TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трет студентски протест против државниот

Алсат-М - 26.12.2014

Студентите денеска по трет пат протестираа против државниот испит. На денешните протести се придружија и професори, средношколци, граѓани и родители. Тие едногласно рекоа „НЕ“ за државниот испит, бидејќи според нив, тоа ја прекршува автономијата на ...

Илјадници студенти порачаа:доста беше молк, Заедно сме силни

Телма - 26.12.2014

Илјадниците студенти дојдени од сите страни, беа гласни, свиреа свирчињата, ечеше од сите страни, но беа дисциплинирани. Се слушаше од сите страни: Екстерно за Владата. Преку транспаренти на власта и порачуваа: НИЕ СТУДИРАМЕ, ВИЕ ПРОФИТИРАТЕ, НЕ ...

Демонстрации пред владата на Македонија

Глас на Америка - 26.12.2014

Повеќе илјади студенти и граѓани протестираа заради најавените измени во Законот за високо образование Одзивајќи се на повикот на неформалното студентско движење Студентски пленум, во Скопје, во петок, илјадници студенти и граѓани излегоа на масовен ...

Студентите и го фрлија Уставот на Владата за да го прочита

Радио МОФ - 26.12.2014

Илјадници студенти по трет пат излегоа на студентски протест против воведувањето на државниот испит. Студентите пред Владата извадија копии од Уставот на Република Македонија и порачаа дека е време таа конечно да го прочита.

Битолски Студентски пленум: Реформи да, но не на узурпаторски и самоволен начин

Нова ТВ - 26.12.2014

Студенти, средношколци и граѓани на Битола денеска протестираа низ битолските улици во знак на револт против намерата на Владата за воведување на државен испит. Вториот протестен марш кој го организираше Студентскиот пленум тргна од Техничкиот ...

„Горда сум на студентите! Тие се нашата енергија“ – проф. д-р Гордана Силјановска, рамо до рамо со студентите на ...

Академик - 26.12.2014

За професорката Силјановска е нелогично и неоправдано да се носи законско решение што најмногу ги засегнува студентите, професорите и универзитетите без притоа да постои дебата и дијалог, што, пак, е одраз и на немањето почит кон академската ...

Академски отпор против власта

Р.С.Европа - 26.12.2014

Неколку илјади студенти и универзитетски професори излегоа на денешните протести против воведувањето државен испит во високото образование. Неколку илјади студенти, професори и нивни поддржувачи денеска се собраа пред зградата на Владата за по трет ...

Ректоратот застана зад студентите, бара Владата да го повлече предлогот

24 Вести - 26.12.2014

По примерот на студентите, денеска и професорите со свирчиња и транспаренти во рацете одржаа професорски пленум на Филозофскиот факултет. Горди на своите студенти кои, како што велат, им одржаа лекција по демократија и граѓански активизам, јавно и ...

Студентскиот пленум маршираше низ Битола

Тера - 26.12.2014

Студeнтскиот пленум од Битола како што најави така и направи денеска во 14 часот од пред Техничкиот факултет го почна маршот, се упатија низ Широк Сокак за крајно да стгнат пред Ректорат, на Магнолија си го кажаа ставот.

Професорскиот пленум заедно со студентите на протест

Телма - 26.12.2014

Стотици професори се придружија на протестите на студентите пред владата на Република Македонија. Формираа професорски пленум и одеа пеш од Филозофскиот факултет до владата. Меѓу нив имаше професори од Штипскиот универзитет, од Свети Кирил и ...

Силно академско „НЕ“ за државниот испит

Призма - 26.12.2014

Неколку илјади студенти, професори и нивни поддржувачи преку интересни креации, транспаренти, музика и говори кажаа децидно „не“ за државниот испит. Академскиот глас не допре до надлежните - предлог-законот беше усвоен на комисијата за образование ...

Професорскиот пленум ги поддржа студентите

Алсат-М - 26.12.2014

Професорскиот пленум кој беше формиран непосредно пред почетокот на денешните студентски протести излезе јавно во поддршка на студентите велејќи му „не“ на државниот испит. Во знак на поддршка излезе и ректоратот на Универзитетот Свети Кирил и ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Македонските граѓани почнаа една нова Македонија

Нова ТВ - 26.12.2014

Ние сме свесни граѓани кои знаат каде да сакаат да одат, а тоа не е оваа провалија по која сме тргнале. Тука не сме да си гледаме само за себе, имаме браќа, сестри, роднини, комшии и пријатели, му порачаа студентите на премиерот нагласувајќи дека ...

