TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕСМ доби 18 милиони евра за набавка на гас, најверојатно од Србија

Канал5 - 28.09.2022

ЕСМ доби 18 милиони евра за набавка на гас, но се уште не знае од каде и по која цена ќе набави. На само две недели до стартот на грејната сезона, сите надежи за обезбедување енергенси се во Србија.

ЌЕ КУПУВАМЕ ГАС ОД СРБИЈА, ВО ЗАМЕНА ЗА СТРУЈА ОД ТЕ-ТО Уште се преговара за цените и количините

+инфо

ТЕ-ТО да ги грее скопјани со гас од Србија, а струјата да му ја продадеме на Белград

Мета

Андонов: Сигурен сум дека ќе биде обезбедено решение пред започнување на грејната сезона

Frontline

Андонов: Најдобриот начин да им се помогне на компаниите е обезбедување на поевтината електрична енергија од Бугарија

Локално

Те-То ќе произведува струја за Србија, а Србија ќе го обезбеди гасот

PressingTV

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Независен

Фактор

ЕСМ прави анализи за набавката централа за производство на струја на дизел

Сител - 28.09.2022

Иницијативата за набавка на централа која од дизел ќе произведува електрична енергија е во насока да се зголеми домашното производство на струја, изјави денеска советникот за енергетика во Владата, Виктор Андонов, одговарајќи на новинарско прашање.

СТРУЈА ОД ЦЕНТРАЛА НА ДИЗЕЛ КАКО ОПЦИЈА Владата ја задолжи ЕСМ да подготви извештај за трошоците и можностите

+инфо

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

Фактор

ЕСМ прави анализи за набавка на централа за производство на струја на дизел

MakPress

ЕСМ прави анализи за набавката централа за производство на струја на дизел

24Инфо

ЕСМ прави анализи за набавката централа за производство на струја на дизел

Опсервер

ЕСМ прави анализи за набавката централа за производство на струја на дизел

Канал5

Press24 Телма Бизнис Вести Бриф Zoom ТВ21 4NEWS

Ако нема договор со „Адора“, има решение во рамки на Законот за управување со кризи, порача Андонов

Бизнис Вести - 28.09.2022

Доколку не се постигне договор со „Адора” за топланите, има решение согласно Законот за управување со кризи, а со кој Владата има право да ги стави на располагање сите ресурси на државата, и на јавните претпријатија и на приватните компании, за ...

Се уште нема договор со „Адора“ за топланите, на две недели пред стартот на грејната сезона

MakPress

Ако нема договор со „Адора”, има решение во рамки на Законот за управување со кризи, порача Андонов

24Инфо

Ако нема договор со „Адора“, има решение во рамки на Законот за управување со кризи, порача Андонов

Либертас

Ако нема договор со „Адора“, има решение во рамки на Законот за управување со кризи, порача Андонов

Курир

Ако нема договор за топланите, Владата законски може да располага и со ресурсите на приватните компании

Слободен Печат

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Скопје инфо

Фокус

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Сител - 28.09.2022

Во домовите во Скопје ќе има парно на 15 октомври, вели Виктор Андонов, советник за енергетика во Кабинетот на премиерот. Во прилог на ваквото тврдење Андонов рече дека за разговорите со Србија за набавка на гас постои оптимизам кај двете страни ...

Андонов вели дека ќе купуваме гас од Србија во замена за струја, иако Белград не смее да го реекспортира гасот кој го добива од Гаспром

MakPress

КАБИНЕТ НА ПРЕМИЕРОТ: На 15 октомври ќе има парно за скопјани, ќе трампаме струја за гас од Србија или ќе грееме со мазут

Денешен

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Lider

Ќе купуваме гас од Србија во замена за струја, на 15 октомври ќе има парно во Скопје, вели Виктор Андонов

ММС

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Канал5

Андонов: Ќе купуваме гас од Србија во замена за струја, парно во Скопје ќе има на 15 октомври

Нова ТВ

24Инфо Опсервер Бриф ТВ21 4NEWS Република Кајгана Фокус

ВИСОКИТЕ ЦЕНИ НА СТРУЈАТА МОЖЕ ДА ТРААТ СО ГОДИНИ: Мегаватот надмина 1.000 долари, Германија игра клучна улога, а ...

Денар - 27.09.2022

Судејќи според состојбите на пазарот во последните денови и новите историски рекорди за цените на струјата и природниот гас на европските берзи, јасно е дека нашиот регион и земјите од стариот континент дебело ќе плаќаат струја во текот на есента и ...

Цената на гасот се намалува

Deutsche Welle

ЦЕНАТА НА ГАСОТ ПОЧНА ДА ПАЃА Русија практично веќе не испорачува гас во Германија

+инфо

Високите цени на струјата може да траат со години, мегаватот ќе надмине 1.000 евра

Вечер Прес