TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието одобри притвор за шест пратеници

Deutsche Welle - 01.12.2017

По куса дебата и без присуство на пратеничките групи на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Собранието попладнево им го одзема имунитетот на шест пратеници осомничени од страна на ЈО за упадот во парламентот Шестмина пратеници на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ...

Апсурди и дилеми околу настаните од 27 април

Либертас - 01.12.2017

Ајде да појасниме некои работи кои овие денови го окупираат нашето внимание, а тоа се настаните од 27 април и нивната правна разрешница. Во јавноста оправдано се поставија прашања и дилеми од страна на правната фела, а во врска со случувањата ...

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Алсат-М - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. – Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Собранието го одзеде имунитетот на шестемината пратеници

Глас на Америка - 01.12.2017

Тие ќе останат пратеници се додека евентуално не бидат правосилно осудени за кривично дело СКОПЈЕ — Собранието го одзеде имуниетот на шестемината опозициски пратеници осомничени за учество во „крвавиот 27-ми април“ за кои Основниот суд претходно ...

Пратениците назад на распит во Кривичен

А1 On - 01.12.2017

По едногласната одлука на Собранието да им биде одземен имунитетот на шесте пратеници кои се обвинети за случувањата од 27 април, тие повторно треба да бидат повикани во Основниот суд Скопје 1 Скопје на распит по што треба да се донесе одлука за ...

Пратениците првин на распит во кривичниот суд, па одлука за барањaтa за притвор

Макфакс - 01.12.2017

Од кривичниот суд засега не даваат информации кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шесте пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Пратениците најпрвин треба да се појават на распит во судот, па потоа да биде ...

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка ...

Н.Македонија - 01.12.2017

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието ...

Пратениците одлучуваат дали нивни колеги ќе останат без имунитет

Р.С.Европа - 01.12.2017

На пленарна седница која ќе почне напладне, пратениците ќе расправаат за барањата на Кривичниот суд за одобрување притвор на шестмината пратеници кои се осомничени во истрагата поврзана со крвавиот четврток.

Вилатa „Водно“ како куќата на Моне

Deutsche Welle - 01.12.2017

Упатени во разговорите во вилата „Водно“ тврдат дека не се прави никаков „пазар“ туку се разговара за односот на пратениците кон претстојните приоритети- пакетот реформски закони за откочување на евро-атлантските процеси Синоќа во Кабинетот на ...

Комисијата го одзема имунитетот на пратениците

ТВ21 - 30.11.2017

Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски, се на чекор да го загубат имунитетот и мандатот како народни избраници. По кратка дискусија, Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ...

Комисијата предложи одземање на мандатите на шест пратеници

МРТ - 30.11.2017

Напладне за само половина час Комисијата за деловнички и мандантно- имунитетни прашања усвои заклучоци со кои на Собранието му се предлага да бидат одземени мандатите на шесте пратеници. Барањата за одземање на имунитетот на шестте пратеници беа ...

Собраниската комисија одобри одземање на имунитетот на осомничените пратеници

Р.С.Европа - 30.11.2017

Собраниската комисија за деловнички и мандантно - имунитетни прашања одобри да им се одземе имунитетот на шестемина пратеници осомничени за насилствата во Собранието на 27 април. За Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и ...

Комисијата ги одобри барањата за притвор на пратениците обвинети за крвавиот четврток

24 Вести - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандантно - имунитетни прашања ги одобри барањата за притвор на шестмината пратеници обвинети за „крвавиот четврток“. Членовите од Комисијата за пет гласа „за“ и нуту еден „против“ го одобри барањето за притвор на Крсто ...

Усвоено барањето за притвор на шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

МРТ - 30.11.2017

На седницата на Комисиајта за деловнички мандатно- имунитетни прашања не присуствуваа пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Се гласаше поединечно за секој пратеник одделно, а резултатот беше идентичен, со пет гласа „за“, беше прифаќан предложениот ...

Усвоено барањето за притвор на шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Алфа - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања едногласно ги одобри барањата на Судот за притвор на шесте пратеници инволвирани во настаните во Собранието на 27 април Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања едногласно ги ...

Апсурди и дилеми околу настаните од 27 април

Локално - 01.12.2017

Ајде да појасниме некои работи кои овие денови го окупираат нашето внимание, а тоа се настаните од 27 април и нивната правна разрешница. Во јавноста оправдано се поставија прашања и дилеми од страна на правната фела, а во врска со случувањата ...

А1 Он: Одобрени барањата за притвор на шесте пратеници

Поглед - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања со пет гласа „за“ и ниту еден „против“ ги одобри барањата за притвор на шесте пратеници поднесени од Основниот суд Скопје 1 – Скопје, на 28 ноември, јави А1 Он По ова барањата одат на пленарна ...

Пратениците прво на распит во кривичниот суд, па одлука за барањето за притвор

Вечер Прес - 01.12.2017

Од Кривичниот судот засега не даваат информации кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шесте пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Пратениците најпрво треба да се појават на распит во Судот, па потоа да биде ...

Кој треба да донесе одлука за притвор на 6 пратеници?

Курир - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. – Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Седницата на Комисијата за имунитетот на осомничените пратеници

Р.С.Европа - 30.11.2017

На денешната седница на собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања треба да се расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот.

Закажана седница на комисијата за имунитетот на пратениците

Нетпрес - 30.11.2017

На денешната седница на собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања треба да се расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27-ми април во Парламентот.

