TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европа и Централна Азија – Северна Македонија: здравствени системи, социјална заштита, и поддршка за бизниси од клучно ...

Бизнис Вести - 09.04.2020

Одлучувачки мерки, кои ќе стават приоритет на инвестициите во здравствените системи и обезбедување на соодветна социјална заштита за луѓето, особено најранливите, се клучни за намалување на негативните влијанијата од пандемијата Ковид-19 ...

СДСМ: Државата помага на сите погодени од кризата, секој граѓанин е важен!

Локално - 09.04.2020

Влегуваме во фаза која според експертите е оценета како критична, но и клучна фаза во борбата против коронавирусот во нашата држава.Со оглед на тоа дека пред нас е периодот во кој се очекува пикот на ширење на вирусот, оттука и нужноста од уште ...

Германска студија: Последиците од карантинот можат да бидат потешки и од самата пандемија

Deutsche Welle - 08.04.2020

Нема докази дека мерките против коронавирусот кои се преземаат во Европа носат резултати, а нивните последици можат да бидат полоши и од самата пандемија, се заклучува во нова студија на група германски научници.

Европска агенција за превенција на болести : Европа сеуште не го достигнала врвот на кризата

Канал5 - 08.04.2020

Ковид-19 сè уште се шири и од него умираат голем број луѓе низ цела Европа. Нема индикации дека епидемијата е на својот врв, се наведува во наодите од Европскиот центар за контрола и превенција на болести, пренесува Ројтерс.

Европска агенција за превенција од болести: Европа сѐ уште не го достигнала пикот

Press24 - 08.04.2020

Ковид-19 сѐ уште се шири и убива голем број луѓе ширум Европа. Нема знаци дека е дојдено до врвот на епидемијата, заклучи Европскиот центар за контрола и превенција на болести, пренесува Ројтерс.

Европа се уште не го достигна врвот на епидемијата

+инфо - 08.04.2020

Ковид-19 се уште се шири и убива голем број луѓе низ цела Европа, и засега нема никакви знаци дека е дојден врвот на епидемијата, заклучуваат експертите од Европската агенција за превенција на болестите, пренесуваат британските медиуми.

Епидемијата во Белгија најверојатно се приближува до пикот

А1 On - 08.04.2020

Белгиските здравствени власти сметаат дека е “веројатно“ дека земјата се приближува до пикот на инфекции од коронавирусот, но сѐ уште е рано за укинување на мерките за изолација, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Корона кризата ќе остави без работа 195 милиони луѓе во светот

Мета - 08.04.2020

Општиот прекин на работењето на многу компании во светот и низата економски мерки поврзани со ширењето на корона вирусот, се одрази врз приближно 2,7 милијарди работници во светот. Во второто тримесечје од 2020 година, поради различните ...

Интервју со амбасадорот на НР Кина во Македонија, Џанг Ѕуо: Треба да се прошири тестирањето од ковид-19

Вечер - 08.04.2020

Кина нема да го контролира извозот на медицинските материјали и се надева да обезбеди силна поддршка за борбата против епидемијата во целиот свет. Без оглед која држава ја прави вакцината, во процесот учиме едни од други и ќе си помагаме меѓусебно, ...

СДСМ: Изградивме систем што работи за граѓаните, државата е тука за сите

Канал5 - 08.04.2020

Нашата држава влегува во фаза која според експертите е оценета како критична, но и клучна фаза во борбата против коронавирусот. Пред нас е клучен период во кој се очекува пикот на ширење на вирусот и затоа токму сега е потребна уште поголема ...

Италија е неподготвена за битката што ја очекува по пандемијата?

Н.Македонија - 08.04.2020

Италија беше првото жариште на коронавирусот во Европа и прва земја која воведе драстични мерки за да ја сузбие пандемијата. Како што таа полека стивнува, властите се прашуваат кога и како да ја отворат економијата, пишува Фердинандо Џулијано во ...

МОТ: Катастрофално губење на работните часови и вработувањето поради Ковид 19

Фокус - 08.04.2020

Пандемијата на КОВИД-19 има катастрофален ефект врз работните часови и примањата на глобално ниво. Новиот извештај на Меѓународната организација на трудот упатува на дел од најтешко погодените сектори и региони, и дава преглед на политиките за ...

Поради Ковид-19 засегнати 81 отсто од работниците во светот

Независен - 08.04.2020

Прекинувањето на бизнисите и другите економски мерки поврзани со ширењето на новиот корона вирус засегнаа 2,7 милијарди работници во светот. Во второто тримесечие на 2020 година, поради различни ограничувања, ќе се изгуби вкупно 6,7 отсто од ...

Добри вести од Италија: Пандемијата попушта, Серија А се враќа побрзо од најавите!

Sport 1 - 08.04.2020

Италија е земја која досега беше најжестоко погодена од пандемијата со коронавирусот, но ситуацијата од ден на ден е сѐ подобра, поради што доаѓаат најава за постепено нормализирање на животот, а тоа значи и враќање на спортот далеку побрзо од ...

