TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Архитектот Мирослав Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е тромб?!

Вечер - 21.02.2020

“Споменикот на Мајка Тереза е ‘тромб во коронарка’, изјави архитектот Мирослав Грчев за весникот Вечер, откако претходно во медиумите го нарече и “фашистички споменик“ со што предизвика бурни реакции.

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички од времето на нашето ропство

Магазин - 21.02.2020

Во вчерашното гостување во емисијата Утрински брифинг на Слободна ТВ, архитект и советник во Министерството за култура, кој претходно работеше и како советник на Заев истакна дека споменикот на Мајка Тереза кој треба да се гради на плоштадот ...

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашиcтички споменик, бесмислена е одлуката да не се pуши

365 - 21.02.2020

Професорот Мирослав Грчев, како координатор на работната група при Министерството за култура која ги истражуваше и даваше препораки за справување со проблемот „Скопје 2014“, е затекнат од одлуката на Владата споменикот на Мајка Тереза да не се руши, ...

За Папата Франциско треба да сме горди на Мајка Тереза, за Мирослав Грчев нејзиниот споменик е фашистички

Република - 21.02.2020

Професорот Мирослав Грчев споменикот на Мајка Тереза, кој Владата одлучи да го пренамени, во емисијата „Утрински брифинг“, го нарече фашистички. Бев координатор при Министерството за култура која требаше да ги истражи, да даде препораки и елаборати ...

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички споменик

Курир - 21.02.2020

Мирослав Грчев, архитект и советник во Министерството за култура, но и на екс премиерот Зоран Заев вели дека споменикот на Мајка Тереза кој треба да се гради на плоштадот Македонија е фашистички споменик.

Којзнае дали и Мајка Тереза би можела да ни помогне?

CivilMedia - 21.02.2020

пишува: Го слушам вчера професорот Мирослав Грчев како во студиото на „Утрински брифинг“ (разговорот може да го најдете овде ) буквално ја растура на најситните мизерни парченца одлуката на Владата да не го руши, туку да го „пренамени“ она грдо ...

Грчев: Одлуката на Владата, постаментот за споменикот на Мајка Тереза да биде пренамент е бесмислена

Слободен Печат - 20.02.2020

Комисијата за ревизија на проектот Скопје 2014 уште во 2018 година предложи рушење на три споменици, Ќосето, Воин на коњ и Мајка Тереза. Споменикот на Ќосето беше отстранет пред точно две години, од пред Судот и однесен беше во кругот на „Металски ...

Којзнае дали и Мајка Тереза би можела да ни помогне?

Frontline - 21.02.2020

Што стана со архитектонските архи-бригади кои и ќотек јадеа спротивставувајќи му се на урбанистичкото лудило на Груевски? Каде се помладите професори, колеги на Грчев, асистентите, студентите од неколкуте градежни и архитектонски факултети, ...

Којзнае дали и Мајка Тереза би можела да ни помогне?

Либертас - 21.02.2020

Го слушам вчера професорот Мирослав Грчев како во студиото на „Утрински брифинг“ (разговорот може да го најдете овде) буквално ја растура на најситните мизерни парченца одлуката на Владата да не го руши, туку да го „пренамени“ она грдо бетонско ...

Професор Грчев: Тоа не е споменик на Мајка Тереза (видео)

Порта 3 - 21.02.2020

Професорот Мирослав Грчев по повод одлуката на Влада споменикот на Мајка Тереза да не се руши туку да се пренаменува за што ќе се распише и конкурс до крајов на месецот. Професорот Грчев беше координатор на работната група при Министерството за ...

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички споменик

Нетпрес - 21.02.2020

Мирослав Грчев, архитект и советник во Министерството за култура, но и на екс премиерот Зоран Заев вели дека споменикот на Мајка Тереза кој треба да се гради на плоштадот Македонија е фашистички споменик.

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички… тумор среде улица (ВИДЕО)

Expres - 21.02.2020

Координаторот на работната група при Министерството за култура, професорот Мирослав Грчев е зачуден од одлуката да се распише оглас да не се урива туку да се пренамени споменикот на Мајка Тереза.

Којзнае дали и Мајка Тереза би можела да ни помогне?

Слободен Печат - 21.02.2020

Што стана со архитектонските архи-бригади кои и ќотек јадеа спротивставувајќи му се на урбанистичкото лудило на Груевски? Каде се помладите професори, колеги на Грчев, асистентите, студентите од неколкуте градежни и архитектонски факултети, ...

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички споменик

Сител - 21.02.2020

Мирослав Грчев, архитект и советник во Министерството за култура, но и на екс премиерот Зоран Заев вели дека споменикот на Мајка Тереза кој треба да се гради на плоштадот Македонија е фашистички споменик.

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички споменик

4NEWS - 21.02.2020

Мирослав Грчев, архитект и советник во Министерството за култура, но и на екс премиерот Зоран Заев вели дека споменикот на Мајка Тереза кој треба да се гради на плоштадот Македонија е фашистички споменик.

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички

Press24 - 21.02.2020

Мирослав Грчев, архитект и советник во Министерството за култура, но и на екс премиерот Зоран Заев вели дека споменикот на Мајка Тереза кој треба да се гради на плоштадот Македонија е фашистички споменик.