TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Мост“: нема услови за фер и демократски избори на 5 јуни

Сакам да кажам - 28.04.2016

Поради голем број недоследности и прекршувања, а кои се игнорирани од ДИК, констатираме дека Владата и другите институции не успеаја да обезбедат услови за одржување на фер и веродостојни избори на 5 јуни, велат од граѓанската асоцијација „Мост“.

МОСТ: Владата не успеа да обезбеди услови за фер избори на 5 јуни

Нова ТВ - 28.04.2016

Нетранспарентна теренска проверка на Избирачкиот список, повреда на Законот за Влада и Изборниот законик, како и дописи од МВР и Министерството за информатичко општество и администрација до ДИК без согласност од министерот или од дополнителниот ...

МОСТ: Владата и институциите не успеаа да обезбедат услови за одржување на фер и кредибилни избори на 5-ти јуни

А1 On - 28.04.2016

„Денешната прес-конференција произлегува од досегашното набљудување на предизборниот период во рамките на проектот „Патоказ кон слободни и фер избори“, односно претставува сублимат на сите досегашни реакции и заклучоци на МОСТ презентирани во ...

МОСТ: Нема услови за фер и демократски избори на 5 јуни

ТВ21 - 28.04.2016

Од досегашното набљудување на предизборниот период во рамките на проектот „Патоказ кон слободни и фер избори “, кој е сублимат на реакции и заклучоци на МОСТ, констатирано е дека во моментов, нема услови за одржување на фер и демократски избори на 5 ...

Превирања во ДИК во екот на изборните подготовки

Утрински - 27.04.2016

Александра М. Митевска Избирачкиот список повторно е под „сомневање“ откако тројца членови на ДИК престанаа да учествуваат во финалните фази од неговото прочистување пред закажаните избори, а Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС), која ...

Бонева протев дописот од експертот Џон Аран ангажиран од ДИК

Телма - 27.04.2016

Попладнево, Силвана Бонева реагираше на дописот од експертот на ИФЕС, Џон Аран. Тврди дека е паушален и дека е последица од немање доволно информации, бидејќи до него не стасувале одговорите што МВР ги испраќал до ДИК.

ДИK го усвои завршниот извештај за проверката на Избирачкиот список

Дневник - 27.04.2016

Со шест гласа „за“ и еден „против“ членовите на Државната изборна комисија завчеравечер го усвоија извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки на Избирачкиот список. На седницата, како и на сите други одржани по распишувањето ...

(Не)спорен извештај на ДИК

24 Вести - 27.04.2016

Невозможно е до изборите на 5 јуни да завршат сите телемни проверки на спорните гласачи. Ова е дел од заклучокот на меѓународниот експерт на ИФЕС, Џон Аран, кој извештајот го доставил до ДИК уште минатата недела.

ДИК со двотретинско мнозинство го усвои извештајот за Избирачкиот список

Вест - 27.04.2016

Државната изборна комисија го усвои извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки заради ажурирање на Избирачкиот список, врз основа на правилникот за методологијата за негово водење и ажурирање.

Целосниот извештај на ИФЕС направен за ДИК: Невозможни избори на 5 јуни!

Либертас - 27.04.2016

Либертас дојде до извештајот на Џон Аран од експертската група на ИФЕС направен на барање на Државната изборна комисија. Извештајот јасно покажува дека избори на 5 јуни се невозможни, бидејќи дотогаш е невозможно да се изврши детална проверка на ...

МОСТ:Владата и институциите не успеаа да обезбедат услови за одржување на фер и кредибилни избори на 5-ти јуни

Локално - 28.04.2016

Денешната прес-конференција произлегува од досегашното набљудување на предизборниот период во рамките на проектот „Патоказ кон слободни и фер избори“, односно претставува сублимат на сите досегашни реакции и заклучоци на МОСТ презентирани во ...

ДИК го усвои извештајот од проверките на избирачкиот список

МРТ - 27.04.2016

Државната изборна комисија го усвои извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки заради ажурирање на избирачкиот список, врз основа на Правилникот за методологијата за водење и ажурирање на Избирачкиот список.

