TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Груевски договарал амнестија за хашките случаи

Н.Македонија - 07.04.2015

Поради зацврстување на владината коалиција со ДУИ, премиерот Никола Груевски испазарил носење на закон за амнестија на хашките случаи од 2001 година, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на вчерашната прес-конференција на која ја објави 18-та „бомба“ ...

„Бомбата“ ги отвори раните за 12-те киднапирани Македонци

Deutsche Welle - 07.04.2015

По снимките што го слушнавме за овој политички договор, повторно ќе бараме да се покрене истрага за случајот со нашите блиски, велат дел од семејствата на 12-те Македонци киднапирни во 2001 година „Не сме изненадени, туку згрозени“.

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ за Законот за хашките случаи

Р.С.Европа - 07.04.2015

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, по вчерашните наводи на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека Законот за амнестијата на хашките случаи бил донесен по договорот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ Никола Груевски и Али Ахмети испратија соопштенија во кои меѓусебно се ...

ДОСИЕ ХАШКИ СЛУЧАИ: Меѓу патриотизмот и политичкиот пазар!

Фактор - 07.04.2015

Во доцните вечерни часови, на 19 јули 2011 година, Собранието на Македонија го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија, со што практично се создаде можност за амнестија на одговорните за “Хашките случаи“.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ зборуваат за два различни законски документи за хашките случаи

Нова ТВ - 06.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ попладнево испратија неколку соопштенија по денешната “бомба” на опозициската партија. Според ВМРО-ДПМНЕ - “СДСМ денеска се закопаа” со лаги, додека СДСМ инсистира на тоа дека “Никола Груевски продолжи да ја лаже јавноста и да ...

Заев го обвини Груевски за хашките случаи

Дневник - 06.04.2015

Разговори за наводно пазарење со хашките случаи за време на зацврстување на владината коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ вчера беа објавени на „Бихаќска“. Според новите разговори што ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, лично Никола Груевски се ...

Амнестијата е класичен случај на парада на вмровскиот и македонски срам

МКД - 06.04.2015

Имаше ли барем еден пратеник, кога го стискаше зеленото копче, само за момент да се сети на Македонците кои беа врзани за столб и со експлозив кренати во воздух. Прашањето за амнестијата на хашките случаи ниту еден свесен и совесен Македонец, а ...

Заев - Груевски глуми патриот, а лично се испазарил за хашките случаи

Р.С.Европа - 06.04.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев објави нови нелегално снимени телефонски разговори, кои, како што рече, докажуваат дека лично премиерот Никола Груевски ја договорил амнестијата на хашките случаи.

Амнестијата во 2011 година!

Телма - 06.04.2015

Мислењето кое владата го доставила до собранието во 2011 како да се толкува законот за амнестија го потпишал тогашниот вицепремиер,а сега амбасадор во САД, Васко Наумовски. Во мислењето кое го дала владата стои дека законот за амнестија донесен во ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ веќе не знае што прави

МКД - 06.04.2015

СДСМ денеска се закопаа. Законот за амнестија не е донесен во 2011, туку е донесен во 2002 година и треба да го видат и оние кои сакаа денеска да се амнестираат себе си од носењето тој закон, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

Нова опозициска бомба: Хашките случаи биле амнестирани по наредба на Груевски

Призма - 06.04.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев тврди дека за да остане на власт, премиерот Груевски во оган фрлил голем број соработници и се испазарил со коалициската ДУИ да се донесе автентичното толкување на Законот за амнестија, со кој нема да се гонат сторителите ...

СДСМ: нашите пратеници гласаа "против" Законот за амнестија

Нова ТВ - 06.04.2015

СДСМ не гласал за Законот за амнестија како што тоа го изјави владечката партија. Во својата реакција на денешната “бомба” на СДСМ за хашките случаи ВМРО-ДПМНЕ рече дека “Законот за амнестија е донесен во 2002 година, а за него меѓу другите гласале ...

18-та „бомба“ на СДСМ за Хашките случаи!

