TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Целосен транскрипт од договорот меѓу Македонија и Грција

МКД - 14.06.2018

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, најверојатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и ...

Ципрас не очекува проблеми во парламентот за договорот со Македонија

Р.С.Европа - 14.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави синоќа дека не очекува проблеми во парламентот при усвојувањето на договорот со Македонија околу името. Според него, пратениците ќе го ратификуваат договорот со „големо мнозинство“, без оглед што партнерот во ...

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Нова ТВ - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Грчката опозиција бара дебата во Парламентот

Алсат-М - 13.06.2018

Лидерот на грчката опозиција, Киријакос Мицототакис, го повика претседателот Прокопис Павлопулос да интервенира договорот постигнат меѓу Заев и Ципрас, пред потпишувањето, да помине во грчкиот Парламент за да се утврди дали мнозинството верува во ...

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Макфакс - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Нова демократија ќе поднесе интерпелација на Владата на Ципрас

Нова ТВ - 13.06.2018

Конзервативната опозиција во Грција размислува да поднесе предлог за гласање на недоверба на владата, поради договорот со името со Македонија, пишува Катимерини. Официјален претставник на Нова демократија, за весникот изјавил дека партијата ќе ...

Република Северна Македонија предизвика поделби и во Грција

Макфакс - 13.06.2018

Грците денеска поделено реагираат на решението за името, пренесуваат тамошните медиуми. Мицотакис тврди дека договорот е „длабоко проблематичен“. Дипломатскиот маратон започнат минатата година, заврши вчера кога грчкиот и македонскиот премиер ...

Самарас: Договорот е непотребен и понижувачки компромис

Независен - 13.06.2018

Договорот не е само лош, туку е непотребен и понижувачки компромис, вели поранешниот грчки премиер, Андонис Самарас коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција. - Не му го дадоа само името на Скопје, ги дадоа и националноста и идентитетот и ...

Грчки реакции по договорот со Македонија

Р.С.Европа - 13.06.2018

Историски договор. Ова е оценката на претставници на меѓународната заедница, но и на светските медиуми во врска со постигнатиот договор за спорот со името меѓу Македонија и Грција. Грчките граѓани, дел од владата и опозицијата пак остануваат на ...

Стоп за грчкиот геноциден план за Македонија и за Македонците

Н.Македонија - 13.06.2018

(Отворено писмо до Алексис Ципрас по повод неодамнешните негови изјави) Господине Алексис Ципрас, во неодамнешната ваша изјава за грчките медиуми велите: „Во преговорите не одиме да дадеме нешто што е дадено пред 70 години“.

Ќе помине ли договорот помеѓу Македонија и Грција во македонскиот и грчкиот парламент

еМагазин - 13.06.2018

Како и што се очекуваше најголемите опозициони партии во Македонија и Грција, ВМРО-ДПМНЕ и Нова демократија не се согласуваат со тоа што е предвидено со дговорот помеѓу Македонија и Грција, за кој се договорија премиерите на двете земји, Зоран Заев ...

Ципрас е задоволен од договорот, Мицотакис го повика да не става потпис

Сител - 12.06.2018

Постигнат е договор кој ги задоволи барањата на Грција порача грчкиот премиер Ципрас пред јавноста. Република Северна Македонија за севкупна упореба и уставна ревизија според Ципрас е историско постигнување во согласност со грчките црвени линии.

Ципрас: Договорот е голема дипломатска победа, но и голема историска можност

Телма - 12.06.2018

16:30 часот, заврши и решавачкиот телефонски разговор помеѓу премиерите Заев и Ципрас. Историската одлука дека договор е постигнат прв ја објави грчкиот премиер Алексис Ципрас уште пред средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Ципрас со обраќање до јавноста ги извести Грците за постигнатиот договор

А1 On - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Ципрас: Носам добри вести, имаме добар договор

Фокус - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас: Постигнавме историски договор што ги покрива сите предуслови

Фокус - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Постигнат договор помеѓу Заев и Ципрас

24 Вести - 12.06.2018

Висок владин функционер за ТВ 24 посочи дека двајцата премиер постигнале договор за името. Во моментов, грчкиот премиер го информира шефот на државата, Прокопис Павлопулос, а договореното, по што ќе следи прес конференција со деталите за јавноста и ...

