TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров од Софија: Можно е чудо во спорот за името

Deutsche Welle - 16.05.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од Софија порача дека е можно „чудо“ во преговорите за името со Грција и побара од ЕУ датум за почеток на преговорите. „Ќе биде чудо доколку успееме да го решиме спорот за името со Грција, но чудата ...

Грција не ни ги дала ниту името ниту државата

Н.Македонија - 16.05.2018

Во повеќе пригоди Република Македонија, од самиот нејзин почеток на отворањето на процесот на своето меѓународно признавање, се определи до него да дојде преку соработка и проактивен однос со меѓународните институции (првично со оние од Европската ...

Владите во Скопје и Атина бројат гласови за поддршка за името

Р.С.Европа - 15.05.2018

Во пресрет на средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас и можниот пробив во решавањето на проблемот за името, домашните аналитичари не очекуваат поголеми турбуленции ако договорот биде достоинствен.

Созреани условите за средба Заев-Ципрас

Deutsche Welle - 14.05.2018

Неофицијално, во моментов напорно се разговара за правната и дипломатската формула на еден можен договор, кој би содржел „чекори“ и „фази“ на негова имплементација. Скопје и Атина молчат. Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и ...