TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин секоја година го фаќа крстот

Таратур - 19.01.2019

Сам оди, сам „скока“ и „сам го бара и фаќа крстот“. Тука се црковните лица за ритуалот да биде комплетен, со сите ...

140 луѓе скокнаа по крстот во Вардар во Скопје

Канал5 - 19.01.2019

Бог се јави, Навистина се јави. Православните верници денеска го одбележуваат празникот Водици. Ден кога синот божји бил крстен во реката Јордан. Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата.

Пукна брука на сред Вардар (ФОТО)

Скопје инфо - 19.01.2019

Скопјанец скокна по крстот во Вардар, но излезе целосно гол, Овој момент им падна во очи на граѓаните кои денес присуствуваа на празничната церемонија во населбата Нерези. Скопјани на шега искоментираа: не сме сигурни, но можеби токму оваа „скопска ...

Дејан Петрушев го фати крстот во Вардар во Велес

24 Вести - 19.01.2019

Од Мало мовче во Велес светиот крст од осветените води на Вардар денеска напладне на Водици по традиција го спушти владиката повардарски Агатангел, а меѓу 58-мина, меѓу кои и една девојка, најсреќен кој го фати беше 26-годишниот Дејан Петрушев од ...

Панче Ѓурчиноски го фати крстот од водите на Вардар во Гостивар

24 Вести - 19.01.2019

Гостиварецот Панче Ѓурчиноски беше најсреќниот од 30-мина гостиварци кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на прославата на големиот христијански празник Богојавление. На триесетгодишниот фризер, кому ова му беше четврт обид, ...

Дваесет и две годишниот Ристе Ристов го фати крстот за Водици во Кочани

Press24 - 19.01.2019

Дваесет и две годишниот Ристе Ристов имаше најмногу среќа да го извади крстот од водите на Кочанска Река во рамки на одбележувањето на празникот Богојавление – Водици во Кочани. Церемонијата на осветување на водите и потопувањето на светиот крст се ...

Седумнаесетгодишниот Дарко Недев го фати крстот во Кавадарци

Press24 - 19.01.2019

Седумнаесетгодишниот Дарко Недев го фати крстот во водите на реката „Луда Мара“ во Кавадарци. – Прв пат се обидов и успеав. Многу сум среќен поради тоа. Посакувам многу здравје за сите, порача Недев, кој беше најсреќен од 20-тина кавадарчани кои ...

Светиот крст за Водици во Гостивар го фати Панче Ѓурчиновски

Gostivarpress.mk - 19.01.2019

Годинава, светиот крст за Водици во Гостивар заврши во рацете на Панче Ѓурчиновски. Тој ја имаше најголемата среќа меѓу младите гостиварци, кои скокаа по крстот во Вардар. И оваа година прославата на големиот христијански празник Богојавление Водици ...

Дејан Ристовски првпат го фаќа крстот во езерото Белви во Илинден

MTM - 19.01.2019

По 11-ти пат големиот христијански празник Водици беше одбележан и во Општина Илинден, во соработка на општината со црквата Св. Константин и Елена. Во водите на езерото кај хотелот Белви точно напладне со посебен црковен обред беше фрлен симболот на ...

(ФОТО) Кристијан го фати крстот во водите на Вардар во Скопје

Женски магазин - 19.01.2019

Кристијан Нинески го фати крстот што денеска точно на пладне беше положен во водите на реката Вардар од поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан. На традиционалниот настан по повод големиот христијански празник Богојавленије Водици ...

ВИДЕО: Кристијан Нинески го фати крстот во Скопје

Скопје1 - 19.01.2019

Дваесет и пет годишниот Кристијан Нинески го фати крстот во Скопје. Тој посака здравје среќа за сите, а во Вардар скока по шести пат. Сто и четириесет лица беа пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што се одржи ...

Кристијан Нинески го фати крстот од водите на Вардар во Скопје

4NEWS - 19.01.2019

25-годишниот Кристијан Нинески од Скопје е момчето кое го фати светиот крст од водите на Вардар во Скопје. Нинески шести пат скока по крстот, и во оваа 2019 година ја имаше таа среќа да заврши во неговите раце.

Илија Блажевски и годинава го фати крстот положен во Вардар од железниот мост

Фактор - 19.01.2019

Дваесет и девет годишниот Илија Блажевски и годинава го вади светиот крст кој беше положен од железниот мост во реката Вардар. Тој по втор пат го вади крстот во скопската населба Карпош а по крстот скока по единаесетти пат.

Водокрст во црквата Света Богородица во Тетово

Канал5 - 18.01.2019

Со света архиерејска литургија и осветување на водите денеска во црквата Света Богородица во тетовско Горно Маало се одржа традиционалната прослава на празникот Водокрст што се одбележува еден ден пред празникот Богојавленије.

Посебен сообраќаен режим за време на Водици

Вечер - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за денешното традиционално спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи во центарот на Скопје по повод Богојавление – Водици. Спуштањето на крстот во водите на Вардар ќе биде напладне од мостот кај хотелот ...

