TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин: Влезот на Шведска и Финска во НАТО не е закана за Русија, но секако ќе одговориме

А1 On - 16.05.2022

Коментирајќи го влезот на Финска и Шведска во НАТО, рускиот претседател Владимир Путин истакна дека неговата земја нема проблеми со овие земји, и дека нивниот влез не претставува закана, но дека одговорот на Русија во секој случај ќе следи.

Путин: НАТО се користи како инструмент за надворешната политика на една земја, немаме проблем со Финска и Шведска

Точка

Путин: Влезот на Финска и Шведска во НАТО не создава закана, но ќе предизвика одговор

Локално

Путин: Влезот на Шведска и Финска во НАТО не е закана за Русија, но секако ќе одговориме

ТВ21

Путин: Влезот на Шведска и Финска во НАТО не е закана за Русија, но секако ќе одговориме

4NEWS

Путин: Влезот на Шведска и Финска во НАТО не е закана за Русија, но секако ќе одговориме

Вечер Прес

Путин: Влезот на Шведска и Финска во НАТО не е закана за Русија, но секако ќе одговориме

365

Во Центар

Путин: Во Украина се правени компоненти за биолошко оружје

Кумановски м. - 16.05.2022

Во Украина, под контрола на САД, правеле компоненти за биолошко оружје, изјави претседателот на Русија Владимир Путин на седницата на ОДКБ во Москва. Путин рече дека се создаваат механизми за дестабилизирање на епидемиолошката ситуација во ...

Путин: Во Украина се направени компоненти за биолошко оружје

Макфакс

Путин: Во Украина се направени компоненти за биолошко оружје

Press24

Путин: Во Украина се направени компоненти за биолошко оружје

Точка

ТУРЦИЈА КАТЕГОРИЧНА – “Не се закануваме и не уценуваме но ова се нашите услови за влез на Шведкса и Финска во НАТО!“

Во Центар - 16.05.2022

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу денес изјави дека Турција ќе го поддржи членството на Шведска и Финска во НАТО доколку престанат да ги поддржуваат терористичките организации во нивните земји, да обезбедат јасни ...

Шведска и Финска одбија да екстрадираат 33 лица кои ги бара Турција

Локално

Турција ги изнесе барањата за приемот на Финска и Шведска во НАТО

Нетпрес

Турција го условува членството на Шведска и Финска во НАТО

Zoom

Турција не ја затвора вратата за Шведска и Финска во НАТО, вели портпаролот на Ердоган

Фокус

Советникот на Ердоган – “Не ги затворивме вратите на НАТО за Финска и Шведска” – Турција има план и подготвен брод да ги извлече борците од Мариупол

Во Центар

Чавушоглу: Шведска и Финска да престанат да поддржуваат терористи

Локално

MakPress Вечер Прес Слободен Печат А1 On 24Инфо Опсервер Телма Макфакс

РУСИЈА НЕ СЕ ШЕГУВА – Се појави видео на кое наводно се гледа како се транспортираат руски нуклеарки на 50 километри од ...

Во Центар - 16.05.2022

Очигледно Русија почнала да преместува нуклеарни ракети кон финската граница само еден ден откако таа земја објави дека ќе се кандидира за членство во НАТО, пишува Daily Mail . На видеото објавено денес на руските социјални мрежи се гледаат камиони ...

Руските ракети „Искандер“ се движат кон границата со Финска (ВИДЕО)

Press24

Салвини: Приклучувањето на Финска и Шведска во НАТО треба да се одложи

24Инфо

Салвини: Прием на Шведска и Финска во НАТО – не сега!

Вечер Прес

Нова закана од Кремљ за Финска и Шведска: Грешка која ќе доведе до радикални промени

Макфакс - 16.05.2022

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков оцени дека влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе биде уште една грешка со далекусежни последици. „ Безбедноста во Шведска и Финска нема да се зајакне по влезот во НАТО“ – посочи ...