Џафери ги достави барањата за притвор на пратениците до ресорната Комисија

Сител - 29.11.2017

Утре на пладне ќе се решава за имунитетот на шестмината пратеници од Коалицијата на ВМРО- ДПМНЕ за кои Судот уште вчера побара парламентот да се одобри притвор за нив. Павле Бпогоевски, по два дена незивеснот, доцна вечерва ја закажа Комсијата за ...

Вилатa „Водно“ како куќата на Моне

Либертас - 01.12.2017

Упатени во разговорите во вилата „Водно“ тврдат дека не се прави никаков „пазар“ туку се разговара за односот на пратениците кон претстојните приоритети- пакетот реформски закони за откочување на евро-атлантските процеси Синоќа во Кабинетот на ...

Зошто целата процедура за одземање имунитет кога на шесте пратеници не им следува?

Фактор - 30.11.2017

Вистинска правна дилема е зошто е побарано од Собранието да решава за одземање на имунитетот на шесте пратеници кои ЈОРМ ги сомничи за кривичното дело Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста бидејќи за ова дело не им важи ...

Напладне седница за имунитетот на пратениците

Press24 - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандантно -имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањата за притвор за шестте пратеници на барање на Основниот суд Скопје 1. Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери вчера согласно член 53 став ...

Џафери, побрза да го достави барањето за притвор до комисијата за пратениците кои беа против неговиот избор

Вечер Прес - 30.11.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ги доставил барањата за притвор за одобрување на притвор на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска до Комисијата за деловнички и ...

Пратениците прво на распит во кривичниот суд, па одлука за барањето за притвор

Кајгана - 01.12.2017

Од Кривичниот судот засега не даваат информации кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шесте пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Пратениците најпрво треба да се појават на распит во Судот, па потоа да биде ...

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Либертас - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Седницата на собраниската комисија за имунитетот на осомничените пратеници

Нетпрес - 30.11.2017

Барањата за одземање имунитет на шестмината пратеници, кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април, годинава, треба да се расправаат на денешната седница на собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, објавува ...

Џафери ги достави барањата за притвор на пратениците до ресорната Комисија

Нетпрес - 29.11.2017

Утре на пладне ќе се решава за имунитетот на шестмината пратеници од Коалицијата на ВМРО- ДПМНЕ за кои Судот уште вчера побара парламентот да се одобри притвор за нив. Павле Бпогоевски, по два дена незивеснот, доцна вечерва ја закажа Комсијата за ...

Почна комисиската расправа за притворот на шестмината пратеници

Канал5 - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандантно - имунитетни прашања ја почна расправата за барањата за притвор за шестте пратеници на барање на Основниот суд Скопје 1. На седницата се присутни пратениците од владеачкото мнозинство, додека нивните колеги од ...

Пратениците прво на распит во кривичниот суд, па одлука за барањето за притвор

Точка - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега не даваат информации кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шесте пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Пратениците најпрво треба да се појават на распит во Судот, па потоа да биде ...

Се чека на Кривичен да одлучи за притвор на пратениците

+инфо - 01.12.2017

Од судот велат дека одлуката ќе ја донесе судија на претходна постапка, но засега нема информации кога ќе се случи тоа. Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои ...

Седницата на Комисијата за имунитетот на осомничените пратеници

Тера - 30.11.2017

На денешната седница на собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања треба да се расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот.

Барањата за притвор на пратениците пред Комисија за мандантно-имунитетни прашања

МРТ - 30.11.2017

Комисијата е должна да го разгледа барањето и во рок од два дена да достави извештај до претседателот на Собранието. Врз основа на извештајот, Собранието најдоцна во рок од три дена од добивањето на барањето за притвор на пратеникот одлучува по ...

Пратениците прво на распит во кривичниот суд, па одлука за барањaтa за притвор

Правдико - 01.12.2017

Од Кривичниот судот засега не даваат информации кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шесте пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Пратениците најпрво треба да се појават на распит во Судот, па потоа да биде ...

Барањата за притвор на пратеници напладне пред Комисијата за мандатно-имунитетни прашања

МКД - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањата за притвор за шесте пратеници на барање на Основниот суд Скопје 1. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вчера согласно член 53 став 5 од Деловникот на ...

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

ТВ21 - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. – Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Барањата за притвор на пратениците пред Комисија за мандантно-имунитетни прашања

Канал 77 - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандантно -имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањата за притвор за шестте пратеници на барање на Основниот суд Скопје 1. Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери вчера согласно член 53 став ...

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Локално - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. – Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Барањата за притвор на пратениците пред Комисија за мандантно-имунитетни прашања...

Н.Македонија - 30.11.2017

Барањата за притвор на пратениците пред Комисија за мандантно-имунитетни прашања Комисијата за деловнички и мандантно -имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањата за притвор за шестте пратеници на барање на Основниот суд Скопје 1.

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Сител - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. - Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Усвоено барањето за притвор на шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Кумановски м. - 30.11.2017

loading... Комисијата за деловнички и мандантно – имунитетни прашања предлага Собранието на Република Македонија да им го одземе имунутитот на шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ заради нивното учество во насилните настани во Собранието на 27 април.

Кривичен: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Стандард - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. „Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Усвоено барањето за притвор на шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандантно – имунитетни прашања предлага Собранието на Република Македонија да им го одземе имунутитот на шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ заради нивното учество во насилните настани во Собранието на 27 зприл.

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Слободен Печат - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. – Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...