TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО СТОРИЈА) Ракометарите добија „златен благослов“ од МПЦ

Дерби - 14.01.2018

Македонската црковна општина во Загреб денеска организираше Света Василичка литургија во чест на православниот празник на овој светец и православната Нова Година, а националниот ракометен тим присуствуваше на богослужбата по овој повод во „Роков ...

Денеска ја славиме Василица – Еве каде треба да се чува паричката за среќа (фото)

Турлитава - 14.01.2018

Православните христијани денеска ја слават Василица. Оние кои не кршеле погача со паричка на Бадник, тоа ќе го сторат вечерва, а во чест на Василица ќе бидат запалени познатите василичарски огнови.

Василица во Загреб: Ракометарите се помолија за успех! (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 14.01.2018

По синоќешната голема победа на стартот од Европскиот шампионат во Хрватска, нашата ракометна експедиција денеска во Загреб го одбележа православниот празник Василица. Во православен храм во Загреб, каде Отец Пимен одржа литургија и им посака среќа, ...

МОБ: Василичарски концерт во рувото на златните 80-ти години ФОТО

Слободен Печат - 14.01.2018

Македонската опера и балет во текот на викендот го одржа традиционалниот концерт за Василица, годинава насловен „Simply the Best“, со рок и поп-хитови од 1980-тите и 1990-тите години во целосно нови симфониски аранжмани.

Ви се падна паричката за Василица? - каде треба да стои цела година за да ве следи среќа

Press24 - 14.01.2018

Василица е голем и тежок празник, именден и куќна слава на многу македонски семејства. на василица се крши леб или пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет. Важно е ако ви се падне паричката каде ќе ја чувате.

На Василица не смеете да го направите ова - обичаи за големиот ден

Press24 - 14.01.2018

Според православниот календар денеска е Василица, голем и тежок празник. Многу семејства во Македонија го слават и како куќна слава, а многумина слават и именден. Не треба вечерва да заспиете пред полноќ.

ФОТО: Честито Василица – ракометарите и „фалангата“ славеа „лудо“ по победата

Спортклуб - 13.01.2018

sportclub.mk, директн од Загреб Македонија победничко тргна на ЕП, нека е аирлија. Оваа победа на „црвено-жолтите“ доаѓа во пресрет на дочекот на Стара Нова Година, или кажано Василица. Избраниците на Раул Гонзалез покажаа карактер и зрелост, ...

Прилепчани ја прославуваат Стара Нова Година, а утре се бара среќната паричка

Сител - 13.01.2018

Дома, со друштво или во рестораните, прилепчани вечер ќе ја прослават Стара Нова Година. Како што велат, малку и ќе се „коцкаат“, како што наложуваат обичаите за да испитаат кого му е наклонета среќата оваа година.

Православна нова година или Стара нова година

24 Вести - 13.01.2018

Денес се слави Стара Нова година, а утре е Св. Василиј Велики. Според Јулијанскиот календар, на полноќ се слави Православна Нова година, кај народот попозната како Стара Нова година. Оваа традиција ја задржаа Македонија, Србија, Црна Гора, ...

Фото: Се разгореа василичарските огнови низ Охрид

OhridNews - 13.01.2018

Прославувањето на Стара Нова Година - Валисица во Охрид има вековна традиција. Палењето огнови, кумството, вртењето паричка, „маалското“ собирање и богатата трпеза се обичаи кои охриѓани ги практикуваат ден денес.

Галерија: Вечерва голема василичарска прослава во скопско Ново Лисиче

Press24 - 13.01.2018

Граѓаните на скопската населба Ново Лисиче вечерва со голема прослава традиционално го шочнуваат василичарското празнување. Во дворот на црквичката Рожденство на Пресвета Богородица веќе се готви василичарската чорба, греана ракија и варено вино.

