДЕО)

SportMedia - 22.11.2020

Силекс – Беласица 0:1 (0:0) Стадион на Силекс во Кратово Без гледачи Главен судија: Марјан Стојановски (Кичево) Помошници: Куштрим Лика (Кичево) Слаѓан Маркоски (Гостивар) Стрелци: Каланоски 88‘ (Б) Ж.картони: Мустафов, Костовски (С) Серафимовски, ...

ВИДЕО: „Пандевци“ ја продлабочија кризата на Пелистер, во меч со три пенали и ефектен автогол

Gol.mk - 22.11.2020

Продолжува лошата серија на битолски Пелистер . И по шест натпревари во низа е без победа во Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ), откако попладнево во Струмица во самиот финиш испушти реми и загуби од Академија Пандев со минимални 3-2.

Прва МФЛ: Минимален триумф на Струга ТЛ, Каланоски го реши Силекс (видео)

OhridNews - 22.11.2020

Екипата на Струга Трим Лум, експресно им се врати на победите во Првата македонска фудбалска лига. „Црвено белите“ на Градскиот стадион „ФК Караорман“ со минимални 1-0 (1-0) ја совладаа Ренова и запишаа нови три бодови на прволигашката табела.

ПМФЛ: Еден гол на Калановски за три бода на Беласица против Силекс

Дриблинг - 22.11.2020

Триумф во ПМФЛ попладнево забележа Беласица, која со гол во самиот финиш на Калановски славеше над Силекс во Кратово со минимални 1-0. Овој резултат е изненадување во ПМФЛ ако се земе в предвид ефектот на Беласица досега во прволигашката ...

ВИДЕО: Супер-дербито во Тетово без победник, Елези испиша историја

Gol.mk - 22.11.2020

Супер-дербито меѓу Шкендија и Шкупи во Тетово заврши без победник (1-1) и овие два тима најавуваат голема борба за врвот на табелата во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) до крајот. Најквалитетните екипи во шампионатот се судрија и мрежите како ...

Шкендија и Шкупи одиграа реми, Елези вчера наполни 16 години, денес даде гол!

24Фудбал - 22.11.2020

Дербито под шара меѓу Шкендија и Шкупи заврши без победник 1-1, голот за домаќините беше дело на Дашмир Елези кој погоди со само 16 години кои вчера ги наполни. Шкендија има нов бисер во своите редови, Дашмир Елези кој настапува за Македонија У15, ...

Опасни се Лавовите од Ѓорче Петров – Падна и Работнички, Македонија најавува шампионски амбиции

Спортманија - 22.11.2020

Скопското дерби им припадна на гостите, кои победија со 3:1, а во втората дерби пресметка Шкендија и Шкупи ремизираа 1:1 Македонија Ѓорче Петров игра одлично и во продолжението на македонското првенство и во првиот меч по паузата заради настапи на ...

Дербито под Шара без победник: Шкупи остана непоразен, Шкендија доби бисер во Елези (ВИДЕО)

Sport 1 - 22.11.2020

Битката за шампионската титула во оваа сезона ќе биде жестока и ќе се води буквално до самиот крај, после денешното реми за круната на Шкендија и Шкупи во Тетово (1-1), второ реми на овие два конкуренти за круната во доста интересното и полно со ...

ВИДЕО: Нема „романтика“ во Скопје – моќна Македонија ЃП

Екипа - 22.11.2020

И трета едноподруго победа за Македонија ЃП во шампионатот од Првата македонска фудбалска лига, овој пат убедливо со 1-3 на гостувањето против Работнички на „Тодор Проески“. По воведните 23 минути „лавовите“ на Жикица Тасевски веќе јасно ставија до ...

Македонија ЃП славеше против Работнички и стигна до второто место на табелата, нерешено на дербито во Тетово

Дерби - 22.11.2020

Во текот на денешниот ден беа одиграни преостанатите пет средби од 12. коло од Првата македонска фудбалска лига. Вниманието го привлекоа двете дерби пресметки меѓу Шкендија и Шкупи, како и Работнички и Македонија Ѓорче Петров.

