TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Имаме само неколку часа за подготовки за Шведска, но ќе се бориме со сè што имаме“

24 Ракомет - 14.01.2021

Македонските ракометари вечерва, 20:30 часот, против Шведска го започнуваат настапот на Светското првенство во Египет. Повикот за настап на Мундијалот стигна во последен момент и времето за подготовки и анализи на првиот ривал е кусо, но ...

Шведска и Македонија го паметат Египет, тие таму ја освоија последна круна, ние дебитиравме на Мундијалите

24 Ракомет

Брестовац: Без бело знаме против Шведска

Телма

Македонија на отворањето против Шведска

Телма

Брестовац: Не се задоволуваме само со учество на СП

Екипа

Данило Брестовац: Не се предаваме однапред, против Шведска ќе биеме голема битка!

SportMedia

Брестовац: Нема да бидам скромен, нема да се предадеме со Шведска!

Sport 1

24 Ракомет 24 Ракомет Дриблинг Gol.mk Sport 1 Sport M СуперСпорт 24 Ракомет

Борко со поддршка за ракометарите: Среќно момци! (ФОТО)

Екипа - 14.01.2021

Вардаровиот голман Борко Ристовски не е во националниот тим на Светското првенство 2021 во Египет согласно определбата на селекторот Брестовац за подмладување на репрезентацијата. Но, испрати поддршка за поранешните свои репрезентативни соиграчи ...

Борко испрати порака до ракометарите пред дуелот со Шведска

Спортски

Борко со порака до ракометарите пред дуелот со Шведска

SportMedia

Лазаров: Подготвени сме за добар резултат во Египет

Телма

ВИДЕО: Лазаров како крило го запиша првиот гол на Мундијалите!

Слободен Печат

Пред повеќе од две децении Лазаров го постигна првиот гол за Македонија на големите натпреварувања (ВИДЕО)

Дерби

Лазаров: Ќе ми биде тешко да одиграм шест меча во девет дена!

Sport 1

Дриблинг Екипа Sport M Екипа SportMedia 24 Ракомет Спортски Gol.mk

Прогноза за Мундијалот: Македонија ќе забележи најслаб пласман во својата историја!

Спортклуб - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација неочекувано доби шанса да игра на Светското првенство во Египет, но стручњаците не веруваат дека е способна во вакви услови да оствари добар резултат.

Јужна Кореја допатува во Египет, но со Б тим

24 Ракомет

Традицијата е на наша страна, Македонија победнички ги отвара Мундијалите

Спортклуб

Здравјето на прво место, но условите не се на ниво на Светско првенство

24 Ракомет

Ракометарите четири часа во автобус за тренинг од 50 минути

Екипа

Стефановски се потсети на Eгипет 99: На терен ги имав двајцата најдобри Македонци на сите времиња во ист тим

24 Ракомет

ВИДЕО: „Кренете ги рацете“ е официлната химна на ракометниот Мундијал

Gol.mk

Sport 1 Спортски Канал5 24 Ракомет Спортклуб Екипа SportMedia Дриблинг

Македонските ракометари патувале вкупно четири часа за 50 минути тренинг

Дриблинг - 14.01.2021

Организаторот на Светското ракометно првенство во Египет се соочува со низа критики уште на стартот од турнирот. Откако дел од познатите европски ѕвезди реагираа по социјалните мрежи поради чинуте рестрикци и присуството на војници и дополнително ...

Египет потфрли во организацијата: Ракометарите се возеа четири часа за тренинг од 50 минути!

Спортски

Нов „гаф“ на СП во Египет: Ракометарите сместени со други гости во хотел!

Sport 1

И Македонија се жали на организацијата во Египет: За тренинг од 50 минути изгубивме четири часа

МКД

Условите не се сјајни: За тренинг Македонија се возеше четири часа, во хотелот се шетаат и други гости

Gol.mk

Хаотично и во Каиро: Ракометари се возеа четири часа за тренинг од 50. минути

SportMedia

Организацијата на СП во Египет е полна со пропусти, дел од ракометарите ја опишуваат како „див запад“

МКД

Sport 1 СуперСпорт Gol.mk Спортски SportMedia Слободен Печат Дриблинг Екипа

Нов резил на СП во Египет: Кога игра домаќинот - стотици гледачи во сала! (ФОТО)

Sport 1 - 14.01.2021

Светското првенство во Египет едвај почна и веднаш почна да се пишува за скандали и за силно незадоволство од организаторите. На синоќешниот прв натпревар, меѓу домаќинот Египет и Чиле забалежана е публика на трибините и тоа не во мал број.

