TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австралија доби нов премиер – Албанезе положи заклетва

360 степени - 23.05.2022

Левичарската Лабуристичка партија на Албанезе победи и ја замени конзервативната коалиција и неговиот претходник Скот Морисон, на изборите во сабота. Коалицијата е на власт девет години, а за тоа време се сменија тројца премиери Новиот австралиски ...

Лабуристот Албанезе положи заклетва за нов премиер на Австралија

Р.С.Европа

Австралија ја менува политиката – приоритет климатските промени

Телма

Лабуристите утре ќе ја преземат власта во Австралија

360 степени

Лабуристот Ентони Албанезе положи заклетва на функцијата премиер на Австралија

А1 On - 23.05.2022

Новиот австралиски премиер Ентони Албанезе денеска положи заклетва на функцијата пред да отпатува на самитот во Токио на кој ќе присуствува и американскиот претседател Џо Бајден. Поранешниот лидер на левоцентристичката опозиција кој истакнува дека ...

Лабуристот Ентони Албанезе положи заклетва на функцијата премиер на Австралија

Опсервер

АЛБАНЕЗЕ ПОЛОЖИ ЗАКЛЕТВА Новиот премиер вети политика на оптимизам

+инфо

Лабуристот Ентони Албанезе положи заклетва на функцијата премиер на Австралија

24Инфо

Новиот австралиски премиер положи заклетва

Курир

Лабуристот Ентони Албанезе положи заклетва на функцијата премиер на Австралија

Фактор

Лабуристот Ентони Албанезе положи заклетва на функцијата премиер на Австралија

MakPress

ТВ21 4NEWS Канал5

Кој е новиот премиер на Австралија? Од дете кое молеше за храна од соседите до шеф на држава

Вечер Прес - 22.05.2022

Лидерот на лабуристите, Ентони Албанезе, е новиот премиер на Австралија, а неговиот живот е како филмска приказна. На тоа потсети во обраќањето по победата на Лабуристичката партија на парламентарните избори во неделата.

Новиот австралиски премиер го бараше татка си во Италија, за кој мислеше дека е мртов

Независен

Лабуристите по девет години се враќаат на власт во Австралија и ветија нова климатска политика

Сакам да кажам

Лабуристот Ентони Албанезе ветува дека ќе го промени имиџот на Австралија

Фокус - 22.05.2022

Лабуристот Ентони Албанезе, кој се подготвува да стане австралиски премиер по победата на парламентарните избори, денеска вети дека ќе го подобри имиџот на својата земја, за која светот смета дека заостанува во борбата против климатските промени.

Лабуристот Ентони Албанезе ветува дека ќе го промени имиџот на Австралија

Курир

Новиот премиер на Австралија, Албанезе: „Навистина сакам да ја променам земјата!“

Во Центар

Лабуристот Ентони Албанезе ветува дека ќе го промени имиџот на Австралија

Опсервер

Лабуристот Ентони Албанезе ветува дека ќе го промени имиџот на Австралија

Н.Македонија

Лабуристот Ентони Албанезе ветува дека ќе го промени имиџот на Австралија

А1 On

Лабуристот Ентони Албанезе ветува дека ќе го промени имиџот на Австралија

Канал5

ТВ21 4NEWS Lider MakPress

Новиот австралиски премиер Ентони Албанезе утре ќе положи заклетва

Бизнис Вести - 22.05.2022

Новоизбраниот австралиски премиер, Ентони Албанезе, утре треба да положи заклетва, по неговата вчерашна победа на парламентарните избори на неговата Лабуристичката партија, јави ДПА. Албанезе на новинарите им соопшти дека утре ќе положи заклетва со ...

Новиот австралиски премиер Ентони Албанезе утре ќе положи заклетва

Опсервер

Новиот австралиски премиер Ентони Албанезе утре ќе положи заклетва

Сител

Новиот австралиски премиер Ентони Албанезе утре ќе положи заклетва

Либертас

Новиот австралиски премиер Ентони Албанезе утре ќе положи заклетва

MakPress

Новиот австралиски премиер Ентони Албанезе утре ќе положи заклетва

А1 On

Новиот австралиски премиер Ентони Албанезе утре ќе положи заклетва

Курир

Вечер Прес ТВ21 Frontline 4NEWS 24 Вести Канал5 Денешен Lider

Ентони Албанес положи заклетва и стана нов премиер на Австралија

Макфакс - 23.05.2022

Новиот австралиски премиер Ентони Албанес положи заклетва пред заминувањето на самитот во Токио на кој ќе присуствува и американскиот претседател Џо Бајден. Поранешниот лидер на левоцентристичката опозиција, кој истакнува дека неговата земја е ...

Ентони Албанес положи заклетва и стана нов премиер на Австралија

Centar

Ентони Албанес положи заклетва и стана нов премиер на Австралија

MTM

Ентони Албанес положи заклетва и стана нов премиер на Австралија

Точка