TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кочов: Не жалиме што би се сретнале со Работнички во полуфинале, а не во финале

SportMedia - 11.02.2019

Бранителот, МЗТ Скопје го прими го ланскиот Куп пехар во трајна сопственост. Желбата на сите осум екипа е една, колку и да сака секој учесник да се „залажува“ дека е важно да се учествува..

Во Гевгелија за сите има место: Без забрана за навивачките групи на куп-завршницата

Sport 1 - 11.02.2019

Најголемата дилема која изминативе денови беше актуелна во кошаркарските кругови, особено кај најзагреаните фанови на екипите учесници на завршницата од Купот на Македонија, беше разрешена на денешната прес-конференција на која беше кажано дека ...

Сѐ е спремно за Купот: МЗТ го брани трофејот од „гладните“ Работнички и Блокотехна!

Gol.mk - 11.02.2019

Град Гевгелија ќе биде домаќин на кошаркарскиот Куп на Македонија во машка и женска конкуренција, а на прес-конференција, клубовите ги кажаа своите очекувања за претстојниот настап во клупското натпреварување.

„Кошарката се игра за навивачи, ако не ја рашириме магијата до нив, тоа ќе биде наш пораз!“

Gol.mk - 11.02.2019

Градоначалникот на Гевгелија, Сашко Поцков, пред стартот на натпреварите во Купот на Македонија на кои Град Гевгелија ќе биде домаќин, истакна дека е горд што градот го добил домаќинството и потенцира дека сите се добредојдени да уживаат во ...

Тренерите едногласни: Во Купот не победуваат секогаш најдобрите

Екипа - 11.02.2019

Шест од осумте тренери и капитени на учесниците на завршниот турнир од Купот на Македонија (отсустни беа Охрид и Куманово) беа присутни на денешната прес-конференација, сите со ист став – дека во ова натпреварување се возможни големи изненадувања и ...

ФОТО: МЗТ Скопје го прими ланскиот Куп-пехар во трајна сопственост

Gol.mk - 11.02.2019

Актуелниот Куп-освојувач МЗТ Скопје на прес-конференцијата пред новото издание на Купот го прими ланскиот пехар во ова натпреварување во трајна сопственост. Спортскиот директор на МКФ, Владимир Темелковски, им го врачи Куп-пехарот во трајна ...

Билети за Купот ќе се купуваат со лична карта и тоа само во салата „26 април“

SportMedia - 11.02.2019

Гевгелија е подготвена, одбројува до стартот на Купот во Македонија. Организаторите и МКФ денеска изнесоа детали за самото натпреварување, но и за фановите на сите учесници. „Подготвени сме“ , едногласно кажаа организаторите и спортскиот директор на ...

Гевгеличани најавуваат спектакл во Купот и големо финале помеѓу – Блокотехна и Кожув!

Sport 1 - 11.02.2019

Завршниот турнир на осумте најдобри екипи во кошаркарскиот Куп на Македонија ќе се одржи претстојниот викенд во Гевгелија, каде што се веќе максимално подготвени за организација на спектакл кој ќе се памети.

Кошарката се игра за навивачи, а не за МКФ и за градоначалници

Екипа - 11.02.2019

Гевгелија е подготвена за завршниот турнир од Купот на Македонија, а организаторите на денешната прес-конференција ја отстранија и последната дилема – околу тоа дали ќе биде овозможно присуство на две навивачки групи на еден натпревар.

Гевгелија е подготвена: Купот ќе биде празник на кошарката

Екипа - 11.02.2019

Се е подготвено за стартот на завршниот турнир од кошаркарскиот Куп на Македонија, кој претстојниот викенд ќе се одржи во Гевгелија. Кожув и Блокотехна се согласија заеднички да бидат организатори на ова натпреварување, со поддршка на општина ...

ТЕМЕЛКОВСКИ: Да ја рашириме магијата на кошарката

Basketball - 11.02.2019

Претстојниот викенд во Гевгелија ќе се одржи завршницата од Купот на Македонија во која ќе учествуваат најдобрите осум екипи во земјава во моментов. МКФ, во соработка со Општината одлучи да ги отвори вратите од салата „26 април“ за сите вистински ...

Купот отворен за сите!

Basketball - 11.02.2019

Навивачките групи на сите учесници можат без ограничувања да присуствуваат на завршницата од Купот на Македонија што од 15 до 17 февруари ќе се одржи во Гевгелија. Блок билет за четвртфиналните дуели чини 200 денари, а за полуфиналните и финалето по ...

Гостивар дава пример како се сака кошарката

Gostivarpress.mk - 11.02.2019

КК Гостивар вчера претрпе пораз од МЗТ Скопје, но докажа дека со право го носи епитетот градот на кошарката. Кој беше виде, кој не беше ќе има прилика во следното коло. Браво ...