СТУДЕНТИТЕ ДЕНЕСКА ПОВТОРНО НА ПРОТЕСТ: „Сопствената држава без срам нè игнорира“

Академик - 26.12.2014

„Неопходно е да си го освоиме образованието назад. Ова е моментот кога треба да искажеме револт, не само против лошите реформи, туку и затоа што сопствената држава без срам нè игнорира, дрско ни се потсмева и невешто нè заокружува“, рече Горан ...

(ВИДЕО) Студентите го фрлија Уставот пред Влада

Нова ТВ - 26.12.2014

Студентите во знак на револт го фрлија Уставот на Република Македонија пред Владата. „Го држам најмоќниот документ во рака и сите присутни студенти што имаат копија од Устав нека го фрлат пред Владата како новогодишни подароци за да го научат, ...

Трето студентско „НЕ“ пред Влада

Р.С.Европа - 26.12.2014

„Ние студираме, вие профитирате“, порачуваат студентите на протест пред владата. Професорите формираа свој Пленум. Ректорската управа на УКИМ се изјасни против реформите, а владата одржува настан „црвен тепих за граѓаните“. „Ние не сме насилници.

Маршот што живот значи!

Факултети - 26.12.2014

„Дедо Мраз донеси им разум“, „Ние сме студенти а не клиенти“, „Молчењето е одобрување“ - со вакви пароли, испишани на македонски и албански јазик, битолските студенти и средношколци маршираа против воведувањето на државен испит на факултетите.

Студентски протести со политички пораки

Канал5 - 26.12.2014

Со политички пораки и двојно помала поддршка од претходно, студентите излегоа на протести пред владата. И овој пат не изостанаа членовите на СДСМ и нивните симпатизери. Претходно комисијата за образование ги усвои законските измени.

Студентите протестираат: „Вистината е на наша страна“

Призма - 26.12.2014

Додека организаторите од Студентскиот пленум официјално го започнаа денешниот протест на студентите, од сите приоди кон зградата на Владата се движат реки студенти. Тие трет пат по ред го искажуваат својот револт против воведувањето на државниот ...

(ФОТО) ТРЕТ СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТ: „Не нè бркајте од државата!“

Академик - 26.12.2014

„Ние сакаме и бараме корисни реформи, поддржани и подложни на анализи и јавна дебата. Ние бараме добри реформи. Стоп за лошите реформи“, изјавија претставниците на Студентскиот пленум за време на протестот.

ВИДЕО: Студентите по трет пат пред Влада

Бриф - 26.12.2014

Илјадници студенти по трет пат пред Владата на РМ, протестираа против предлогот за воведување на државен испит. Масовниот протест беше во организација на Студентскиот пленум, а на него присуствуваа голем број студенти од повеќе факултети, како и ...

Студентите уште еднаш кажаа „НЕ“ за државниот испит

Капитал - 26.12.2014

„Намерно ќе паднам на државен испит за да ме стават министер“, “Не треба да повторам за да знам колку елементи има периодниот систем“, „Министре дојдете на ПМФ да ви одржиме лекција“, „Образование, а не дресирање“… беа само дел од транспарентите со ...

(ГАЛЕРИЈА) Студенти, студенти – независни и силни!

Бриф - 26.12.2014

Денеска, илјадници студенти пред Владата на Република Македонија го искажаа своето незадоволство од владините реформи во образованието. Масовно, бунтовно и креативно, како што најавија. „Ние студираме, вие профитирате“, „Одмазда на поранешни ...

Студентите повторно кажаа „НЕ“ за државниот испит

Inbox7 - 26.12.2014

Стотици студенти и граѓани, вчера, повторно протестираа пред Владата, во знак на револт поради најавените законски измени за воведување на државен испит на факултетите. „Нема правда, нема мир“ извикуваа студентите, поддржани од универзитетски ...

(ВИДЕО-ФОТО) Студеното време не ги запре студентите по трет пат да кажат „НЕ“ за државен испит

Фактор - 26.12.2014

Студеното време денеска не ги затвори студентите дома, туку ги охрабри и денеска масовно и мирно по трет пат кажаа „НЕ„ за новите законски измени во високото образование. Поддржани од голем број професори и граѓани уште една и порачаа на Владата да ...