Обичаи за Стара нова и Василица во Гостивар и гостиварско

Gostivarpress.mk - 13.01.2018

Стара нова година и Василица традиционално со низа обичаи се прославуваат во Гостивар и гостиварско. Најрадосни и највозбудени се децата кои ги негуваат старинските обичаи врзани за Василица.

Дел од моштите на свети Василиј ќе бидат изложени во Струмица

+инфо - 13.01.2018

Моштите ќе бидат изложени вечерва, а верниците ќе можат пред нив да се поклонуваат во текот на утрешниот ден. Традиционално во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица, пред големиот празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, се ...

Рокерска василица во МОБ (фотогалерија)

Сакам да кажам - 13.01.2018

Дваесет и три поп и рок хитови од 1980-тите и 1990-тие години, беа годинашен избор на Македонската опера и балет (МОБ), за традиционалниот Василичарски концерт. Праксата од изминативе години, да се подготви нешто поинакво за еден од омилените ...

Обичаи и верувања за Василица

Скопје инфо - 13.01.2018

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнува три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. Според еврејските закони секое машко дете на осмиот ден од ...

Каде и зошто се слави Стара Нова година?

Кајгана - 13.01.2018

Секоја година празнуваме Нова година двапати. Еднаш го дочекуваме првиот ден од новата година според светскиот календар, а вториот пат празнуваме на вечерта на 13 јануари. Дали знаете зошто ја празнуваме Стара Нова година? Постојат два календари, ...

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Фактор - 13.01.2018

Во златното музичко време од осумдесетите и од деведесеттите години не вратија домашните поп-рок и оперски пејачи, на традиционалниот Василичарски концерт насловен „Simply The Best“, кој се одржа сношти во МОБ.

Охриѓани масовно ќе ја одбележат Василица

OhridNews - 13.01.2018

Со палење на маалски огнови и песна охриѓани ќе го одбележат празниот Василица - Стара Нова година. По традиција еден од најмасовните собири ќе биде на улицата „Железничка“. Општина Охрид обезбеди артикли и се' што беше потребно за прославата на ...

„Силекс“ подготвен за традиционален дочек на Стара нова година- Василица

OhridNews - 13.01.2018

Старата нова година вечерва традиционално ќе биде дочекана во х.„ Силекс“ со богато василичарско мени. Гостите ќе ги забавува Милован Секулоски и групата „Носталгија“. Забавата почнува во 20 часот.

Вечерва се чека Православна нова година – Стара нова

Gostivarpress.mk - 13.01.2018

Новата година на 1-ви Јануари се слави според Грегоријанскиот календар, кој е и најприфатен во светот. Според Јулијанскиот календар пак вечерва на полноќ настапува Православната нова година или Стара нова како што е наречена меѓу народот.

Вечер се дочекува Стара нова година

Курир - 13.01.2018

По повод православната нова година и празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева ...

Денеска ја славиме Василица

Нетпрес - 14.01.2018

Православните христијани денеска ја слават Василица. Оние кои не кршеле погача со паричка на Бадник, тоа го прават во чест на Василица. Народот ја слави како Стара нова година, во чест на светецот Василиј но и како обрежување на Исус Христос.

Вечер ќе ја пречекаме Старата нова година-Што велат обичаите за овој ден?

Женски магазин - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар вечер ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј ...

Традиции и верувања за празникот Василица

Популарно - 14.01.2018

Василица е голем празник – именден и куќна слава на многу македонски семејства. На Василица се крши пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет. Секогаш парчето пита кое било наменето за вас треба да го изедете, а ако ви се падне ...

Традиционалниот концерт по повод празникот „Василица“ ќе има три изведби

МКД - 12.01.2018

Македонската опера и балет ја продолжува традицијата и по повод празникот „Василица“ гала-концертот со наслов „Simply the best“ ќе биде изведен на 12, 13 и 14 јануари, со почеток во 20 часот.

Стара Нова Година: Можност за продолжување на прославата

+инфо - 12.01.2018

За православните Руси „стара“ Нова година не е крај на зимските прослави, празничната сезона ја завршуваат на 19 јануари, кога се слави Богојавление. Старата Нова Година е неофицијален традиционален православен празник и се слави како почеток на ...