ЛДП: Избирачки список без правна важност не може да гарантира кредибилни избори

А1 On - 27.04.2016

„Со партиски директиви и по диктат на криминогената врхушка на власт, мнозинството членови во ДИК синоќа го усвоија збирниот извештај за спроведените вкрстени, административни и теренски проверки.

Од 87.000 спорни гласачи, само 34.000 покажале лична карта, ДИК го усвои извештајот за проверката

Сакам да кажам - 27.04.2016

Според документот до кој дошла ТВ АлсатМ, од 87.000 сомнителни имиња кои биле предмет на теренска проверка, потребни се дополнителни контроли за околу 40.000 случаи Синоќа Државната изборна комисија (ДИК) го усвои збирниот извештај за спроведените ...

ДИК е подготвена за изборите на 5 јуни

Вечер Прес - 27.04.2016

Од вчера ДИК го стави на јавен увид Избирачкиот список. Граѓаните во наредните 15 дена може да проверат дали ги има на списокот електронски, на веб-страницата на ДИК или лично, во подрачните одделенија на комисијата Како што се наближува датумот за ...

УСВОЕН ЗБИРНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА ДИК: Набљудувачи велат невозможна е детална проверка до 5 јуни

Фактор - 27.04.2016

Нема доволно време до 5 јуни да се прочисти Избирачкиот список, стои во извештајот на набљудѕвачот Џон Арон од Ифес. Но и покрај тоа, на сиоќешната седница ДИК го усвои збирниот извештај за сите направени проверки.

Соопштенијата од ДИК без потпис на Чичаковски

24 Вести - 26.04.2016

Последните соопштенија од Државната изборна комисија, стигнуваат без потпис од претседателот Александар Чичаковски. На известувањето за рекламни билборди за изборите, соопштението за собирање потписи за независни кандидати за пратеници, како и на ...

ДИК го усвои извештајот од вкрстената проверка- бројките нејасни

Телма - 26.04.2016

Усвоен е збирниот извештај за спроведените вкрстени, административни и теренски проверки. Содржи детални податоци по која основа се вршени проверките, но останува нејасно дали се избришани само илјада и 100 починати и двајца со двоен матичен број.

ДИК го усвои извештајот од вкрстените проверки

Нова ТВ - 26.04.2016

ДИК вечерва го усвои збирниот извештај за спроведените вкрстени, административни и теренски проверки. Седницата помина во тензична атмосфера и обвинувања за опструкции кон претседателот на комисијата.

ИФЕС: Невозможна детална проверка на Избирачкиот список до 5 јуни

Алсат-М - 26.04.2016

Деталната проверка на сите проблеми во избирачкиот список е невозможна до 5 јуни се вели во извештајот на набљудувачот на ИФЕС, Џон Арон кој пред шест дена го доставил до ДИК. Во документот до кој дојде Алсат М стои дека се потребни дополнителни ...

ИФЕС: Избори на 5 јуни невозможна мисија!

Репортер - 27.04.2016

Извештајот на Џон Аран од експертската група на ИФЕС направен по барање на Државната изборна комисија гласи дека избори на 5 јуни се невозможни. Образложението е дека не може до тој датум да се направи детална проверка на Избирачкиот список.

Без гласот на Чичаковски, ДИК го усвои конечниот извештај

24 Вести - 26.04.2016

Во тензична атмосфера и обвинувања за опструкции кон претседателот на комисијата, Државната изборна комисија го усвои финалниот извештај од теренската и административната проверка. Освен претседателот Чичаковски кој гласаше против, мнозинството ...

ДИК го усвои извештајот од проверките на избирачкиот список

МКД - 26.04.2016

Со шест гласа за и еден против вечерва членовите на Државната изборна комисија го усвои извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки на избирачкиот список. Против овој извештај гласаше претседателот на ДИК Александар Чичаковски.

Од 87.000 сомнителни гласачи, само 34.000 покажале валидна лична карта

Сакам да кажам - 26.04.2016

ТВ АлсатМ вечерва објави дека меѓународниот експерт од ИФЕС заклучил дека деталната проверка на сите спорни записи во Избирачкиот список не може да заврши до 5 јуни Oд 87.000 сомнителни имиња кои биле предмет на теренска проверка, потребни се ...