Заев во 18:30 ќе го обелодени договорот со Грција

Р.С.Европа - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев во 18:30 ќе одржи прес-конференција, како што се наведува во владиното соопштение, „во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија“.

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна вест во светските медиуми

Стандард - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Сител - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното интервју за грчката државна ...

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Слободен Печат - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Катимерини: Нова демократија ќе поднесе интерпелација на Владата на Ципрас

Press24 - 13.06.2018

Конзервативната опозиција во Грција размислува да поднесе предлог за гласање на недоверба на владата, поради договорот со името со Македонија, пишува Катимерини. Официјален претставник на Нова демократија, за весникот изјавил дека партијата ќе ...

Република Северна Македонија предизвика поделби и во Грција

Точка - 13.06.2018

Грците денеска поделено реагираат на решението за името, пренесуваат тамошните медиуми. Лидерот на опозицијата, Мицотакис, тврди дека договорот е длабоко проблематичен. Дипломатскиот маратон започнат минатата година заврши вчера кога грчкиот и ...

Самарас: Договорот е непотребен и понижувачки компромис

А1 On - 13.06.2018

Договорот не е само лош, туку е непотребен и понижувачки компромис, вели поранешниот грчки премиер, Андонис Самарас коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција. – Не му го дадоа само името на Скопје, ги дадоа и националноста и идентитетот и ...

Ципрас: Договорот е голема историска и дипломатска победа

24Инфо - 12.06.2018

Ципрас: Договорот е голема историска и дипломатска победа 16:30 часот, заврши и решавачкиот телефонски разговор помеѓу премиерите Заев и Ципрас. Историската одлука дека договор е постигнат прв ја објави грчкиот премиер Алексис Ципрас уште пред ...

Што им кажа Ципрас на грчките граѓани за договорот со Македонија

еМагазин - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Ципрас: Имаме добар договор

А1 On - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

(ВИДЕО) Ципрас: Постигнавме историски договор

А1 On - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Постигнат договор помеѓу Заев и Ципрас

Вечер - 12.06.2018

Висок владин функционер за ТВ 24 посочи дека двајцата премиер постигнале договор за името. Во моментов, грчкиот премиер го информира шефот на државата, Прокопис Павлопулос, а договореното, по што ќе следи прес конференција со деталите за јавноста и ...

Заев во 18:30 ќе го обелодени договорот со Грција

Вечер - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев во 18:30 ќе одржи прес-конференција, како што се наведува во владиното соопштение, „во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија“.

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна во светските медиуми

Локално - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Слободен Печат - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Договорот за името в петок пред грчките пратеници

+инфо - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Катимерини: Нова демократија ќе поднесе предлог за гласање недоверба на владата на Ципрас

Радар - 13.06.2018

Конзервативната опозиција во Грција размислува да поднесе предлог за гласање на недоверба на владата, поради договорот со името со Македонија, пишува Катимерини. Официјален претставник на Нова демократија, за весникот изјавил дека партијата ќе ...

Самарас распали по договорот за името: Ова е срамно и понижувачки

Press24 - 13.06.2018

Договорот не е само лош, туку е непотребен и понижувачки компромис, вели поранешниот грчки премиер, Андонис Самарас коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Ципрас: Договорот ги признава соодветните резолуции на ОН од 1977

Фокус - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Ципрас: Имаме добар договор

Слободен Печат - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас: Постигнавме историски договор

Кајгана - 12.06.2018

Атина, 12 јуни (МИА) - Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. - Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната ...

Постигнат е договор за името

МК News - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна тема во светските медиуми

Либертас - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

+инфо - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Точка - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Самарас: Договорот е непотребен и понижувачки компромис

+инфо - 13.06.2018

Договорот не е само лош, туку е непотребен и понижувачки компромис, вели поранешниот грчки премиер, Андонис Самарас коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Ципрас ги извести Грците за постигнатиот договор

Стандард - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Ципрас: Имаме добар договор

+инфо - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас: Постигнавме историски договор

Стандард - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, топ вест во светските медиуми

+инфо - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

А1 On - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

1tv - 14.06.2018

Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, барајќи информацијата да биде проследена процедурално до останатите партии. Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и ...

Самарас: Договорот е непотребен и понижувачки компромис

Локално - 13.06.2018

Договорот не е само лош, туку е непотребен и понижувачки компромис, вели поранешниот грчки премиер, Андонис Самарас коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција, јави дописничката на МИА од Атина.