Телма - 06.04.2015

Никола Груевски лично менаџирал правно неизводлива процедура за затворање на Хашките случаи со амнестија, тврди СДСМ. Товарот го става врз пратениците и министрите пред гласањето за нова Влада летото 2011-та.

Законот од 2002 година не амнестираше воени злосторници, тоа го стори Груевски во 2011 година!

+инфо - 06.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ никако да се помири со фактот дека со докази е фатен дека во 2011 година, со притисок врз пратениците, незаконски, со „автентично толкување“ на Законот, договорил и спровел амнестија на воени злосторства. „СДСМ денеска се закопаа.

Заев: Зад амнестијата на Хашките случаи стои договор Груевски-Ахмети

24 Вести - 06.04.2015

Прислушуваните телефонски разговори што денеска ги објави опозицијата, според лидерот на СДСМ Зоран Заев, откриваат дека по изборите во 2011 година, Груевски со Али Ахмети директно го договорил носењето на автентичното мислење на Законот за ...

25.11.2011, Макрадули против Груевски: Зошто ги амнестиравте убијците?

+инфо - 06.04.2015

Господине Груевски, покрај вашата пракса да бегате од телевизиски дуели, годинава 100-те дена ги зачинивте со уште еден недемократски чин, избегавте од соочувањето со новинарите и новинарските прашања и ги користевте комуникациските канали.

Опозицијата тврди дека власта ги амнестирала хашките случаи

Фактор - 06.04.2015

СДСМ денеска објави нови снимки од наводни разговори на членовите на актуелната власт. Наводно се слуша премиерот Груевски и неколку министри и застапници, како разговараат за амнестијата на четворица обвинети за воени слосторства, кои Хашкиот ...

Нова „бомба“ за хашките случаи

Утрински - 06.04.2015

Според СДСМ, пред составувањето на Владата по парламентарните избори, Груевски и Ахмети се испазариле за амнестијата за хашките случаи Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на прес-конференција во седиштето на партијата објави 13 нови прислушувани ...

БОМБА: Еве што објавија медиумите во регионот

Sky - 06.04.2015

„Заев го обвини Груевски дека ги амнестирал албанските злосторници“, „Нова бомба, Груевски ги амнестирал албанските злосторници?“, „Опозицијата тврди дека власта ги амнестирала хашките обвинети“.

Заев: Груевски ја испазарил амнестијата на Хашките случаи за зацврстување на коалицијата со Ахмети

Капитал - 06.04.2015

Со новата, денеска презентирана „бомба“, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека „се симнува уште една од маските на Никола Груевски, таа за неговиот наводен патриотизам“. Прислушуваните разговори пуштени на прес-конференцијата во седиштето на ...

„Вечер“: СДСМ правел голем пазар за Хашките случаи?!

Курир - 06.04.2015

2011-та година-Тензична атмосфера и во и надвор од собраниската сала за време на расправа за предлогот за автентично толкување на Законот за амнестија. Додека пратениците од власта и опозицијата се обвинуваа за тоа кој е поголем патриот и кој тргува ...

18.„бомба“:Хашките случаи го разоткрија лажниот патриотизам

Телма - 06.04.2015

-Денеска симнуваме уште една од маските на Никола Груевски, таа за неговиот наводен патриотизам. Снимените разговори откриваат дека Груевски со Али Ахмети, заради зацврстување на владината коалиција со ДУИ, испазарил носење на закон за емнестија на ...

Кој гласал „за“, а кој „против“ амнестијата?

А1 On - 06.04.2015

Од листингот на гласањето на пратениците за амнестија на хашките случаи може да се забележи дека Гордана Јанкулоска не гласала, додека Зоран Ставрески не бил присутен на седницата. Во салата, според листингот, како што беше кажано и во разговорот за ...

(Бомба 18) Јанкулоска: Заборавив дека сум пратеник

Нова ТВ - 06.04.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев објави разговор во кој министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска му вели на вицепремиерот Зоран Ставрески оти заборавила дека е пратеничка. Станува збор за кворумот кој го собирал Илија Димовски во Собранието на ...

