TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОМД ги осудува антисемитските напади од владини и партиски претставници, и новинари кон Рашела Мизрахи

Опсервер - 18.02.2020

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) остро ги осудува антисемитските напади врз првата еврејка министер во Македонија, Рашела Мизрахи. Нападите и навредите изречени кон Мизрахи беа дел од координирана кампања која кулминираше со нејзиното ...

Ѓонул Бајрактар ќе раководи со Министерството за труд и социјална политика

Алсат-М - 18.02.2020

Ѓонул Бајрактар ќе раководи со Министерството за труд и социјална политика. Овој е заклучокот на владата, усвоен на денешната седница откако ВМРО ДПМНЕ не предложи друг кандидат кој би ја заменил разрешената министерка, Рашела Мизрахи.

Техничките и дополнителните министри на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе ја напуштат Владата?

Слободен Печат - 18.02.2020

Според нашите информации ваквиот потег би претставувал солидарност, со поранешната министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи, која пред распуштањето на Собранието беше разрешена од својата функција.

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Мизрахи

Телма - 18.02.2020

Одлуките во Mинистерството за труд и социјална политика ќе ги носи заменик-министер Ѓонул Бајрактар кој оваа функција ја извршуваше до формирањето на техничката влада, одлучи на денешната редовна седница владата.

Заменик министерот Бајрактар ги презел овластувањата во труд и социјала

Р.С.Европа - 18.02.2020

Ѓонул Бајрактар, заменикот на министерот за труд и социјалната политика, со заклучок на Владата ги презел овластувањата и одговорностите во раководењето со Министерството за труд и социјална политика.

Бајрактар од Демократската партија на Турците го презеде бајракот од Рашела Мизрахи

+инфо - 18.02.2020

Ѓонул Бајрактар, заменик министер за труд и социјална политика, кадар на Демократската партија на Турците, ги презел овластувањата и одговорностите во раководењето со ресорот. Министерското мести остана испразнето откако во текот на викендот, на ...

Бајрактар место Мизрахи

360 степени - 18.02.2020

Ѓонул Бајрактар, редовниот заменик-министер во труд и социјална политика, ќе раководи со овој владин ресор до изборите на 12 април. Ваков заклучок е донесен на денешната седница на Владата, по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи, ...

Местото и овластувањата на Мизрахи ги презема заменик министерот Бајрактар

Слободен Печат - 18.02.2020

Пред распуштањето на Собранието, беше разршена министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, на предлог на премиерот Оливер Спасовски, откако таа се појави на конференција во МТСП пред табла со името „Република ...

Владата ѝ најде замена на Мизрахи

365 - 18.02.2020

Со одлука на Владата на денешната 10-та редовна седница, пополнета е „дyпката“ што се отвори во техничката влада со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи, предложена од ВМРО-ДПМНЕ.

Разрешувањето на Мизрахи го пензионира Пржинскиот модел на влада

Р.С.Европа - 18.02.2020

Моделот на Пржинска влада не може да биде системско решение, покажува разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи. Тоа ја отвора можноста некое друго парламентарно мнозинство во иднина да ги разреши сите министри и заменици кои ...

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Заменикот министер за труд и социјалната политика Ѓонул Бајрактар ги презема овластувањата во MTСП

Фактор - 18.02.2020

На 10-тата редовна седница Владата на Република Северна Македонија донесе заклучок со кој се констатира дека се создадени условите од член 48, став 2, од Законот за организација и работа на органите на државната управа и од тие причини Ѓонул ...

РСЕ: Разрешувањето на Мизрахи го уpива Пржинскиот модел

365 - 18.02.2020

Разрешувањето на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи го yрива Пржинскиот модел како системско решение. Тоа е показател дека моделот на техничка/Пржинска влада не функционира и дека треба да се размислува за негово укинување, ...

