TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозицијата со нови предлог мерки, Спасовски сите идеи ќе бидат разгледани

Канал5 - 02.04.2020

Државата да субвенционира бруто плата на работниците во компаниите за март, април и мај во износ од најмногу 50% од платата на вработените . – Ова е еден од предлозите на ВМРО ДПМНЕ кои денес ги доставија до Владата во форма на уредба со законска ...

Спасовски: Од ВМРО-ДПМНЕ немаме досега добиено уредби

+инфо - 02.04.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски ги презентираше мерките кои се донесени во врска со платите на сите вработени погодени од економско-здравствената криза, при што одоговри од кого се имаат добиено предлози за при донесување на економските мерки.

Спасовски : Секој вработен во приватниот сектор ќе добие 14.500 денари, помош и за занаетчиите (ВИДЕО)

Канал5 - 02.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски на прес конференција за економските мерки на Владата . Како што рече Спасовски , најважна од сетот мерки е исплата на 14 500 денари за секој вработен на неопределено , определено време и за работници со скратено работно ...

Државата застана зад стопанството и граѓаните

Н.Македонија - 02.04.2020

Над пет милијарди евра или половина од годишниот национален буџет на Србија е вредноста на економскиот пакет мерки за помош на домашната економија и на граѓаните за справување со последиците од коронавирусот.

Спасовски: Државата спасува работни места

Бриф - 02.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски на прес конференција зборуваше за економските мерки на Владата за справување со кризата од коронавирус . Како што рече Спасовски , најважна од сетот мерки е исплата на 14 500 денари за секој вработен на неопределено , ...

Нелоски: Антикризните мерки на Владата се недоречени и рестриктивни, тие не му помагаат на бизнисот

Канал5 - 02.04.2020

Македонија ќе се спаси од коронавирусот, но нема да се спаси од беспарицата, сиромаштијата и економската криза поради катастрофалните економски мерки коишто ги носи Владата. После објавувањето на сетот на мерки на владата во насока на заштита од ...

Македонија 2025: Мерките да важат од март, потребни се и дополнителни

Канал5 - 02.04.2020

Организацијата Македонија 2025 ги поддржува првиот сет мерки на Владата за поддршка на економијата, но смета дека помошта не е доволна и дека треба да следат и други пакети мерки, кои, како што наведуваат оттаму, се во најава.

Како да се спасат ликвидноста и работните места

Н.Македонија - 02.04.2020

Колку новите владини пакет мерки за поддршка ќе им помогнат на компаниите да ги зачуваат ликвидноста и вработените? Дали овие пакет мерки ќе бидат доволни за да се спречи пропаѓање на компаниите, особено на малите претпријатија, и дали во иднина ...

ШТО ПРЕДЛАГААТ ИСЕЛЕНИЦИТЕ ЗА СПАС НА ЕКОНОМИЈАТА: Нови мерки и повеќе државни пари

Фактор - 02.04.2020

Иселениците од земјава од организацијата Македонија2025 даваат свои предлози како домашните власти треба да се справат со економските последици предизвикани од коронакризата. Од Македонија 2025 велат дека п ред точно една недела тие објавиле своj ...

Какви економски мерки преземаа земјите членки на ЕУ?

Бизнис Вести - 02.04.2020

Табела 1 покажува краток опис на мерките кои ги преземаа некои земји на ЕУ заради справување со економската криза предизвикана од Ковид-19. Мерките може да се групираат во 9 групи, прикажани во табелата.

ВМРО-ДПМНЕ: Непродуктивните трошоци да запрат, капиталните инвестиции да продолжат

А1 On - 02.04.2020

„Квази мерките на СДСМ оставаат илјадници граѓани без приходи. 33.000 работници во секторот туризам и угостителство, каде спаѓаат : хотели, ресторани, кафеани и кафулиња нема да добијат помош од државата за исплата на плата.

Спасовски: Во време на криза, секој од нас мора да изгуби нешто

Локално - 01.04.2020

Техничкиот премиер на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски во рамките на емисијата „Економски магазин“ на Алсат М во однос на економските мерки кои се носта поради кризата со коронавирусот рече дека „очекувањата на граѓаните се ...

Спасовски: Во време на криза, секој од нас мора да изгуби нешто

Frontline - 01.04.2020

Спасовски меѓу другото, вели дека економските мерки нема да бидат прифатени добро од сите. Тој рече дека е свесен дека ќе има незадоволство во овој ...