Заев: Груевски и ДУИ се пазареле за Хашките случаи

Нова ТВ - 06.04.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференцијата која во моментов се одвива на Бихаќка објави прислушувани разговори за кои тврди дека ја откриваат лажната маска на премиерот Никола Груевски дека е патриот.

Заев: Лажниот патриот Груевски ги терал пратениците да гласат за амнестијата за хашките случаи (ВИДЕО)

МКД - 06.04.2015

Пред составувањето на Владата по последните парламентарни избори лично Груевски и Ахмети се испазариле за амнестијата за хашките случаи. Потоа Груевски целата одговорност ја префрлил на Собранието, на пратениците, а Владата дала само едно нејасно ...

18та бомба: Хашките случаи – Груевски се испазарил за амнестија

МК News - 06.04.2015

Лично Никола Груевски се испазарил со Али Ахмети за затворање на хашките случаи со амнестија. Груевски лично наредил, за тој да се заштити, целата постапка да ја префрли во парламентот, изјави Заев на почетокот на објавувањето на новата „бомба“ на ...

Заев објави нови прислушувани разговори

МРТ - 15.05.2015

Според него, на снимките се слушаат високи функционери од владата кои прикриваат инциденти направени од обезбедувањето на премиерот, креираат прилози и ги навредуваат албанците... Во безбедносните служби има непресметливи луѓе кои се сериозна закана ...

ДОКУМЕНТИ: Црвенковски и Шекеринска гласаа ЗА Законот за амнестија

Курир - 06.04.2015

Законот за амнестија во Македонија е донесен во 2002-ра година со консензус. Истиот беше поддржан и од СДСМ. За законот за амнестија гласаа Бранко Црвенковски, Радмила Шекеринска, Јани Макрадули и Никола Поповски.

ОВА е листата на пратеници кои гласаа за амнестија на Хашките случаи

Sky - 06.04.2015

- Никола Груевски продолжи да ја лаже јавноста и да манипулира, што покажува за каква неморална личност станува збор, се вели во соопштението на СДСМ. - Законот за амнестија за хашките случаи е изгласан во Парламентот на 19 јули 2011 година.

Груевски наложува министрите под итно да се појават во собрание за хашките случаи

Фокус - 06.04.2015

Јанкуловска и Ставревски, пак, смислуваат оправдувања како да го избегнат гласањето. Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски , бара неговата секретарка да им наложи на сите пратеници да се појават во собрание да обезбедат кворум и да ...

Заев: И Маневски не сакал да ја потпише амнестијата за Хашките случаи

Фокус - 06.04.2015

СДСМ ја објави 18-та бомба Лидерот на СДСМ, Зоран Заев , во моментот од седиштето на партијата ја објавува 18-та бомба, која според него сведочи за пазарот на ВМРО-ДПМНЕ, кој го направил со нивниот партнер ДУИ за Хашките случаи.

Заев: Ставрески не се појавил на седницата за хашките случаи, а Јанкулоска била таму, но не гласала

Фокус - 06.04.2015

Тој додава дека за време на велигденските празници нема да објавува никакви докази, бидејќи се работи за голем христијански празник Лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев на денешната прес-конференција за 18-тата бомба објави листинг на пратеници, ...

Во 2011- пратениците Стоиљковиќ и Пачков не гласале за Законот за амнестија

Кумановски м. - 06.04.2015

Социјалдемократскиот Сојуз по денешната прес конференција, до медиумите проследи листа од спроведеното гласање во Парламентот во 2011 година, во време кога пратениците се изјасниле за усвојување на Законот за амнестија на хашките случаи.

Заев: Груевски лично договорил хашките случаи да се затворат со амнестија

Р.С.Европа - 06.04.2015

Ќе расветлиме уште едно лице на Никола Груевски, ќе симнеме уште една негова маска- најсаканата негова маска, маската на големиот патриот, изјави на почетокот на денешната прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев.