ПМФЛ: Бурно дерби под Шара без победник, Македонија ЃП слави, шок во Кратово, победи на А. Пандев и Струга ТЛ…

SportMedia - 22.11.2020

Завршија сите натпревари од 12.коло во ПМФЛ. Бурно дерби под Шара меѓу Шкендија и Шкупи, на крајот сепак без победник, Веројатно ова е и најреалниот исход на овој меч. Македонија ЃП одигра уште еден блескав меч и успеа среде Градски парк со 3:1 да ...

Македонија ЃП најголем добитник од 12. коло на Првата лига

Спортклуб - 22.11.2020

Поранешниот шампион Македонија ЃП се доближи на само еден бод до првопласираната Шкендија по драматичното 12. коло од Првата македонска фудбалска лига. Ѓорчепетровци славеа на гостувањето кај Работнички со 3-1 и го искористија ремито меѓу Шкендија и ...

Шкендија само со реми со Шкупи, Македонија ЃП сега на само поен разлика!

TopSport - 22.11.2020

Лидерот во македонската Прва лига, Шкендија одигра 1:1 со Шкупи во дербито на 12. коло, дозволувајќи им на Македонија Ѓорче Петров да се доближат на само еден поен од врвот на табелата откако „лавовите“ со 3:1 го совладаа Работнички.

Историја: Дебитираше на 16 години и стана најмлад стрелец на сите времиња во ПМФЛ!

Спортски - 22.11.2020

Денеска се одигра дерби натпреварот од 12. коло во ПМФЛ, каде Шкендија и Шкупи ги поделија бодовите (1:1). Деби натпревар за сениорскиот тим на Шкендија имаше 16. годишниот Дашмир Елези кој веднаш постигна погодок. Елези во 45.

ВИДЕО: Беласица слави нова победа, Каланоски го шокира Силекс

Gol.mk - 22.11.2020

Екипата на Беласица продолжи да ги шокира „фаворитите“ на хартија во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), па по триумфот над Академија Пандев, запиша нови три бода, откако славеше кај Силекс (0-1) во Кратово.

Без победник на дербито во Тетово, „лавовите“ со триумф и против Работнички газат кон врвот (ФОТО)

Екипа - 22.11.2020

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 12. КОЛО…. Струмица: АК. ПАНДЕВ – ПЕЛИСТЕР (3-2) Миловановиќ 8′, Драгарски 40′(аг), Радески 88′(п) – Кочоски 16′(п), 61′ (п) Тетово: ШКЕНДИЈА – ШКУПИ (1-1) Елези 45’+2 – Адеми 52′ Струга: СТРУГА ТЛ – РЕНОВА (1-0) Цаке 33′ ...

ФОТО : Македонија ЃП најави шапмионски амбиции по триумфот на Работнички

Дриблинг - 22.11.2020

Македонија ЃП триумфираше попладнево на Арената „Тодор Проески“ над градскиот ривал Работнички со 3-1 и сериозно се вмеша во трката за шампионската титула со Шкендија и Шкупи. Петров беше прецизен за гостите во 8 минута, пред Адем да зголеми на 2-0 ...

ВИДЕО: Адеми скрати победничко славје на деби-голот за Шкендија на 16-годишниот Елези

Екипа - 22.11.2020

Дашмир Елези со своите 16 години и еден ден запиша извонреден дерби натпревар во дресот на Шкендија, постигнувајќи го својот деби-гол. Но, Шкендија не успеа да стигне до триумф во 12. коло, на крајот ремизирајќи со составот на Шкупи, кој до бодот ...

ВИДЕО: Три пенали во Струмица, на крајот Радески за заслужена победа на „пандевци“

Екипа - 22.11.2020

Фудбалерите на Академија Пандев дојдоа до заслужена победа од 3-2 против Пелистер во 12. коло од ПМФЛ кој се играше на стадионот на спортскиот центар „Горан Пандев“. Во меч во кој беа досудени три пенали, два за гостите од Битола кои ги реализираше ...