Во сабота е Василица - ова задолжително треба да се направи

Сител - 12.01.2018

Св. Василиј е роден во времето на царот Константин. Уште како некрстен петнаесет години во Атина ги изучуваше философијата, реториката, астрономијата и сите други светски науки на она време. Школски другари му беа Св.

Мазник со паричка за Василица

Тера - 12.01.2018

Со мазник со паричка и со познатите битолски бабари жителите на градот под Пелистер го одбележуваат доаѓањето на т.н. православна Нова година, како и празникот Св. Василиј Велики, познат меѓу народот како Василица.

Василица низ Македонија: Некаде со маски, некаде со комар

Фактор - 13.01.2018

Низ Македонија се празнува Стара Нова година и Василица, празник со различни обичаи во секој крај низ републиката и начини на прославување. Дел од Македонија на овој ден празнува на тој начин што се маскира, други пак за среќа играат комар со ...

Вечерва василичарска прослава во скопско Ново Лисиче

Скопје инфо - 13.01.2018

Граѓаните на скопската населба Ново Лисиче вечерва со голема прослава традиционално го почнуваат василичарското празнување. Во дворот на црквичката Рожденство на Пресвета Богородица веќе се готви василичарската чорба, греана ракија и варено вино.

Дел од моштите на Св. Василиј ќе бидат изложени во Струмица...

Н.Македонија - 13.01.2018

Дел од моштите на Св. Василиј ќе бидат изложени во Струмица Традиционално во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица, пред големиот празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, се изложуваат на поклонение дел од моштите на овој светец.

Утре е Свети Василиј Велики - за овој празник се врзуват многу обичаи кои треба да се испочитуваат

Press24 - 13.01.2018

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар христијанските верници празнуваат три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година.

Верниците вечерва ќе ја дочекаат Православната нова година

Скопје инфо - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат православната нова година, која почнува утре на Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на ...

Зошто се меси лепче со паричка на Василица?

Репортер - 13.01.2018

Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот.

Дел од моштите на Свети Василиј во црквата „Свети Кирил и Методиј“

Нетпрес - 13.01.2018

Tрадиционално во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица, пред големиот празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, се изложуваат на поклонение дел од моштите на овој светец. Моштите ќе бидат изложени вечерва, а верниците ќе можат пред ...

Денеска е Свети Василие Велики - пејте за благословена и родна година

Вечер - 14.01.2018

Василица се паѓа во периодот на т.н. Некрстени денови, период што трае од Божик до Водици, кога според легендата Исус не бил крстен и ѓаволите се мачеле да го излажат да не се крсти и да не се исполни волјата божја.

Вечерва е Стара нова година, утре Василица

ТВ21 - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат православната нова година, која почнува утре на Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на ...

СТАРА НОВА ГОДИНА: Какви се обичаите за овој ден?

Скопје24 - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар вечер ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј ...

Вечер се дочекува Стара нова година

Макфакс - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Обичаи и верувања за Василица: Направете го ова

Press24 - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го ...

Вечер се дочекува Стара нова година

Вечер - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Обичаи и верувања за Василица: Направете го ова

Сител - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го ...

Вечер се дочекува Стара нова година

Сител - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечерва се дочекува православната Нова година - утре ќе се крши погача со паричка

Press24 - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечерва е Стара нова година, а утре Василица

+инфо - 13.01.2018

Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го слават својот именден. Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечерва ќе ја пречекаат ...

Вечер се дочекува Стара нова година

Денар - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечерва се дочекува Православната Нова Година – Кои други народи во светот ќе слават со нас?

Маркукуле - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечер се дочекува Стара нова година

Нетпрес - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечерва е Православната нова година, која почнува утре на Василица

Популарно - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечерва ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на ...

Вечер се дочекува Стара нова година

Канал 77 - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.