Рјабков: Шведска и Финска ќе се соочат со тешки последици ако влезат во НАТО

Слободен Печат

НАТО не треба да има илузии дека Русија ќе се помири со членството на Шведска и Финска, порача Рјабков

Нетпрес

Рјабков: Влезот на Шведска и на Финска во НАТО уште една грешка со далекусежни последици

Бизнис Вести

Нова закана од Кремљ за Финска и Шведска

24Инфо

Нова закана од Кремљ за Финска и Шведска: Грешка која ќе доведе до радикални промени

MTM

Нова закана од Кремљ за Финска и Шведска: Грешка која ќе доведе до радикални промени

Centar

Lider Опсервер Бриф +инфо Независен А1 On Сител Фокус

Шведска испраќа дипломати во Турција да го разубедат Ердоган

Макфакс - 16.05.2022

Шведска ќе испрати дипломати во Турција за да се обиде да ги надмине приговорите на Анкара на нејзиниот план за пристап во НАТО, рече министерот за одбрана Петер Хултквист, а официјалната одлука за поднесување апликација за членство во НАТО се ...

Шведска испраќа дипломати да го омекнат Ердоган да не им стави вето за НАТО

Нова ТВ

Шведска се обидува да ги надмине приговорите на Турција за членството во НАТО

Нетпрес

Шведска испраќа дипломати да го омекнат Ердоган да не им стави вето за НАТО

Република

ШВЕДСКА ПРАЌА ДИПЛОМАТИ ВО ТУРЦИЈА - ќе се обидат да го вразумат Ердоган за нејзиниот план за НАТО

Фактор

Шведска испраќа дипломати во Турција да го разубедат Ердоган

Точка

Шведска испраќа дипломати во Турција да го разубедат Ердоган

MTM

24Инфо Р.С.Европа МКД Во Центар

Меѓу војна и мир: Малите земји и големите прашања

Deutsche Welle - 16.05.2022

РСМ ја поддржа политиката на отворени врати на НАТО. Откако Финска и Шведска со „една нога“ зачекорија кон Алијансата, дали тоа ќе го зајакне мирот во Европа и регионот? Колку знаеме за предизвиците од воениот судар во Украина? Колку е информиранa ...

Украинската вицепремиерка очекува брзо разгледување на нивната апликација за НАТО

Канал5

Финска официјално бара членство во НАТО, неформален НАТО состанок во Берлин, Вучиќ стравува од ширење на воениот конфликт

Сител

Столтенберг: Украина може да победи во оваа војна

Канал5

Заменик шефот на НАТО: Убеден сум дека набргу ќе ги примиме Финска и Шведска

Канал5

НАТО верува во консензус за пристапувањето на Финска и Шведска

Р.С.Европа

НАТО вели дека руската војна во Украина го губи интензитетот, се надева се дека Украина ќе победи

Вечер Прес

Денешен МКД Нетпрес

Столтенберг апелира за брзо влегување на Шведска и Финска во НАТО, верува дека Турција нема да стави вето

Телма - 16.05.2022

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, е уверен дека процесот на пристапување на Финска и Шведска во Алијансата може да се забрза. По состанокот на највиоските дипломати од 30-те земји членки на Алијансата, Столтенберг рече дека не очекува ...

Столтенберг: Влезот на Финска и Шведска во НАТО би бил историски

Макфакс

Генералниот секретар на НАТО тврди: “МОЖЕМЕ ДА ЈА РЕШИМЕ ЗАГРИЖЕНОСТА НА ТУРЦИЈА ЗА ШВЕДСКА И ФИНСКА!“

Во Центар

Министерката за надворешни работи на Германија тврди: “Преземени се сите мерки за забрзан процес на ратификација на членството на Финска и Шведска во НАТО“

Во Центар

Столтенберг: Влезот на Финска и Шведска во НАТО би бил историски

24Инфо

Столтенберг: Влезот на Финска и Шведска во НАТО би бил историски

Точка

Столтенберг: НАТО внимателно следи што прави Русија и подготвен е да реагира

Н.Македонија

Слободен Печат Локално Centar Курир

Лиметс: Влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе ја зголеми сигурноста на Балтикот

Опсервер - 16.05.2022

Влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе ја зголеми безбедноста на Балтикот, изјави естонската министерка за надворешни работи Ева – Марија Лиметс. – Кога гледаме дека во нашето соседство и други демократски земји припаѓаат на НАТО, тоа би значело дека ...