ВИДЕО: Атрактивен автогол на Драгарски во Струмица, Академија Пандев го победи Пелистер

Дриблинг - 22.11.2020

Академија Пандев со гол во самиот финиш славеше со 3-2 во Струмица над Пелистер, во меч во кој Драгарски постигна ретко виден автогол. Миловановиќ во 8 минута и Драгарски автогол во 40 минута беа стрелци за домаќие во првиот дел, а двоен стрелец за ...

ВИДЕО: Како Беласица го шокираше Силекс…

Екипа - 22.11.2020

Беласица стигна и до втората победа сезонава, сосема неочекувано триумфирајќи со 0-1 на гостувањето против Силекс во Кратово во 12. коло од Првата македонска фудбалска лига. Во натпреварот во кој кратовци доминираа, Беласица до победата дојде со ...

Шкендија има нов бисер: Вчера наполни 16 години, денеска дебитира со – гол (ВИДЕО)

Sport 1 - 22.11.2020

Младинскиот репрезентативец на Македонија до 17 години, Дашмир Елези има прволигашко деби како од соништата, откако вчера овој офанзивен фудбалер наполни 16 години, а денеска во дербито за титула постигна гол за водство на Шкендија против Шкупи пред ...

Македонскиот Халанд – Супер деби на дерби со гол на 16-годишна возраст

Спортманија - 22.11.2020

На првиот меч за сениорскиот тим на Шкендија успеа да постигне погодок и тоа на дербито со Шкупи Дашмир Елези е еден од најголемите таленти на македонскиот фудбал, а попладнево дебитира за Шкендија на само 16 години и во првиот меч веднаш постигна и ...

Полувреме во ПМФЛ: “Лавовите“ постигнаа три гола, а водат со 2:1, Шкендија води со голот на супер – талентот Елези…

SportMedia - 22.11.2020

Завршија првите полувремиња на петте мечеви од 12.коло во ПМФЛ. Македонија ЃП на гости кај Работнички постигна три гола, но еден во својата мрежа и затоа води со 2:1. Петров и Адем стрелаа за “лавовите“, а овој вториот си даде и гол.

ВИДЕО: „Бисерот“ на Шкендија во избрано друштво – на 16 години погоди во ПМФЛ!

Gol.mk - 22.11.2020

Дашмир Елези тукушто наполни 16 години, а веќе постигна гол во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). И тоа на дебито, во дерби-дуелот против Шкупи во Тетово. Елези беше изненадувањето на Ѓока на овој натпревар.

ВИДЕО: Вака атрактивен автогол одамна не сме виделе – Драгарски несреќно го совлада Талески

Gol.mk - 22.11.2020

Академија Пандев и Пелистер одиграа атрактивно и возбудливо прво полувреме во Струмица, кое на крај им припадна на домашните фудбалери, кои на паузата заминаа со позитива од 2-1. Најзаслужен за тоа е гостинскиот фудбалер, Христијан Драгарски, кој во ...

ВИДЕО: Шкендија има „бисер“, Елези со 16 години постигна гол против Шкупи

Дриблинг - 22.11.2020

Шкендија и Шкупи играат со резултат 1-1 засега во 12 коло, голот за тетовчани дело на младиот 16. годишен Дашмир Елези кој е бисер на клубот од Тетотово. Елези постигна гол во финишот на првото полувреме за предност на Шкендија, но Шкупи израмни во ...

ВИДЕО: Дашмир Елези со 16 години и еден ден најмлад стрелец во историјата на Шкендија

Екипа - 22.11.2020

Шкендија има предност од 1-0 во дерби-пресметката против Шкупи од 12. коло во ПМФЛ. Сето тоа благодарение на Дашмир Елези кој извонредно стрелаше во втората минута од судиското продолжение на првото полувремето, па со 16 години и само еден ден ...