Пандов: Протестираа СОРОС, СДСМ и ЛГБТ, а најмалку студенти

Курир - 26.12.2014

Политичкиот аналитичар Александар Пандов вели дека денешните протести биле се, само не студентски. Тој во дневникот на МРТ истакна дека денес протестирале платениците на СОРОС, професори-активисти на СДСМ, членови на ЛГБТ заедницата, и најмалку ...

Видео: Студентски час пред Владата на РМ

Факултети - 26.12.2014

Трета лекција протести без насилство и гласно НЕ против државниот испит Денеска директно пред Влада, студенти, професори, млади и стари, сите кои можеа им се придружија на Студентски пленум и гласно кажаа НЕ против измените во законот за Високо ...

„Нешто е гнило во државата македонска“: од денешниот протест пред Владата (ВИДЕО)

МКД - 26.12.2014

Моќно изгледаше денешниот протест на студентите, професорите, средношколците и другите граѓани собрани пред Владата на Македонија во протест против неаргументираните реформи во образованието, односно воведувањето државен испит.

(ВИДЕО) Студенти:Ова не се само студентски протести, ова е почеток на нешто ново

Нова ТВ - 26.12.2014

- Денеска се собравме тука за да им кажеме дека не сме стока, туку сме свесни граѓани. На премиерот му беше јасно пред некој ден зошто сме тука. - Нека ја види оваа слика и нека сфати дека ние не сме тука заради себе, ние имаме браќа, сестри, ...

Студентите повторно протестираа против државниот испит

МРТ - 26.12.2014

Овој пат немаше марш туку собир пред Владата. Дел од студентите со пораки против реформите во образованието, дел со политички пароли. Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ побара одлагање на законските измени во високото образование...

ВИДЕО Студентски протест и во Битола

+инфо - 26.12.2014

Студенти и нивни поддржувачи во центарот на Битола денеска протестираа против државниот испит, во истовреме додека се одржуваше големиот протест пред зградата на Владата во Скопје, на кој имаше повеќе од 10.000 демонстранти.

ВИДЕО: Студентските протести се почеток на нешто многу поголемо

А1 On - 26.12.2014

Се собравме за да им покажеме дека не сме стока, не сме добиток и овци, па да не тераат каде сакаат, туку сме свесни граѓани, кои сами одлучуваат. Премиерот се чудеше и не му беше јасно зашто сме доаѓале тука, кога не полагаме, па нека ја види оваа ...

Добра вест: Ректоратот на УКИМ утре на состанок со МОН?

Факултети - 26.12.2014

Студентите се собраа на мирен протест против последните одлуки на Министерството за образование во врска со реформите во високото образование. Неколку илјадници студенти, поддржани од значаен број професори, па дури и пензионери, се најдоа пред ...

Се формира професорски пленум

Телма - 26.12.2014

Реформите во високото образование ги натераа и професорите да ги следат постапките на студентите. На Филозовскиот факултет се формира професорски пленум од страна на професорите ш то го потпи ш аа отвореното писмо до владата.Поттикнати од ...

ФОТО: Паѓа поддршката, значително помала посетеност на денешниот протест

Курир - 26.12.2014

Далеку помала посетеност можеше да се забележи на денешниот протест на студентите во споредба со оној претходниот одржан на 10-ти декември. Значително опадна поддршката за Студентскиот пленум кој повторно излезе на протест против воведувањето ...

(ВИДЕО) Професорски пленум: Следува граѓанска непослушност, ако власта нема слух

Нова ТВ - 26.12.2014

Стотина професори од различни факултети денеска на Филозофскиот факултет при УКИМ официјално го оформија Професорскиот пленум и истакнаа дека нивните студенти можат да сметаат на нивната максимална поддршка.

Протест против државeн испит на универзитетите пред Владата

Идивиди - 26.12.2014

Скопје, 26 декември 2014 (МИА) - Во организација на Студентски пленум попладнево пред Владата се одржува протест против воведувањето државен испит на универзитетите. - Сакаме нашиот глас да биде чуен.

Студентски пленум: Нема мир додека не се избориме за правна, слободна и просперитетна држава

Фокус - 26.12.2014

Студентите се обратија со средношколците, нивните родители, но и до премиерот. Претставниците на студентскиот пленум, на денешниот протест пред владата против државниот испит, им се обратија на средношколците, нивните родители, баби и дедовци, но и ...

