TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Постигнат е договор за формирање на новата косовска влада

Макфакс - 09.11.2019

Движењето Самоопределување (ПС) и Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) во вторник ќе потпишат договор за формирање нова влада. Станува збор за договор кој следува по шест состаноци меѓу работните групи на двете партии.

Бислими: Српската листа да документира дека го признава Косово ако сака да биде во Владата на Курти

24Инфо - 09.11.2019

Потпретседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Бесник Бислими вели дека идната Влада на Косово, која ќе ја предводи лидерот на ВВ Албин Курти, може да се формира и без членови на Српската листа (СЛ), иако таа партија на парламентарните избори ...

Иса Мустафа прифати Албин Курти да биде новиот косовски премиер

Слободен Печат - 08.11.2019

Мустафа ја најави и средбата на двете партиии на највисоко ниво кога, како што кажа, ќе стане збор за дијалогот со Белград и за уште неколку други прашања. Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ...

Курти најавува реципроцитетни мерки

Н.Македонија - 08.11.2019

Централната изборна комисија на Косово вчера ги објави конечните резултати од парламентарни избори, кои се одржаа на 6 октомври. Претседателката на ЦИК, Валдете Дака, рече дека објавувањето на овие резултати доаѓа по завршувањето на сите процедури ...

Курти: Српска листа нема да биде дел од владата на Косово

МКД - 07.11.2019

Лидерот на Самоопределување и најверојатен иден премиер на Косово Аљбин Курти изјави дека Српска листа нема да биде дел од новата влада на Косово, но дека еден министер, како што е пропишано со уставот, ќе биде од српската заедница на Косово.

Косово: ДСК и Самоопределување постигнаа договор за нова влада

МКД - 07.11.2019

Демократскиот сојуз на Косово и движењето Самоопределување постигнаа програмски договор за нова косовска влада. Останува договорот да го потврдат лидерите на партиите, Иса Мустафа и Аљбин Курти, јавуваат косовските медиуми.

Харадинај даде отчет за изминатите две години владеење, од Курти не очекува економски напредок

Локално - 07.11.2019

– Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави денеска дека во периодот во кој тој ја водеше Владата постигнати се забележителни резултати во областа на безбедноста, економијата и социјалната добросостојба на граѓаните, јави дописникот на ...

Конечни резултати од косовските изборите – победа на Курти

Вечер Прес - 07.11.2019

Централната изборна комисија на Косово ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа пред еден месец. Според нив, Движењето Самоопределување освои 26,15 отсто од гласовите, Демократскиот сојуз на Косово 24,49 ...

Харадинај: Економските политики на Албин Курти, ќе имаат негативни последици на економскиот раст

iPortal - 07.11.2019

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави денеска дека во периодот во кој тој ја водеше Владата постигнати се забележителни резултати во областа на безбедноста, економијата и социјалната добросостојба на граѓаните , јави дописникот на МИА ...

Харадинај даде отчет за изминатите две години владеење, од Курти не очекува економски напредок

Слободен Печат - 07.11.2019

Претставувајќи го пред новинарите извештајот за работата на Владата во изминатите две години, од кога е тој на нејзино чело, Харадинај рече дека во тој период буџетот на државата е зголемен за 32 отсто, што се одразило позитивно во повеќе области.

Харадинај даде отчет пред да си оди, од Курти не очекува економски напредок

+инфо - 07.11.2019

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави денеска дека во периодот во кој тој ја водеше Владата постигнати се забележителни резултати во областа на безбедноста, економијата и социјалната добросостојба на граѓаните , јави дописникот на МИА ...

Харадинај даде отчет за изминатите две години владеење, од Курти не очекува економски напредок

24Инфо - 07.11.2019

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави денеска дека во периодот во кој тој ја водеше Владата постигнати се забележителни резултати во областа на безбедноста, економијата и социјалната добросостојба на граѓаните , јави дописникот на МИА ...

Харадинај даде отчет за изминатите две години владеење, од Курти не очекува економски напредок

А1 On - 07.11.2019

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави денеска дека во периодот во кој тој ја водеше Владата постигнати се забележителни резултати во областа на безбедноста, економијата и социјалната добросостојба на граѓаните.

Харадинај даде отчет за изминатите две години владеење, од Курти не очекува економски напредок

Опсервер - 07.11.2019

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави денеска дека во периодот во кој тој ја водеше Владата постигнати се забележителни резултати во областа на безбедноста, економијата и социјалната добросостојба на граѓаните, јави дописникот на МИА ...

Харадинај даде отчет за изминатите две години владеење, од Курти не очекува економски напредок

Либертас - 07.11.2019

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави денеска дека во периодот во кој тој ја водеше Владата постигнати се забележителни резултати во областа на безбедноста, економијата и социјалната добросостојба на граѓаните, јави дописникот на МИА ...

Харадинај од Курти не очекува економски напредок

MakPress - 08.11.2019

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави денеска дека во периодот во кој тој ја водеше Владата постигнати се забележителни резултати во областа на безбедноста, економијата и социјалната добросостојба на граѓаните, јави дописникот на МИА ...

Иса Мустафа прифати Албин Курти да биде новиот косовски премиер

24Инфо - 08.11.2019

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои најмногу гласови, а тоа во конкретниов случај е движењето Самоопределување, односно ...