Да – не – да

Н.Македонија - 18.02.2020

По сите напади од разни новинари, министерката г-ѓа Рахела Мизрахи го доби последниот удар од привремениот премиер на привремената влада на Република (северна) Македонија, другарот Оливер Спасовски. По сите навреди, кои ѝ беа упатени на г-ѓа Р.

ДИЛЕМИ – Како ќе се почитуваат двојните потписи во Пржинската Влада без Рашела Мизрахи?

Алсат-М - 17.02.2020

Поранешната техничка министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи денеска не дојде на работа откако во саботата беше разрешена во Парламентот. Но, за функционирањето на оваа институција, во моментов има многу неизвеснотии.

Техничката влада остана без пржински министер, ВМРО-ДПМНЕ: Бесполезно е ние да предлагаме, СДСМ да разрешува

ТВ21 - 17.02.2020

Техничката влада остана без министер за труд и социјална политика предложен од опозицијата, кое е предвидено со Пржинскиот договор. Откако и до последен момент ВМРО-ДПМНЕ не предложи друг кандидат за технички министер по разрешувањето на Рашела ...

Празното министерското место во труд и социјала може да претставува проблем

Алфа - 17.02.2020

Празното министерско место во министерството за труд и социјала е своевиден проблем , вели претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски за Алфа. Тој вели дека празното место е резултат на пропусти во законот, но тоа тие како ...

Бајрактар од ДПТ веројатно ќе раководи со труд и социјала до изборот на нова влада, ВМРО-ДПМНЕ со министер помалку

360 степени - 17.02.2020

Редовниот заменик-министер за труд и социјална политика Ѓонул Бајрактар од Демократската партија на Турците најверојатно, ќе раководи со Министерството за труд и социјална политика (МТСП) до изборот на новата влада, по изборите на 12 април.

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

Сител - 17.02.2020

Повеќето словенечки телевизии и интернет портали информираа за случувањата во Собранието и неговото распуштање. Дневник во текст со наслов „Македонското Собрание се распушти пред предвремените избори” пишува дека ваквата одлука доаѓа по оставката на ...

Што пишуваат медиумите во Израел за промената на Мизрахи

Курир - 17.02.2020

Парламентот на Северна Македонија гласаше за разрешување на министерка во владата, откако таа се појави на две конференции за медиуми пред табла со старото име на земјата, Република Македонија, пишува Тајмс оф Израел.

(Фото) Разрешната министерка Мизрахи објави фотографија со ќерка и: „Срцето ни е во Македонија“

еМагазин - 17.02.2020

Поранешната министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи , која деновиве беше топ тема на својот Фејсбук профил објави фотографија со нејзината ќерка Рина . „Моја Рина, Македонија е наше дома повеќе од петстотини години.

Нема замена за Мизрахи, Шкријељ ќе раководи со труд и социјала до избори

+инфо - 17.02.2020

Заменик-министерка Санела Шкријељ ќе го води МТСП до изборите, а до формирање на нова Влада со ресорот ќе раководи заменик-министерот Ѓонул Бајрактар. ВМРО-ДПМНЕ не предложи ново лице за министерското столче во Министерството за труд и социјална ...

Министерското столче во труд и социјала ќе остане празно до изборот на нова влада

360 степени - 16.02.2020

Министерската позиција за труд и социјална политика останува празна, откако ВМРО-ДПМНЕ одлучи да не предложи наследник на Рашела Мизрахи, која беше разрешена поради прес конференциите пред таблата во Министерството со старото државно име.

Предизборни анкети, собраниски драмолетки и странски амбасади

Курир - 17.02.2020

Закон за ЈО, таблата на Мизрахи, предвремени парламентарни избори, заврши уште една драмолетка во македонското Собрание. Законот за ЈО долго време беше подготвуван од владата предводена од СДСМ и Зоран Заев и конечно решија да ни го сервираат, а ...

