TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хјундаи најави нов електричен џип, наскоро е премиерата (ВИДЕО)

Канал5 - 13.01.2021

Електричниот џип ќе ја има својата премиера следниот месец, а оваа година ќе се појави и на патиштата. Поставен во опсегот на нововоспоставената под-бренд Ioniq, новиот Ioniq 5 на новата платформа E-GMP, носи комплетно нов израз на дизајнот, барем ...

Hyundai Elantra e автомобил на годината во Северна Америка – доминација на Ford

24auto - 13.01.2021

Hyundai Elantra е овогодишен автомобил на годината во Северна Америка, одлучи стручното жири составено од новинари и истакнати личности од автомобилската индустрија во Мексико, САД и Канада. Во финалето Elantra ги победи Genesis G80 и Nissan Sentra.

Lexus со рекордно тромесечје на германскиот пазар

Automedia - 13.01.2021

Единствената луксузна марка од Јапонија имаше силна завршница на годината на германскиот пазар. Lexus во минатата година продаде околу 3.500 возила на германскиот пазар, што е приближно исто колку и преклани.

Suzuki постигна рекорден удел на италијанскиот пазар

Automedia - 13.01.2021

Повеќе од 33.000 автомобили со знакот на Suzuki се продадени во Италија во минатата година. Suzuki традиционално бележи висок удел на италијанскиот пазар и тоа не треба да е изненадување, покрај „слабоста“ на италијанските возачки и возачи кон ...

Hyundai Elantra избран за Cеверноамерикански автомобил на годината 2021

Додај Гас - 13.01.2021

Експертско жири од 50 члена ги објави победниците на изборот за Северноамерикански автомобил, комби и камиони на годината 2021 Накратко, добитниците по категории ...

Mercedes лани продал 2.528.349 автомобили и комбиња

Automedia - 13.01.2021

Mercedes-Benz трикратно ја зголеми продажбата на електрифицирани возила и ги исполни целите на ЕУ за намалување на емисијата на СО2. Повеќе од 160.000 патнички автомобили M ercedes со приклучен хибриден погон и чисто електричен погон се продадени ...

Hyundai ја тестира спортската Kona N!

CARClub - 13.01.2021

Hyundai не само што веќе ја тестира спортската Kona N, туку и потврди дека ќе добие 2-литарски турбо-бензинец и 8-брзински автоматски менувач со двојна спојка. Според Hyundai, новата Kona N ќе биде „жежок SUV“ – а таа изјава ја поддржува со ...

Hyundai ги објави првите тизери за Ioniq 5

Авто Плус - 13.01.2021

Корејскиот производител Hyundai откри неколку фотографии и видео за својот подбренд Ioniq и моделот 5, кој треба да ја доживее својата премиера наскоро Hyundai Ioniq 5 следниот месец ќе ја доживее својата официјална премиера, а корејскиот ...

Hyundai објави тизери за електричниот SUV Ioniq 5

Кајгана - 13.01.2021

Компанијата Hyundai објави тизери за електричниот SUV кој ќе биде претставен во февруари. Се работи за моделот Ioniq 5 кој Hyundai го најавува со 3 нови тизери. Автомобилот е базиран на новата E-GMP платформа и изгледа поатрактивно во однос на ...

„Hyundai Kona“ пристигнува со 275 „коњи“ (ВИДЕО)

Денар - 13.01.2021

„Hyundai“ објави тизер и први технички детали за спортскиот кросовер „Kona N“. Автомобилот, кој ќе претставува врв на понудата на кросоверот „Hyundai Kona“, под хаубата ќе има 4-цилиндричен 2,0-литарски турбо-бензинец, поврзан со 8-степен автоматски ...

„Епл“ и „Хјундаи“ ги здружуваат силите за самоуправувачки електричен автомобил

Студенти - 12.01.2021

Јужнокорејскиот производител на автомобили „Хјундаи“ и американскиот технолошки гигант „Епл“ наскоро би можеле да го финализираат договорот за производство на самоуправувачки електрични автомобили, а лансирањето на производствените линии се очекува ...

Пристигнува Hyundai Kona со 275 коњски сили!

Точка - 12.01.2021

Hyundai објави тизер и први технички детали од спортскиот кросовер Kona N. Моделот кој ќе го претставува врвот на понудата на кросоверот Kona под хаубата ќе има 4-цилиндарски 2.0-литарски турбо-бензинец поврзан со 8-брзински автоматски менувач.

Продажбата на Renault во светот лани опадна за 21,3 отсто

Кајгана - 12.01.2021

Производителот на автомобили Renault во 2020 година забележа пад на продажбата од 21,3 отсто. Групацијата лани има продадено 2,9 милиони автомобили. Падот на продажбата на Renault е „главно како резултат на високата изложеност во земјите кои ...

„Епл“ и „Хјундаи“ ги здружуваат силите – наскоро можно финализирање на договор за самоуправувачки електричен автомобил

ТВ21 - 12.01.2021

Јужнокорејскиот производител на автомобили „Хјундаи“ и американскиот технолошки гигант „Епл“ наскоро би можеле да го финализираат договорот за производство на самоуправувачки електрични автомобили, а лансирањето на производствените линии се очекува ...

Пристигна освежениот Peugeot 3008!

CARClub - 12.01.2021

Во салонот на Еуроимпекс веќе пристигна неодамна-освежениот француски SUV – новиот Peugeot 3008. Како што веќе пишувавме, со неодамнешното освежување на 3008 и 5008, Peugeot сака уште повеќе да ги приближи своите бест-селери до купувачите.

Peugeot 308 добива кросовер верзија?!

Додај Гас - 12.01.2021

Една од најочекуваните премиери оваа година, новата генерација на Peugeot 308 наскоро ќе го здогледа светлото на денот Француската марка е решена премиерата на новата 308-ца да се случи во март, а продажбата да започне во октомври.

Hyundai и Apple започнуваат соработка за автономни возила

Авто Плус - 12.01.2021

Според информациите кои пристигнуваат од Јужна Кореа, Hyundai и Apple се блиску до договор за создавање на автономни електрични возила Како што пренесува Korea IT News, корејскиот производител на автомобили Hyundai и технолошкиот гигант Apple до ...

Formula 1: Сирил Абитебол го напушта Renault

Додај Гас - 12.01.2021

Сосема неочекувано, вчера попладне беше објавена веста дека Сирил Абитебул, досегашниот шеф на Formula 1 тимот на Renault, ги напушта редовите на францускиот производител. Во медиумите и претходно имаше многу шпекулации за промени во раководството ...

Skoda дома најсилна – седум од десетте најпродавани возила се од овој бренд

24auto - 12.01.2021

Никаде како дома – Skoda оствари голема доминација во Чешка во поглед на продажбата за минатата година, покажуваат официјалните податоци. Дури седум модели на чешкиот производител се во топ 10 најпродавани модели за минатата година.