TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дескоска до Мицкоски: Изнесувате погрешни ставови во јавност- членство во Венецијанска комисија не е јавна функција

Телма - 24.01.2020

„Христијан Мицкоски се повикал на член 44 став 2 од Законот за спречување на корупција и судир на интереси кој одредува забрана за вршење на две јавни функции и зборува за мојата сега веќе поврдена номинација за член на Венецијанската комисија“, ...

Дескоска и Мицкоски ја повикаа антикорупциска комисија да каже дали таа може да биде и министерка и член на Венециската ...

Сакам да кажам - 24.01.2020

Советот на Европа ја прифати номинацијата на министерката за правда Рената Дескоска за член на Венециската комисија како македонски претставник, со што таа и официјално од вчера е на ова место.

Венецијанска комисија ја прифатила номинацијата на Дескоска

MakPress - 24.01.2020

Откако Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференција ја повика Државната комисија за спречување на корупција да испита дали конфликт на интереси во случајот со номинирање на Дескоска за член на Венецијанската комисија, ...

Дескоска номинирана за член на Венецијанската комисија

Фактор - 24.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска е номинирана за член на Венецијанската комисија. Таа оваа информација ја објави на својот фејсбук профил. „Денеска е прифатена мојата номинација за член на Венецијанската комисија.

Неправда во правда: Дескоска се пофали дека Венецијанска ја прифатила номинацијата за која сама се номинираше?!

Курир - 24.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска се пофали на Фејсбук дека Венецијанската комисија ја прифатила нејзината номинација за член на истата. Прашањето е како министерката може да се фали дека нешто е наводно прифатено, кога Комисијата функционира ...

Прифатена номинацијата за Дескоска во Венецијанската комисија

Република - 24.01.2020

Владината номинација на министерката за правда Рената Десковска за член на Венецијанската комисија е прифатена. Веста преку „Фејсбук“ ја соопшти и самата Дескоска. Денеска е прифатена мојата номинација за член на Венецијанската комисија.

И Дескоска ја повикува ДКСК да го испита нејзиното членство во Венецијанска комисија

360 степени - 23.01.2020

Министерката за правда Рената Тренеска-Дескоска, исто така, смета дека Антикорупциската комисија треба да поведе постапка за нејзиното именување за членка на Венецијанската комисија. Откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја прозва ...

Мицкоски: Ја повикувам Антикорупциска да го истражат назначувањето на Дескоска во Венецијанската комисија

Република - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ одговарајќи на прашање за назначувањето на министерката за правда Рената Дескоска за член на Венецијанската комисија нагласи оти тоа е е скандалозно само по себе Тој објаснува дека ако се погледне законот за антикорупција ...

Државата ги стави под тепих забелешките на Венецијанската комисија за албанскиот јазик

Алсат-М - 22.01.2020

Институциите сè уште не сториле ништо за да ги применат забелешките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците. Нула резултати има работното тело кое пред еден месец го формираа Министерството за правда, Секретаријатот за европски ...

Мицкоски: Дескоска самата на себе го прекршува законот

Курир - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање ја прокоментира одлуката за назначување на Рената Дескоска во Венецијанската комисија, со оглед на тоа што тоа се случува 3-4 месеци пред изборите.

Мицкоски: ДКСК по допрен глас да ја разгледа номинацијата на Дескоска за Венецијанска комисија

MakPress - 23.01.2020

Одговарајќи на новинарски прашања, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека номинацијата на министерката за правда Рената Дескоска за член на Венецијанската комисија сама по себе е скандалозна.

Венeцијанска комисија потврди: Дескоска на местото на Каракамишева

Нова ТВ - 24.01.2020

Номинацијата на министерката за правда, Рената Дескоска, за член на Венецијанската комисија е прифатена. Таа ја потврди информацијаta на својот фејсбук профил. „Денеска е прифатена мојата номинација за член на Венецијанската комисија.

Прифатена номинацијата на министерката Дескоска за член на Веницијанската комисија

Press24 - 24.01.2020

Владината номинација на министерката за правда Рената Дескоска за член на Венецијанската комисија е прифатена. Веста преку „фејсбук“ ја соопшти министерката. -Прифатена е мојата номинација за член на Венецијанската комисија.