Лиметс: Влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе ја зголеми сигурноста на Балтикот

Frontline

Лиметс: Влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе ја зголеми сигурноста на Балтикот

Сител

Лиметс: Влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе ја зголеми сигурноста на Балтикот

MakPress

Лиметс: Влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе ја зголеми сигурноста на Балтикот

А1 On

Во Естонија почнуваат големи воени вежби на НАТО – едни од најголемите одржани во историјата на Балтикот

360 степени

ЛИМЕТС: Влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе ја зголеми сигурноста на балтичкиот регион

Денешен

Баербок: Сè е подготвено за брза ратификација на членството на Финска и на Шведска во НАТО

Курир - 15.05.2022

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок изјави дека Берлин ги презел сите подготовки за брз процес на ратификација ако Финска и Шведска се одлучат да поднесат барање за членство во НАТО.

Бербок околу придружувањето на Шведска и Финска во НАТО: „ако се одлучат да се придружат, можат брзо да се придружат!“

Во Центар

Германија: Се е подготвено за брза ратификација на членството на Финска и Шведска во НАТО

Скопје1

Баербок: Сè е подготвено за брза ратификација на членството на Финска и на Шведска во НАТО

Либертас

Баербок: Сè е подготвено за брза ратификација на членството на Финска и на Шведска во НАТО

Независен

Германија: Сè е подготвено за брза ратификација на членството на Финска и на Шведска во НАТО

А1 On

Не смее да има сиви зони при придружувањето на Финска и Шведска на НАТО

Н.Македонија

MakPress Слободен Печат Zoom Нетпрес Опсервер Канал5 Вечер Прес Република

Блинкен: Може да се постигне консензус со Турција за членството на Шведска и Финска во НАТО

Zoom - 15.05.2022

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека разговарал со неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу за загриженоста на Анкара во врска со влезот на Шведска и Финска во НАТО и дека по состанокот на министрите за надворешни работи ...

Блинкен: Може да се постигне консензус со Турција за членството на Шведска и Финска во НАТО

Фокус

БЛИНКЕН СЕ НАДЕВА НА КОНСЕНЗУС ВО НАТО Силна поддршка за членството на Шведска и Финска

+инфо

Блинкен: Може да се постигне консензус со Турција за членството на Шведска и Финска во НАТО

Сител

Блинкен: Може да се постигне консензус со Турција за членството на Шведска и Финска во НАТО

24Инфо

Блинкен: Може да се постигне консензус со Турција за членството на Шведска и Финска во НАТО

Опсервер

Блинкен: Може да се постигне консензус со Турција за членството на Шведска и Финска во НАТО

Курир

Република Во Центар Вечер Прес 24 Вести

На трилатералната средба Линде – Хавесто – Чавушоглу не е постигнат договор

Опсервер - 15.05.2022

– На маргините на неформалната средба на НАТО во Берлин синоќа разговараа министрите за надворешни работи на Шведска, на Финска и на Турција, Ан Линде, Пека Хавесто и Мевлут Чавушоглу. Шефицата на шведската дипломатија Линде изјави дека не е ...

Финска и Шведска не постигнаа договор со Турција за членството во НАТО

А1 On

На трилатералната средба Линде – Хавесто – Чавушоглу не е постигнат договор

OhridNews

НЕМА ДОГОВОР СО ТУРЦИЈА Ќе останат ли Шведска и Финска од другата страна на НАТО?

+инфо

Не е постигнат договор меѓу Шведска, Финска и Турција

24Инфо

На трилатералната средба Линде – Хавесто – Чавушоглу не е постигнат договор

Независен

Нема договор: Финска и Шведска не постигнаа компромис со Турција за членството во НАТО

Нова ТВ

Денешен Вечер Прес