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

А1 On - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Водици во Скопје: Скокна по крстот, излезе без гаќи (ФОТО)

Вечер - 19.01.2019

Скопјанец скокна по крстот во Вардар, но излезе целосно гол, Овој момент им падна во очи на граѓаните кои денес присуствуваа на празничната церемонија во населбата Нерези, пренесе скопјеинфо.мк кој успеа и да го документира незавидниот момент.

ФОТО: Скопјанец скокна по крстот, па излезе целосно гол

Press24 - 19.01.2019

Скопјанец скокна по крстот во реката Вардар, но излезе целосно гол. Овој момент им падна во очи на граѓаните кои денес присуствуваа на празничната церемонија во населбата ...

Дејан Петрушев го фати крстот во Вардар во Велес

Press24 - 19.01.2019

Од Мало мовче во Велес светиот крст од осветените води на Вардар денеска напладне на Водици по традиција го спушти владиката повардарски Агатангел, а меѓу 58-мина, меѓу кои и една девојка, најсреќен кој го фати беше 26-годишниот Дејан Петрушев од ...

Панче Ѓурчиноски го фати крстот од водите на Вардар во Гостивар

Press24 - 19.01.2019

Гостиварецот Панче Ѓурчиноски беше најсреќниот од 30-мина гостиварци кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на прославата на големиот христијански празник Богојавление. На триесетгодишниот фризер, кому ова му беше четврт обид, ...

Дарко Недев го фати крстот во Кавадарци

24 Вести - 19.01.2019

Седумнаесетгодишниот Дарко Недев го фати крстот во водите на реката „Луда Мара“ во Кавадарци. „Првпат се обидов и успеав. Многу сум среќен поради тоа. Посакувам многу здравје за сите“ - порача Недев, кој беше најсреќен од 20-тина кавадарчани кои ...

Дејан Ристовски го фати крстот во Илинден

Курир - 19.01.2019

По 11-ти пат големиот христијански празник Водици беше одбележан и во Општина Илинден, во соработка на општината со црквата Св. Константин и Елена. Во водите на езерото кај хотелот Белви точно напладне со посебен црковен обред беше фрлен симболот на ...

Кристијан Нинески го фати крстот од водите на Вардар во Скопје

ТВ21 - 19.01.2019

25-годишниот Кристијан Нинески од Скопје е момчето кое го фати светиот крст од водите на Вардар во Скопје. Нинески шести пат скока по крстот, и во оваа 2019 година ја имаше таа среќа да заврши во неговите раце.

Секоја парна година ист човек го фаќа крстот на Водици – разговор со Дончевски во Студио 1

1tv - 17.01.2019

Пред големиот христијански празник Водици, гостин на уредничката Анета Кочишки во отвореното Студио 1 е Даниел Дончевски, кој од 2008 скока по крстот фрлен од Камени Мост и до сега имал среќа да го фати пет пати.

Водокрст во црквата Света Богородица во Тетово

Сител - 18.01.2019

Со света архиерејска литургија и осветување на водите денеска во црквата Света Богородица во тетовско Горно Маало се одржа традиционалната прослава на празникот Водокрст што се одбележува еден ден пред празникот Богојавленије.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Сител - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Дејан Петрушев го фати крстот во Вардар во Велес

MTM - 19.01.2019

Од Мало мовче во Велес светиот крст од осветените води на Вардар денеска напладне на Водици по традиција го спушти владиката повардарски Агатангел, а меѓу 58-мина, меѓу кои и една девојка, најсреќен кој го фати беше 26-годишниот Дејан Петрушев од ...

Панче Ѓурчиноски го фати крстот од водите на Вардар во Гостивар

Курир - 19.01.2019

Гостиварецот Панче Ѓурчиноски беше најсреќниот од 30-мина гостиварци кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на прославата на големиот христијански празник Богојавление. На триесетгодишниот фризер, кому ова му беше четврт обид, ...

Дејан Ристовски го фати крстот во Илинден

Press24 - 19.01.2019

По 11-ти пат големиот христијански празник Водици беше одбележан и во Општина Илинден, во соработка на општината со црквата Св. Константин и Елена. Во водите на езерото кај хотелот Белви точно напладне со посебен црковен обред беше фрлен симболот на ...

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

24Инфо - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Дејан Петрушев го фати крстот во Вардар во Велес

Вечер - 19.01.2019

Од Мало мовче во Велес светиот крст од осветените води на Вардар денеска напладне на Водици по традиција го спушти владиката повардарски Агатангел, а меѓу 58-мина, меѓу кои и една девојка, најсреќен кој го фати беше 26-годишниот Дејан Петрушев од ...

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Press24 - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

140 пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

+инфо - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Курир - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Скопје инфо - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Слободен Печат - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Канал5 - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

По крстот во Вардар во Скопје ќе се фрлаат 140 лица

МКД - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, изјавиле за МИА од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

1tv - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

24 Вести - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Опсервер - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

MTM - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Република - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Денар - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Нетпрес - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Сто и четириесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Либертас - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информираа од Скопската епархија.

Црвен крст со 4 тимови за спасување ќе им помага на 140те пријавени за учество на Водици

MTM - 18.01.2019

Сто и четириесет лица се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во реката Вардар, што ќе се одржи утре во центарот на Скопје, по повод Богојавление – Водици, информира Скопската епархија.