Парондо изгубен во преводот

24 Ракомет

Даниловски: Со Томовски и Митревски ем сме конкуренција, ем сме одлични пријатели

24 Ракомет

Македонија со пет победи и еден пораз на стартот од светските шампионати!

Слободен Печат

Стартуваше Светското првенство и тоа со групата каде е Македонија, домаќинот Египет подобар од Чиле

Sport M

ФОТО: Сите погледи насочени кон Египет, каков е погледот на голманот Митревски од хотелот во Каиро

Дриблинг

ФОТО: Македонските ракометари сместени во луксузен хотел во Египет

Дриблинг

Опсервер Канал5 ММС Дриблинг Спортклуб Слободен Печат 24 Ракомет Спортманија

Во Каиро сепак имаше публика: Околу 1.000 навивачи на премиерата на СП

SportMedia - 14.01.2021

ИХФ непоресдно пред стартот на Светското првенство во Египет ја промени одлуката околу за публика. По бројните протести од страна на капитените на европските земји учеснички беше одлучено овој ракометен спектакл да се игра пред празни трибини.

ИХФ со строги протоколи: Македонија ќе направи два ПЦР теста во рок од 24 часа

SportMedia

Мундијалот официјално започна: Празните трибини го засенија гламурот на свеченото отворање (ФОТО/ВИДЕО)

24 Ракомет

ФОТО: Кратка церемонија и благослов на Хасан Мустафа на отворањето на СП во ракомет

Gol.mk

Избраниците на Брестовац се негативни, а чекаат позитивни вести од Египет

Точка

И ИХФ потврди: Македонија ќе игра на СП на 14, 16 и 18 јануари

Република

ИХФ потврди: Македонија ќе настапува на Мундијал во Египет

Sport M

Опсервер Курир Дриблинг SportMedia Алфа Вечер Прес Екипа TopSport

Червар: Тука е како да одиме во војна, навистина е тешко!

SportMedia - 14.01.2021

Хрватска репрезентација утре го игра првиот меч на Светското првенство за противник ја има селекцијата на Јапонија. Денешната прес-конференција на интересен начин ја почна селекторот, Лино Червар, вели дека се чувствуваат како да одат во војна, со ...

Лазаров: Ако биравме група, ќе ја одберевме баш оваа!

Тера - 14.01.2021

Македонските репрезентативци пристигнаа во Египет и се наоѓаат во својот хотел, откако сите брзи тестови на ковид-19. што им беа направени веднаш по слетувањето во Каиро, се негативни. Капитенот Кирил Лазаров е особено задоволен од изгледот на ...

Лазаров: Подобра група ни самите не можевме да избереме

Екипа

Сагосен: Ова не може да се нарече „балон“, трагикомично е - див запад!

Gol.mk - 14.01.2021

Норвешка пристигна во Египет како еден од главните фаворити за златниот медал, а човекот кој ќе има можеби најголемо влијание на овој Мундијал, Сандер Сагосен е загрижен од условите. Бекот на норвешкиот тим имаше бројни критики за организацијата, ...

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

Кајгана - 12.01.2021

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) вечерва изрази благодарност до Меѓународната ракометна федерација (ИХФ) за поканата македонската репрезентација да настапи на Мундијалот што утре започнува во Египет.

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

MakPress

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

Сител

По ракометниот пласман на СП, РФМ: Подготвени сме да заиграме на Мундијалот

Фокус

Одиме на Светско – РФМ ја доби поканата за учество на нашите репрезентативци во Египет

Канал5

Одиме на Светско – РФМ ја доби поканата за учество на нашите репрезентативци

Канал5

Мукаетов: Благодарам за поканата Македонија да настапи на ракометниот спектакл!

Sport 1

Gol.mk 24 Ракомет Слободен Печат Екипа Дриблинг SportMedia Вечер Прес Опсервер

Брестовац ги избра ракометарите за СП: Ги нема Ристовски и Манасков!

Скопје24 - 13.01.2021

Поради вчерашното повлекување на репрезентацијата на Чешка од Светското Првенство во ракомет, Македонија доби место на овогодинешниот мундијал во Египет, буквално во пет до дванаесет. Македонскиот селектор Данило Брестовац денеска објави кои ...

Брестовац ги избра ракометарите за СП: Меѓу нив ги нема Ристовски и Манасков!

СуперСпорт

Брестовац го избра тимот за СП: Седум дебитанти, без Борко и Манасков

Спортски

Шок за Бразилците пред СП: Останаа без селекторот и Петруш

Sport M - 13.01.2021

Бразилската ракометна репрезентација се соочи со проблеми поради пандемијата со коронавирусот. Обелоденето дека во своите редови два нови члена заразени со коронавирус. Се работи за членот на европскиот вицешампион Барселона, Тиагуш Петруш, кој имал ...