Како да измиеме марула и зелка – Заштитете се при Корона пандемијата

Gotvi.mk - 08.04.2020

Додека трае Корона пандемијата, многу е важно да се заштитиме и себе и сите околу нас. Се препорачува носење ракавици и маска кога излегуваме, кои потоа веднаш се фрлаат и се мијат рацете и лицето.

Дисциплината најсилно оружје

Н.Македонија - 08.04.2020

Деновиве, кога како и целиот свет, и Македонија се соочува со опасната заразна болест – коронавирусот. И кога човечките жртви поради пандемијата, за жал, стануваат само статистички бројки, надлежните институции и Владата секој ден татковски нѐ ...

195 милиони работни места ќе бидат изгубени ширум светот

Денар - 08.04.2020

Меѓународната организација на трудот (МОТ), тело на ООН, проценува дека 195 милиони работни места со полно работно време би можеле да бидат изгубени само во вториот квартал од оваа година, поради избувнување на болеста COVID-19, поради што се ...

Како Германија ќе ја рестартира економијата за време на пандемијата?

Бизнис Вести - 08.04.2020

Како Германија ќе ја рестартира економијата за време на пандемија? Одговорот е многу, многу внимателно, пишува Си-Ен-Ен Бизнис. Дури и додека новиот коронавирус продолжува да се шири низ целиот свет, европските влади почнуваат да размислуваат за ...

Коронакризата ќе засегне 2,7 милијарди работници во светот

Expres - 08.04.2020

Запирањето на бизнисот и другите економски мерки поврзани со ширењето на новиот коронавирус, директно или индиректно засегнаа 2,7 милијарди работници ширум светот што претставува 81% од глобалната работна сила.

Каков ќе биде светот по коронавирусот? Четири можни верзии

Либертас - 07.04.2020

Каде ќе бидеме за шест месеци, една година, десет години од сега? Навечер лежам буден, прашувајќи се што носи иднината за моите најблиски. Моите ранливи пријатели и роднини. Се прашувам што ќе се случи со мојата работа, иако сум посреќен од ...

(ВИДЕО) Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

А1 On - 07.04.2020

„Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите ...

Во Франција епидемијата е сè уште во фаза на влошување и после третата недела од кризата

Сител - 07.04.2020

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките на ограничено движење во борбата против коронавирусот, но според здравствените власти, земјата е далеку од излегувањето од овие мерки, со речиси 9000 мртви и покрај некои надежни резултати.

Во Италија повеќе од 420.000 луѓе ќе останат без работа

А1 On - 07.04.2020

Италија, каде производствената активност е намалена за 34 проценти, како резултат на вирусот Ковид-19, се соочува со огромна криза, при што се проценува дека во текот на оваа година без работа ќе останат повеќе од 420.000 луѓе.

Изолацијата во Франција ќе трае онолку колку што „треба“, сè уште не е достигнат врвот на пандемијата

МКД - 07.04.2020

Министерот за здравство на Франција изјави дека е премногу рано да се разговара за олеснување на строгите забрани воведени на национално ниво бидејќи смртоносната пандемија ковид-19 во земјата сè уште не го достигнала врвот.

Словенија за малку го избегна италијанското сценарио: „Да не воведевме мерки, ќе имаше 90 илјади мртви“

Press24 - 07.04.2020

Словенечките епидемиолошки експерти сметаат дека државата се приближува кон врвот на епидемијата и дека се ќе биде појасно до крајот на овој месец – според нив, Словенија за малку го избегнала италијанското сценарио.

Франција брои 833 смртни случаи од корона вирус во еден ден

Сител - 07.04.2020

Вкупиот број на смртни случаи кај пациенти позитивни на коронавирусот во Франција изнесува 8.911, а бројот на заразени 98.100, според последните вчерашни статистики. „Уште не сме стигнале до пикот на епидемијата“, предупреди министерот за здравство ...

Црн ден за Франција за едно деноноќие регистрирани 833 смртни случаи од Ковид-19

Канал5 - 07.04.2020

Црн ден за Франција за едно деноноќие регистрирани 833 смртни случаи од ковид-19, со што бројот на починати од почетокот на епидемијата до сега е околу 9 000 . Информациите ги даде министерот за здравство, Оливие Веран, кој прецизира дека во ...

Од коронавирусот се погодени 81 процент од работниците ширум светот

+инфо - 07.04.2020

Запирањето на деловните активности и другите економски мерки поврзани со ширењето на новиот коронавирус се засегнати 2,7 милијарди работници ширум светот. Во вториот квартал од 2020 година, ќе бидат загубени уште 6,7% од работните места, што е ...

Коронавирусот го одложи и одбележувањето на Денот на словенечкото знаме

Сител - 07.04.2020

Епидемијата на коронавирусот го одложи и одбележувањето на 7 април – Денот на словенечкото знаме. Традиционалното празнување кое со години го организира друштвото Хералдика Словеника е откажано, со што поради епидемијата е прекината долгогодишна ...