ССК: Владините мерки се недоволни и краткорочни

Алсат-М - 01.04.2020

Вториот сет на мерки се недоволни и краткорочни. Доколку набрзо нема нов сет на мерки целиот товар од корона кризата ќе паде врз приватниот сектор. Вака стопанските комори ги оценија економските мерки донесени од страна на Владата.

ВМРО-ДПМНЕ: Мерките на СДСМ не се помош за граѓаните и фирмите

Канал5 - 01.04.2020

​СДСМ лицемерно и крајно безобразно сака да профитира од маката на граѓаните Квази мерките на власта не се никаква помош за граѓаните и бизнисот. Фирмите кои не работат во време на пандемијата нема да можат да аплицираат за и така малите средства ...

Три сценарија за буџетот – Ангеловска: Треба да бидеме реални, мерките се добри

ТВ21 - 01.04.2020

Економските мерки се добри, сериозно обмислени и креирани во консултации со стопанските комори, одговори министерката за финансии Нина Ангеловска на критиките на стопанските комори, како и дел од бизнис заедницата.

Јовановски: Потребни се дополнителни економски мерки, во спротивно товарот ќе падне на приватниот сектор

Канал5 - 01.04.2020

Откако претходно реагираше Сојузот на стопански комори, денеска и најголемата Стопанска комора со барање за дополнителни мерки за ублажување на економските последици од ...

Јовановски: Ако нема нов сет мерки товарот од кризата ќе падне на приватниот сектор

+инфо - 01.04.2020

Вчера Владата го објави вториот сет економски мерки. За да можат тие соодветно да се оценат, потребно е, најпрво да се видат пропратните уредби и објави во Службен весник во кои ќе бидат содржани сите конкретни детали за мерките.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе уредби со законска сила до Владата – за спас на економијата

360 степени - 01.04.2020

Предлог-уредби со законска сила ќе поднесе ВМРО-ДПМНЕ до Владата, како што најавуваат од партијата, од каде што посочуваат дека веројатно министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, како претставник на опозицијата, ќе ги брани овие предлози на ...

ВМРО-ДПМНЕ: На економијата и требаат вистински мерки, а не лицемерие и импровизација

Курир - 01.04.2020

Мерките кои што ги предлага ВМРО-ДПМНЕ треба да бидат прифатени од Владата доколку заедничка цел е добра и стабилна иднина на нашата држава и нашите граѓани. Помошта од Владата на СДСМ не само што е задоцнета, туку е недоволна.

Спасовски: Дел од уредбите за економските мерки ќе бидат донесени уште утре

Телма - 31.03.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски објасни дека за секоја една од економските мерки од владиниот сет ќе треба да се носат уредби со законска сила, кои детално ќе ги разработат сите аспекти како секоја мерка ќе биде реализирана.

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

Фокус - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без оглед ...

Србија со 5,1 милијарди евра помош на стопанството и по 100 евра за секој граѓанин

А1 On - 31.03.2020

Владата на Србија објави програма со економски мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

Заев: Владата усвои мои предлози, но донесе и дополнителни мерки

Фокус - 31.03.2020

Донесени се важни одлуки, државата ги спасува работните места на граѓаните, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев, откако владата денеска го промовираше вториот сет на мерки за поддршка на стопанството.

Стопанството разочарано: Владините мерки се недоволни и неупотребливи

Нетпрес - 31.03.2020

Вториот пакет мерки кои што денеска ги презентираше премиерот Оливер Спасовски се недоволни и неупотребливи, ценат голем дел од стопанствениците кои бараа мерки со цел да се ублажат последиците од пандемијата од коронавирусот и да се спаси ...

Мицкоски: Мерките на Влдата се лицемерни, ВМРО–ДПМНЕ предлага до 50 отсто помош за компаниите

Курир - 31.03.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ги нарече лицемерни мерките за надминување на економската криза што ги објави Владата затоа што нив нема да можат да ги искористат компаниите кои се најпогодени.

Спасовски: Вториот сет мерки ќе му помогнат на реалниот сектор бидејќи најважно е да преживее економијата

iPortal - 31.03.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во вечерашното интервју во “Топ тема” на Телма телевизија го оцени како стратешка одлука вториот сет мерки кои денес беа презентирани од страна на Владата бидејќи во услови кога имаме светска здравствена криза од ...

