TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дојде време на реформи и борба против криминалот и корупцијата – Левица имаа доволно шанси да застанат зад политиките ...

Lider - 28.05.2024

Од собраниската говорница говор имаше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој ги истакна идните реформи, развој и борбата против криминалот и корупцијата на државата. Тој изрази жалење за неодамнешното парламентарно однесување на ...

Препукување меѓу Апасиев и Мицкоски за изборот на Гаши за претседател на Собранието

Вечер Прес

Остра реторика Апасиев - Мицкоски за изборот на Гаши за претседател на парламентот

24 Вести

Мицкоски очекува Гаши да биде избран за спикер, а за Левица рече дека се однесува како група џанаци

360 степени

Левица против Гаши за спикер поради страв од косовизација- Мицкоски за Левица „се однесуваат како група џанаци“

Телма

(ВИДЕО) Мицкоски за Апасиев: Левица продолжува да се однесува како „група џанаци“, им подадовме рака, но одбија

Lider

Апасиев смета дека со Гаши парламентот ќе биде косоваризиран, Мицкоски коментира дека се однесува како џанак

Макфакс

Слободен Печат Република Независен ТВ21 Скопје1 Press24 Локално Опсервер

Апасиев: Вашата политика е „мјау“, Мицкоски: Жал ми е што граѓаните се сведоци на вакво однесување

Слободен Печат - 28.05.2024

Расправата во Законодавниот дом за избор на претседател на Собранието и верификација на пратеничките мандати помина во знакот на негодување од страна на ДУИ кои ја напуштија салата но и остри реакции од Левица.

ВМРО-ДПМНЕ и ЗНАМ со поддршка за Гаши, ДУИ и ДПА молчат, Левица е против Албанец за претседател на Собранието

МКД

Апасиев: Левица нема да поддржи Албанец да биде претседател на Собранието

А1 On

Апасиев: Ние сите шестмина би дале поддршка да НЕ биде Гаши Претседател на Собранието

Антропол

“Бојкот коалицијата” ДУИ/ Левица се потврди на денешната свечена седница

Курир

Апасиев: Даваме бланко поддршка, да не биде повторно косоваризиран македонскиот парламент

Скопје1

ВИДЕО Апасиев: Ние сите 6 би дале поддршка да НЕ биде Гаши претседател!

ТВ21

Во Центар Press24 Локално Фактор 4NEWS Бизнис Вести Канал5 Денешен

Конститутивна седница на Собранието на Северна Македонија - Африм Гаши избран за претседател

Глас на Америка - 28.05.2024

Повеќе прикажано Show less Се конституираше новото Собрание откако беа верификувани пратеничките мандати и по не многу долга, но остра расправа со 76 гласови „за“ за нов претседател на парламентот беше избран Африм Гаши, еден од лидерите на ...

Мицкоски: Очекуваме поддршка од сите што се потпишани Гаши да биде претседател на Собранието

Бизнис Вести

Мицкоски: Очекуваме поддршка од сите што се потпишани Гаши да биде претседател на Собранието

Zoom

Мицкоски: Апасиев имаше бланко понуда да се придружи кон македонското национално единство, тој одлучи повеќе да се посвети на правењето планови за одмор

А1 On

Мицкоски: Очекуваме поддршка од сите што се потпишани Гаши да биде претседател на Собранието

Курир

Мицкоски: Очекуваме поддршка од сите што се потпишани Гаши да биде претседател на Собранието

Канал5

Мицкоски: Очекуваме поддршка од сите што се потпишани Гаши да биде претседател на Собранието

Сител

+инфо Frontline OhridNews Денешен Нетпрес Lider MakPress Вечер Прес

Левица: Само шесте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

А1 On - 28.05.2024

На денешната Собраниска седница, пратениците од Левица понудија бланко – поддршка за ДПМНЕ да НЕ изгласа претседател на Собранието којшто изминативе години промовира балистички и иредентистички политики, многукратно повредувајќи ги македонските ...

Левицата: ДПМНЕ денес капитулира, само шесте наши пратеници гласаа против Африм Гаши

Макфакс

Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

Опсервер

Само шестте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши – ДПМНЕ капитулира

Антропол

Левица: Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши

365

Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши

Пулс24

Левица: ДПМНЕ денес капитулира, само шесте наши пратеници гласаа против Африм Гаши

Точка

Локално Во Центар