Руските вирусолози го коментираат коронавирусот во Италија

Руска реч - 07.04.2020

Од крајот на март осум бригади руски воени вирусолози (околу 100 лекари) работат во италијанскиот град Бергамо, еден од деловите на земјата кои се најтешко погодени со епидемијата на коронавирусот.

Заев: Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот (видео)

360 степени - 07.04.2020

Постепено нашата држава влегува во критична фаза која од стручните лица е оценета како најтежок и најсериозен период од пандемијата, оцени лидерот на СДСМ Зоран Заев, во видео-обраќање, откако владата вчера донесе поригорозни мерки за справувањесо ...

Српски епидемиолог тврди: Достигнат е пикот во Србија, остануваат уште 10 дена

Слободен Печат - 07.04.2020

Неопходно е да се спроведат сите мерки за да се спречат контактите, а на тој начин да се спречи и активноста на вирусот, вели Кон. Доктор Предраг Кон, епидемиолог и на српскиот владин кризен штаб, вели дека епидемијата со корона вирусот е ...

Словенија повторно се задолжува за да и помогне на економијата погодена од епидемијата

Опсервер - 07.04.2020

Љубљана, 7 април 2020 () – Словенечката Влада реши повторно да е задолжи за да може да им помогне на граѓаните и економијата погодени од епидемијата на коронавирусот, јави дописникот на од Љубљана.

Правила за готвење додека трае Корона пандемијата

Gotvi.mk - 07.04.2020

Постојат многу важни правила до кои треба да се придржуваме во кујната, додека трае Корона пандемијата. Секогаш намирниците кои ги готвите, убаво и долготрајно термички обработувајте ги. Ако храната не е убаво термички обработена, тогаш бактериите ...

Во Франција скоро 9.000 починати од коронавирус

Кумановски м. - 07.04.2020

Франција во вторникот влезе во четвртата недела на изолација за борба против епидемијата на коронавирус во која досега се загубени скоро 9.000 човечки животи во земјата. „Изолацијата ќе трае онолку колку што е потребно затоа што сè уште не го ...

Производството во Италија намелено за третина: Повеќе од 420,000 луѓе остануваат без работа

Локално - 07.04.2020

Италија, каде производствената активност е намалена за 34 проценти, како резултат на пандемијата на вирусот „КОВИД-19“, се соочува со невидена криза, при што се проценува дека повеќе од 420.000 луѓе ги загубија своите работни места во 2020 година.

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме

Канал5 - 07.04.2020

Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите ...

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

Алсат-М - 07.04.2020

Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите граѓани, но и на граѓаните ширум светот, вели лидерот на СДСМ, Зора Заев во денешното обраќање.

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

Centar - 07.04.2020

Обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев – интегрален текст Почитувани граѓани, Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот.

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

24Инфо - 07.04.2020

Обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална ...

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме (ВИДЕО)

Слободен Печат - 07.04.2020

Нашата држава реагираше навремено, презеде соодветни мерки за заштита на здравјето на граѓаните, како и за санирање на економските последици“, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, ...

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме

ТВ21 - 07.04.2020

„Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите ...

(ВИДЕО) Заев: Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со корона вирусот!

Фокус - 07.04.2020

Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со корона вирусот во кој се очекува достигнување на пикот на бројот на заразени. Затоа, потребна е многу голема лична одговорност, на секој од нас и максимална посветеност во заштита на нашето здравје, на ...

(Видео) Заев: Државата економски ќе им помогне на граѓаните, тие нека си го чуваат здравјето

Макфакс - 07.04.2020

Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот во кој се очекува достигнување на пикот на бројот на заразени, посочи во денешното обраќање, лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што вели тој, во овие моменти потребна е многу голема лична ...

Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува ...

Заев: Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот

МКД - 07.04.2020

Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот во кој се очекува достигнување на пикот на бројот на заразени, посочи во денешното обраќање, лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што вели тој, во овие моменти потребна е многу голема лична ...

(ВИДЕО) Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме

Либертас - 07.04.2020

Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите ...

(ВИДЕО) Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

iPortal - 07.04.2020

Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот, изјави претседатело на СДСМ, Зоран Заев. „Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија ...

Заев: Државата економски ќе им помогне на граѓаните, тие нека си го чуваат здравјето

Точка - 07.04.2020

Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот во кој се очекува достигнување на пикот на бројот на заразени, посочи во денешното обраќање лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што вели тој, во овие моменти потребна е многу голема лична ...

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките за ограничено движење, епидемијата сè уште во фаза на влошување

Опсервер - 07.04.2020

Париз, 7 април 2020 () – Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките на ограничено движење во борбата против коронавирусот, но според здравствените власти, земјата е далеку од излегувањето од овие мерки, со речиси 9000 мртви и покрај некои ...