Министерството за труд без министер до избори

Фактор - 17.02.2020

Министерството за труд и социјална политика ќе функционира без министер до парламентарните избори на 12 април, откако ВМРО-ДПМНЕ до синоќешното распуштање на Собранието не даде нов предлог како алтернатива за разрешената Рашела Мизрахи.

Николоски: Губитникот во потегот за разрешување на Рашела е Димитров и СДСМ

Курир - 17.02.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски утринава во своето обраќање на емисија посочи дека Димитров се обиде да покаже дека договорот со Преспа е добар иако и самиот знае дека не е добар, затоа се одлучи на ваков фатален чекор каде што ...

До избори без министер за труд

Expres - 17.02.2020

Министерството за труд и социјална политика ќе функционира без министер до парламентарните избори на 12 април, откако ВМРО-ДПМНЕ до синоќешното распуштање на Собранието не даде нов предлог како алтернатива за разрешената Рашела Мизрахи.

Мизрахи до ќерка си: Моја Рина, Македонија е наше дома над 500 години. Срцето ни е тука!

Expres - 16.02.2020

Рашела Мизрахи, која вчера владеачкото мнозинство во Собранието ја разреши од техничка министерка за труд и социјална политика поради употребата на името Република Македонија, со порака до својата ќеркичка.

Останува празно министерското место во труд и социјална политика

ТВ21 - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

Фокус - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите министерското место во труд и социјална политика останува празно

CivilMedia - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

А1 On - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

Локално - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

Сител - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

Frontline - 17.02.2020

Во ваква ситуација, со овој ресор до изборите би требало да раководи дополнителната заменик-министерка Санела Шкријељ, која е предлог на СДСМ, а по изборите па се до изборот на новата Влада, раководењето со овој ресор треба да го презеде редовниот ...

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

24 Вести - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

ММС - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

Press24 - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

ВМРО-ДПМНЕ не предложи ново име за МТСП на местото на Рашела Мизрахи

Нова ТВ - 17.02.2020

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) во техничката Влада ќе остане празно до изборите, откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позицијата по разрешувањето на техничката министерка, Рашела ...

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

Канал5 - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Мизрахи.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

iPortal - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

24Инфо - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

Министерското место во труд и социјална политика до изборите останува празно

Слободен Печат - 17.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски на прес-конференција во седиштето на партијата соопшти дека нема да предложат ново име бидејќи, како што рече, не сакаат да учествуваат во игрите на Зоран Заев и Оливер Спасовски.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

Опсервер - 17.02.2020

– До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела ...

ВМРО-ДПМНЕ не даде предлог, до изборите министерското место на Мизрахи останува празно

еМагазин - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите Mинистерството за труд и социјална политика без министер

МКД - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

Алсат-М - 17.02.2020

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела Мизрахи.

До изборите останува празно министерското место во труд и социјална политика

Либертас - 17.02.2020

– До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позиција по разрешувањето на техничката министерка Рашела ...

Николоски: Губитници во потегот за разрешување на Рашела Мизрахи се Димитров и СДСМ

Нетпрес - 17.02.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски утринава во своето гостување во „Утрински Брифинг“ посочи дека Димитров се обиде да покаже дека договорот со Преспа е добар, иако и самиот знае дека не е добар, затоа се одлучи на ваков фатален ...

ФОТО: Мизрахи објави фотографија со својата ќерка - „Моја Рина, Македонија е наше дома повеќе од 500 години, срцето ни ...

Press24 - 17.02.2020

Рашела Мизрахи, која вчера владеачкото мнозинство во Собранието ја разреши од техничка министерка за труд и социјална политика поради употребата на името Република Македонија, со порака до својата ќеркичка.

Министерството за труд ќе биде без министер до избори

Press24 - 17.02.2020

Министерството за труд и социјална политика ќе функционира без министер до парламентарните избори на 12 април, откако ВМРО-ДПМНЕ до синоќешното распуштање на Собранието не даде нов предлог како алтернатива за разрешената Рашела Мизрахи.