TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шефот на дипломатијата на Латвија заинтересиран да биде новиот генерален секретар на НАТО

Вечер Прес - 28.11.2023

​Министерот за надворешни работи на Летонија денеска искажа интерес за местото на генерален секретар на НАТО наведувајќи дека во тој воен сојуз е потребен некој кој може да гради консезуз, кој е посветен на повисоки трошоци за одбрана и кој има ...

Војните во Украина и Газа се многу различни, рече Столтенберг

Глас на Америка

Поддршка за Киев, Пекинг не е противник – Столтенберг со пораки по НАТО самитот за Украина и за Кина

Телма

Столтенберг: Ситуациите во Газа и Украина се различни, Украина никогаш не ја нападнала Русија

Фокус

Столтенберг „уверен“ во континуираната поддршка на САД за Украина

Глас на Америка

Столтенберг верува дека поддршката на Вашингтон за Украина ќе продолжи и покрај блокадите од Републиканците

Р.С.Европа

Изјави на Блинкен и Столтенберг пред почетокот на министерскиот состанок на НАТО

ТВ21

4NEWS Кумановски м. Независен Канал5 Фокус Р.С.Европа Во Центар Макфакс

Столтенберг: НАТО ќе направи сѐ што е можно за да спречи конфликти во Западен Балкан

Канал5 - 28.11.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на маргините на средбата со министрите за надворешни работи на земјите членки на Aлијансата, нападот на 24 септември во Бањска на Косово го оквалификува како сериозен инцидент.

Министрите на НАТО разговараат за ситуацијата во Западен Балкан

Р.С.Европа

Столтенберг: НАТО ќе ја осигура стабилноста на Западен Балкан

Локално

Столтенберг: Забележани сериозни инциденти на Западен Балкан

Кумановски м.

Западниот Балкан и тензиите во Косово се теми на состанокот на НАТО

Кумановски м.

НАТО испраќа уште војници на Западен Балкан? Се огласи Столтенберг

Локално

„ИМА МАЛИГНИ ОБИДИ ОД РУСИЈА ЗА РАЗДОР НА ЗАПАДЕН БАЛКАН“ Предупреди генералниот секретар на НАТО пред средбата во Брисел

+инфо

Макфакс Скопје1 Опсервер Точка Centar 24Инфо Денар Нетпрес

Столтенберг: НАТО ќе направи се што е потребно за да гарантира стабилност на Западниот Балкан

Сител - 28.11.2023

Безбедносните прашања, пред се случувањата на Блискиот Исток и Украина ќе бидат главни теми на дводневната средба на министрите за надворешни работи на НАТО во Брисел, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг пред ...

Столтенберг: НАТО ќе направи се што е потребно за да гарантира стабилност на Западниот Балкан

Либертас

Столтенберг: НАТО ќе направи сè што е потребно за да гарантира стабилност на Западниот Балкан

Рацин

Тензиите на Балканот се зголемуваат, НАТО ќе гарантира стабилност, порача Столтенберг

Н.Македонија

Столтенберг вели дека НАТО ќе дадат сè од себе за да се гарантира стабилноста на Западен Балкан

Слободен Печат

Столтенберг: НАТО мора да остане фокусиран на Западниот Балкан

CivilMedia

Столтенберг: НАТО ќе направи се што е потребно за да гарантира стабилност на Западниот Балкан

Lider

Независен Скопје инфо Канал5 Во Центар MakPress

Столтенберг: Турција и Унгарија да го ратификуваат членството на Шведска во НАТО без одлагање

Кумановски м. - 28.11.2023

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека очекува Турција и Унгарија да го ратификуваат членството на Шведска во НАТО без натамошно одлагање. Во интервју за унгарскиот сајт index.hu, објавено денеска, Столтенберг не кажа кога ...

Столтенберг очекува Турција и Унгарија без одлагање да го ратификуваат членството на Шведска во НАТО

Бизнис Вести

Столтенберг: Турција што поскоро да го ратификува влезот на Шведска во НАТО

Локално

Столтенберг очекува Турција и Унгарија да го ратификуваат членството на Шведска во НАТО

Слободен Печат

Столтенберг очекува Турција и Унгарија без одлагање да го ратификуваат членството на Шведска

Канал5

Столтенберг очекува Турција и Унгарија без одлагање да го ратификуваат членството на Шведска во НАТО

Нова ТВ

Столтенберг очекува Турција и Унгарија без одлагање да го ратификуваат членството на Шведска во НАТО

Курир

24Инфо Во Центар MakPress

Столтенберг: Украина продолжува да нанесува „тешки загуби“ на Русија по некои од „најинтензивните борби“

Курир - 27.11.2023

Тој рече дека овие воени загуби биле нанесени во текот на последните недели. Украина продолжува да нанесува „тешки загуби“ на Русија по некои од „најинтензивните борби“ од почетокот на војната во февруари 2022 година, изјави денеска генералниот ...

Столтенберг: Украина продолжува да нанесува „тешки загуби“ на Русија по некои од „најинтензивните борби“

Локално

Столтенберг: Украина продолжува да нанесува „тешки загуби“ на Русија

Независен

Столтенберг: Украина продолжува да нанесува „тешки загуби“ на Русија по некои од „најинтензивните борби“

Слободен Печат

Столтенберг: Украина продолжува да нанесува „тешки загуби“ на Русија по некои од „најинтензивните борби“

365

Столтенберг: Украина продолжува да има успеси против руските сили по некои од „најинтензивните борби“

Република

Столтенберг: Украина продолжува да нанесува „тешки загуби“ на Русија по некои од „најинтензивните борби“

MakPress