Тежок грабеж на куќа во с.Врапчиште, гостиварско

Опсервер - 11.02.2019

На 09.02.2019 година во времето од 19,30 до 20,10 часот во с.Врапчиште-Гостивар, пријавено е дека во куќа сопственост на Ш.С. (56), непознат сторител со употреба на физичка сила насилно ја отворил влезната врата и одзел пари.

САМАРЏИСКИ: Подготвени одиме во Гевгелија

Basketball - 11.02.2019

Првпат во својата богата кариера центарот на МЗТ Скопје гостуваше во Гостивар, пред најдобрата публика во Македонија. Имаше што да види, спектакл за наши услови, но тој и неговите соиграчи не останаа импресиониани од тоа и си заминаа со двата бода.

КОЧОВ: Победивме со агресивност и трчање 40 минути

Basketball - 10.02.2019

Гостивар ќе биде пекол за сите кандидати за шампионската титула оваа сезона, како во основниот дел, така и во Суперлигата, а ако тимот се пласира, и во завршницата, односно плеј-офот. Но, МЗТ Скопје без поголеми проблеми излезе на крај против ...

Какви сме? Па, не сте лоши…

Basketball - 10.02.2019

Ова беше генерално комуникацијата со публиката што се најде во нашиот објектив, присутна на трибините во салата Младост, на мечот меѓу Гостивар и МЗТ Скопје Аеродром, во рамките на 15-то коло од домашниот шампионат.

Гостивар загуби од МЗТ, но победи против сите други заедно!

Basketball - 10.02.2019

Поразот од вицепрвакот во рамките на 15-то коло во домашниот шампионат, нема да ги расипе импресиите со кои што се враќаме од најкошаркарскиот град во Македонија. За оваа констатација излегуваме на мегдан со секого и со сите заедно.

МЗТ Скопје го совлада Гостивар за осма победа по ред во домашното првенство

24 Вести - 10.02.2019

Ниту полната сала и големата поддршка што ја добија кошаркарите на Гостивар не им беше доволна да го избегнат поразот од МЗТ Скопје Аеродром кој стигна до осмата победа по ред во Првата лига.

СРБИНОВСКИ: Десетка за публиката, ние не бевме на ниво

Basketball - 10.02.2019

Тренерот на Гостивар беше разочаран од изданието на своите кошаркари во дербито на 15-тото коло од Првата лига. Тимот со најдобра публика во земјава не одигра според посакуваното и убедливо загуби од МЗТ Скопје.

Кочов: Браво Гостивар, прекрасно е да се игра во ваква атмосфера

Екипа - 10.02.2019

Ѓорѓи Кочов има причина да биде презадоволен од изданието на МЗТ Скопје на тешкото гостување во Гостивар, но младиот стратег покрај за своите играчи имаше пофални зборови и за домашните фанови за спортската атмосфера во текот на целиот натпревар.

Гостивар „гореше“, МЗТ лесно го изгаси

Екипа - 10.02.2019

МЗТ Скопје стигна до значајни бодови во дербито на колото против Гостивар, триумфирајќи на тешкото гостување со резултат 61-74. Гостиварци беа максимално мотивирани во пресрет на овој меч, дополнително засилени за Бојан Трајковски, но изгореа во ...

Осма победа по ред за МЗТ: Аеродромци не се исплашија од пеколот во Гостивар!

Sport 1 - 10.02.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје воопшто не се исплашија од полната сала и пеколната атмосфера што ја направија домашните навивачи и со добра игра во текот сите 40 минути без поголеми проблеми го совладаа домашниот Гостивар (74-61), во последниот меч од 15.

МЗТ одигра безгрешно и го разочара Гостивар во полната „Младост“

Gol.mk - 10.02.2019

Македонскиот кошаркарски вицепрвак МЗТ Скопје забележа нова победа во прволигашкото друштво и на гостински терен кај Гостивар успеа да слави со 61-74 (28-42), во последниот натпревар од редовното коло.

МЗТ лесно го освои Гостивар

Дерби - 10.02.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје издвојуваа победа над Гостивар од 74-61 во последниот натпревар од 15. коло во првата македонска лига. Ова за „штрковите“ требаше да биде жешко гостување, но избраниците на Кочов покажаа квалитет, знаење, смиреност и ...

МЗТ продолжува победнички, се врати со триумф од Гостивар

SportMedia - 10.02.2019

Триумф од 74:61 во меч во кој скопјани цело време имаа предност и постепено ја зголемуваа до крајот на дуелот МЗТ Скопје дојде до осмата победа во низа во домашниот шампионат, совладувајќи го денеска Гостивар на негов терен со 61:74.