СДСМ објави разговори за „пазарење со Хашките случаи“

Макфакс - 06.04.2015

За да ја зацврсти владината коалиција, ВМРО-ДПМНЕ со ДУИ, премиерот Никола Груевски, се договарал „Хашките случаи“ да се решат со Законот за амнестија, собраниски, обвини во понеделник со 18-тата таканаречена `бомба`, лидерот на опозициската СДСМ, ...

Заев: Груевски лично се испазарил со ДУИ за хашките случаи со амнестија

Фокус - 06.04.2015

Според објавените снимки, Груевски инсистира тоа да се заврши за една недела и нагласува дека тоа е негов избор Лидерот на СДСМ, Зоран Заев тврди дека од аудио-снимките што ги поседува, премиерот Никола Груевски лично се испазарил за хашките случаи ...

Заев: Груевски учествувал во „патриотски“ пазарења со ДУИ за хашките случаи

Фокус - 06.04.2015

За да ја спаси премиерската фотеља, тој по договор со Ахмети ги фрла во оган пратениците да ги изгласаат овие случаи во парламентот, во правно неизводлива процедура, рече Заев. Премиерот Никола Груевски , за да ја спаси кожата и да остане на власт, ...

Еве кои „патриоти“ гласаа за амнестија на Хашките случаи

+инфо - 06.04.2015

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, го објави листингот од кој се гледа кои пратеници гласале за амнестијата на Хашките ...

(АУДИО) Груевски: Со ДУИ се договоривме, хашките случаи да поминаат веднаш во Собрание

Бриф - 06.04.2015

На денешната прес конференција на СДСМ лидерот на партијата Зоран Заев презентираше аудио снимки кои сведочат за наводниот патриотизам на премиерот Никола Груевски кој наредува да се гласа за амнестија на Хашките случаи во Собрание, односно целата ...

(АУДИО) Вељаноски за ДУИ: Индијанциве се средени, сега уште македонскиве индијанци останаа

Бриф - 06.04.2015

Во последниот сет на снимени разговори кои ги презентираше лидерот на СДСМ, Зоран Заев станува збор за разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и претседателот на Собрание Трајко Вењаноски во кој се договора начинот на гласање на амнестија на Хашките ...

Заев: И шефот летувал во Грција

+инфо - 06.04.2015

Ќе слушнете како Трајко Вељаноски и Гордана Јанкулоска ги нарекуваат пратениците „индијанци“, како Груевски не може да се обезбеди кворум, како наложува на секретарката да им нареди на пратениците да одат на седница на Собрание и да гласаат за ...

АУДИО - Заев: Груевски лично се испазарил за амнестија на Хашките предмети

Канал 77 - 06.04.2015

На новата прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев презентира снимки од телефонски разговори за начинотн а кој се договарала аменстијата на Хашките предмети, се договорал новиот грб и знаме со Али Ахмети.

Заев:Груевски лично се испазарил за амнестија на Хашките предмети

Канал 77 - 06.04.2015

На новата прес конференција лидерот на СДСМ, Зоран Заев презентира снимки од телефонски разговори за начинот на кој се договарала аменстијата на Хашките предмети, се договорал новиот грб и знаме со Али Ахмети.

Најнова бомба: Груевски лично ја договорил амнестијата за хашките случаи

Кирилица - 06.04.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја објави т.н. 18-та бомба, која според него сведочи за пазарот на ВМРО-ДПМНЕ, кој го направил со нивниот партнер ДУИ за Хашките случаи. Премиерот Никола Груевски, тврдеше дека Хашките случаи се судски случај, негирајќи ...

Заев: Груевски се договорил со Ахмети за хашките случаи

+инфо - 06.04.2015

Лично Никола Груевски се испазарил со Али Ахмети за затворање на Хашките случаи со амнестија. Лично наредил целата постапка да се префрли во парламент и да се натовари на министрите и на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, изјави денеска лидерот на СДСМ, ...

Заев: И пратениците и Маневски не сакале да му потпишат на Груевски

+инфо - 06.04.2015

Во вториот сет разговори ќе чуете дека е направен преседан со договорот за амнестијата на хашките случаи. Ќе чуете дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не сакааат да стават потпис на решението, па решението мора да дојде од Владата.