Спасовски: Реакции имало и ќе има, донесовме мерки кои се директна помош и за компаниите и за работниците

Frontline - 31.03.2020

Реакции имало и ќе има, реакции има за се и сешто во државата, реакции има и за тоа кога не се носат мерките, рекации има и за тоа што ќе се донесат тие мерки и најдобрите мерки можат да имаат соодветна критика итн, ние сметаме дека овој сет на ...

Спасовски: Мерките нудат директна помош за компаниите да се оддржат во следните два месеци

Локално - 31.03.2020

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ширење на вирусот и на тој начин да бидеме поефикасни во делот на економијата, бидејќи колку ...

Спасовски: Мерките нудат помош за два месеци, не исклучуваме да усвоиме и нови

CivilMedia - 31.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски, во вечерашното гостување на „Топ тема“ се осврна на реакциите во јавноста за вториот сет мерки на Владата, сметајќи дека тие нудат директна помош за компаниите, задржување на работните места на работниците и генерално за ...

Спасовски на „Топ Тема“: Вториот сет економски мерки треба да им помогне и на компаниите и на работнците

Frontline - 31.03.2020

Вториот сет економски мерки треба да им помогне и на компаниите и на работнците, истакна потпретседателот на СДСМ, техничкиот премиер Оливер Спасовски, во текот на гостувањето во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма Вториот сет економски мерки ...

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

+инфо - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без оглед ...

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

Канал5 - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без оглед ...

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

Press24 - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без оглед ...

ССК: Баравме системски мерки за сите засегнати, а не делумна помош во криза

Нова ТВ - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори се оградува од мерките објавени во вториот сет од страна на Владата, со појаснување дека од нивна страна се барале системски мерки за сите засегнати микро, мали и средни претпријатија без оглед на дејноста а кои се ...

ССК се огради од мерките на Владата, не биле доволни и нема да ги постигнат очекуваните резултати

Независен - 31.03.2020

Данела Арсовска, претседател на ССК Баравме системски мерки за сите засегнати, а не делумна помош во криза, велат од Сојузот на стопански комори Сојузот на стопански комори денес се оград и од мерките објавени во вториот сет од страна на Владата, со ...

Сојузот на стопански комори се оградува од вториот сет владини мерки

Слободен Печат - 31.03.2020

Сојузот нагласува дека и на Економскиот совет предложил, но и писмено доставил конкретни мерки за претприемачите и микро, малите и средни претпријатија погодени од кризата. Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки ...

Баравме системски мерки за сите засегнати, а не делумна помош во криза

Бизнис Вести - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори се оградува од мерките објавени во вториот сет од страна на Владата, со појаснување дека од наша страна се бараа системски мерки за сите засегнати микро, мали и средни претпријатија без оглед на дејноста а кои се ...

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

Локално - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без оглед ...

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

24Инфо - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без оглед ...

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

Либертас - 31.03.2020

– Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без ...

Сојуз на стопански комори: Со владините мерки не може да се сочувува економијата и да се задржат работниците

360 степени - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски посочувајќи дека тие барале системски мерки за микро, мали и средни претпријатија погодени од кризата без разлика на ...

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

ММС - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без оглед ...

ССК: Економските мерки на Владата се недоволни

Точка - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори соопшти дека се оградува од мерките објавени во вториот сет економски мерки од страна на Владата, со појаснување дека од нивна страна се барале системски мерки за сите засегнати микро, мали и средни претпријатија без ...

ССК: Баравме системска поддршка, а не делумна помош

МКД - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. „Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без оглед ...

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

CivilMedia - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без оглед ...

ССК: Економските мерки на Владата се недоволни

Курир - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори соопшти дека се оградува од мерките објавени во вториот сет економски мерки од страна на Владата, со појаснување дека од нивна страна се барале системски мерки за сите засегнати микро, мали и средни претпријатија без ...

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

Нетпрес - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без оглед ...

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

Фактор - 31.03.2020

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки за сите микро, мали и средни претпријатија што се засегнати од кризата, без оглед ...

Србија: Економски мерки од 5,1 милијарди евра за помош на стопанството

Слободен Печат - 31.03.2020

Пакетот на мерки на владата се состои во одлагање на плаќањето на доспеаните даночни обврски, директна помош на претпријатијата во приватниот сектор, зачувување на ликвидност на стопанството и помош од 100 евра на сите полнолетни граѓани на Србија ...