ПАТОТ ДО ИЗБОРИТЕ Е ЧИСТ: ДИК го усвои извештајот за вкрстените проверки на Избирачкиот список

Курир - 27.04.2016

Со шест гласа за и еден против вечерва членовите на Државната изборна комисија го усвоија извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки на избирачкиот список. Со ова, патот до изборите на 5-ти јуни е чист.

ДИК ќе го разгледува Извештајот од вкрстените, теренските и административни проверки

Алфа - 26.04.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја одржи 35-та седница. Државната изборна комисија денеска треба да ја одржи 35-та седница. На седницата членовите на ДИК треба да го разгледаат и усвојат Извештајот од вкрстените, теренските и ...

ДИК: Ќе се разгледува извештајот од проверките

ТВ21 - 26.04.2016

Државната изборна комисија ја одржува 35-та седница. Членовите на ДИК треба да го разгледаат и усвојат извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки, заради ажурирање на избирачкиот список врз основа на Правилникот.

Од МОСТ тврдат дека институциите не обезбедија услови за фер избори

Фактор - 28.04.2016

Владата на Република Македонија и останатите институции не успеаја да обезбедат услови за одржување на фер и кредибилни избори на 5 јуни, соопштуваат од МОСТ. МОСТ укажуваше и на злоупотреба на државни ресурси за партиски цели, непостоење на ...

ЛДП: Избирачки список без правна важност не може да гарантира кредибилни избори

Телма - 27.04.2016

Со партиски директиви и по диктат на криминогената врхушка на власт, мнозинството членови во ДИК синоќа го усвоија збирниот извештај за спроведените вкрстени, административни и теренски проверки.

ДИК го усвои извештајот од вкрстената проверка- бројките нејасни

Бриф - 26.04.2016

Усвоен е збирниот извештај за спроведените вкрстени, административни и теренски проверки. Содржи детални податоци по која основа се вршени проверките, но останува нејасно дали се избришани само илјада и 100 починати и двајца со двоен матичен број.

Деталната проверка на Избирачкиот список е невозможна до 5 јуни

+инфо - 26.04.2016

Деталната проверка на сите проблеми во Избирачкиот список е невозможна до 5 јуни, се вели во извештајот на набљудувачот на ИФЕС, Џон Арон кој пред шест дена го доставил до ДИК, објави Алсат-М.

Целиот извештај на ИФЕС: Избори на 5 јуни се невозможни!

А1 On - 27.04.2016

Извештајот на Џон Аран од експертската група на ИФЕС направен по барање на Државната изборна комисија гласи дека избори на 5 јуни се невозможни. Образложението е дека не може до тој датум да се направи детална проверка на Избирачкиот список.

ДИК го усвои извештајот за вкрстените проверки на Избирачкиот список

Пулс24 - 27.04.2016

Со шест гласа за и еден против вечерва членовите на Државната изборна комисија го усвоија извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки на избирачкиот список. Со ова, патот до изборите на 5-ти јуни е чист.

ДИК ќе го разгледува Извештајот од вкрстените, теренските и административни проверки

МРТ - 26.04.2016

На седницата членовите на ДИК треба да го разгледаат и усвојат Извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки заради ажурирање на избирачкиот список... Државната изборна комисија денеска треба да ја одржи 35-та седница.

МОСТ: Владата и институциите не успеаа да обезбедат услови за одржување на фер и кредибилни избори на 5-ти јуни

Репортер - 28.04.2016

„Денешната прес-конференција произлегува од досегашното набљудување на предизборниот период во рамките на проектот „Патоказ кон слободни и фер избори“, односно претставува сублимат на сите досегашни реакции и заклучоци на МОСТ презентирани во ...

ЛДП: Партизираната ДИК го дикредитира изборниот процес

Нова ТВ - 27.04.2016

Либерално демократската партија денеска преку соопштение обвини дека „со партиски директиви и по диктат на криминогената врхушка на власт, мнозинството членови во ДИК синоќа го усвоија збирниот извештај за спроведените вкрстени, административни и ...

ДИК го усвои конечниот извештај за вкрстената проверка без гласот на Чичаковски

Либертас - 26.04.2016

Усвоен е збирниот извештај за спроведените вкрстени, административни и теренски проверки. Содржи детални податоци по која основа се вршени проверките, но останува нејасно дали се избришани само илјада и 100 починати и двајца со двоен матичен број.