ФОТО Почна протестот на студентите против државниот испит

+инфо - 26.12.2014

Околу 10.000 студенти, средношколци и други демонстранти се собрани пред Владата на Република Македонија, а нивната бројка постојано се зголемува. Стотици нови се приклучуваат на протестот речиси секоја минута, за да го кажат своето „не“ за ...

Професорски пленум: Порано студентите учеа од нас, а денес ние учиме од нив!

Фокус - 26.12.2014

Владата не може да не чуе, зашто не не разбира, порачаа тие. На протестот пред владата против државниот испит, се обратија и претставници од Професорскиот пленум. - Порано студентите учеа од нас, а денес ние учиме од нив – порачаа тие.

Студентите ѝ порачаа на Владата: Не сме слепи, не сме глуви, не сме неми (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 26.12.2014

Во тек се третите протести организирани од студентскиот пленум против најавените измени во Законот за високо образование за воведувањето на државен испит. Повеќе од 5.000 студенти, професори и граѓани и денеска го повторија истото барање – укинување ...

(ФОТО+ВИДЕО) Студентите и професорите без насилство и со разум: Сега ќе нѐ слушнете!

Локално - 26.12.2014

Сѐ повеќе демонстранти се појавуваат на протестот организиран од Студентскиот пленум пред Владата на Република Македонија. Групите студенти пристигнаа од своите факултети и заедно извикаа пред Владата „Сега ќе нѐ слушнете!“ Движењето кое започна ...

Автобус со студенти од Струмица тргна за Скопје на студентски марш

Нова ТВ - 26.12.2014

Пред влезот во Штип автобусот со струмичките студенти кои тргнаа утрово да дадат поддршка на денешниот протест пред Влада, бил запрен од страна на полицијата. По извршената контрола која траела подолго време од вообичаеното како што велат ...

Студентски Пленум: Наше оружје се зборовите, не насилството!

Фактор - 26.12.2014

Започна третиот студентски протест на кој секој миг се повеќе и повеќе граѓани и професори се собираат пред Владата на РМ да им дадат поддршка на студентите. Од Пленумот велат дека нивна единствена книшка е индексот и дека нивното оружје не е ...

СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТ: Наше оружје се зборовите, Уставот и чистата мисла

Телеграф - 26.12.2014

Она што нè прави различни е тоа што сме студенти. Наше оружје се зборовите, Уставот и чистата мисла. Ние бараме корисни реформи подложни на јавна дебата, рекоа од Пленумот во поздравниот говор Со бина на која се подготвува бенд и толпа која се ...

(ФОТО) Започна студентскиот протест -илјадници граѓани се приклучуваат на масата

Локално - 26.12.2014

Студнтскиот протест закажан за денеска во 14:00 часот пред Владата на Република Македонија започна. Веќе има повеќе илјади граѓани присутни, а цели групи на луѓе постојано се приклучуваат.

Формиран Професорски пленум

Р.С.Европа - 26.12.2014

Непосредно пред почетокот на најавениот студентски протест, на Филозофскиот факултет беше формиран „Професорски пленум“. Професор Огнен Чемерски пред присутните изјави дека тие ги поддржуваат активностите на студентите и оти немаат намера да прават ...

Трет студентски протест пред Владата

Сител - 26.12.2014

Третиот студентски протест помина со двојно помалку студенти. Околу 1500 до 2000 студенти од пленумот дојдоа пред македонската Влада каде повторно во првите редови луѓе на СДСМ , Сорос, професори блиски на опозициската партија кои уште еднаш ...

Трет протест на студентите

Телма - 26.12.2014

Студентите денеска во 14 часот пред владата ке го одржат третиот по ред протест против воведувањето државен испит на факултетите. Најавено е присуство на дел од нивните професори и на хонорарците,а студентите побараа поддршка и од интелектуалци, ...

(ФОТО+ВИДЕО) Битолски студентски протест: пленумците седнаа да го дочекаат ректорот

Локално - 26.12.2014

Студентите од Битола денеска исто така протестираа против најавените реформи на Законот за високо образование и воведувањето на државниот испит. По завршувањето на маршутата студентите запреа пред Ректоратот и седнаа наземи да го почекаат ректорот ...