ВИДЕО: Автогол каков еднаш се гледа – Драгарски со волеј-удар од 20 метри го лобуваше својот голман

Екипа - 22.11.2020

Академија Пандев има предност од 2-1 на полувремето од 12. коло во Првата македонска фудбалска лига против Пелистер. А, сето тоа благодарение на неверојатниот автогол на Христијан Драгарски во 40. минута.

ВИДЕО: Каков гол во Струмица, Миловановиќ со „проектил“ го стресе Пелистер

Gol.mk - 22.11.2020

На Академија Пандев ѝ требаа само неколку минути за да го отворат резултатот на денешното дерби против Пелистер. „Пандевци“ доста мотивирано го отворија мечот со битолските „зелено-бели“, а иницијативата уште во 8.

Пораз на Пелистер од Битола на гостување кај Академија Пандев

Битола Њуз - 22.11.2020

Академија Пандев – Пелистер 3:2 (2:1) Спортски Центар „Пандев“ Струмица, играно без гледачи Судија: Јосип Бартон (Скопје) Стрелци: Миловановиќ, Драгарски (ав.гол) и Радески за Пандев, Кочоски два пати од пенал.

Дерби за титула под Шара: Шкупи само еднаш го освоил Тетово!

Sport 1 - 22.11.2020

Шкендија и Шкупи се издвоија досега сезонава како два најквалитетни тимови кои се кандидати за шампионската круна, па денеска (13 часот) ќе се судрат во второто дерби сезонава и втората пресметка за шампионскиот трон, во најинтересниот меч од 12-то ...

Работнички пред вистински тест против „лавовите“, Пелистер мора на победа против „пандевци“

Екипа - 22.11.2020

Работнички, без сомнение, посакува продолжување на низата без пораз и во 12. коло од Првата македонска фудбалска лига, и покрај тоа што денеска против себе ќе го има еден од најдобрите тимови во лигата.

ПМФЛ – 12. КОЛО: На “Пандевци“ и Пелистер им “гори“, дерби во Тетово, дерби на Арената…

SportMedia - 22.11.2020

По двонеделна пауза поради настапите на нашите репрезентации, викендов се играат натпреварите од 12.коло во ПМФЛ, или прво од вториот круг. Вчера Вардар со 2:0 го победи Борец среде Велес, а денеска на програмата се останатите пет мечеви од ова коло.

Дерби за врвот во Тетово, Шкупи доаѓа кај непоразената Шкендија

Gol.mk - 22.11.2020

По репрезентативната пауза, се враќа македонскиот фудбал. И тоа со големо дерби, кое се игра во Тетово. На Градскиот стадион под Шара ќе се сретнат двете најдобри екипи во досегашниот дел од првенството – Шкендија и Шкупи.

Силекс е фаворит, ама Беласица конечно има добра серија во ПМФЛ

Gol.mk - 22.11.2020

Фудбалерите на Силекс во Кратово ќе бараат враќање на победничките патеки против „фенерџијата“ во ПМФЛ, Беласица. По двата порази од Шкупи и Македонија Ѓорче Петров, кратовчани мотивирани ќе ги дочекаат струмичани во дуелот од 12 коло.

Дерби за ледерката позиција во ПМФЛ: Шкупи гостува во Тетово кај Шкендија

Спортски - 22.11.2020

Денеска на распоредот е дербито на 12. коло во ПМФЛ каде се среќаваат екипите на Шкупи и Шкендија. Овој натпревар е со голема важност за двете екипи бидејќи ова е дуел за лидерското место во македонската фудбалска лига.

Борба за врвот во Тетово – Шкендија секогаш е фаворит на свој терен

Спортманија - 22.11.2020

Пет интересни меча од домашното првенство започнуваат во 13 часот Лидерот Шкендија ќе го пречека Шкупи во дербито на првопласираните две екипи во Прва македонска фудбалска лига. По досега одиграните 11 кола, Шкендија е лидер со 25 бода, додека ...