Од 87.000 сомнителни гласачи, само 34.000 покажале валидна лична карта

Либертас - 26.04.2016

Деталната проверка на сите проблеми во избирачкиот список е невозможна до 5 јуни се вели во извештајот на набљудувачот на ИФЕС, Џон Арон кој пред шест дена го доставил до ДИК. Во документот до кој дојде Алсат М стои дека се потребни дополнителни ...

Во извештајот на ИФЕС заклучок: Избори на 5 јуни се невозможни!

Локално - 27.04.2016

Извештајот на Џон Аран од експертската група на ИФЕС направен по барање на Државната изборна комисија гласи дека избори на 5 јуни се невозможни. Образложението е дека не може до тој датум да се направи детална проверка на Избирачкиот список.

ДИК ќе го разгледува Извештајот од вкрстените, теренските и административни проверки

Вест - 26.04.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја одржи 35-та седница. На седницата членовите на ДИК треба да го разгледаат и усвојат Извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки заради ажурирање на избирачкиот список врз основа на ...

„Мост“: Не се обезбедени услови за фер и демократски избори на 5 јуни

+инфо - 28.04.2016

Со жалење може да констатираме дека Владата и останатите институции не успеаја да обезбедат услови за одржување на фер и кредибилни избори на 5 јуни, реагираше на денешната прес-коференција невладината „Мост“.

ЛДП:Партизираната Државна изборна комисија го дискредитира целокупниот изборен процес

Фокус - 27.04.2016

Од таму велат дека избирачки список без правна важност не може да гарантира кредибилни избори Со партиски директиви и по диктат на криминогената врхушка на власт, мнозинството членови во ДИК синоќа го усвоија збирниот извештај за спроведените ...

ИФЕС: Невозможна детална проверка на Избирачкиот список до 5 јуни

А1 On - 27.04.2016

Деталната проверка на сите проблеми во избирачкиот список е невозможна до 5 јуни се вели во извештајот на набљудувачот на ИФЕС, Џон Арон кој пред шест дена го доставил до ДИК. Во документот стои дека се потребни дополнителни проверки, кои според ...

ДИК подготвена за избори на 5 јуни - усвоен извештајот од спроведените проверки

Алфа - 27.04.2016

Патот за распишаните предвремени парламентарни избори за 5-ти јуни е чист. ДИК доцна синоќа со 6 гласа за и еден против го усвои Извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки на избирачкиот список.

ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК Е ЦЕЛОСНО ПРОВЕРЕН: ДИК е подготвена за изборите на 5 јуни

Телеграф - 27.04.2016

Како што се наближува датумот за избори, сѐ повеќе се подгреваат шпекулациите дека двајцата членови на СДСМ би можеле да си дадат оставки и со тоа да ја блокираат работата на Комисијата во услови на распуштено Собрание Институцијата која е задолжена ...

ДИК го усвои извештајот за вкрстените проверки на Избирачкиот список, Чичаковски против

Макфакс - 27.04.2016

Со шест гласа за и еден против, во вторник вечер, членовите на Државната изборна комисија го усвоија извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки на избирачкиот список.

ДИК ќе го разгледува Извештајот од вкрстените, теренските и административни проверки

А1 On - 26.04.2016

Државната изборна комисија денеска треба да ја одржи 35-та седница. На седницата членовите на ДИК треба да го разгледаат и усвојат Извештајот од вкрстените, теренските и административните проверки заради ажурирање на избирачкиот список врз основа на ...

МОСТ: Владата и институциите не успејаа да обезбедат услови за одржување кредибилни избори на 5 јуни

Капитал - 28.04.2016

Со оглед на сите недоследности и прекршувања на кои МОСТ укажува веќе подолг временски период, а кои се игнорирани од мнозинството кое одлучува во ДИК и од останатите надлежни институции, со жалење може да констатираме дека Владата и останатите ...

ЛДП: Избирачки список без правна важност не може да гарантира кредибилни избори

+инфо - 27.04.2016

Со партиски директиви и по диктат на криминогената врхушка на власт, мнозинството членови во ДИК синоќа го усвоија збирниот извештај за спроведените вкрстени, административни и теренски проверки, смета ЛДП.