TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протести пред фабрика на Renault во Франција

24auto - 01.06.2020

Неколку илјади работници се собраа на протест пред фабриката на Renault во Мобеж, на северот на Франција. Работниците се испровоцирани од одлуката на производителот да отпушти 15 илјади работници ширум светот од кои 4.600 во Франција.

Alpine ќе опстане, но како производител на електрични возила

Авто Плус - 01.06.2020

Пандемијата на новиот коронавирус зададе голем удар за автомобилската индустрија, а на здравствената криза не остана имун ниту марката Alpine Renault во 2017 година одлучи да ја оживее марката Alpine, со што светот на автомобилизмот беше збогатен со ...

Renault » Затворање на фабрики, скоро 15.000 откази, збогување со Кина…

Авто Магазин - 31.05.2020

Франција полека ги олабавува корона-стегите, но проблемите допрва започнуваат. Барем за работниците на Renault на чии фабрики сé уште докрај неотворени повторно им се заканува затворање, овојпат заради финансиски причини.