Иса Мустафа прифати Албин Курти да биде новиот косовски премиер

А1 On - 08.11.2019

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои најмногу гласови, а тоа во конкретниов случај е движењето Самоопределување, односно ...

Иса Мустафа прифати Албин Курти да биде новиот косовски премиер

Локално - 08.11.2019

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои најмногу гласови, а тоа во конкретниов случај е движењето Самоопределување, односно ...

Иса Мустафа се согласи Албин Курти да биде новиот косовски премиер

iPortal - 08.11.2019

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои најмногу гласови, а тоа во конкретниов случај е движењето Самоопределување, односно ...

Иса Мустафа прифати Албин Курти да биде новиот косовски премиер

+инфо - 08.11.2019

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои најмногу гласови, а тоа во конкретниов случај е движењето Самоопределување, односно ...

Иса Мустафа прифати Албин Курти да биде новиот косовски премиер

Вечер Прес - 08.11.2019

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои најмногу гласови, а тоа во конкретниов случај е движењето Самоопределување, односно ...

Иса Мустафа прифати Албин Курти да биде новиот косовски премиер

Опсервер - 08.11.2019

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои најмногу гласови, а тоа во конкретниов случај е движењето Самоопределување, односно ...

Иса Мустафа прифати Албин Курти да биде новиот косовски премиер

Либертас - 08.11.2019

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои најмногу гласови, а тоа во конкретниов случај е движењето Самоопределување, односно ...

Иса Мустафа прифати Албин Курти да биде новиот косовски премиер

MakPress - 09.11.2019

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои најмногу гласови, а тоа во конкретниов случај е движењето Самоопределување, односно ...

Бислими: Српската листа да документира дека го признава Косово ако сака да биде во Владата на Курти

А1 On - 09.11.2019

Потпретседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Бесник Бислими вели дека идната Влада на Косово, која ќе ја предводи лидерот на ВВ Албин Курти, може да се формира и без членови на Српската листа (СЛ), иако таа партија на парламентарните избори ...

Бислими: Српската листа да документира дека го признава Косово ако сака да биде во Владата на Курти

Локално - 09.11.2019

Потпретседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Бесник Бислими вели дека идната Влада на Косово, која ќе ја предводи лидерот на ВВ Албин Курти, може да се формира и без членови на Српската листа (СЛ), иако таа партија на парламентарните избори ...

Потпретседателот на Самоопределување: Српска Листа да документира дека ја признава косовската држава, ако сака да биде ...

iPortal - 09.11.2019

Потпретседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Бесник Бислими вели дека идната Влада на Косово, која ќе ја предводи лидерот на ВВ Албин Курти, може да се формира и без членови на Српската листа (СЛ), иако таа партија на парламентарните избори ...

Бислими: Српската листа да документира дека го признава Косово ако сака да биде во Владата на Курти

Опсервер - 09.11.2019

Потпретседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Бесник Бислими вели дека идната Влада на Косово, која ќе ја предводи лидерот на ВВ Албин Курти, може да се формира и без членови на Српската листа (СЛ), иако таа партија на парламентарните избори ...

Бислими: Српската листа да документира дека го признава Косово ако сака да биде во Владата на Курти

Фокус - 09.11.2019

Потпретседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Бесник Бислими вели дека идната Влада на Косово, која ќе ја предводи лидерот на ВВ Албин Курти, може да се формира и без членови на Српската листа (СЛ), иако таа партија на парламентарните избори ...

Бислими: Српска листа да го признае Косово ако сака во Владата на Курти

Р.С.Европа - 09.11.2019

Потпретседателот на Движењето Самоопределување, Бесник Бислими, вели дека идната Влада на Косово, која ќе ја предводи Албин Курти, може да се формира и без членови на Српската листа, иако таа партија на парламентарните избори од 6 октомври победи ...

Бислими: Српската листа да документира дека го признава Косово ако сака да биде во Владата на Курти

ММС - 09.11.2019

Потпретседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Бесник Бислими вели дека идната Влада на Косово, која ќе ја предводи лидерот на ВВ Албин Курти, може да се формира и без членови на Српската листа (СЛ), иако таа партија на парламентарните избори ...

Бислими: Српската листа да документира дека го признава Косово ако сака да биде во Владата на Курти

MakPress - 09.11.2019

Потпретседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Бесник Бислими вели дека идната Влада на Косово, која ќе ја предводи лидерот на ВВ Албин Курти, може да се формира и без членови на Српската листа (СЛ), иако таа партија на парламентарните избори ...

Бислими: Српската листа да документира дека го признава Косово ако сака да биде во Владата на Курти

Либертас - 09.11.2019

Потпретседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Бесник Бислими вели дека идната Влада на Косово, која ќе ја предводи лидерот на ВВ Албин Курти, може да се формира и без членови на Српската листа (СЛ), иако таа партија на парламентарните избори ...

Постигнат е договор за формирање на новата косовска влада

24Инфо - 09.11.2019

Движењето Самоопределување (ПС) и Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) во вторник ќе потпишат договор за формирање нова влада. Станува збор за договор кој следува по шест состаноци меѓу работните групи на двете партии.