Прва лига: Сигурен лет на „штрковите“ во дербито со Гостивар

OhridNews - 10.02.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје забележа победа и запиша нови два бодови на табелата совладувајќи го Гостивар со 74-61 (20-14, 22-14, 16-16, 16-17) во дербито од 14-та рунда во Првата лига. „Штрковите“ до триумфот во преполната спортската сала „Младост“ ...

МЗТ Скопје го расипа кошаркарскиот празник во Гостивар

Basketball - 10.02.2019

Премногу лесно МЗТ Скопје дојде до победата не можеби најтешкото гостување во Првата македонска кошаркарска лига. Од реновираниот тим на Гостивар, дополнет со еден Американец и Бојан Трајковски се очекуваше борба до последен момент, а победникот ...

МЗТ Скопје покажа класа во Гостивар и рутински забележа нов триумф во првенството

Спортклуб - 10.02.2019

МЗТ Скопје без поголеми проблеми славеше вечерва на гостувањето во Гостивар, во преполната сала навивачи на домашната екипа. Момците од Аеродром забележаа нов триумф во 15. коло со резултат 61:74, меч во кој покажаа класа против домаќинот.

Во Гостивар физички нападнато момче, во Врапчиште кражба на пари во куќа

Gostivarpress.mk - 10.02.2019

Во дневниот билтен на МВР за гостиварскиот регион регистрирани се пријави за физички напад и за кражба. Рано утрово, во 5.20 часот во Полициската станица Гостивар 23 годишниот гостиварец Р.Ф.

И Марин Докузовски на дербито Гостивар – МЗТ (фото)

Екипа - 10.02.2019

Се е подготвено за почеток на дербито меѓу Гостивар и МЗТ Скопје, а на трибините во салата „Младост“ се наоѓа и Марин Докузовски. Стратегот на Работнички очигледно сака во живо да ја погледне пресметката меѓу двата тима кој ќе му бидат сериозни ...

МЗТ со +14 на полувреме

Basketball - 10.02.2019

Второпласираниот тим во домашното првенство има убедливо водство од 28:42 по 20 минути игра во дербито на 15-тото коло против Гостивар. Вицешампионот одлично го почна натпреварот, поведе со 0:7 пред домашниот тим да направи пресврт и да дојде во ...

Физички напад во Гостивар

24Инфо - 10.02.2019

На 10.02.2019 година во 05,20 часот во Полициската станица Гостивар Р.Ф.(23) од Гостивар, пријавил дека на улицата „Илинденска” физички бил нападнат од непознато лице. Се преземаат мерки за целосно расчистување на ...

Гевгелија е подготвена за кошаркарскиот Куп на Македонија

AKO - 11.02.2019

Гевгелија е домаќин на завршниот турнир во Купот на Македонија, натпреварите ќе се играат од петок до недела, актуелен шампион е МЗТ Скопје. Организаторите на турнирот најавија дека сите навивачки групи се добредојдени во Гевгелија, секако треба да ...

Гостивар живее за кошарката – „Младост“ скоро распродаденa за вечерашниот дуел со МЗТ Скопје

Gostivarpress.mk - 10.02.2019

Денеска во спортската сала Младост „бело-сините“ го пречекуваат МЗТ Скопје, дерби на 15.коло во Првата Македонска кошаркарска лига. Еуфоријата која владее во Гостивар поради кошарката, кулминира последниве денови.

Приведени две лица поради поседување хероин

+инфо - 09.02.2019

Во Гостивар од страна на полициски службеници биле лишени од слобода лицата В.А.(45) од гостиварското село Неготино и Ј.Т.(38) од Гостивар бидејќи при личен преглед кај нив бил пронајден хероин.

МЗТ Скопје го совлада Гостивар за осма победа по ред во домашното првенство

MTM - 10.02.2019

Ниту полната сала и големата поддршка што ја добија кошаркарите на Гостивар не им беше доволна да го избегнат поразот од МЗТ Скопје Аеродром кој стигна до осмата победа по ред во Првата лига.

Приведени двајца гостиварци поради поседување хероин

Република - 09.02.2019

На 09.02.2019 година во Гостивар од страна на полициски службеници биле лишени од слобода лицата В.А.(45) од с.Неготино-гостиварско и Ј.Т.(38) од Гостивар бидејќи при личен преглед кај нив бил пронајден хероин.

МЗТ Скопје го совлада Гостивар за осма победа по ред во домашното првенство

А1 On - 10.02.2019

Ниту полната сала и големата поддршка што ја добија кошаркарите на Гостивар не им беше доволна да го избегнат поразот од МЗТ Скопје Аеродром кој стигна до осмата победа по ред во Првата лига.